Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

    Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011


    Част първа!

    С малко закъснение поради голяма заетост след завръщането ми, пускам репотажа за последното ми гостуване в Гърция.
    Беше чудесно! Посетих много красиви места и се срещнах и полових риба със стари и нови приятели от форумите.
    Разтоянието от Златоград до Порто Куофо е 333км.

    По съвет на колегите от форума в Никити се отбих за стръв до магазина Капитан Хук който е в началото на града от ляво на пътя като се отива за Неа Мармарис. Магазинера Томас говори английски и е много усложлив. Има страхотни ефтини воблери на по-големите производители.


    Снмката съм я правил на връщане, затова магазина е отдясно.
    В магазина в жълтата бензиностанция след края на града имаше по-разнообразна стръв.

    През първата седмице отседнах в Хотел Порто Куфо за 40 евро на вечер. Условията бяха много добри но нямаше кухня и не беше удобно за рибари. Всяка сутрин си пиех кафето с този изглед.

    Ето как изглежда хотела от входа на залива.

    Препоръчвам съседните до хотела Studios Meliton. Те имат хубави кухнички.
    http://<a href="http://www.studios-m...r /> Дели и Краси Крумоф ми дадоха подробни инструкции къде и как да ловя. Местата посочени от Краси се оказаха много дашни. Местата на Дели пред хотела и в източният край на залива се оказаха с много каменисто дъно и риболова беше невъзможен освен на воблери - но аз не успях да пробвам това. Само едно място в дясно от хотела където свършваше един подводен риф(Този риф е на 5 метра от брега и пречи да се прибира оловото при риболов на дъно). На посоченото място успях да хвана няколко едри мурмури рано сутрин и през ноща на мавро червеи. През деня няма отърване от малки калканчета и дракони.

    Местата около Хотел Порто Куфо



    Риболова беше рано сутрин и вечер до към 2ч сутринта. Сутрин пробвах плажовете и скалите а вечер главно кея в Порто Куфо

    Ловях само сутрин от 5 до 10ч на плажовете и вечер на кея до 2ч.
    Сутрин излизаше ципурови риби и мурмура на дъно с акровати и мавро. На воблер хващах лица, кокали, заргана спари и какарелис.
    Първите три дни ловях главно на кея защото излизаше паламуд(циганки) и кольоз на сардела с полиангистро.
    Местните ловеха и на бял червей като захранваха яко и хващаха сафрид, кольоз, кефал и лаврак! Видях как извадиха 3 лаврака по кило на бял червей.
    Аз установих че кълве на жива малка гопа която се лови до стената на кея. Пускаш влакно 0.12 с кука номер 18 и сачма олово на края. Няма нужда от стръв, гопата атакува сребристата кука и се хваща веднага. Живата гопа беше чудесна стеръв за кольоз и лица - хванах няколко. Рибетата се закачаха на кука номер 2-6, с плувка 10г на дълбочина 4-5м.
    Малките гопи умираха бързо в кофата но действаха добре и мъртви.
    При кея беше дълбоко към 10-12 метра и рибата кълвеше повече близо до дъното.
    Лаврака на бял червей излезе в началото на кея близо до лодките. Аз пробвах към 2ч сутринта около лодките с воблери но загубих една 9см рапалка във въжетата и се отказах.
    Сигурен съм че когато ги има кольоза и циганките не е необходимо да се ловят на плувка или дъно с полиангистро. Те се хващат също толкова успешно на малка жива или мъртва гопа или кефалче на кука номер 6-4 или с филе от рибка - заргана, сафрид, сардина, гаврос на кука номер 10-4 и плувка 4-20г. В Англия най-добрата стръв за скумрия е филе от скумрия.
    Кольоз хваната на жива гопа


    Следобед и вечер от кея на дъно се ловеше дребна фангри - розови ципурови рибки по една педя - много вкусни. Понякога кълвяха и през ноща.

    На третият ден на кея пристигна една флотилиа от 5 рибарски кораба които запушиха местата за риболов и паламуда и кольоза изчезнаха.
    Това ми даде възможност да пробвам и другите места за риболов.
    Както казах пробвах в дъното на залива по препоръка на Дели но той явно е видял много риба там като се е гмуркал, ако беше се опитал да я хване с въдица щеше да види колко каменисто е дъното и че само спининга е възможен. Там е толкова каменисто че един местен дядка всяка вечер хващаше по 1-2 октопода на хтаподиера заметната на ръка само 15м навътре точно пред хотела.
    След четвъртият ден пробвах на воблери, пилкери и ултралайт силикони
    Нямах никакъв успех (главно поради неопитноста ми)и успях да посея едно безценно 5г крокодилче - още не съм го прежалил


    Също толкова безуспешно беше и посещението ми на кея в Неа Мармарис. Там посях доста безценни силиконови рибки. После разбрах че съм ловял по неправилно време.


    На 4 тия ден пристигнаха жена ми, сестра и и зетя. С тях пообиколихме крайбрежието и открихме невероятно красиви заливчета. По южният бряг между Неа Мармарис и 69 километър покрай брега върви черен път успоредно на главният. По него се стига до прекрасни местенца:





    По северното краибрежие преди Каламици открихме прекрасно заливче - етро карта и снимка


    В Сарти намерихме една таверна наречена Зорбас, собственичката на която се оказа българка от Враца - Пепа.
    Помолих я да ми изпече улова от предишата вечер - 3 циганки, два кольоза и няколко сафрида. Тя ги изпече перфектно и ги поднесе със чудесни салатки и узо. Препоръчвам горещо заведението и!
    Ето няколко снимки:








    Край на първа част.

    Част втора!
    През втората седмица,след като моите хора си заминаха и ме оставиха да риболовствам на спокойствие, се преместих в един апартамент точно на кея. Поради липсата на туристи ми дадоха апартамент с две спални и кухня за 30 евро на вечер. До хотела имаше таверна на същите собственици.
    Ето снимки



    Таверната

    Никос, собственика. Той е рибар. Всяка сутрин ходи с лодката си за риба и я сервира в ресторанта. Този ден беше хванал един разкошен омар и беше много горд с него.

    Беше Събота и от София долетяха Марто и Андро. Те пристигнаха късно следобяда, а рано сутринта отидох да ловя на плажа на Торони с воблери.
    За първи път се пробвах на това място. Започнах към 7 сутринта. Беше ветривито със силен насрещен вятър който вдигна вълна и набута много клечки и боклуци в прибоя. Условията бяха много трудни за спининг, особенно за ултралайт.
    Добре че не се отказах поради лошите условия. Риболова който последва беше зашеметяващ - най-добрият ми риболов на спининг досега.
    Дъното беше особенно. Първите 15 метра беше плитко и след това изведнъж пропадаше до голяма дълбочина над 10 метра. Tова явно позволяваше едри хищници да дойдат близо до брега. Рибата беше на границата между дълбокото и плиткото. В моменти когато вятъра yтихваше и аз успявах да метна ултралайт воблерите в дълбоката тъмносиня вода последваше мигновенен удар.

    Рибата която излизаше беше лица(Trachinotus ovatus) на английски – Дербио, на испански - Паломета.

    Искам да отбележа че ако тази риба се нарича лица, това не е лицата за която говореха някои колеги и която достига 50кг. Онази риба на английски е Лиър фиш, на гръцки на знам.
    Лицата(дербиото) което аз хванах достига до 70см и тегло 2.8кг макс.
    Също така излезе кокали(едър атлантически сафрид) до 250г. Скумрия(кольоз), паламуд-циганки, едра заргана и ципурови риби.
    Най-кълвеше на ултралайт воблери и микроджигове, Щом успявахх да достигна дълбоката тъмносиня вода(20м разтояние) с малките примамки в кратките интервали на утихване на насрещният вятър, веднага удряше. След всяко за мятане трябваше да чистя линията и примамката от боклуците навеяни в прибоя. Ето снимки на риби и примамките с които бяха хванати:














    Удара и воденето на едрите лици , кольози и кокали на ултралайт прът с плетено влакно Varivas PE 0.4 и флуорокарбон от 5lb(0.16) беше неописуемо изживяване. След като един паламуд(циганка)удари на 65мм Adajio и разви всичкото влакно преди да прегризе повода и да ми открадне адажиото, макаричката ми Дайва Лувиас 2004 получи страхова невроза и сега сънува кошмари всяка вечер 
    Към 10ч на плажа се появиха руснаци и други пляскащи във водата летовници и хищника избяга. Вятъра утихна но на воблерите вече не келвеше. Tогава открих че ако влачите по дъното(което се оказа чисто без закачки) микропилкери, кълвят ципурови риби показани на снимките по-горе.
    След 11ч вече кълвяха само дракони и заргани.
    Вечерта когато пристигнаха Марто Андро отидохме първо на място със скали


    където нищо не хванахме. После на здрачаване отидохме на плажа но рибата я нямаше. Те като майстори успяха да хванат по едно кокали - а аз нищо. Марто не го мързя да отиде до едни други скалки наблизо и бе възнаграден с един хубав лаврак.
    Андро и Марто ми показаха как се водят воблери с джърк. Аз правех нещо подобно на туич но без резултат. Осъзнах че много от плиткогазещите ми воблери са подходящи за джърк. Сега търся да си купя подходяща джърк пръчка.
    На сутринта Марто и Андро бяха на плажа преди мен, но времето беше тихо, водата прозрачна и неподвижна и хищник нямаше. Аз превключих на дъно за ципурови а Андро и Марто отидоха на скалите преди да си тръгнат. Там имаха слука с eдин хубав зъбар(дентекс) и една баракуда - ученото си е учено.


    През следващата седмица пробвах на плажа всеки ден но хващах по 1-2 кокали и няколко заргани към 6ч и после нищо. През тези дни времето беше спокойно, ясно и безветрэно а водата кристално чиста.



    След като си отидоха Марто и Андро, се срещнах с Иво и той подробно е описал в неговият репортаж как ловихме.
    http://gofishing.forumsclub.com/t3638-topic
    Имахме слука главно на кея вечер на дъно и плувка. Ето го и чудесният октопод който Иво улови на кея



    На плажа хващахме главно ципурови риби на дъно с акровати. Ето я и красивата морска лястовица която улови майстор Иво





    Пуснахме я обратно жива!
    Последният ден рано сутринта отидох на плажа и заварих условия подобни на деня когато даде много хищник - силен насрещен вятър с вълни. Оказа се че хишника е дошъл до брега. Набързо хванах няколко кокали и кольози. Удряха на каквото им хвърля.
    Тамън се зарадвах че ще наловя хубава риба и извeднъж един огромен платноход аkустира точно пред мен отдясно, право на плажа

    След 5 минути още един се изтъпани и от дясната ми страна

    Така се оказах загащен между два кораба които изникнаха изневиделица


    Надявах се да се преместя по-надолу на плажа, но от корабите се изсипаха 500 туристи които напълниха целият плаж.
    Така приключи риболовната ми одисея на Порто Куофо.
    Споменах че Марто и Андро ми показаха как да водя воблери по метода джърк. Преди да тръгна за Гърция се отбих до магазина на Слави край Марица в Пловдив. Там си погиворих с ортака му (мисля че се казваше Митко, но не съм сигурен). Магазина е зареден със страхотни воблери. Митко ходи редовно с лодка за лаврак между Керамоти и Алeксандропулис. Аз го попитах, ако може да взема само един воблер кой ще е, и той ми препоръча
    Duel Hardcore Minnow 130F

    Бях го пробвал 3 пъти (преди да получа съвета от Марто и Андро как да водя с джърк) но без успех. Като почнах да го водя с джърк, воблера оживя. Ловеше заргани и кокали като магнит. Това беше единственният голям воблер на който хванах риба. Благодаря на Марто и Андро и на колегата от магазина на Слави!
    Препоръчвам воблера - работи, страхотен джърк воблер!
    Другите безотказни воблери бяха:
    Lucky Craft Wander 60

    DUEL Adagio 65mm

    Yo Zuri Pin's Minnow 50 и 70mm

    Андро ги мореше с това
    Rapala MaxRap 13 Fishing Lure, Flake Hot Chartreuse

    Приу силен насрещен вятър много успешно се замятаха и ловяха малките пилкери и лъжици
    Luhr Jensen Krocodile Spoons 5,7,10,14g
    Chrome
    (#0013)


    Chrome/Silver Prism Lite
    (#0150)


    а ето тази зелената лъжица разби зарганата


    микроджиговете на Tiebo,Quuantum,Jackson.
    Моят извод от тези две седмици беше че на дълбоките плажове едрият хищник идва при насрещен вятър с вълни и боклуци в прибоя. При тези условия се лови трудно със спининг, но си заслужава усилието.
    Не успях да пробвам подробно силиконите, но това ще остане за следващият път.
    И накрая снимки на част от рибата която успях да донеса в България. Замразена я сложих в стереопорена хладилна чанта която купих от Капитан Хук за 8 евро - свърши чудна работа.



    I’ll be back!
    Ако дадеш на някого една риба - ще го нахраниш за един ден, ако го научиш да лови риба - ще се отървеш от него за целият уикенд!

  • #2
    От: Морски риболов в Гърция

    Докторе, добре дошъл при нас! Четох гореописаните ти преживявания във фишингманията и ти благодаря, че реши да ги пуснеш и тук. От теб човек винаги има какво да види и научи!
    Последно редактирано от Тихомир; 02-07-11, 20:54.

    Коментар


    • #3
      От: Морски риболов в Гърция

      Освен рибите е наснимал големи красоти! Кога ли ще ги стигнем...
      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

      Коментар


      • #4
        От: Морски риболов в Гърция

        Благодаря Тишо!
        Ще търся джипка за каяка за Гърция и реших да се посъветвам с нашите специалисти за да си спестя грешни пари, а тo какво излезе, ще трябва май да похарча двойно на това което възнамерявах - колкото повече питаш, толкова повече плащаш.
        Ако дадеш на някого една риба - ще го нахраниш за един ден, ако го научиш да лови риба - ще се отървеш от него за целият уикенд!

        Коментар


        • #5
          От: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

          Все като му чета темите на Доктора и си набивам комплекси,че от мен фотограф няма да стане.

          А иначе пак изби рибата,БЛАГОДАРЯ за репортажа.
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #6
            От: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

            "Долната" част на Ситония е страшно красиво място.
            Страхотен репортаж. Направо си е урок по морски риболов
            Благодаря за споделеното.

            Коментар


            • #7
              От: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

              Чудесен репортаж! Браво!
              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

              Коментар


              • #8
                От: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

                Здравейте,

                Прекрасен репортаж.

                Случайно скитайки из Нея Мармарис да сте попадали на магазин за стръв?

                Можете да ми отговорите на bvatchkov@abv.bg.

                Благодаря.

                Поздрави,

                Вачков

                Коментар


                • #9
                  От: Порто Куфо - Торони - 4-15 Юни 2011

                  Благодаря! Особено за снимките с воблерите. Смятам да пробвам.
                  Пследния лаврак на Каламици го хванах на плувка и тесто за шарани (това имах). На 5 метра от брега, на плажа. Като се надигне вълната и рибите се виждаха много ясно. Направи ми впечатление, че много искаха да налапат плувката, а на куката не обръщаха толкова внимание.
                  Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X