Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Към пчеларите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Към пчеларите...

    Привет!
    Здравейте колеги...
    Нека всеки да сподели дали е изкарал мед от рапицата, колко и дали е доволен от поведението на пчелите...
    Аз съм си доволен...10 тенекии при все, че правя много отводки...това от 36 сандъка...
    Наскоро мой комшия с 200 сандъка от село Балканци сподели, че са изкарали само 2 тенекии...рапичен мед...
    При друг съсед пчелите са изпаднали в роево състояние...и отново почти никакъв мед...
    А при вас как е???
    Последно редактирано от hun_ter; 07-06-11, 12:28. Причина: Допълнение...
    Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
    .................................................................................................
    Е. Абу

  • #2
    От: Към пчеларите...

    Засега по един магазин но от акация, рапица няма при мен.
    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

    Коментар


    • #3
      От: Към пчеларите...

      Ами при мен дойде по 7 килограма средно от кошер!
      Задоволително като за начало. Тая седмица ще доя акациевият мед,само малко да изпече слънце!
      Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

      А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

      Коментар


      • #4
        От: Към пчеларите...

        Извиняваите за спама ама ако знаете как ми се дояде мед. Излизам да купувам.Тц Тц Тц Ехххх лелеее.

        Коментар


        • #5
          От: Към пчеларите...

          Я кажете, трябва ли всекидневна грижа за кошер (чудя се дали да не си взема) или може да му се обръща внимание два пъти седмично, примерно в срада и събота. Знам, че си е занимавка и си иска грижи, като всяко нещо на тоя свят, но все пак, има ли тая опция, грижите да не са всеки ден?
          Ако трябва и рапица ще им засея
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #6
            От: Към пчеларите...

            Миналата година веднага след акацията започна рапицата до
            ри се засякоха и изкарах 6 или 7 теникии мед от 16 кошера направо луднах ,но тази година за мен беше слаба от към рапица от 13 кошера 4 теникии мед Натиснете снимката за да я уголемите

Име:666666.jpg
Прегледи:1
Размер:267.8 КБ
ID:5283658Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5445.jpg
Прегледи:1
Размер:228.9 КБ
ID:5283659

            Коментар


            • #7
              От: Към пчеларите...

              Здравейте колеги пчелари, да споделя и моите добиви за тази година. От 7 кошера - 100 кг. мед (билков). Акацията беше слаба, рапица нямаме в района. Кошерите са в балкански район и такава култура не се сади. Осмият кошер беше роил. Тази година медобера върви добре, за разлика от миналата година, в която не съм вадил нито веднъж мед. Очаквам цъфтежа на липата.
              Търпението калява силния и прогонва слабия.

              Коментар


              • #8
                От: Към пчеларите...

                Привет!
                Юпи приятелю моя съвет е просто да опиташ, но не купувай готов кошер или кошери, а си вземи догодина на пролет отводки така хем ще участваш активно в създаването на пчелните семейства, хем и ще научиш много нови и интересни неща...хубаво е да имаш някой стар пчелар, за да те съветва е ти си умен и ще прочетеш доста книжки в това не се съмнявам.
                Пък от друга страна хич не се занимарай с чили щот е заразно...аз така навремето почнах с едно ройче хванато на сливата на село, пък по едно време бяха над седемдесет кошера...сега са 40, но май и тези ми идват много...или пък са ми таман...и аз не мога да определя...
                Може и така както си го описал ти...съвета ми е започни с три отводки...така хем ако умориш някой кошер ще имаш достатъчно, за да го въстановиш...пък ако умориш някой не се отчайвай...то туй чилити гад...абе муха въди са...
                Баба ми гледаше пчели навремето, а моето първо запознанство с пчелите е когато бях седем годишен...със прашката нацелех единия кошер в долния отвор на прелката със зелена слива и...ме насметоха...идея си нямам колко са ме ужилили, но ме водиха в болницата в Добрич въх , че ме би мама ама...с точилката...
                Успех в новото ти начинание...
                Последно редактирано от hun_ter; 14-06-11, 17:12.
                Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                .................................................................................................
                Е. Абу

                Коментар


                • #9
                  От: Към пчеларите...

                  Виждам че има много колеги пчелари и ми се прищя да си направим една яка тема " За пчеличките с любов или какво направихме в пчелина днес".
                  Но първо нека да го предложа преди да откривам нова тема. Ако се съберем около идеята нека някой много правоимащ модератор да обедини постнатите до сега теми по пчеларство във една обща. И там да си споделяме разни дребни хитринки относно нашето хоби със които да сме полезни един на друг.
                  Ето например сега съм провокиран от следното, днес видях цъфнал жълт кантарион и реших да ви споделя следното- вероятно всеки от вас е имал нещастието да открие във някое слабо семейство или отводка наличието на варово(варовито) пило. Аз успешно се боря със това нещастие когато ме сполети като давам на засегнатото семейство сиропче приготвено от отвара от жълт кантарион и медец или захар(кой каквото има) . Гарантирам ви че след две хранилки дадени на засегнатото семейство и след 10 дни захранване на новото пило със този сироп болестта отшумява. Гарантирано.
                  Тази рецепта ми я каза една възрастна баба пчеларка и до ден днешен я споменавам с добро. И за това я споделям за да я знаят повече колеги, все пак даже спада към еко терапия!
                  Желая успехи на всички!
                  Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                  А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                  Коментар


                  • #10
                    От: Към пчеларите...

                    Да да да, аз съм много за такава обединена тема за пчеларството.

                    Съвсем наскоро и ние с жена ми станахме пчелари Ейтака малко на майтап

                    Сега напролет купихме няколко празни кошера (и от дядо ми бяха останали два стари), хванахме си няколко рояка сами, и вече имаме 5 жужащи кошера
                    И двамата почти нищо не знаем, съвсем новаци сме, четем книжки обаче, в интернет каквото има, и има един съсед на село, дето много ги разбира нещата, та той помага много.
                    По предварителни прогнози мед тая година едва ли ще вадим (рояците не са много големи, дори двата са доста малки), мислим да им го оставим за зимата да папат, а ако случайно сложим някой магазин, оттам ако излезне нещо ...
                    Та съвети естествено не мога да давам, по-скоро ще черпя информация от вас, а догодина вече се надявам да сме по-в час

                    Живи и здрави бъдете!
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • #11
                      От: Към пчеларите...

                      Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                      Да да да, аз съм много за такава обединена тема за пчеларството.

                      Съвсем наскоро и ние с жена ми станахме пчелари Ейтака малко на майтап

                      Сега напролет купихме няколко празни кошера (и от дядо ми бяха останали два стари), хванахме си няколко рояка сами, и вече имаме 5 жужащи кошера
                      И двамата почти нищо не знаем, съвсем новаци сме, четем книжки обаче, в интернет каквото има, и има един съсед на село, дето много ги разбира нещата, та той помага много.
                      По предварителни прогнози мед тая година едва ли ще вадим (рояците не са много големи, дори двата са доста малки), мислим да им го оставим за зимата да папат, а ако случайно сложим някой магазин, оттам ако излезне нещо ...
                      Та съвети естествено не мога да давам, по-скоро ще черпя информация от вас, а догодина вече се надявам да сме по-в час

                      Живи и здрави бъдете!
                      Привет!
                      Честито ти пчелички...
                      Съвета ми към теб е да ги имаш за хоби, а не за печалбарство...успехите сами ще дойдат...
                      Да ти кажа честно то туй пчелата хамсалак направо роби, от работа умира, но ти се грижи добре за тях...е и те някой ден ще се погрижат добре за теб...
                      Желая ти успех...

                      Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
                      Виждам че има много колеги пчелари и ми се прищя да си направим една яка тема " За пчеличките с любов или какво направихме в пчелина днес".
                      Но първо нека да го предложа преди да откривам нова тема. Ако се съберем около идеята нека някой много правоимащ модератор да обедини постнатите до сега теми по пчеларство във една обща. И там да си споделяме разни дребни хитринки относно нашето хоби със които да сме полезни един на друг.
                      Ето например сега съм провокиран от следното, днес видях цъфнал жълт кантарион и реших да ви споделя следното- вероятно всеки от вас е имал нещастието да открие във някое слабо семейство или отводка наличието на варово(варовито) пило. Аз успешно се боря със това нещастие когато ме сполети като давам на засегнатото семейство сиропче приготвено от отвара от жълт кантарион и медец или захар(кой каквото има) . Гарантирам ви че след две хранилки дадени на засегнатото семейство и след 10 дни захранване на новото пило със този сироп болестта отшумява. Гарантирано.
                      Тази рецепта ми я каза една възрастна баба пчеларка и до ден днешен я споменавам с добро. И за това я споделям за да я знаят повече колеги, все пак даже спада към еко терапия!
                      Желая успехи на всички!
                      Привет!
                      Идеята ти е супер...пускай я...
                      За тази рецепта съм чувал, но не съм я пробвал...
                      Хубаво е, че я сподели с нас...
                      Ето още една...равни части оцет и йод...на дъното на кошера зад преградната дъска се слага една капачка от безалкохолно...през три дена...като остатъка от капачката при смяната на сместа се изсипва на дъното зад преградната дъска...тази рецепта работи, но...резултата е съмнителен...по добре е да се пробва рецептата на колегата...поне аз ако имам такъв проблем ще направя така...
                      Успех...
                      Последно редактирано от hun_ter; 16-06-11, 15:45. Причина: Допълнение...
                      Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                      .................................................................................................
                      Е. Абу

                      Коментар


                      • #12
                        От: Към пчеларите...

                        Първоначално публикуван от hun_ter Преглед на мнение
                        Привет!
                        Честито ти пчелички...
                        Съвета ми към теб е да ги имаш за хоби, а не за печалбарство...успехите сами ще дойдат...
                        Да ти кажа честно то туй пчелата хамсалак направо роби, от работа умира, но ти се грижи добре за тях...е и те някой ден ще се погрижат добре за теб...
                        Желая ти успех...
                        Да да, идеята е за хоби, за собствени нужди (понеже ние меда доста го ядем)
                        Междувременно прибарахме още един рояк (тоя път голям), и вече кошерите са 6 - като за аджамии "пчелари" мисля не е зле А първоначалната идея беше за 2-3 кошера, максимум 4 То за тая работа трябва и да си малко лаком
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Към пчеларите...

                          Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                          Да да, идеята е за хоби, за собствени нужди (понеже ние меда доста го ядем)
                          Междувременно прибарахме още един рояк (тоя път голям), и вече кошерите са 6 - като за аджамии "пчелари" мисля не е зле А първоначалната идея беше за 2-3 кошера, максимум 4 То за тая работа трябва и да си малко лаком
                          Привет!
                          Бравос, супер...6 кошерчета си е направо супер...
                          Не се притеснявай и аз така почнах...първите години беше всичко на майтап...
                          Пък после почнаха да сеят кориандър...ех спомени...от 18 кошера извадих по 70 кила мед...на следващата година от 24 кошера извадих по 75 кила...и се почна една...най трудно беше когато от 65 кошера вадих среден добив по 70 кила...бях се утрепал да въртя центруфугата, за да няма колеги дето си мислят, че ги стягам ще поясня...
                          Навремето вадехме основно от акация, кориандър и слънчоглед...на акацията ако се развият половината кошери и се извади по един харман акация...супер...след това следва кориандъра...два хармана като по голямата част от кошерите са на два магазина...следва слънчогледа...три до четири хармана като някой кошери са на три магазина...ами смятайте...
                          Във Варненски, Добрички, Силистренски, и Шуменски окръг беше така...
                          Пък сега замениха кориандъра с рапица и...всичко си е_ _ _ _ о мааата...ако сега извадя по 30 кила направо удрям г_ _ a в тавана...
                          Всъщност миоите са вече 36.
                          Днес един приятел отнесе 4 кошерчета към своето село...да са му живи и здрави и дано извади мед...ще извади къде ще се дене...дядо му е бивш пчелар, възрастен та за това бивш...пък и те са на 6 рамки с пило...таман да придобие навици...
                          Свет към по младите пчелари...
                          Всяка рамка със запечатано пило и над пилото около два пръста венец от мед я смятайте за две рамки...когато се излюпят новите пчелички ще покрият точно две рамки...
                          За да нямате варовито пило, и да развъждате нозематоза разширавайте с рамка за градеж или със стара изградена рамка само ако имате около 100-150 пчели на преградната дъска...не и по рано...отначало ако искате ги бройте, но с времето ще се научите да определяте броя им от раз...на всеки 4-5 години старите магазинни рамки трябва да се сменят...при обилен цъфтеж винаги ползвайте инстинкта на пчеличките да градят...точно тогава изграждат и най хубавите си пити...пък и своевременото разширяване с рамки за градеж предпазва кошера от роене...
                          Всяка пролет и есен слагайте лентички или друго лекарство за акар...спазвайте точно инструкциите на производителя...не забравяйте, че трябва да подхранвате рано на есен и пролет...
                          Успех...
                          Последно редактирано от hun_ter; 17-06-11, 20:40. Причина: Допълнение...
                          Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                          .................................................................................................
                          Е. Абу

                          Коментар


                          • #14
                            От: Към пчеларите...

                            Привет!
                            Днес въртях акациата...
                            При мен тя е смесена с гледич...питите които нямат тъмен мед ги вадих отделно...гледичията е тъмен мед...е ще кусам чиста акация...медеца от акацията и гледича не го издавам за стоков мед, а го подарявам или продавам...прекалено малко е...просто изсякоха поясите...маааим не наядена...съсипаха природата с тая се сеч......това последното модераторите могат да го изтрият...
                            На връщане от пчелина забелязах една нивичка с кориандър...около 100 декара малко е ама все ще се алащисват пчелите...пък може и да съберат нещичко...кориандровия мед е тъмен и е със вкус и дъх на карамел...МММ...
                            Забелязах, че съм допуснал неволна грешка в предния пост......на всеки 4-5 години старите магазинни рамки трябва да се сменят......вместо магазинни пити моля модераторите да поправят на плодникови...
                            Успех...
                            Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                            .................................................................................................
                            Е. Абу

                            Коментар


                            • #15
                              От: Към пчеларите...

                              Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                              ...
                              Междувременно прибарахме още един рояк (тоя път голям), и вече кошерите са 6 - като за аджамии "пчелари" мисля не е зле А първоначалната идея беше за 2-3 кошера, максимум 4 То за тая работа трябва и да си малко лаком
                              Какво значи "прибрах още един рояк" - простете нас невежите Бихте ли споделили как се прави тая елфска магия?
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X