Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Шими" при 70ка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: "Шими" при 70ка

    Първоначално публикуван от didooo Преглед на мнение
    И без да съм на процент при ОМЕ , вервайте , че има голяма разлика между оригиналните и техните демпфери .
    От както пуснах темата не съм имал време да пипам колата , но ще докладвам .
    При шимито с другите демпфери , колата заплашваше да изкочи от пътя . Сега единствено играе волана , а гумите си знаят пътя .
    И това е невъзможно освен ако кормилната щанга не е гумена.Нали с волана се управляват гумите.Познай дали не играят?

    Коментар


    • #17
      От: "Шими" при 70ка

      Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
      Димо, трябва да защитя ресьорните окавания, да не тръгне пак някоя легенда.
      От информацията във Форума, най много е засегната темата в Джип Форума. После тук-таме се говори и във другите Форуми, и само за машините с цели мостове и на пружини.
      В Нисан и Тойота не съм чул за "шими" ефекта на машините с ресьори.
      Андро, за да не съм "голословен" ето: http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=%F8%E8%EC%E8, а и лично съм го брал това с един стар ресорен Hilux. Там причината е обикновено именно в тампоните на ресорите. За Нисан - не знам. Така и не се запознах от близо с техните ресорни модели.

      Първоначално публикуван от IVAYLO BLIZNAKA Преглед на мнение
      Е това вече е уникален пост.
      1.Независима предница???? и зависима задница или независима задница и зависима предница???
      2.Гуми,накрайници, тампони, карета, кутия.Абе направо цялата джипка е за скрап.
      3.При всички положения нещо някъде мърда (като натиснеш спирачка изчезва ли?)..а ако подадеш гас появява ли се? И ако нищо не мърда как работи тогава окачването?А кормилния механизъм?
      4. Докато демпфера е бил още нов е успявал да го попие, но с времето, при постоянен тормоз само в малък диапазон, е отказал точно там. Точно къде той или работи или не.
      Значи за да го поправиш подложи малко шайби за да избегнеш диапазона в който не работи...

      А и още нещо,демпфера на ОМЕ е страшен боклук.
      На минусови температури ОМЕ спи зимен сън.А металния предпазител събира кал,камъчета и други боклуци.
      Да не говорим какво се случва ако се смачка....
      Явно считаш за нужно да отговориш на "уникалното" също толкова "уникално" - ОК, победен съм
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • #18
        От: "Шими" при 70ка

        Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
        Андро, за да не съм "голословен" ето: http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=%F8%E8%EC%E8, а и лично съм го брал това с един стар ресорен Hilux. Там причината е обикновено именно в тампоните на ресорите. За Нисан - не знам. Така и не се запознах от близо с техните ресорни модели.



        Явно считаш за нужно да отговориш на "уникалното" също толкова "уникално" - ОК, победен съм
        Извинявай но не се сдържам когато видя подобно мнение.Нищо лично.

        А сега по темата.
        Шими ефекта се появява на всички возила.Леки коли,джипове и др.
        И понеже имам скромен опит а и сме слагали камери и на записа се вижда как точно се случват нещата.
        Причините за шими ефекта в джиповете с цял преден мост са две.
        Разбити тампони на панхарда или крив панхард.
        Има и още една причина и тя е неправилно лифтвано окачване.Но проблема е пак в панхарда.Височина на окачването и форма на щангата.
        Проблема обаче идва от кварталния майстор.В повечето сервизи не свалят панхарда а само натискат с щанга за да проверят за луфтове по предницата.

        Коментар


        • #19
          От: "Шими" при 70ка

          Първоначално публикуван от IVAYLO BLIZNAKA Преглед на мнение
          Извинявай но не се сдържам когато видя подобно мнение.Нищо лично.

          А сега по темата.
          Шими ефекта се появява на всички возила.Леки коли,джипове и др.
          И понеже имам скромен опит а и сме слагали камери и на записа се вижда как точно се случват нещата.
          Причините за шими ефекта в джиповете с цял преден мост са две.
          Разбити тампони на панхарда или крив панхард.
          Има и още една причина и тя е неправилно лифтвано окачване.Но проблема е пак в панхарда.Височина на окачването и форма на щангата.
          Проблема обаче идва от кварталния майстор.В повечето сервизи не свалят панхарда а само натискат с щанга за да проверят за луфтове по предницата.
          Т.е. искаш да кажеш, че от разбалансирани гуми няма да му играе предницата. Или от разбит кормилен накрайник, особено в комбинация с по-рошави гуми.
          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

          Коментар


          • #20
            От: "Шими" при 70ка

            Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
            Т.е. искаш да кажеш, че от разбалансирани гуми няма да му играе предницата. Или от разбит кормилен накрайник, особено в комбинация с по-рошави гуми.
            Казвам че за шими ефект е виновен панхарда.Нали темата е шими.
            Иначе предницата може да играе и от лоша аеродинамика,както и от камък между граиферите на гумата.
            При джиповете обаче най малкия проблем е разбалансирани гуми както и ниско налягане в тях.
            Да не говорим че повечето гуми с размери от 35''до 56'' не се балансират защото това е невъзможно.
            Но това не означава че при тези размери и това че не са балансирани тези джипове карат с играещи предници.
            Казвам това защото съм виждал как Т-Т с гуми 37''-40'' се движи с 190км/ч по терен който повечето учасници в този форум даже не са виждали.
            И повярвй ми предниците на тези джипове не играят.

            И сега да ти задам и аз едно въпросче.
            Знаеш ли как точно се появява и изчезва шими ефекта при джипките с цял преден мост?

            Коментар


            • #21
              От: "Шими" при 70ка

              Да докладвам : за съжаление шимито ми не е от налягане на гумите и баланс . Продължавам нататък - поръчах втулки за панхарда , без да ги осещам да мърдат .


              Какъв е отговора , не ме мъчи повече ?
              TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

              Коментар


              • #22
                От: "Шими" при 70ка

                Първоначално публикуван от didooo Преглед на мнение
                Да докладвам : за съжаление шимито ми не е от налягане на гумите и баланс . Продължавам нататък - поръчах втулки за панхарда , без да ги осещам да мърдат .
                При мен, преди година смених тампоните на панхарда и всичко се оправи.Посъветваха ме за оригинални, но не ми се разкарваше до ТМ Ауто и си купих тайвански някакви. Резултата беше перфектен. Цената двойно по-ниска.От около месец пак се появи луфт.Първата работа беше да се ядосам, че токова малко са изкарали тампоните.Да ама не.Смених ги с нови и резуптат никакъв. Оказа се че почти го няма тампона на демпфера, а тампоните "менте" почти не бяха мръднали. За мен, ако всички накрайници отпред са ОК, би трабвало да няма трета причина освен тези на панхарда и демпфера. Другото е "Под вола теле".
                Поздрави и успех!
                NISSAN PATROL GR Y61 (RD28ETI)
                SUBARU OUTBACK H6 (EZ30D)
                GSM: О887б97З79

                Коментар


                • #23
                  От: "Шими" при 70ка

                  Първоначално публикуван от didooo Преглед на мнение
                  Да докладвам : за съжаление шимито ми не е от налягане на гумите и баланс . Продължавам нататък - поръчах втулки за панхарда , без да ги осещам да мърдат .


                  Какъв е отговора , не ме мъчи повече ?
                  Има ли лифт на окачването?



                  Ето какво се случва с предницата когато джипа изпадне в шими.
                  В САЩ на това му казват Death Wobble...
                  Последно редактирано от IVAYLO BLIZNAKA; 05-07-11, 20:23.

                  Коментар


                  • #24
                    От: "Шими" при 70ка

                    Първоначално публикуван от didooo Преглед на мнение
                    Да докладвам : за съжаление шимито ми не е от налягане на гумите и баланс . Продължавам нататък - поръчах втулки за панхарда , без да ги осещам да мърдат .


                    Какъв е отговора , не ме мъчи повече ?

                    Вариантите, довеждащи до въпросното ''шими'' са три:
                    1.) Луфтове в щангите осигуряващи сходимостта между двете гуми; луфт в кормилната щанга; или неправилно регулирана (или нарушена) сходимост между двете водещи колела.
                    2.) Луфт в щангата осигуряваща моста срещу напречно преместване при артикулациите му ( т.н. ''панхард'' или аналогичните му при др. схеми окачвания) или направо липсата на такава.
                    3.) Променен ''кастор''- надлъжния ъгъл на шенкелната ос ( обикновено това се получава при направен ''лифт'' на окачването ''на юруш'' /т.е. недообмислен докрай/)
                    Това са основните виновници за този неприятен и много опасен ефект. Налягане в гумите и небалансирани такива могат да причинят единствено неприятни въбрации във волана, но не и класическо ''шими'' в пълния му блясък.

                    Коментар


                    • #25
                      От: "Шими" при 70ка

                      Лифт нямам - само нови , но стандартни пружини и регулируеми амове . От двойнодействащите амове (Кони) джипката се вдигна , но не повече от 1-2см .
                      Виж кормилната щанга е леко проблемна . 2 пъти я кривя и после изправям , разбира се след това винаги се случва реглаж на сходимостта .
                      В тоя смисъл :някой подсилвал ли си е корм.щанга или и вие смятате , че е добре тя да се гъне при зор , а не някъде другаде да се предаде джипката . С крива щанга мога да де прибера , но с изваден накрайник или строшен хебел -няма да мога ..............
                      TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                      Коментар


                      • #26
                        От: "Шими" при 70ка

                        Първоначално публикуван от didooo Преглед на мнение
                        Лифт нямам - само нови , но стандартни пружини и регулируеми амове . От двойнодействащите амове (Кони) джипката се вдигна , но не повече от 1-2см .
                        Виж кормилната щанга е леко проблемна . 2 пъти я кривя и после изправям , разбира се след това винаги се случва реглаж на сходимостта .
                        В тоя смисъл :някой подсилвал ли си е корм.щанга или и вие смятате , че е добре тя да се гъне при зор , а не някъде другаде да се предаде джипката . С крива щанга мога да де прибера , но с изваден накрайник или строшен хебел -няма да мога ..............
                        Много често се кривят кормилните щанги на 70 серия когато няма защита,при десния волан обаче много по трудно се случва,при всички случаи си иска защита отпреде,а твоя проблем най вероятно е от някой тампон...,може и на носача...
                        LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
                        Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

                        Коментар


                        • #27
                          От: "Шими" при 70ка

                          Аз го имах същия проблем като карах 70тка.Моя проблем излезе от лагерчетата на сферите.Обаче докато не разглобих сферите не ме можах да разбера че лагерите са износени.Струваха по 25 лв на койо .купих ги от арабите на симеоновско .Провери си тези лагери ми е съвета.
                          ТЛК 90 120кв Дайхатсу Ф20 Няма да пия повече .....ама и по малко няма да пия...

                          Коментар


                          • #28
                            От: "Шими" при 70ка

                            Първоначално публикуван от meha1971 Преглед на мнение
                            Аз го имах същия проблем като карах 70тка.Моя проблем излезе от лагерчетата на сферите.Обаче докато не разглобих сферите не ме можах да разбера че лагерите са износени.Струваха по 25 лв на койо .купих ги от арабите на симеоновско .Провери си тези лагери ми е съвета.
                            Ако е от лагерите, луфта много лесно се усеща, като се разклати странично всяко колело по отделно. При мен едното има лека хлабина, но шимито изчезна, сменяйки тампоните на панхарда, без да пипам лагерите.
                            NISSAN PATROL GR Y61 (RD28ETI)
                            SUBARU OUTBACK H6 (EZ30D)
                            GSM: О887б97З79

                            Коментар


                            • #29
                              От: "Шими" при 70ка

                              Без да вдявам много-много нека да споделя и, аз-може да е полезно, знам ли...?
                              Като се сдобих с добичето(ТЛК LJ-70) преди 2.5 години за пръв път разбрах шо е то шими-ефект!Проявяваше се при сравнително висока скорост за модела(90-100км./ч), ако се мине през дребни неравности на гладък път(щосе, магистрала), като се оправяше единствено с леко натискане на педала на спирачката, за да се намали плавно скороста-инак вибрациите се усилваха застрашително и не ми се мисли докъде биха стигнали!Бях наясно, че амортисьорите бяха изпуснали и втулките по окачването бяха разбити.След смяната им(амовете с газови, а всички втулки с полиуретанови) нещата "заспаха"!
                              Добичето е с пружини и без никакъв лифт, или "подобрения"-чисто заводско изпълнение.

                              П.П. Демпфера не съм сменявал и нямам понятие оригиналния ли е, но втулката от едната му страна беше разбита, докато другата не беше мръднала.
                              Последно редактирано от mbenz; 07-07-11, 20:52. Причина: допълнение
                              много автомати-слаби резултати!

                              Коментар


                              • #30
                                От: "Шими" при 70ка

                                Първоначално публикуван от didooo Преглед на мнение
                                ...
                                Виж кормилната щанга е леко проблемна . 2 пъти я кривя и после изправям , разбира се след това винаги се случва реглаж на сходимоста...
                                От крива кормилна щанга и изправянето и "сходимоста" не "мърда". Мърда кормилото и се налага корекция за изправянето му, но сходимоста не се променя. Сходимоста мърда от крива междуколесна щанга.
                                Прав е Близнака за панхарда - проверката с щанга нищо не показва, тъй като при всяко едно положение на окачването панхарда е постоянно напънат. Само при свалянето му могат да се видят разбитите фтулки.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X