Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

    Здравейте колеги,
    Става дума за проблем със запалването на Исузу Трупър 2.8, 1991 г, къса база. Та какъв е проблема. Завъртам ключа и колата може да запали от първия път без изобщо да се замисли, но по-често ми се налага да опитвам по 10тина пъти докато запали. Не че се затруднява да запали, а просто стартера не тръгва да върти. Чува се едно леко щрак, което според мен е от някое реле, но смятам че бендикса не се изхвърля. Проблема се задълбочи постепенно - първоначално си палеше без пронлем, а след това се наложи да правя все повече и повече опити докато накрая завърти стартера. Говрих с двама елекричари и всеки има собствена теория
    1. Вариант номер 1 - проблем с ключа на запалването. Имало някакви пластинки които се били изтривали и размествали. Трябва да се смени ключа. Каза че може и да е проблем с имобилайзера, но нито аз нито електричара е сигурен дали имам имобилайзер, така че ако знаете кажете
    2. Втори вариант - проблем със четки и шалтер на стартера + реле на запалването. Ремонт около 100 лева
    3. Това което на мен ми хрумва е някоя връзка, която прави лош контакт.

    Не ми се иска да действам на сляпо, така че ако някой е имал подобни изживявания да сподели опит

  • #2
    От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

    Намери къде е стартера.
    Намери малката жичка на шалтера и я откачи.
    Подаи плюс на стартера там където откачи жичката-внимаваи,мотора ще се завърти! Така симулираш контактен ключ.
    Забележи дали стартера пак отказва-ако да ,проблема е в него,наи-вероятно четки.Ако не ,проблема е във веригата преди него.
    Калин Владов,09РСПБЗН

    Коментар


    • #3
      От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

      Благодаря ти Калине,
      Това е добра идея!
      Може ли няколко доуточняващи въпроса? Доколкото разбирам към стартера отиват 2 плюса - към шалтера и към мотора на стартера. Трябва да подам плюс само към шалтера, така ли?
      Колата ще запали ли или само ще се развърти стартера? Не трябва ли да захраня и самият стартер?

      Коментар


      • #4
        От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

        Написаното от kalin09 ми даде идеята да потърся информация за стартерите, ка работят и какви са методите да се тестват. Тук давам два линка. Лично за мен информацията беше много полезна и се надявам да помогне и на други
        Текста е на английски.

        http://www.prestolite.com/pgs_training/training_4.php
        http://www.misterfixit.com/starttst.htm

        Коментар


        • #5
          От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

          Ако не си дал на контакт само ще завърти.Захранваш само там където е малката жичка.
          Калин Владов,09РСПБЗН

          Коментар


          • #6
            От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

            Така първите тестове протекоха успешно макар че не знам дали да съм щастлив от резултата
            При завъртане на ключа за да запаля и държейки ръката си върху стартера се усеща че бендикса стабилно се изхвърля но не последва завъртане на стартера. След N на брой опита по някое време стартера зацепва и завърта. Мотора пали без проблем.
            При директно подаване на +12V на клемата захранваща бендикса той отново се изхвърля но не следва завъртане на стартера. При някой от опитите стартера започва да върти.
            От това което четох оставам с впечатлението че може да има проблем с четки, колектора на ротора или с контактуването на бендикса така че да не подава захранване за двигателя на стартера.
            Поправете ме ако греша

            Коментар


            • #7
              От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

              Прав си.Наи-вероятно шалтера в котвата е нагорял.и трябва смяна с нов.
              Калин Владов,09РСПБЗН

              Коментар


              • #8
                От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

                шалтера на исузу се ремонтира не се сменя.
                МИСЛЕНЕ МУ Е МАЙКАТА

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

                  Демонтирах и монтирах шалтера ...... няколко пъти докато го направя правилно
                  Наистина проблема е в шалтера. Не всеки път подава ток на стартера. Сега съм специалист за шалтера на този модел така че ако някой има нужда от помощ относно монтажа и демонтажа да пише.
                  Не намерих начин да разглобя самият шалтер. Вижда се един бакелитов елемент, от който излизат 2 медни болта и клемичка за управляващото напрежение и това нещо е запресовано в метален корпус. Не можах да разбера какво е състоянието на пластините в него. Проблема си реших като леко разхлабих една от шайбите които придържат медният болт на който е закачен постоянният + и болта взе леко да се движи напред назад. След тази интервенция джипарата пали като чакмак, но не знам до кога ще е така.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем запалване Isuzu 2.8 1991

                    Вчера пообиколих магазините за да търся шалтер. На бул Сливница, малко след Нестле и преди разклона за околовръстното от дясната страна намерих магазин в който продават шалтери, стартери, бобини и други ел. джаджи. Хубавото е че беше към 20:30 и магазина все още работеше. Затова и го споменавам ако на някого му се наложи. Та там намерих шалтер подобен на моят, но човека каза че не работят по каталог, така че ако някой реши да го ползва да си носи детайла. Цената на шалтерите се въртеше около 54 лева. Не знам дли е скъпо, но всеки сам може да прецени

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X