Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подрязване на Туя.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Подрязване на Туя.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09562.jpg
Прегледи:1
Размер:236.5 КБ
ID:5939608Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC09581.jpg
Прегледи:1
Размер:244.9 КБ
ID:5939609Туите са Смарагд.Вече почти всички достигнаха желаната от мен височина .По точно върховете.Въпроса ми:Мога ли да ги подрежа сега,или да чакам(есен,пролет),кога е най добре.И има ли някаква философия в подрязването.

  • #2
    От: Подрязване на Туя.

    Първоначално публикуван от Руди Преглед на мнение
    [ATTACH=CONFIG]356502[/ATTACH]Туите са Смарагд.Вече почти всички достигнаха желаната от мен височина.Въпроса ми:М[ATTACH=CONFIG]356501[/ATTACH]ога ли да ги подрежа сега,или да чакам(есен,пролет),кога е най добре.И има ли някаква философия в подрязването.
    Режи. Няма философия. Догодина - пак.

    Коментар


    • #3
      От: Подрязване на Туя.

      Туята е толерантна към факторите на средата, но за да постигнете максимални резултати, трябва да й осигурите условия, максимално близки до естествените й обитания. Тя расте върху варовикови скали и неутрални до умерено алкални почви, като корените й се развиват силно дори в чиста глина. Няма нищо против обаче почвата в градината да е рохкава и дори камениста – крайречните тераси са идеално място за отглеждане на туя.
      В млада възраст засенчване е допустимо, но след като надхвърли метър и половина, иска повече светлина, по възможност – пряка. Там, където слънцето не огрява достатъчно или друго растение засенчва туята, клонките се разреждат и листата линеят. Възможно е през зимата листата на туята да почервенеят от студения вятър, но през пролетта зеленият им цвят се възвръща напълно.
      Резитбите са ключовият момент във отглеждането на западна туя. Ако я оставите да расте на воля, ще получите средно високо дърво с рехава корона. За да има плътна зеленина и красив силует, туята се подрязва поне два пъти годишно – в края на юни и в края на октомври Тук е в сила правилото “Един път мисли, седем пъти режи”. Резитбата прилича повече на подстригване, с нея се цели да се придаде определена форма на короната и да се поддържа гъста. Използвайте храсторез или голяма ножица за жив плет. По-добре отрежете малко повече, отколко да я оставите неподрязана.
      Западната туя расте с около 40 см на година, което означава, че за пет години без резитби ще имате двуметрова зеленина. Това е особено ценно при изграждане на живи плетове, но в растителните композиции не бива да се допуска безогледно.
      LZ1ZAH

      Коментар


      • #4
        От: Подрязване на Туя.

        Туята може да се реже много пъти годишно, но от март до началото на септември, като не се правят резитби в най големите жеги. Иначе може да режеш смело даже и върха това стимулира растежа на страничните клони.
        Ето една страница за това как се подрязват декоративни растения.

        Коментар


        • #5
          От: Подрязване на Туя.

          Изнамерих я темата,да не отварям нова.Въпросните туи са си големи и хубави.Но пълно е с мъжки котки,които маркират ма много,много.И резултататът е не само грозен,но се притеснявм да не уморят някоя туя.Почерняват на маркираното и, като че ли там вече не расте.Съвет ?Да пръскам с нещо против котки върху самите туи,и с нещо за тяхното възстановяване.

          Коментар


          • #6
            От: Подрязване на Туя.

            По същия начин немската ми овчарка батардиса две туи, та още ме е яд.
            LZ1AIV

            Коментар


            • #7
              От: Подрязване на Туя.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160817_095532.jpg
Прегледи:1
Размер:165.4 КБ
ID:5723358Резултата от котките,късно но за жалост явен.Сега между високите туи,дали ще тръгне малка?

              Коментар


              • #8
                От: Подрязване на Туя.

                Руди, може ли да споделиш от къде закупи тези туй ?

                Коментар


                • #9
                  От: Подрязване на Туя.

                  Това бе преди 7-8г.На пътя от един микробус ми ги извадиха.Но предполагам ги има в повечето разсадници.Води се туя смарагд.Цената мисля се определя от размера.Моите за пример с височина до колене,горе долу ги купих по 35лв.Сега може да има разлика.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X