Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 36

Тема: Борчетата съхнат. Защо ?

Място
    Плевен но не от плевенска група
    Публикации
    2,674
    Точки (при гласуване)
    13

По подразбиране Борчетата съхнат. Защо ?

Борчета, Кипарис, Туя . Вече не ми е ясно как точно е названието, но както и да е, те съхнат. Защо ?
    Имам насадени есента, както и тази пролет. Клончетата и при двата вида започват да съхнат от вътре на вън. Поливам ги редовно, използвах няколко вида торове за почвенно и листово торене при иглолистни и широколистни, но ефектът е един и същ - съхнат.

Някой може ли да даде съвет ?

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,986
    Точки (при гласуване)
    19

По подразбиране От: Борчетата съхнат. Защо ?

1. Снимки
    2. не поливай много
    Тел. 0877 517965
    Кия спортидж 2.0 бензин 2003г. Кия Спортидж 2.0 ТДИ 2000г.
    И не забравяйте, че всяко натискане на спирачката, Ви бърка директно в джоба. Карайте предвиждайки.

Място
    София
    Публикации
    5,056
    Точки (при гласуване)
    17

Извади едно внимателно и му виж в кореновата система дали има колония червейчета/
    "Войната е пътя на измамата." Сун Дзъ.

Място
    София
    Публикации
    3,771
    Точки (при гласуване)
    18

Кажи колко са големи като възраст иглолисните не понасят пресаждане след 2---3 години.И креят с години ако не исъхнат.Поздрави
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

Място
    Публикации
    2,674
    Точки (при гласуване)
    13

Нямам идея на каква възраст са. При мен са от есента.
    До сега ровя разни сайтове и от прочетеното разбрах, че са канадски растения живеещи при по висока влажност и не понасящи пряка слънчева светлина. Също така са били и доста капризни и податливи на една купчина болести.
    Е как аджеба на хората растат правилно, пък само моите се отцелиха болни

Място
    София
    Публикации
    5,056
    Точки (при гласуване)
    17

Пусни лично на колегата gadeff. Може да не е видял темата.
    "Войната е пътя на измамата." Сун Дзъ.

Място
    София
    Публикации
    264
    Точки (при гласуване)
    7

колега, и аз имам подобен проблем.
    взел съм за двора ми над 40 - 50 броя.
    взех с различна големина(и аз не мога да определя възрастта им) и по-големите ми, които са малко на брой - 4 станаха над 1,9 м(а ги взех около 1,2 м) само за 1 година.
    проблема ми е при ниските които са от 0,8 м до 1,0 м.
    съхнат без видима причина.
    от 40-50те броя, които засадих миналата година някъде около август месец, почти веднага подмених 5-6 бр(търговеца дето ми ги продаде без много да се замисля ми ги смени безплатно) и този април подмених още 15 броя.

поливам ги редовно, имам чувството че обичат да се "къпят" отгоре, а не просто да се наливат в корените, и използвам оборски тор.

според мен чисто търговски ги развъждат по някакъв начин на принципа, че е важно количеството, а не качеството и затова насадени при нас се скапват.

все пак очаквам мнения и съвети и на други колеги!

Място
    Публикации
    2,674
    Точки (при гласуване)
    13

Ако ще е в помощ на тези които знаят, да вметна че и моите са под метър височина.

Място
    Стара Загора, Априлци
    Публикации
    2,154
    Точки (при гласуване)
    13

Преди 2 години може би, сложих в средата на райграса едно лъжекипарисче, или туя ли беше, не помня вече, високо някъде около 50-60 см, и много добре оформено. Стоя малко и взе, че изсъхна. Едни викат, че не сме спазили северната му страна, други нам си к,во. Борчето си го взех от Априлци, от един търговец май от Павликени беше.
    Та тогава си взех и за Априлци едно - не само че се хвана, ами и порастна доста (сега е над метър може би), и едно такова хубаво зелено, да ти е кеф да го гледаш.
    После взехме второ за райграса на село, то пък взе, че се хвана и вече 2 години му се радваме (и на него не съм му гледал къде му е севера) - а иди го разбери
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

И аз искам България чиста ! ! !

upi е офлайн
    Юпи
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    4,269
    Точки (при гласуване)
    19

Има едни такива гъби в корените на някой от тези другарчета, без които гъби, иглолистното другарче мре. Та трябва или да се садят с пръстта около корените или пък да се садят нощем, щото той - гъбът бил чуствителен на слънциту. Тъй де, има и грешки по независещи от нас причини.
    А инак, да - обърни се към gadefff -Радо той ще да те насочи най-умело.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило! ;)
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

Място
    Стара Загора/Трявна
    Публикации
    114
    Точки (при гласуване)
    8

Да споделя и моя опит.Най-важното условие е едно дърво да се засади с ръка,да се махнат камъни и клечки край корена му,и да не остане никакъв въздух.После се полива обилно с вода докато спрат да излизат мехурчета въздух и водата започне да се задържа на повърхността.Лесоинженерите сравняват въздух останал край корена на дървото със въздух попаднал в кръвоносната система на човек.При това положение дървото започва да се развива нормално и след няколко месеца без видима причина изсъхва.Преди 2 г. спазвайки тези инструкции в моя двор засадих 25 източни туи,25 аризонски кипариса,16 албиции,12 обикновени ели и 7 колоновидни кипариса и успеха е 100 %,като подчертавам че ги поливам редовно.Участвал съм в засаждането на поне още 3 пъти по толкова дървета в дворове на мои приятели и всичко си е наред.Според мен има голямо значение от къде се купуват дърветата.Аз ги вземам от един горски разсадник близо до Ст. Загора на цени 2-3 пъти по-ниски от навсякъде другаде и управителя е доста компетентен.Ако Модераторите разрешат ще кажа точното му място за да не се тълкува като реклама.
    Последно редактиран от BRANCO ; 22-06-11 в 01:14 Причина: правописна грешка

Място
    Варна/Gävle България/Швеция
    Публикации
    651
    Точки (при гласуване)
    7

И аз наблюдавам подобно явление във Варна, започна може би преди 1-2 години, но е особенно изявено това лято, а още не е зверски топло.Засяга не само млади кипариси, а и доста зрели-да не кажа дърти.Изсъхват и умират, без поне за мен видима причина.Някой от тях са редовно поливани, други не са поливани с години.Засяга и ели и борове , но в много по-слаба степен.Не съм ботаник, но ми се струва, че наистина има някаква болест по иглолистните.

Място
    София....
    Публикации
    5,144
    Точки (при гласуване)
    17

Цитат Мнение на Жоро Витлиемоф Преглед на публикациите
    Борчета, Кипарис, Туя . Вече не ми е ясно как точно е названието, но както и да е, те съхнат. Защо ?
    При мен ги задушаваше тревата. Освен борче, по същия начин ми тръгваха и съхнеха през годините и други малки дръвчета, акация, орехи, а те са и по-непретенциозни. Колкото и странно да звучи, трябва им открит въздух за да "дишат". Реших си проблема с окосяване "на нула" в радиус на 2м.
    0877 17 07 27 .........и съм заменил "Лимоновите резанки" с "Пияни вишни" :-)

Място
    Козлодуй
    Публикации
    136
    Точки (при гласуване)
    7

Миналата пролет засадих 4 туи (1,2м.) и 4 кипариса (0,4м.) около райграса на вилата.След три месеца започнаха да изсъхват от долу на горе. Докато се тутках, две туи си заминаха. Спасението беше - "зелен" камък. Короната се пръска с разтвор и ръсиш и окопаваш около стъблото от прахта. Обичат водата, но не и заблатяването на корените. Един пясъчен дренаж при засаждането решава проблема.
    Тази Нова година един приятел я посрещна с жива елха в саксия. Април месец ми вика да я засадим на вилата, че не и понася вече саксията. Извадил я , увил я в найлон и я забравил в коридора. След 20 дена, пожътяла и с падащи иглички, я засадихме без да се престараваме, с мисълта, че мястото и е в контейнера за боклук. В момента расте като пощуряла.

Място
    София
    Публикации
    264
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на Херби Преглед на публикациите
    Миналата пролет засадих 4 туи (1,2м.) и 4 кипариса (0,4м.) около райграса на вилата.След три месеца започнаха да изсъхват от долу на горе. Докато се тутках, две туи си заминаха. Спасението беше - "зелен" камък. Короната се пръска с разтвор и ръсиш и окопаваш около стъблото от прахта. Обичат водата, но не и заблатяването на корените. Един пясъчен дренаж при засаждането решава проблема.
    Тази Нова година един приятел я посрещна с жива елха в саксия. Април месец ми вика да я засадим на вилата, че не и понася вече саксията. Извадил я , увил я в найлон и я забравил в коридора. След 20 дена, пожътяла и с падащи иглички, я засадихме без да се престараваме, с мисълта, че мястото и е в контейнера за боклук. В момента расте като пощуряла.
    колега поясни на какво казваш "зелен" камък?

Място
    Плевен
    Публикации
    1,968
    Точки (при гласуване)
    11

Нещо като железен сулфат , на пипане е точно като синия камък, но е зелено с него се унищожават мъхове и плесени-в райграса ми никнат яко,посипвам с него и съхнат.Относно борчетата, октомври месец купих едно за 20кинта в саксия , държах го навън ,внесох за коледа -нова година, вътре го бях оставил на една джанта да не го умори подовото , след 1месец престой вътре го изхвърлих и някъде края на март ,го насадих на плантацията,по начало нещо се спаруши и го писах бегало ,но в момента е полудяло , избило е отвсякъде зелено.

Място
    Plovdiv
    Публикации
    1,729
    Точки (при гласуване)
    9

И при мен борчетата изсъхваха на поразия...и с пясък, и с осеверяване, и с почва с корена...После се научих и почти няма празно: вадя си ги от гората, задължително след дъжд, и да не са големи (около 30 см.,може би са на 1 г.,или 2г) и ги засаждам с добро отъпкване на пръстта. Поливам ги само първия месец и те си тръгват. Казаха, че нещо имало по корените(капиляри,или гъби-не знам), което оставало, когато се вадят след дъжда и затова се хващали...

Място
    варна / ракитника
    Публикации
    422
    Точки (при гласуване)
    6

Преди 2г ги садих заедно с човека от който ги купих.По този начин след това садя всичко в двора,цветя, дръвчета и храсти.И всичко се хваща и не ми е изсъхнало досега.Изкопавам дупка достатъчно голяма,пълня с вода и полувината пръст връщам обратно.Разбърквам добре за да стане като полу течна каша.Вадя растението от саксия или друго,коренчетата се подрязват малко.И се потапя хубаво,останалата пръст се връща отгоре и се разстила и добре утъпквам но не с крака,защото отдолу е меко.Не се полива 7-14дни според сушата.Само се запушват образуваните пукнатини.Това го научих от градинар с 30г практика.

goshko-loshko е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    1,491
    Точки (при гласуване)
    10

Преди 4 години със съседа през две къщи купихме 40 източни туи,по 20 за всеки.Сади ни ги един и същи човек.Мойте все още са 20,а неговите изсъхнаха всички за около 3 месеца.Аз никога не съм ги поливал(само първата седмица)или торил.Вече са високи около 2м.Не мога да си обясня защо се получи така.
    1HZ
    LZ1COW

Място
    Варна
    Публикации
    1,899
    Точки (при гласуване)
    7

Разкопайте около дръвчетата. Днес забелязах на едната туя, че след 1 час поливане влагата е стигнала на 5см под повърхността (корените са поне на 20см).
    Изглежда по красиво ако под дръвчето не пръст ами окосена трева, но с течение на времето става доста плътна почва достойна за кирка. С дърветата съм на ниво хоби но имам една моя теория, че това което се вижда като корона и стебло над повърхността го има като проекция под земята във вид на корени.
    Може и да има някаква болест но все пак може това да е причината.
    ОФА X22XE 96г ; Yamaha ТДМ 850
    Не комуникирам с хора, които нямат чувство за хумор !!!

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Защо пия аз? Защо пиеш ти? Защо пием всичките ние?
    От cveti във форум Изкуство и култура
    Отговори: 25
    Последно мнение: 10-08-11, 13:04
  2. Голям бор за рязане
    От REGULATOR във форум За дома и семейството
    Отговори: 27
    Последно мнение: 25-11-10, 19:27
  3. Отговори: 3
    Последно мнение: 16-01-10, 22:12
  4. Ч.Р.Д на Иван Горчев
    От marlqnda във форум Поздравления и честитки
    Отговори: 8