Обява

Свий
Няма добавени обяви.

тема за неизползване на пестициди

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • тема за неизползване на пестициди

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    ...

    Чакам тема за неизползване на пестициди, че да ви се смея от сърце
    Taка де, нека се посмее бат' Кольо, пък може и съвети да даде и той, че и други запознати, за отглеждане в малки градини БЕЗ пестициди...
    Номерата с калинките и синигерите, окъсването на "болните" листа и клони, окопаването и изкореняването на плевели по механичем път, .... и пак - отглеждане на щипалки, бутилки за осите, плашилото от приказките ....
    Споделете начини, с които можем да избегнем голямата част от пръскането с модерна химия.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

  • #2
    От: тема за неизползване на пестициди

    Нищо нема да изкараш без пестициди. Тия дъждове от по 5 мин дето валят всеки ден съдържат нещо от което тъмно синята кола дето карам става сива. Много се замърси природата; и ние сме си виновни. Като бях дете в махалата имаше ДВЕ коли; а сега само в нашата фамилия са 5 . Вечер синовете като закъснеят се чудят къде да паркират. На юг от Креснеското дефиле хората масово строят парници.
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • #3
      От: тема за неизползване на пестициди

      Темата е добра,да си припомним старите народни способи за борба с различни вредители,та който иска за лични нужди да пробва истинско екоземеделие,че и без това от всякаде ни тровят с всякаква химия.Ако не всичко,то поне някой химий могат да се избегнат.Нека обменим информация кой какво знае от" едно време",пък който изка да опита,с 10 корена домати никой няма да фалира,пък и отгоре винаги можеш да изсипеш химията ако нещата не се получат.Аз си спомням че преди години само лозото се пръскаше със син камък и вар,другото в градината се пръскаше с разни отвари-от коприва,кукуряк,тютюн и др.подобни.Една съседка на село след всеки дъжд измива доматите с маркуча от чешмата и понякога ги пръска с разтворен прах за пране,и доматите й нямаха грам мана.За мен това не е приложимо,че градината не ми е подръка след всеки дъжд от 5 мин.а тия са най опасни.Но пък да напръскам картофите със отвара от кукуряк и накиснати фасове не ми е сложно.Просто за лично удовлетворение,иначе в магазина винаги има,но домашното и по възможност с по малко химия ми е по вкусно!!!!!!

      Коментар


      • #4
        От: тема за неизползване на пестициди

        На нашите ябълки, като видим маносано листо/клонче, откъсваме го и разпространението се спира. Отнася се и за къдравката по прасковите. Отделно имаме много калинки за листните въжки и нямаме листни въжки на нито едно дръвче. Освен калинките, имаме и божи кравички, а сега съм решил да правя и места за отглеждане на щипалки. За тор използвам "прегоряла органична маса" - разбирай тревата от двора, която никой не иска, защото наоколо никой не гледа животни. Оставям я за 2 години да си отседи и после ... в корените. Другата тор, която ползваме много е пепелта от печката на дърва. Със слепите кучета не се боря - на есен им обирам склада и ги ловя за кожа (пък и кучето не се отказва от мръвката). Къртиците поощрявам, защото те се оправят с "рачеца" или известен още като "попово прасе" и с майските бръмбари, пък и използвам пръстта от къртичините за засаждане на неща. От химиите гледам да ползвам вар за варосване на дръвчетата.
        Понякога ползвам някой друг химикал, когато нападението е несъразмерно голямо и нямам естествен начин за справяне с проблема. Преди 3 и 2 години, някакъв бръмбар листояд беше изял всичко зелено по дръвчетата, дори клонките и вързалите плодове, та в тези случай не знам какво да правя, макар, че много ми се искаше да има някоя гадинка, която да ме отърве от бръмбъра, като във филмчето на Доньо Донев.
        Сега садим храсти с цел да завъдя накакви насекомоядни пилци, които да ядат съответните листни бръмбари.
        Между другото, предпазването на плода от разни буби и гъби става много добре с кесийки, които се връзват около плода (продават се за точно тази цел). Махат се 3-4 дни преди узряването, за да си пооправи и оцветяването. Лошото на тая работа е, че си иска плод по плод, връзка по връзка.
        Мястото също има значение - на вилата във Варна садим домати и после единственото, което правим е да берем и режем на салата няма торене, няма копане, няма поливане, нищо. Същото нещо ако го направя с доматите на тукашното място ... няма домати
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • #5
          От: тема за неизползване на пестициди

          Емиии, разсмяхте ме, няма как с такива изказвания...
          На буболечките ще им е кеф да ги ръсите с разни билкови отвари(че вечер става студено, и може да ги болят гърленцата...). За справяне с вредителите не може и да става дума с билкови отвари. Какво си мислите-че нещо което хората приемаме за вредно е наистина вредно? Никотина от тютюна колко е вреден? Ще се изненадате, ама не е... Вредното в цигарите е катрана, а никотина е това което пристрасява...

          Онзи ден една позната агрономка(продавачка в агроаптека) ми сподели, че някаква женица я питала защо не умрели бубулечките след като ги напръскала с оцет... Само прегорели листата... Сещайте се.

          Баща ми беше добър агроном, и на подобни въпроси отговаряше така: "Ако на една жена дадеш да помирише цвете, тя дали ще забременее?"
          Същата работа е и с космодиска-колкото излекува гръбнака, толкова отварите ще помогнат в борбата с насекомите. Юпи ще ме разбере.

          Иначе премахването на заразени листа, ползването на биологична борба, окопаване вместо хербициди си дават резултат, там няма какво да се спори.
          Но я се опитайте да се преборите с различните видове мана. Там без химия не става, а ако не се преборите няма да откъснете нищо.

          Друго-само за пример. Хербицида с който пръсках житата се слага по около 3 грама на декар. Тези грамове разтворени в 25 литра вода. Какава вреда съм нанесъл на природата с препарата?

          Моа да споря до утре, но вие сте вманиачени на тема еко-меко, и няма да ме разберете.

          Ма както и да е, всеки знае себе си. Пишете повечко, че смехът е здраве

          Кой е химий?
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            От: тема за неизползване на пестициди

            Извиняваи колега,но ние говорим за различни неща,не става дума за бизнес и поставяне на рекорди за добив.Тук думата е за малка градинка с 20 корена домати,50 корена пипер и т.н.Става въпрос за лична употреба и да кажа на детето "Това тате е натурално,без химия" .Все пак вкусът винаги е по друг.Ако не се получи магазина е отсреща.А там винаги има всякакви плодове и зеленчуци пълни с цялата менделеева таблица.Знам че високи добиви без химия не стават.Но знам също че уважаващи себе си производители гледат една леха засебе си и другите за ПАЗАРА!!!!!Аз също ползвам прапарати,но гледам да е минимално.Та затова темата е да обменим информация ако може въобще даги избегнем.Като не стане препарата винаги е под ръка.Ти като си бизнесмен е ясно че гониш добив,малки разходи за заплати,малко трудодни и т.н.Тука е друга манжа,ние говорим за малко лично стопанство,за КЕФ.А иначе за доста неща си прав,промишлено земеделие по този начин е трудно!!!

            Коментар


            • #7
              От: тема за неизползване на пестициди

              Хе хе.. Аз бизнесмен...
              Вярно, че се занимавам и със земеделие, но съм по-скоро тракторист отколкото бизнесмен.

              Да ти кажа друго-преди доста години с родителите ми се захванахме да гледаме зеленчуци. Общо 30 декара. Няма да казвам какво изкарахме от "бизнеса", почти бяхме вътре. Думата ми е за друго-майка ми(също агроном) наистина беше насадила една леха с домати и пипер само за нас. Разликата с останалите беше, че се пръскаше редовно с всички пестициди които са необходими, и се тореше с по-високи дози торове. Това през 1999 година. Спомням си я защото тогава бешеслънчевото затъмнение, но няма значение. От много ядене на "бъкани с химии" сега съм 110 кила. Ако намираш нещо вредно...
              Та манията по еко и био е временна, няма нищо толкова страшно в храните кото са произведени при ползването на пестициди.

              А смисълът на темата е съвсем друг, прочети първия пост на Юпи

              Преди няколко часа се върнах от село където брат ми за пореден път натори краставиците и доматите преди да ги полее. След няколко дни ще откъсне първата краставица, вие може и да я изхвърлите защото е торена и пръскана с химий, но не и аз . Ще си я изядем сладко-сладко, и ще смеем на евроглупостите които са превзели съзнанието ви...
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: тема за неизползване на пестициди

                "...Става въпрос за лична употреба и да кажа на детето "Това тате е натурално,без химия" .Все пак вкусът винаги е по друг.Ако не се получи магазина е отсреща.А там винаги има всякакви плодове и зеленчуци пълни с цялата менделеева таблица.Знам че високи добиви без химия не стават.Но знам също че уважаващи себе си производители гледат една леха засебе си и другите за ПАЗАРА!!!!!..."

                Да...ще е весела тема...кандидатстудетските бисери, ряпа да ядат...

                Коментар


                • #9
                  От: тема за неизползване на пестициди

                  E, де, ее, деее! Утепахте го човека, вместо да дадете някой съвет. Ясно, че азота в "белите зрънца" е същия този азот в огнилия оборски тор, ама романтиката си е друга. Горе нежно съм намекнал за органичните торове от тревата и неорганичните от огнището ... може и по-научно да го раздадем, ама дайте го по-романтично и близко до природата.

                  П.П. Всичката химия е натуралрн продукт, защото всички материали са взети от нашата природа на нашата си планета. Нашата (човешката) дейност също си е съвсем природоестествена, щото ние сме си продукт на природното развитие и еволюция. Ако погледнем по-филосовски, дори аз и бат' Кольо сме върха на природната еволюция, щото сме последното възрастно поколение на господстващия в момента вид! Тъй де, идеята е, че химията не е противоприродна и вредна като цяло, но това не пречи да си припомним и старите методи за постигане на резултати.

                  П.П.П. Бат Кольо, бе я да те питам аз, добре ли е това, дето си 110 кг?
                  Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                  0888 315 794
                  LZ1UPI
                  A1 (Rh+)

                  Коментар


                  • #10
                    От: тема за неизползване на пестициди

                    Първоначално публикуван от emil5koff Преглед на мнение
                    "...Става въпрос за лична употреба и да кажа на детето "Това тате е натурално,без химия" .Все пак вкусът винаги е по друг.Ако не се получи магазина е отсреща.А там винаги има всякакви плодове и зеленчуци пълни с цялата менделеева таблица.Знам че високи добиви без химия не стават.Но знам също че уважаващи себе си производители гледат една леха засебе си и другите за ПАЗАРА!!!!!..."

                    Да...ще е весела тема...кандидатстудетските бисери, ряпа да ядат...
                    Колега,ако действително имаш представа от земеделие няма да ме иронизираш.Това което го пиша е точно инфомация събрана от Пловдивското поле,две години съм продавал на Женският пазар зеленчуци от вашият край.От там знам номера със лехата за себе си и приятели.Там ме питаха кога ще дойда пак за да напръскат доматите та да станат червени едновременно за да се напълни камиона,или пък тиквичките кога да им окастрят листата та като ги грее слънцето да изфирясат нитратите,щото тогава имаше контрол за тях.Знам и за чувала амониава селитра в началото на браздата за поливане на зеленчука.Аз тази тема я разбирам в друга насока,който може да пробва без химия,за КЕФ.А вече въпроса за весело и смешно трябва да минем темата за спам,чат и т.н.Ако някой има идей да сподели,ако не,да не спамиме излишно,.В България винаги имаме контра теза на всичко и затова държавата ни е на такъв хал

                    Коментар


                    • #11
                      От: тема за неизползване на пестициди

                      Първоначално публикуван от pepihm Преглед на мнение
                      Ако някой има идей да сподели...
                      Подкрепям
                      Последно редактирано от upi; 07-06-11, 00:05.
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар


                      • #12
                        От: тема за неизползване на пестициди

                        Аз само да отговоря на зададения въпрос.
                        Не, не е добре това,ч е съм 110 кила, но те са от многото бира и мезе към нея. И други храни...
                        Това го казах като пример, че организма ми изобщо не е чул, че съм го тъпкал с химии, ако имаше нещо толкова вредно досега да съм се капичнал, щото химии съм изпръскал и изял. Ама не-вместо да се свършвам, аз си дебелея на воля.
                        Както е казал българина:
                        "Алкохолът и холестеролът били вредни... Ами дайте ми по кана червено вино и по една мазна пържола всеки ден, па ме чакайте да Умра".
                        Та и аз така...

                        Само за сведение-въздухът който дишате в София донася може би повече вреда на организмите ви отколкото яденето на плодове и зеленчуци добити с ползването на пестициди.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: тема за неизползване на пестициди

                          При правилна употреба на пестициди и след изтичането на карантинния срок активните вещества на препаратите се разграждат до безвредни химични съединения.

                          Колкото до неизползването им в домашни условия, все нещо ще излезе и ще е много сладко

                          А чували ли сте за Метилпаратион( Вофатокс) или Филитокс? Това са препарати използвани дълги години за борба с неприятели основно при трайни насаждения, забранени за употреба началото на 90-те години, поради много остатъчни количества в плодовете, при попадане в човешкото тяло увреждал белите дробове и мозъка.
                          Всички участващи в темата съм сигурен, че са яли от ябълките и крушите, както и аз де.Е и какво, какво ни е?
                          ТЛК 80 4,2ТД-95г

                          Коментар


                          • #14
                            От: тема за неизползване на пестициди

                            Мхм, сигурен съм и че сте чували за ДДТ, което също не било вредно и сигурно сте изяли много неща пръскани с него. И не сте умрели, нали?! Да ама го забраниха щото било абсолютно безвредно и не можело тъй...
                            На всички, които изприказваха по една кола приказки, че химията не била вредна ще им пратя по една снимка да ме гледат - жив пример на човек, пострадал от такава химия. Основната причина днес да съм туй, което никой не би искал да е са именно химикалите с които се обработва зърното и отделянето им в праха при стоварването и прибирането му в бившата ми мелница.
                            От върха на собствената си камбанарийка всеки може да твърди и вярва в каквото си иска. И аз знам за себе си.
                            Последно редактирано от Тихомир; 07-06-11, 07:41. Причина: допълнение

                            Коментар


                            • #15
                              От: тема за неизползване на пестициди

                              Ето, че темата бавно но сигурно тръгва в нежеланата посока на неаргументираните и недоказуеми спорове за това, химия ли е химията и може ли щом аз съм здрав, то другите да се разболеят и "вижте ме, аз блъскам по 2 шепи анаболи и ям само нитратни зеленчуци с антибиотични бройлери, боцкам по 2 спинозни мадами на ден без презерватив, пък още нищо ми няма ... щот аз тъй и тъй не ходя на лекар ...". Или другата крайност - "Аз въздуха не мога да не го дишам, но мога да не пия водата от чешмата и да не ям нищо, което е поливано, пръскано и торено и никога не пия лекарства и не ползвам шампоани и сапун, щото то химията бавно но сигурно ви убива, О, неверници такива, убийци на природата и всичко свято..." ... За съжаление има много хора, които наистина са трайно увредени от химикалите, с които се е пръскало преди, а за тези с които сега се пръска, ще разберем след десетина години. Истина е и, че по-голямата част от хората не са пострадали видимо и това, дали си от едните или от другите си е божа работа.
                              Дайте да не го дъвчем повече този въпрос, ами ако има някой, който може да даде съвети за защита на растенията без използване на химични препарати, нека ги даде.
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X