Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информация.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информация.

    Предстои ми пътуване с автомобил през Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция и Унгария. Прочетох всичко във Форума и съм наясно къде и какво искам да посетя, направих маршрута, но не можах да събера пълна информация за дребните детайли, а именно къде се плаща пътна такса и къде винетка, какви са разрешените скорости по магистралите и обикновенните пътища? Къде таксите се плащат в евро и къде трябва да обмениш местна валута и къде да зареждам гориво и къде не? Части от тия въпроси намериха отговор, повечето не, но моля опитните пътешественици тук да споделят малко конкретика, за да си оправя плана в детайли. За което благодаря предварително.
    В мнение 20 е информацията в детайли от моето пътуване 22-26.6.2011
    Последно редактирано от zzlatev; 30-06-11, 12:11.
    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
    www.ADV-Bulgaria.com

  • #2
    От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

    завиждам

    По магистралите навсякъде 130 е безпроблемна скорост,че даже и 140.

    най-добре плащай магистралните такси с кредитна карта, и няма да ти пука за местната валута.

    В Унгария на магистралата без винетка не си и помисляй ! Сканират колите в движение ще забележиш как.

    Словения и Австрия имаха винетки, мисля сега пак имат, все някой ще каже как е сега. Франция мисля няма винетки, но бях със холандска кола.
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

    Коментар


    • #3
      От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

      Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
      Предстои ми пътуване с автомобил през Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция и Унгария. Прочетох всичко във Форума и съм наясно къде и какво искам да посетя, направих маршрута, но не можах да събера пълна информация за дребните детайли, а именно къде се плаща пътна такса и къде винетка, какви са разрешените скорости по магистралите и обикновенните пътища? Къде таксите се плащат в евро и къде трябва да обмениш местна валута и къде да зареждам гориво и къде не? Части от тия въпроси намериха отговор, повечето не, но моля опитните пътешественици тук да споделят малко конкретика, за да си оправя плана в детайли. За което благодаря предварително.
      Значи какво знам:
      Сърбия - плаща се за магистралата на самата магистрала! Може и в евро, но по-добре си смени на границата 20-30 евро в динари! По-добър е курса! Можеш да пийнеш кафе на големите бензиностанции - ОМВ, Лукойл и т.н. - приемат карти!
      Хърватска - плаща се по същия начин както в Сърбия, може и в евро!
      Словения - винетка! Не помня колко струваше!
      Австрия - винетка! Минимума е за 10 дни и е 8 евро! Но по пътя Залцбург допълнително се плащат два тунела - един на границата със Словения и един малко по-нататък! Мисля общо около 15-20 евро!
      Унгария - електронна винетка, на бензиностанциите МОЛ, с кредитна карта!
      Германия - не се плаща нищо!
      Франция - ТОЛ система! Ама е доста по-скъпо от Сърбия и Хърватска! Акко не бързаш мини извън магистралата - заслужава си! Не заради парите!
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • #4
        От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

        Здравей , и аз завидам благородно!
        Сърбия--> внимавай още като влезеш особено ако е сутрин след 8.00 часа правят засади още след границата. До НИШ е обикновен път ,на места е тесен ,минава през доста населени места и тунели ,спазвай ограниченията. От Ниш се качваш на магистралата ,плаща се на опредлени места ,казват им путарини/май така се пишеше/ , желателно е с кредитна карта,няма проблем, не се сещам колко точно беше таксата.
        Хърватска--> тук вече се усеща Европа,ограничението е 130км , също се плаща пътна такса ,няма винетка.
        Словения--> вече си в Европа! Има винетка, не се сещам колко точно беше, 12 м,6 м ,аз когато минавах все още нямаше седмична/сега май има/
        Австрия --> Още като влезеш си купи винетка май беше 8е за 10 дни, защото ако те хванат лошо ти се пише ,минимума е 250е/по спомен/ глоба , няма магистрални такси, има ограничение от 130км по магистралите.
        Германия--> Няма винетка , няма такси за магистралите. карай си спокойно ,никога до сега не са ми правили проблем при движение с 150-160км .
        Франция --> нямам идея
        Унгария-->Винетка /електронна е/ , когато си я купуваш ти искат талона на автомобила и ти дават само касова бележка че си си закупил. Много често по маистралите ще видиш как те изпреварва магистралната полиция, сканират ти номера на Автомобила и ведната виждат имаш ли винетка или не, глобите са солени.
        Приятно пътуване.
        Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

        Коментар


        • #5
          От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

          Мога да споделя следното - Сърбия, според мен не си заслужава обмена на валута. Има разлика в курса, но колкото за пътните такси и кафе по бензиностацията (може да се плаща с карта) е ок. Карай по знаците и внимавай.
          Хърватска - разрешено е 130, всички (включително и аз) карат със 150 без проблеми. За 1300км. из Хърватска видях полицейска кола (Октавия) веднъж, в движение. Таксите там са по-скъпи (от Сърбия). За моето пътуване миналата година дадох към 130лв. в пътни такси и към 330лв. в гориво (~2000км.), т.е. искам да кажа, че пътни такса са един добър процент от пътните разходи (гориво).

          Коментар


          • #6
            От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

            Злати, както вече ти казаха Кредитната карта е решението за пътните такси в Сърбия и Хърватска, както и във Франция, но за разлика от предишните Французите взимат колкото за гориво, толкова и за Магистрални такси, така, че имай едно на ум
            Другите са с Винетки с изключение на Германия където пътната такса е Добавена в Цената на Бензина, така, че зареди преди границата
            Успех
            С Благородна завист

            Коментар


            • #7
              От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

              Да си кажа и аз мнението. Във всички държави, чиято валута е различна от Евро, плащай с карта - препоръчително картата да е левова. Ако сменяш валута, все ще ти остане по някоя и друга банкнота от всички сменени видове. Ако плащаш в Евро, курсовете ще ги смятат както си искат. Към казаното от колегите бих добавил да внимаваш много при влизането в Австрия. Границата се минава неусетно и ако не си купил винетка, глобата е сериозна. Пробвай да намериш винетка още в Словения.
              За скоростта - навсякъде по магистралите е 130км/ч. В Хърватска има доста цивилни коли, които следят за ограничението и в определен момент ти пуска полицейска лампа, като те кара да го последваш някъде извън магистралата. Виждал съм го няколко пъти, а и мой приятел са го засекли по този начин.
              За Франция е хубаво да имаш и монети. На някой от магистралите се пускат монети в едни фунии и така става по-бързо.
              В общи линии моят съвет е да не превишаваш скоростта, за да нямаш ядове. Така ще можеш да се насладиш на пътуването и да си харчиш парите за по-интересни(от глоби) неща.
              Лек и безавариен път и ако можем да ти бъдем полезни с нещо друго - питай!
              http://www.nakladkibg.com
              накладки, спирачни дискове, съединители

              088 8613380

              Коментар


              • #8
                От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

                Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                Предстои ми пътуване с автомобил през Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция и Унгария. Прочетох всичко във Форума и съм наясно къде и какво искам да посетя, направих маршрута, но не можах да събера пълна информация за дребните детайли, а именно къде се плаща пътна такса и къде винетка, какви са разрешените скорости по магистралите и обикновенните пътища? Къде таксите се плащат в евро и къде трябва да обмениш местна валута и къде да зареждам гориво и къде не? Части от тия въпроси намериха отговор, повечето не, но моля опитните пътешественици тук да споделят малко конкретика, за да си оправя плана в детайли. За което благодаря предварително.
                Сърбия (мисля и Хърватска - не съм пътувал там) пътна такса. За цените може да се направи справка ТУК, и по-точно ТУК, а най-точно от този .pdf.
                Унгария - винетка, може да се купи и on-line от ТУК, но има малка такса - 100 Ft, което е около 40 евроцента. Веднъж имах разговор с унгарски граничен служител, който се опитваше на излизане да ме убеди, че нямам винетка - въпреки че предвидливо си бях разпечатал квитанцията от on-line разплащането. Унгарската винетка представлява касов бон с данните на автомобила и срока за ползване - контролът не е по това, което се лепи на стъклото, а по регистрационните табели на превозното средство. Според мен е по-добре да се купи на място, отколкото по Интернет - няма как да кажат "няма винетки" - това може да е само ако е свършила хартията в касовия апарат.
                Ограниченията в цяла Европа са 50/90/130, в Сърбия 60/80/120, на 10 км/ч отгоре никой не обръща внимание. В Германия по принцип магистралите са без ограничение, но имат и участъци с ограничения.
                Цената на пътните такси в Сърбия е еднаква, независимо от начина на плащане - в евро, динари, или кредитна карта. Ако плащането е в евро и има ресто, то също е в евро. В Унгария не е желателно плащането в друго, освен форинти или кредитна карта - правят "врътки" с курса.
                В Сърбия има и "не-евро" дизел (тъй като не са в ЕС), който е малко по-евтин; останалите горива също мисля са малко по-евтини. В останалите страни цените мисля са почти еднакви, като по магистралите е по-скъпо, а ако се излезе на няколко километра, цените са по-ниски. Обща представа за цените на горивата по страни (но в местна валута) може да се добие от ТУК (изисква елементарна регистрация). Други ресурси по този въпрос :
                1
                2
                3
                4
                5
                6
                По принцип винаги е за предпочитане зареждане от голяма и известна верига (Shell, OMV, MOL, EKO, Agip, Esso, ... ), отколкото от някоя невзрачна "Бай-Пешо-Ойл". Някои вериги магазини (като напр. Auchan) на някои места имат бензиностанции, където горивото може да е по-евтино.

                Коментар


                • #9
                  От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

                  http://www.viamichelin.com/ Тук има информация за пътни такси и ограничения. В details намираш всичко.

                  Успех.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

                    Злати, с джипа ли ще ходиш ?
                    Мярках някаде разрешени тракове из Алпите и Доломитите.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

                      Ще използвам темата да задам един "глупав", но струва ми се важен въпрос - В кои от изброените страни (извън ЕС) може се пътува само с лична карта и къде искат паспорт? Да добавя и Швейцария, понеже и за там е интересно.
                      “When you see the tree you’re about to hit it’s called understeer. When you can only hear and feel it it’s oversteer.”
                      Walter Rohrl
                      GSM: нула, три осмици, две двойки, девет, пет, девет, две.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

                        Сърбия и Хърватска може само с лична карта, проверено е с Външно министерство.
                        Блягодаря на всички за изчерпателната информация, много неща сега са ми по-ясни.
                        Венци, ще пътувам с лека кола, за джипа няма време, че е бавен, а аз за 5 дни трябва да отида и да се върна от Страсбург. И да седя 2 дни там.
                        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                        www.ADV-Bulgaria.com

                        Коментар


                        • #13
                          От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

                          Колега недей вярва на външно министерство, носи си паспорт,за да не се връщаш! Пътувах през Сърбия м .май ,Сърбите на Сръбско/Унгарската митница си искаха паспорти!
                          Не можах да мина само с лична каррта.
                          Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

                            Да споделя:
                            Сърбия. Няма проблем да се плаща в евро по магистралите, от две години излиза и цената в евро на бележката, а и връщат в евро само се подготви с по дребни банкноти. Полицейски постове от година са рядкост и не правят засади. Имат автомобили Волво-зелени (аз съм засичал два), които дебнат по магистралите за скорост. От едно време Сърбия я минавам на около 130 и нямам дертове. Има места с по голяма видимост и си позволявам по висока скорост. След Белград има 2 ОМВ по посока на движението за Хърватска, аз винаги зареждам там, че е по-ниска цената от следващите държави.

                            Хърватска. Също се плащат магистралните такси в евро. По отношение на скоростта са ме спирали с едно черно Ауди А4. Държи се предизвикателно и после като те ядоса и натиснеш газта... 90 евро до 30км/ч или 180 до 50км/ч. Иначе ги питах и ми казаха, че до 150 няма да правят проблеми. Хърватска ми е мястото, където печеля поне час време и си позволявам да карам с около 200, но внимавам кого изприварвам и дали не ме застига някой. Полицейските коли са с тъмни стъкла и не се вижда, но когато ги изравниш им виждаш униформите. Камерите им са отпред и не могат да те засекат ако не им излезеш отпред, само се ядосват, че са те изтървали.

                            Словения. Купува се винетка, може от бензиностанция, аз я купувам от първото място за плащане на такси. Тук се кара внимателно със скоростта до около 140км/ч за големи превишения съдят условно, но ако е събота може да чакаш съдията в ареста до понеделник. Цените на горивата в някой случаи са по ниски и от тук.

                            Австрия. Винетка. Там карам със 140-150 и не съм имал проблеми.

                            Германия. Няма пътни такси, всичко е включено в цената на горивото. Карам бързо, често бляскат камерите, но Германия няма още споразумение с България за събиране на глоби. Горивото е скъпо.

                            Франция. Педантични са на тема скорост. По магистралите, където има леки завои от една година са поставили ограничения 110. Често можеш да си видиш номера на колата изписан на електронните табла над магистралата с пояснение, че караш бързо. Обикновено се съобразявам с това, че иначе те чакат на изхода на магистралата или направо те отбиват с нарочно пратен патрул.

                            Унгария. Винетка, както казаха - електронна. Нямал съм проблеми с полицията, но се и съобразявам със скоростта до 140км/ч.

                            Аз винаги си нося паспорт, че не се знае от къде ще се наложи да се прибирам.
                            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                            Коментар


                            • #15
                              От: Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция, Унгария - пътна информац

                              И аз да споделя:
                              С лична карта може да се пътува транзит през Сърбия и Хърватска.
                              В Сърбия има две каси на които се плаща, за предпочитане с кредитна карта. Около 13 евро.Не ти препоръчвам да доливаш гориво в Сърбия.
                              В Хърватска също има две каси на които се плаща. Около 15 евро. Горивото е по-добро от сръбското.
                              В Словения си купуваш винетка още на границата, митничаря ще ти каже откъде без да го питаш. 15 евро за 7 дни. в Словения задължително напълни резервоара, защото там е най-ефтиното гориво по твоя маршрут. Скорост 130 км/ч е разрешената. Аз карам според настроението 140-180 км/ч. Спирали са ме за превишена скорост, 40 км/ч над разрешената. Глобата е 150 евро чрез съд, ако платиш 50 евро на място продължаваш по пътя си. Официално 50 евро естествено, срещу документ.
                              В Австрия винетка 7 евро за 7 дни мисля че е, но не съм много сигурен за срока. Купуваш я в Словения на касата за тунела който е на границата с Австрия. Тунела мисля че струваше 9 евро. После има още един платен тунел за 6.50 евро и много безплатни такива. Скорост 130 км/ч. Всички карат с около 140-150 км/ч. Но съм сугурен че имаш навигация с координати на пътни камери за европейските пътища.Ако доливаш гориво в Австрия по добре да излезеш от магистралата, понякога има разлика до 0.10 евро на литър
                              В Германия нищо не плащаш и караш бързо иначе им пречиш.
                              За Франция нищо не мога да ти кажа, но колегите са обяснили.
                              В Унгария плащаш винетка мисля че беше 8 евро за 7 дни, купуваш я на първата бензиностанция, мисля че е MOL. Тук спазвай ограничението от 130 км/ч. С Унгарците няма разбиране, а и глобите са им много солени.

                              Приятно пътуване и дано съм бил полезен.После чакаме снимки естествено.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X