Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Борчетата съхнат. Защо ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Борчетата съхнат. Защо ?

    Борчета, Кипарис, Туя . Вече не ми е ясно как точно е названието, но както и да е, те съхнат. Защо ?
    Имам насадени есента, както и тази пролет. Клончетата и при двата вида започват да съхнат от вътре на вън. Поливам ги редовно, използвах няколко вида торове за почвенно и листово торене при иглолистни и широколистни, но ефектът е един и същ - съхнат.

    Някой може ли да даде съвет ?

  • #2
    От: Борчетата съхнат. Защо ?

    1. Снимки
    2. не поливай много

    Коментар


    • #3
      От: Борчетата съхнат. Защо ?

      Извади едно внимателно и му виж в кореновата система дали има колония червейчета/
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #4
        От: Борчетата съхнат. Защо ?

        Кажи колко са големи като възраст иглолисните не понасят пресаждане след 2---3 години.И креят с години ако не исъхнат.Поздрави
        К мирной жизни не пригоден.
        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

        Коментар


        • #5
          От: Борчетата съхнат. Защо ?

          Нямам идея на каква възраст са. При мен са от есента.
          До сега ровя разни сайтове и от прочетеното разбрах, че са канадски растения живеещи при по висока влажност и не понасящи пряка слънчева светлина. Също така са били и доста капризни и податливи на една купчина болести.
          Е как аджеба на хората растат правилно, пък само моите се отцелиха болни

          Коментар


          • #6
            От: Борчетата съхнат. Защо ?

            Пусни лично на колегата gadeff. Може да не е видял темата.
            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

            Коментар


            • #7
              От: Борчетата съхнат. Защо ?

              колега, и аз имам подобен проблем.
              взел съм за двора ми над 40 - 50 броя.
              взех с различна големина(и аз не мога да определя възрастта им) и по-големите ми, които са малко на брой - 4 станаха над 1,9 м(а ги взех около 1,2 м) само за 1 година.
              проблема ми е при ниските които са от 0,8 м до 1,0 м.
              съхнат без видима причина.
              от 40-50те броя, които засадих миналата година някъде около август месец, почти веднага подмених 5-6 бр(търговеца дето ми ги продаде без много да се замисля ми ги смени безплатно) и този април подмених още 15 броя.

              поливам ги редовно, имам чувството че обичат да се "къпят" отгоре, а не просто да се наливат в корените, и използвам оборски тор.

              според мен чисто търговски ги развъждат по някакъв начин на принципа, че е важно количеството, а не качеството и затова насадени при нас се скапват.

              все пак очаквам мнения и съвети и на други колеги!

              Коментар


              • #8
                От: Борчетата съхнат. Защо ?

                Ако ще е в помощ на тези които знаят, да вметна че и моите са под метър височина.

                Коментар


                • #9
                  От: Борчетата съхнат. Защо ?

                  Преди 2 години може би, сложих в средата на райграса едно лъжекипарисче, или туя ли беше, не помня вече, високо някъде около 50-60 см, и много добре оформено. Стоя малко и взе, че изсъхна. Едни викат, че не сме спазили северната му страна, други нам си к,во. Борчето си го взех от Априлци, от един търговец май от Павликени беше.
                  Та тогава си взех и за Априлци едно - не само че се хвана, ами и порастна доста (сега е над метър може би), и едно такова хубаво зелено, да ти е кеф да го гледаш.
                  После взехме второ за райграса на село, то пък взе, че се хвана и вече 2 години му се радваме (и на него не съм му гледал къде му е севера) - а иди го разбери
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Борчетата съхнат. Защо ?

                    Има едни такива гъби в корените на някой от тези другарчета, без които гъби, иглолистното другарче мре. Та трябва или да се садят с пръстта около корените или пък да се садят нощем, щото той - гъбът бил чуствителен на слънциту. Тъй де, има и грешки по независещи от нас причини.
                    А инак, да - обърни се към gadefff -Радо той ще да те насочи най-умело.
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #11
                      От: Борчетата съхнат. Защо ?

                      Да споделя и моя опит.Най-важното условие е едно дърво да се засади с ръка,да се махнат камъни и клечки край корена му,и да не остане никакъв въздух.После се полива обилно с вода докато спрат да излизат мехурчета въздух и водата започне да се задържа на повърхността.Лесоинженерите сравняват въздух останал край корена на дървото със въздух попаднал в кръвоносната система на човек.При това положение дървото започва да се развива нормално и след няколко месеца без видима причина изсъхва.Преди 2 г. спазвайки тези инструкции в моя двор засадих 25 източни туи,25 аризонски кипариса,16 албиции,12 обикновени ели и 7 колоновидни кипариса и успеха е 100 %,като подчертавам че ги поливам редовно.Участвал съм в засаждането на поне още 3 пъти по толкова дървета в дворове на мои приятели и всичко си е наред.Според мен има голямо значение от къде се купуват дърветата.Аз ги вземам от един горски разсадник близо до Ст. Загора на цени 2-3 пъти по-ниски от навсякъде другаде и управителя е доста компетентен.Ако Модераторите разрешат ще кажа точното му място за да не се тълкува като реклама.
                      Последно редактирано от BRANCO; 22-06-11, 01:14. Причина: правописна грешка

                      Коментар


                      • #12
                        От: Борчетата съхнат. Защо ?

                        И аз наблюдавам подобно явление във Варна, започна може би преди 1-2 години, но е особенно изявено това лято, а още не е зверски топло.Засяга не само млади кипариси, а и доста зрели-да не кажа дърти.Изсъхват и умират, без поне за мен видима причина.Някой от тях са редовно поливани, други не са поливани с години.Засяга и ели и борове , но в много по-слаба степен.Не съм ботаник, но ми се струва, че наистина има някаква болест по иглолистните.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Борчетата съхнат. Защо ?

                          Първоначално публикуван от Жоро Витлиемоф Преглед на мнение
                          Борчета, Кипарис, Туя . Вече не ми е ясно как точно е названието, но както и да е, те съхнат. Защо ?
                          При мен ги задушаваше тревата. Освен борче, по същия начин ми тръгваха и съхнеха през годините и други малки дръвчета, акация, орехи, а те са и по-непретенциозни. Колкото и странно да звучи, трябва им открит въздух за да "дишат". Реших си проблема с окосяване "на нула" в радиус на 2м.
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #14
                            От: Борчетата съхнат. Защо ?

                            Миналата пролет засадих 4 туи (1,2м.) и 4 кипариса (0,4м.) около райграса на вилата.След три месеца започнаха да изсъхват от долу на горе. Докато се тутках, две туи си заминаха. Спасението беше - "зелен" камък. Короната се пръска с разтвор и ръсиш и окопаваш около стъблото от прахта. Обичат водата, но не и заблатяването на корените. Един пясъчен дренаж при засаждането решава проблема.
                            Тази Нова година един приятел я посрещна с жива елха в саксия. Април месец ми вика да я засадим на вилата, че не и понася вече саксията. Извадил я , увил я в найлон и я забравил в коридора. След 20 дена, пожътяла и с падащи иглички, я засадихме без да се престараваме, с мисълта, че мястото и е в контейнера за боклук. В момента расте като пощуряла.
                            Щирлиц вървеше по улицата и видя бояджия, който замазваше всички нецензурни думи по стените.
                            “Аха, модератор“, помисли си Щирлиц !!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Борчетата съхнат. Защо ?

                              Първоначално публикуван от Херби Преглед на мнение
                              Миналата пролет засадих 4 туи (1,2м.) и 4 кипариса (0,4м.) около райграса на вилата.След три месеца започнаха да изсъхват от долу на горе. Докато се тутках, две туи си заминаха. Спасението беше - "зелен" камък. Короната се пръска с разтвор и ръсиш и окопаваш около стъблото от прахта. Обичат водата, но не и заблатяването на корените. Един пясъчен дренаж при засаждането решава проблема.
                              Тази Нова година един приятел я посрещна с жива елха в саксия. Април месец ми вика да я засадим на вилата, че не и понася вече саксията. Извадил я , увил я в найлон и я забравил в коридора. След 20 дена, пожътяла и с падащи иглички, я засадихме без да се престараваме, с мисълта, че мястото и е в контейнера за боклук. В момента расте като пощуряла.
                              колега поясни на какво казваш "зелен" камък?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X