Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Понтонна лодка в морето

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Понтонна лодка в морето

    Тези дни видях едно такова 8 метрово "съоражение" в язовира и като удобства и оборудване надминава всяка моторна лодка със сходна дължина. Обаче в морето такова нещо не съм виждал и явно има причини.

    При условие, че ми трябва за разходки около брега, риболов за разни гости, без да гоним паламуд и акули навътре и всичко това в по-спокойно време, струва ли се изобщо да се замислям за такъв "плаващ хол" или да си седя със 7 метрова моторница и да не си правя експерименти? Гледам, че бая ги карат и въртят по разни клипове, обаче все в езера и реки, а и епитетите са в границите от "дъното на хранителната верига при лодките" до "шперплат с двигател".

  • #2
    От: Понтонна лодка в морето

    Пълен буклук, скапано нещо, убива хора, и изобщо не ти трябва!
    Колко? На мене ми трябва.

    Ако трябва без завистта - проблемът му е експлоатационен. Ръждясва, като го вадиш често, и значи трябва да го миеш с много сладка вода. Ако такива пари не те притесняват - аз не мога да те надбягам на търга, колкото и да ми се иска.
    В морето е безпомощно и проблемно, като всичко десантно. Но пък може толкова други полезни неща ...
    Последно редактирано от Стефан; 11-09-11, 23:08.

    Коментар


    • #3
      От: Понтонна лодка в морето

      Ръждата не ме притеснява - става дума за алуминиево нещо с крепежни елементи от неръждаема стомана. Освен това не смятам да го вадя от морето, освен зимата. То не че алуминият много обича солено вода, де...

      Притесненията ми са дали лесно се обръщат съвременните модели, въпреки уверенията, че всеки понтон сам може да понесе пълното тегло на платформата отгоре и как се държат на вълни, особено странични. Моторниците са ясни, че се държат добре, особено тези с тежки бордови двигатели с нисък център на тежестта. На това чудо центърът му е някъде бая високо и май си е бая лашкане с него.

      Въреки, че все още не качвам без облечени жилетки, целта на начинанието не е да се изръси някой или всички във водата.

      Коментар


      • #4
        От: Понтонна лодка в морето

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PARTY-BARGE-22_img7315_700.jpg
Прегледи:1
Размер:106.1 КБ
ID:5303196
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PARTY-BARGE-21_img8767_700.jpg
Прегледи:1
Размер:105.7 КБ
ID:5303197

        Колко е лесно да се обърне водно колело? И там като се изправят 5 човека по седалките и центъра на тежеста отива на метър над водата. Понтонната лодка на странична вълна се "дърви" точно като водно колело. Ако успееш да го обърнеш ти давам тиквен медал. Не, че не е възможно де ама си иска зор.

        Сложи и един големичък двигател и един малък авариен. И двата с дълъг ботуш. Винта на дълбоко в морето. Някои са с няколко отсека, на практика много трудни за потапяне. Даже и да му рендосаш едната страна пак остава над водата. Част от спасителното оборудване- здраво въже с карабинери- единия край за тебе, другия за понтона. И SPOT в джоба.
        За риба, скара, деца... е върха. На практика имаш двойно на обикновенна лодка място. Че и като цени стават...

        http://www.suntrackerboats.com/boat/....cfm?boat=3345
        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

        Коментар


        • #5
          От: Понтонна лодка в морето

          Ебати снимките.
          Давай отначало. За коя лодка говорим? Тая с краката с колела, или за друго? Гъската е понтонна, другите са разни десантни.

          Коментар


          • #6
            От: Понтонна лодка в морето

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:BASS-BUGGY-18_img6596_700.jpg
Прегледи:1
Размер:48.6 КБ
ID:5303267

            Стефане, аз под "понтонна лодка" разбирам 'pontoon boat". Тука ги има много по язовирите. И в Сан Диего в залива има, но не са много. Два алуминиеви "понтона" със заострени носове. Отгоре палуба с наредени фотьойли. Може и BBQ, мивка, душ, хладилник... Могат да се намерят евтинки. Повечето са стоели в сладка вода та не е проблем ръждата. Задвижват се от извънбордов мотор. С достатъчно голяма моторетка можеш да влачиш и скиор.
            Готино ама не влиза в стандартен контейнер май...
            Последно редактирано от NIKSD; 12-09-11, 01:59.
            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

            Коментар


            • #7
              От: Понтонна лодка в морето

              "понтонна" е тая, която може да бута и тегли понтоните. Това си е тенекиен катер, нормален буксир - влекач. Понтоните са железарии по пет или десет тона, според дали са полкови или дивизионни.
              Добре де, бяха. Когато ги имахме.
              Голямата лодка я возеше на гърба си голям камион, и с голямо пухтене я цамбурваше във водата. Малката също я возеше голям, после срамежливо се шмугваше в храстите, опъваше и краката надолу, и я даваше на някой малък. Последния оцелял УАЗ, примерно. После тихо и полека, между комарите и папура, да не пляскат веслата, и да не се чува кой с кого се прощава - ей натам.
              Ако нещо - моторът ще запали, обаче отгоре желязото пада по-бързо от божията милост.
              Хубави лодки, само дето не стават за нищо цивилно.

              Коментар


              • #8
                От: Понтонна лодка в морето

                Войната отдавна свърши...

                Коментар


                • #9
                  От: Понтонна лодка в морето

                  Става дума за такава - http://legendboats.com/en/view/boat/2011_bayshore_EXT



                  Сравнението с водно колело ми е малко двусмислено. Наистина не съм видял обърнато в морето, обаче като минавам покрай такова нещо, карам бавно и леко, че дирята бая ги раздрусва, особено ако е странична.

                  Не става дума да го обърнат хората отгоре, ами какво следва при по-големи вълни, особено странични. То, два пъти обръщаха джета така. Май и при него масовият център е над този на подемната сила, та не е върхът на стабилността. Там обаче като дадеш газ става доста инертен и се стабилизира, но спреш ли на място се лангъркаш като шамандура.

                  Работата е, че такова оборудване и разположение е точно това, което ми трябва, за да обикалям от залив до залив и да спирам в открито за риба. Обаче ако мероприятието се сведе основно до повръщане и страх от преобръщане...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Понтонна лодка в морето

                    Понеже съм се "давил" с водно колело с два големи железни понтона преди 40 години мисля да дам и своите 10ст.
                    Това нещо много трудно се управлява при внезапно възникнал силен вятър.
                    Историята е следната, С един приятел двамата, перфектни софийски, басейнови плувци , взехме подобно водно колело от военната станция в Дружба /Св.Св. Константин и Елена/ и тръгнахме да вадим рапани.
                    Към 11 сутринта на хоризонта от сушата се появи, малко, много черно облаче и задуха силен вятър.
                    Тръгнахме да излизаме, но руля не бе в състояние да държи носа към срещу вятъра. Руля беше много дълбок, но повечето време стоеше във въздуха.Намерихме му цаката, като единият върти, а другият балансира. Сменяхме се на 15 мин. и държахме носа към брега, но той постоянно се изместваше. Резултата бе, че ни влачи по-бавно навътре. Вълните се увеличиха и понеже балансьора стоеше зад седалката, за да не забива носовете, около 12 часа една вълна ни обърна през глава. Аз бях на педалите и успях да се гмурна, но на моя приятел носа на понтона му счупи ключицата. Измъкнах го за косата и се прехвърлихме между понтоните на обърнатото колело.
                    Имаше градушка гръмотевици, брега не се виждаше но най-гадно се оказа, че нямахме вода.
                    В 23 часа вечерта ни откри един катер на граничните, добре , че през ноща се вижда фара , с който ни търсеха, та виках.
                    Морето се беше поукротило, прехвърлиха ни в катера и зарязахме колелото.
                    Мисълта ми е, че това нещо с дългия ботуш на двигателя, няма да сработи при вълнение и е много опасно. Много е плитко газенето.
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • #11
                      От: Понтонна лодка в морето

                      То, става като във вица с онзи дето питал дали Майбах били ненадеждни коли, щото много-много не ги карали. Щом ги няма в морето, значи си има причина.

                      На теория, обръщането се казва "понтонен ефект" и се получава когато единичният понтон не е в състояние да понесе цялата тежест на конструкцията, а при съвременните уж не е така. Което обаче не пречи при силно вълнение да набие всички по порилата. Успокоението ми е, че с това няма да се влиза навътре, а прогнозата за времето, съчетана с лични наблюдения дава достатъчно ясна представа какво предстои и винаги може да се скрием в някой от много заливи или пристанища, щото на юг всички такива убежища са на един поглед разстояние. Водното колело няма скорост и като излезе вятър, тепърва трябва да се набираш на педалите. Нещо с мотор винаги може да избяга, ако работата се очертава да загрубее. Все едно с джет или моторница да те изненада времето... Газ на машината и след 5 минути си излязал или си на котва някъде. Въпросът е, доколко ще съм зависим от времето и ще мога да го изкарвам само когато морето е гладко.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Понтонна лодка в морето

                        Мотора трябва да гази много надълбоко а и да има дълбок рул. Може сдвоен рул. Много подскача задницата при вълни.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #13
                          От: Понтонна лодка в морето

                          Предполагам това се държи на вълна като моя 5метров скутер. Остане ли без ход на вълна се лашка като леген.
                          Струва ми се практично плавателно средство за язовир или Егейско море. Мисля, че на 3 бала ще е приключение да се задържиш на него.
                          А няма нищо по-устойчиво от обърнат катамаран.
                          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Понтонна лодка в морето

                            Е, нормално - масовият център е много под подемния след като се катурне и прави голямо рамо на момента. То затова и иска да се преобръща де, а веднъж тръгне ли понтонният ефект, т.е. потъне ли единият понтон, скоро го очаквайте да се появи от другата страна - гони най-стабилното си състояние.

                            Ако ставаше дума да се влиза навътре в морето, че и през ноември, изобщо нямаше да ги заглеждам тези неща, обаче идеята е за разходки край брега лятно време и за вадене на някакъв сафрид и разни такива простотии. Последните месеци морето основно е много кротко, ама не може да се разчита че и догодина ще е така и няма да се наложи това нещо да стои на котва и да се дебнат прогнозите за седмици напред кога ще може да се изкара.

                            Този 5-метров скутер е малко по-дълъг от джет, въпреки че трява да е доста по-стабилен. Тези понтони ги сравнявам със 7-8 метрови моторници с бордни двигатели и като оборудване отгоре разликата е съществена. То не че и такава моторница не се лангърка като спре насред водата, ама поне опасността от преобръщане е много по-хипотетична и не знам в какво трябва зорлем да се набуташ, за да стане.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Понтонна лодка в морето

                              Има една понтонна лодка на пристанището в стария Несебър, но е тримаран и е доста старо като години, с два извънбордови двигателя. При вълна 1 -2 бала е най-нестабилното нещо което съм виждал в морето.
                              Защото животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X