Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за гуми - зимни през лятото?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет за гуми - зимни през лятото?

    Здравейте.
    Първо да ви разкажа ситуацията. Карам много рядко - за последните 5 години съм навъртял 35000км, защото в града ползвам градски транспорт, велосипед или кракомобила(а и с тоя бензин май ще карам все по-рядко колата, особено откакто се запалих по моторите). Съответно гумите ми имат грайфер като за нови, но вече са прекалено стари - на 5 години са и отдавна им е минал срока за смяна. Заради малкия пробег ми се струва неоправдано да давам много пари за гуми. Затова се чудех - мога ли да карам през лятото на зимни гуми, за да мога през зимата да ходя спокойно в планината с тях, вместо да се чудя дали някакви всесезонни гуми ще ме закарат накъдето съм тръгнал и ще спират както трябва при ниските температури. И без това, каквито и гуми да купя, няма да са много скъпи и с високи показатели. Знаете ли за някакви тестове, от които може да се види каква е разликата в поведението на зимни и всесезонни гуми през лятото? Наясно съм, че добрата лятна гума е най-добра през лятото, а добрата зимна - през зимата, но все пак... И може ли да ми дадете съвет за гуми - марка, модел. Колата е Голф 3 с 13-ки.

  • #2
    От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

    Аз съм го правил. Ако си консервативен шофьор и не те спасяват гумите на всяко кръстовище, всичко е наред. Освен, разбира се, че ще стареят бързо. Моите на третата година направиха бузи.

    Коментар


    • #3
      От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

      След първато лято, особено ако караш бързо в топлото, зимета вече няма читави зимни гуми.
      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

      Коментар


      • #4
        От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

        Колега,на баща ми голфа(2-ка)съм го обул с Дебица Навигатор.
        Всесезонни са и 13-ките съвсем не са скъпи.
        Зимата беше като снегорин,лятото проблеми няма,но все пак баща ми е на 65г. и съвсем не кара екстремно.

        Коментар


        • #5
          От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

          То и аз карам като 65-годишен Мерси, ще ги погледна.

          Коментар


          • #6
            От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

            Vredestein имат добри всесезонни гуми. Фордчето на приятелката ми е с vredestein ultrac и ги намирам за много добри. Лятото малко свирят, но зимата няма никакви проблеми с непочистените улици и тротоари.
            По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

            Коментар


            • #7
              От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

              Ако караш със зимни гуми през лятото, то за следващата зима хич не е желателно да ги ползваш същите. Дори и да не оставиш протектора по асфалта, качествата на зимната гума се променят драстично при лятно каране и след това зимата не държат.
              Един приятел нямаше пари за летни гуми, та на следващата зима се учИ да кара кънки.
              Друг приятел пък си купува само 2 гуми: зимни или летни - за отпред (колата е с предно предаване). Отзад слага "каквото има" - смятай зимата с най-изтърканите летни гуми. Като резултат при скорост 40 км/ч и обилен снеговалеж загуби контрол и задницата го изпревари. За малко да уцели един стълб - спря на няма и метър от него. Отърва се само с огромна доза стрес.
              Трети приятел пък си купува само 2 зимни гуми за отпред и след едно лято ги слага задни. Т.е. всяка година купува 2 гуми и смята, че така му е евтино.
              За мен карането със зимни гуми през лятото има и още един недостък: Със зимни гуми разходът на гориво ми е с 1 литър повече от колкото с летни.

              За твоя случай аз бих подходил така: 4 всесезонни гуми и зимата вериги в багажника.
              Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

              Коментар


              • #8
                От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

                Хайде да кажа и аз! Всесезонна гума няма! Всесезонната гума е по скоро зимна гума,а със зимни гуми не е препоръчително да се кара лятото, защото прегряват и се износват мн.бързо и не на последно място спират много трудно!
                Успех!

                Коментар


                • #9
                  От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

                  Всесезонни гуми има - така пише на тях. Че не са идеални за всякакви условия - не са, ама те и другите не са.

                  Стареенето на зимните гуми през лятото е главно от топлината. Тя пък силно зависи от скоростта, с която се движиш. За градски условия ефектът е доволно слаб.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

                    И аз съм мислил много по този въпрос, и все си меня мнението. Причината за това е, че аз правя по 40 к на година, а за мен колата е работа, което значи приходи. Макар да не работя като шофьор.
                    И при теб така виждам нещата. Тези зимни гуми ги карай лятото, като внимаваш при мокра настилка. Причината е в това, че повечето летни гуми са проектирани да изхвърлят водата и да няма аквапланинг, а зимните да задържат снега на блокчета и да има сцепление, което лятото е опасно защото задържат водата. (Ебати и изречението.)Което води до аквапланинг. М+S означава Mug and Snow(кал и сняг). Та да си продължа мисълта. За зимата си събери парички и си вземи средна хубост зимни гуми по около 70-80 лв. бройката. И ги сменяй редовно, ноември зимни, април летни ( в твоя случай стари зимни). След три-четири години, нови зимни. Па може и нова кола, или да не е нова, а друга по-нова от сегашната. Успех!
                    Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

                      Споменатите Debica Navigator-всесезонни, за цената си са много добри. Карал съм и зимата с тях, стават. Карал съм и зимни лятото-определено е по-лош вариант...но не колкото с летни-зимата. Между другото, в момента колите със зимни гуми са повече от януари...предполагам причината са автоджамбазите, които влачат изхвърлените зимни от белия свят баш пролетта.
                      Животът е харизан кон според мен...

                      Теди

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

                        И аз съм пробвал, но истината е, че когато дойде зима стават само за боклука.
                        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

                          avzdrav , навикатора в никакъв случай не е добра гума за лятото при един хубав летен дъжд. Това е личен и приятелски случаи. Става такъв аквапланинг, че ти отскубва волана от ръцете. В други случаи е добра гума, все пак шарката е на гудиар, но от 82-ра на моналия век. На кал с лада 2104 е много добра, чак баща ми (лека му пръст)
                          - Е спри се де, като видиш кална локва и скачаш в нея!- относно ходене за гъби.
                          Но приу проливен дъжд е неконтолюема. Това го казвам от личен опит, но да се има предвид, че не съм идеалният шофьор. В този случай идеята е старите зимни за летни, а нови за зимата. И винаги с внимание при проливен дъжд. Това за определен момент от времето, а после , я камиларя,я камилата.Много се задълбочавате.
                          Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

                            Всесезонната гума е голям компромис...шарката е зимна, на мокър асфалт не гони водата като лятната, да. Но ако трябва да се катеря по баир с трева и глина отдолу, определено предпочитам зимна/всесезонна...
                            Животът е харизан кон според мен...

                            Теди

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвет за гуми - зимни през лятото?

                              Хей,от доста години,предпочитам да карам само със зимни гуми.Един комплект нови,изкарват без проблем 2 зими и 2 лета,на 3-тата зима пак нови и така.Точно,когато през лятото ти се наложи да те бутат или дърпат по някоя полянка или локва,си спомняш за грайфера на зимната гума...А и това,че сцеплението на зимна гума през лятото е слабо - не е вярно.По-бързо влиза в час гумата,а ако не караш агресивно изобщо няма да разбереш какви гуми имаш на джантите си!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X