Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търся пясъчник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Търся пясъчник

    Търся камък за ръчно точило - оня кръглия с дупката в средата, каквито имаше едно време почти във всеки двор.
    Искам да си направя старовремско точило, с корито в което да се мокри камъка и да се върти с крак.
    Другото ще го направя, но нямам камъка - мисля, че е речен пясъчник. Може ли да се намери отнякъде?
    Благодаря предварително.
    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
    имат право да гласуват на избори.

  • #2
    От: Търся пясъчник

    Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
    Търся камък за ръчно точило - оня кръглия с дупката в средата, каквито имаше едно време почти във всеки двор.
    Искам да си направя старовремско точило, с корито в което да се мокри камъка и да се върти с крак.
    Другото ще го направя, но нямам камъка - мисля, че е речен пясъчник. Може ли да се намери отнякъде?
    Благодаря предварително.
    В с.Гинци покрай пътя , наред с киселото мляко , меда , гъбите и картофите , продаваха точно такива камъни . За съжаление скоро не съм минавал оттам . Но ако има някой по-наблюдателен колега , да сподели
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #3
      От: Търся пясъчник

      ...в ЯМБОЛ има човек който прави такива,колегата има ЛС с координати.

      Коментар


      • #4
        От: Търся пясъчник

        Утре така и така пътувам за Гинци, ще проверя първо там. Човекът в Ямбол продава не камъните, а готово изделие - това му е бизнеса и аз го разбирам.
        Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
        имат право да гласуват на избори.

        Коментар


        • #5
          От: Търся пясъчник

          Да се отчета, момчета.
          Току-що се връщам от Гинци. Купих си чудесен камък, пясъчник с диаметър 35 см и дебелина около 7-8 см.
          В средата има отвор, при това квадратен, точно както трябва да е. Струва 35 лв.(аз не съм по пазарлъците).
          Можеше да се избира между 8 камъка. За съжаление едно време са ги правили доста хора, но старците в селото ми казаха,
          че вече не ги държат ръцете и сега ги прави само един дядо, казва се Гергин. От него и го купих. Дядото вече е "монополист", така да се каже.
          Може да направи и цялото точило, но иска много пари, пък и аз по ще му се радвам ако го направя сам.
          Сега ще му правя ос, ще го изправя и ще го изгладя.

          Благодаря на Владо за ориентировката, също и на Мишо.
          Ако иска модераторът да закрие темата.
          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
          имат право да гласуват на избори.

          Коментар


          • #6
            От: Търся пясъчник

            Трийсет и пет сантимера не е ли малко? В Копривщица имам едно такова точило, но неговият камък е поскоро метър и трийсет и пет.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Търся пясъчник

              Знам, че е малко. Правили са ги големи, за да държат обороти - като маховик. Другата възможност, която много харесвам, е в единия край на оста да има
              колело от каруца (по-големичко) и сигурно ще се спра на този вариант. Работата е там, че в река Нишава (мисля, че така се казва) няма толкова големи камъни,
              а старците са малко попрехвърлили, за да ходят по планината и да влачат големи пясъчници.
              Приятелю, навремето са ги правили така, че да ги наследяват поколенията - твойто сигурно е от прадядо ти. Аз нямам такива амбиции.
              Сега си търся бичме (желателно дъбово), със квадратно сечение примерно 8х8 см (не съм сигурен) и дълго около 1,5 м.
              Най-вероятно ще се примиря с буково... дъбовете по Софийско са рядкост. Но има вариант и със слепен на преса паркет. Това за колелото,
              останалото ще е от нещо друго. Да не влизам в подробности...
              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
              имат право да гласуват на избори.

              Коментар


              • #8
                От: Търся пясъчник

                По-големия камък е с по-голяма линейна скорост. Виж някъде каква е оптималната линейна скорост и съответно си направи сметка какви обороти ще трябва да постигнеш.
                Subaru Legacy Outback '98 2.5 AT

                Коментар


                • #9
                  От: Търся пясъчник

                  Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                  ...Сега си търся бичме (желателно дъбово), със квадратно сечение примерно 8х8 см (не съм сигурен) и дълго около 1,5 м.
                  Най-вероятно ще се примиря с буково... дъбовете по Софийско са рядкост. Но има вариант и със слепен на преса паркет. Това за колелото,
                  останалото ще е от нещо друго. Да не влизам в подробности...

                  Мога да ти предложа (с голямо удоволствие) на момента едно, само че е дълго около метър и някой сантиметър. Поне петнайсетгодишно е (откак е отсечено).
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Търся пясъчник

                    Първоначално публикуван от BAlexandrov Преглед на мнение
                    По-големия камък е с по-голяма линейна скорост. Виж някъде каква е оптималната линейна скорост и съответно си направи сметка какви обороти ще трябва да постигнеш.
                    За това не бях се сетил. Но всъщност нямах голям избор - имаше само едно по-голямо, около 40 см. А и доколкото съм гледал, идеята е да се точи на бавни обороти,
                    поне така видях да точат брадва. Вярно, става бавно, обаче накрая става бръснач.

                    @davs
                    Благодаря предварително, ще ти се обадя. Аз така писах 1,5 м, но ми трябва по-късо, ще стане.
                    Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                    имат право да гласуват на избори.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Търся пясъчник

                      Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                      ...доколкото съм гледал, идеята е да се точи на бавни обороти...

                      Това е едната страна на идеята, другата е, повърхността максимално да се приближава до равнина, т. е. голям диаметър, а периферната скорост, се "лекува" с ниски обороти.
                      За другото - обаждаш се и го взимаш, ще съм удовлетворен да ти съдействам. А и да се видим наживо.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Търся пясъчник

                        Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                        Знам, че е малко. Правили са ги големи, за да държат обороти - като маховик. Другата възможност, която много харесвам, е в единия край на оста да има
                        колело от каруца (по-големичко) и сигурно ще се спра на този вариант. Работата е там, че в река Нишава (мисля, че така се казва) няма толкова големи камъни,
                        а старците са малко попрехвърлили, за да ходят по планината и да влачат големи пясъчници.
                        Приятелю, навремето са ги правили така, че да ги наследяват поколенията - твойто сигурно е от прадядо ти. Аз нямам такива амбиции.
                        Сега си търся бичме (желателно дъбово), със квадратно сечение примерно 8х8 см (не съм сигурен) и дълго около 1,5 м.
                        Най-вероятно ще се примиря с буково... дъбовете по Софийско са рядкост. Но има вариант и със слепен на преса паркет. Това за колелото,
                        останалото ще е от нещо друго. Да не влизам в подробности...
                        Що не минеш на Вакарел при мене да си избереш бичме шо ти душа сакаА на Давс му пазим още едни метровици от габър ама се не обажда.....


                        В Софийски окръг има све само трябва да знаеш къде да търсиш
                        К мирной жизни не пригоден.
                        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                        Коментар


                        • #13
                          От: Търся пясъчник

                          Ще ти се обадя бре - търся си обещаното като завещано. Ще се забързам единствено, ако ти пречат там, иначе те така или иначе ще са материал след доста време.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Търся пясъчник

                            Не ми пречат наврел съм ги под един фургон на сушинаи след 10 години да дойдеш твои са
                            К мирной жизни не пригоден.
                            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                            Коментар


                            • #15
                              От: Търся пясъчник

                              Здравейте я да разбутам малко старата тема.
                              и аз си търся камък за точило. Това село описано по горе ми е малко далече от Варна. Така, че някой ако има идея или камък за продаване да сподели.
                              Благодаря предварително.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X