Обява

Свий
Няма добавени обяви.

В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

    В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ


    ©2011 г., Станислав Бояджиев.
    Моля да не използвате текста или части от него, както и снимковия материал за други цели или публикации без разрешението на автора.



    Малко странно заглавие за поредното ми пътуване. То и пътуването е малко странно, а и обстановката в страната е меко казана особена. Повечето ми близки и приятели ме мислят за луд. Не че са далеч от истината, но все пак другата алтерантива е да съм скучен...

    Самото пътуване е крайно необичайно за мен като повод. Не става дума за туристическа програма, нито за бизнес. Случи се така поради познанството ми с Алекс, който бе официално поканен да представлява България на Световното първенство по Го. Тази година то се провежда в гр. Матсуе, префектура Шимане, Япония. Докато му търсех билет се оказа, че той има право да води със себе си придружаващо лице и ... така се получи.

    В крайна сметка си купихме билети и решихме, че ще ходим заедно. Не щеш ли всичките събития от 11.03.2011 г. се стовариха като лятна градушка върху настроението ми. Започнаха се едни колебания, едни терзания... мъка! Ходи ми се, а всички ме разубеждават. Накрая с любезните съвети на преподвателите от катедра „Атомна физика” в СУ придобих смелост и увереност, че няма да рискувам особено с това „налудничаво” пътуване. Не ми пропоръчаха да оставам 3 месеца в Токио, но аз и нямах такива планове.
    В дните преди да тръгна се сдобих с нов фотоапарат, така че ако някои снимки не се получат достатъчно добри – имам оправдание, че не съм му свикнал. Наложи се също така да си търся японски йени още в София поради информация от организаторите, че в гр. Матсуе няма обменни бюра. Бях страшно изненадан! Слава богу, че намерих, при това в почивните дни около 24 май. Курсът е 100 йени = 1,70 лв.

    Ден 1. НАРИТА.

    Запасен с нова техника, японска валута и много мерак на 25 май 2011 г. в 12:55 часа излетях за Москва, където след 3,5 часа престой се качихме на самолет Боинг 767 на Аерофлот за Токио. Малко закъсняхме с излитането от Москва, та на летище Нарита близо до Токио пристигнахме в 11:00 часа местно време. При разлика от 6 часа с българското, това прави, че сме пътували общо 16 часа.

    Не мога да кажа, че времето, което ни посрещна бе изключително пролетно. Едни мрачни облаци и леко хладно. Но пък не бяхме тръгнали към Япония заради времето!



    Намерихме си бусчето, което безплатно ни закара до хотела и ... започна едно чакане – в 14 часа ни дадоха стаите, а в 16 часа трябваше да се регистрираме при организаторите на състезанието. Всичко това отне доста време – буквално го прахосахме.



    Имахме желание да стигнем от хотела до Токио, да се разходим и да се върнем с богати впечатления. Идеята се сгромоляса, когато разбрахме, че влакчето от летището, близо до което беше хотелът ни, пътува до Токио 90 минути. Като се добави и трансферът от хотела до летището и графика за работа на превозните средства, се оказа, че просто няма смисъл.

    За сметка на това на рецепцията на хотела ни предложиха друг вариант за запълване на вечерта. Наблизо се намираше градчето Нарита, на което е кръстено и летището. В това малко селище няма кой знае какво, но все пак – един храм с парк около него и един голям МОЛ. Ясно е, че е по-добре от нищо. Изчакахме шатъла от хотела за града и потеглихме.

    Не знам дали поради вечерния час или поради друга причина, но по улиците почти нямаше хора. Движението на автомобилите е обратно на нашето и трябва отново да свиквам първо да поглеждам надясно като пресичам. В пртивен случай рискувам да изненадам неприятно някой дисциплиниран японски шофьор.
    Слизаме от буса на спирката на МОЛ АЕОН. Не беше момента да влизаме в шопинг центъра, но все пак проверихме, че работи до 22 часа и се отправихме с верния GPS в ръка към Naritasan.





    Вървейки по улицата се загледах в една сграда – май се оказва, че е някакъв огромен игрален център за електронни игри.



    А това е ценоразписа на бензиностанцията, но който може да преведе да каже кой бензин какъв е. Аз виждам само, че най-скъпия F-1 е 153 йени, което е 2,60 лв.



    Разстоянието не е повече от километър, но веднага след като свихме от главната улица започнаха едни зелени дворчета с едни спретнати къщурки... Чат пат оризови насаждения.



    Уличка, по която не могат да се разминат и две коли, но перфектно асфалтирана...



    Минахме покрай игрище за бейзбол, където някъде около 70 човека тренираха.



    Указателните табели ме хвърлиха в размисъл, но колкото и да се напрягах, не можах да позная какво пише. GPS-а си знаеше пътя.



    Влязохме в парк с доста голяма площ и почти никакви хора вътре. Само един уединен обитател се беше сгушил върху парковата лампа.



    Още от вратата ни посрещна една огромна великолепна пагода от три ката с обща височина малко над 58 м. Пояснителната табела беше на чист японски език!



    Храмовия комплекс Naritasan е създаден някъде около 940 г. Тъй като нямам екскурзовод и не мога да обясня, това, което виждам, ще показвам само снимки на това, което видях.













    Това е Великата пагода на мира. Много прилича на голямата при входа. Красива е!



    На няколко места имаше такива табла с висящи плочки. Нямам идея за какво служат.



    Паркът е пипнат до най-малкия детайл. Нито една хартийка или пластамсова бутилка, нито едно стърчащо клонче или изсъхнало дърво. Всичко е перфектно изпълнено явно от неуморни градинари. Навсякъде има нещо като паметници.

    Един от входовете от храмовата към парковата част.



    Чудесно място за почивка!









    Излизайки от парка поехме обратно към МОЛ-а при който ни остави автобуса. Заведенията нощем са много красиви.



    Пътьом се отбихме и до един магазин за електроника – K’s.



    Любопитно ми беше да зърна цените. Като цяло фотоапаратите са на почти същите стойности като у нас, но имайки предвид ценовите нива на японския пазар, за обикновения японец едва ли е проблем да си купи огледално-рефлексно чудовище и да обикаля света с него, чувствайки се като професионален фотограф. Цените на другите аксесоари и принадлежности са си определено високи. Има неща, които не се намират в България и даже и да са малко по-скъпи си струват усилията, но всичко останало е безсмислено да се гледа.
    Влязохме и в МОЛ АЕОН, купихме си по някоя вода против дехидратация и се качихме на автобусчето от хотела. Шофьорите са адски точни. В първия ми ден в Япония забелязах, че не всичко е перфектно организирано и измислено, но със сигурност се изпълнява с максимална точност! Просто няма как да ти закъснее автобусът! През следващите дни ще трябва да съм съвсем прецизен с разписанията и да си тренирам точността. Ще се пояпончвам за 10 дни...

    Прибирайки се в хотела се отправихме директно за вечеря, осигурена от организаторите.
    Първата работа след вечеря на събралите се с различни полети през деня играчи, бе да седната в отредената им стая и да се захванат с любимата си игра на го.









    Възрастта не е от значение:



    А това е Алекс, който тази вечер не искаше да се пуска в умствени схватки. Пазеше си силите за другите дни. То след толкова път и безсъние кой ли би искал да прави нещо с мозъка си...



    Тъй като пускам всичко в реално време докато съм в Япония, ще ви моля за търпение и прошка, ако нещо не е доизпипано. Това е за днес, 26 май 2011 г.

    Следва продължение...
    Последно редактирано от Stas; 12-04-14, 12:01.
    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

  • #2
    От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

    Като фен на японската култура мога само благородно да ти завидя за това пътуване, пък било и то в такава сложна обстановка каквато е в момента. Снимките са страхотни, особено тези с храмовете и градините. С нетърпение ще чакам продължението
    Renault Scenic RX4 2.0 16V 140hp

    Коментар


    • #3
      От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

      Чудесен разказ и прекрасни снимки!Благодаря.
      С нетърпение чакам продължението!
      0осем9осем7шест0осем7едно
      Миро

      Коментар


      • #4
        От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

        Предполагам, че стана ясно, че аз в момента съм там.
        В първия хотел, в който ме настаниха интернета е чудесен - разговорите по скайп са като със съседната стая. Трансферът на снимките става бързо и лесно.
        Ако и останалите дни имам подобна връзка, мисля, че ще мога да публикувам без проблем и продължението, докато не се прибера на 3 юни.
        Това дотук е само началото и то около летището на Токио.
        ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
        СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

        Коментар


        • #5
          От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

          5Д е страхотна машина, а обектива какъв е?

          Коментар


          • #6
            От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

            Страхотно! Благодаря за усилията.

            Указателни табели на английски има ли ? Хората говорят ли английски ?

            Коментар


            • #7
              От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

              Обективът е 24-105L, не е лош. А с фулфрейм е още по-добър.

              Венци, ами има понякога, но тези, които ме вълнуват основно са само на японски. Тарикатско, нали?

              Преди малко се настанихме в хотела в Матсуе. По-късно ще седна да драсна няколко реда за днешния ден. На тръгване от Нарита минахме през Токио и спряхме за снимки на едно красиво място в града. Да се надявам, че няма да заспя преждевременно.
              ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
              СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

              Коментар


              • #8
                От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

                Хубави снимки. И най-важното - нямат точки от йонизиращи лъчи .

                Коментар


                • #9
                  От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

                  Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                  Обективът е 24-105L...
                  Дивно ти завиждам за пътуването. За обектива - след първоначално леко разочарование от въпросния, коментирано в една друга тема, си дадох сметка че при 24мм затъмняването на ъглите се дължи не на друго а на употребата на оригиналния сенник. Имай го предвид когато се разсеят облаците, което ти пожелавам да стане бързо.

                  За техника - като стигнеш до Токио, търси Йодобаши Камера.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

                    До Токио няма да стигна. Минахме днес, но ... толкова. Ако намеря в Матсуе магазин за техника ще огледам. Написах и от днешния ден всичко, но ще го пусна по-късно, че стана 5 сутринта докато приключа. След няколко часа ще се пробвам. Ще имам предвид да не използвам сенника. 5D-то има някаква функция за коригиране на странично засветяване, която работи с 24-105. Май се справя в интерес на истината.
                    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                    Коментар


                    • #11
                      От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

                      Ден 2. ПЪТУВАНЕТО КЪМ МАТСУЕ.

                      Вчерашният ден ми дойде вповече. Ставането на 25 май в 7:00, пътуване, дрямката в самолета, която едва ли може да мине за сън и целия ден на 26 май... Заспах чак в 02:00 на 27-ми. Има-няма към 43 часа със смяна на часовия пояс – Япония е +6 часа спрямо нас, отчитайки лятното часово време в България.

                      Станах сутринта, прибрах си малкото неща, които бях извадил от куфара и ... на закуска в ресторанта на хотела.



                      Качихме се в автобуси на хотела и точно в 10:00 (прецизно по японски) се отправихме към летище Ханеда в Токио. Това е новото им летище и от там щяхме да летим за Изумо и съответно да стигнем до град Матсуе след това. Преди това, обаче, за всеобща радост, организаторите спряха автобусите на една тиха улица в квартал Дайба, откъдето се отрива страхотна панорама към една от забележителностите на Токио.



                      От автобусите ни заведоха до брега на Дайба Бей. Това е умален модел на нещо познато на всички:



                      Гледката към отсрещния бряг, въпреки облачното време, е внушителна. Мостът на снимката е Rainbow Bridge и фигурира във всички сайтове със забележителности на града.




                      На другия бряг сградите са все височки. Откроява се една от тях, която е тънка като игла. Минавайки покрай нея с автобуса не можах да й видя покрива.



                      А сега малко снимки от квартал Дайба – изключително чисто, подредено и естетически издържано. Това е характерно за всичко, с което се захване японеца.









                      И тези цветя-храсти са навсякъде и оформени перфектно:



                      Преди да стигнем летището се качихме на автобуса и се отправихме към ресторанта на хотел Вашингтон за обяд. Двамата със Алекс хапнахме набързо и докато другите си дояждаха, излязохме отвън и огледахме района около ресторанта. На първата снимка е самият ресторант.



                      Всичко е оформено като голяма пешеходна зона с много дървета и цветя. Навсякъде върви пътека с покрив за дните, в които вали постоянно дъжд.





                      Тръгваме към една много особена сграда и по пътя реших да снимам машините за напитки, които можеш да срещнеш абсолютно навсякъде. Е, не винаги са с еднакви цени, но винаги има нещо освежаващо. Има ги по улиците, в хотелите по етажите, в заведения, паркове – навсякъде.







                      А това се оказа, че е някакъв експоцентър. Разбрахме го по графика на изложенията от голямо табло до входа.



                      Снимам във всички посоки малко хаотично. Улиците, малките градинки, модерните сгради... Всичко.













                      Качихме се пак на автобуса, но този път наистина вече към летище Ханеда. Обърнете внимание как самолетът минава над шосето.



                      И самото летище...



                      Интересно ми се стори, но се качих на самолета без никой да ми поиска паспорта на нито едно гише. В самия самолет ми се падна място до прозореца, а до мен в средата седеше Корнел от Румъния и Артак от Армения. Голяма веселба падна и не усетихме как мина полета от 1 час 25 минути. Корнел постоянно се закачаше със стюардесите, а те определно заслужаваха внимание.









                      Кацнахме на летище Изумо в провинция Шимане.





                      Събрахме се и отново в автобусите... По пътя отляво и отдясно се откриваха екзотични гледки към малки насечени възвишения с бамбукови гори и оризови плантации между тях.



                      С пристигането ни в Матсуе директно се отправихме към кметството на града, където организаторите ни събраха, за да ни обяснят всички подробности по състезанието и пребиваването ни в града.









                      Говориха ни на японски, а преводът беше такъв, че след взаимни консултации с накои от останалите участници в първенството, така и не се разбра какво точно ни казват. Нищо. Бяха се погрижили важните неща да ги получим на хартия. Тук е мястото да кажа, че организацията на цялото първенство ме изуми. Събраха състезатели от 57 държави, на които осигуриха всичко по пребиваването, с изключение на самолетния билет до Токио. Вътрешни полети, храна, лускозни хотели, даже джобни средства за обяд, когато няма да има такъв в хотела... Освен всичко това – разглеждане на забележителности и придружаващи лица, които да помагат на гостите. Перфектно! Не мога да си представя колко ли много им е коствало всичко това.

                      Освободиха ни към 19:00 и ни закараха в хотел Matsue New Urban Hotel. Предварително се знаеше кой в коя стая ще бъде. За мен и Алекс бяха отделили две единични. Единични бяха и по размер!

                      Влязох с стаята си в хотела и в първия момент останах шокиран от размера й! По-малка хотелска стая не бях виждал досега. В същото време няма да излъжа, че стаята свети от чистота и си има абсолютно всичко – широко легло, LCD телевизор, хладилник, радио, будилник, място за подреждане на дрехи, ароматизатор за помещение, както и за дрехи и обувки, сешоар, кана за чай и кафе, кимоно като домашна дреха, чехли... Банята – това е някакво чудо на чудесата – адски тясна и донякъде неудобна, но притежаваща всичко, каквото има в 5-звездните хотели – включително прибори за бръснене, за зъби, за къпане и т.н. Тоалетната чиния е с някакви електронни контроли върху дъската за различни видове измиване. Давам снимки.





                      И веднага гледката от прозореца на стаята ми.



                      Вечеряхме в ресторанта. След засищане останахме на лафче представители на няколко държави. Октрояваше се състезателят от Коста Рика с богатия си опит от пътувания. На висок глас разказваше различни комични ситуации, в които е изпадал.





                      След вечерята по мое настояване излязохме на разходка. Мързеше ги, но решихме, че ще ходим някъде да пият бира.

                      Тръгнахме по уличките и стигнахме до един бар, от който се разнасяше приятна музика. Някой обърна внимание на работното време. Много е готино и само мога да се досещам какво са имали предвид!



                      Качихме се по стълби и стигнахме до затворена дървена решетка. По всичко личеше, че няма места. Сервитьори и сервитьорки сновяха във всички посоки.



                      Корнел все пак реши да попита дали ще ни приемат. Оказа се, че никой не говори на английски от целия персонал. Бяхме 7 човека и всеки пусна в употреба някакви жестове и японски думи, които е чул... Разбрахме, че всеки момент ще се освободи една японска стая и ни канят в нея. Събухме си обувките и се настанихме по земята около масата.



                      Захванахме се с менюто и ударихме на камък!



                      Благодарение на жестовете, пръстите и думи като бийр, саке и джус, успяхме да поръчаме 6 бири, 6 греяно саке и един сок от грейпфрут за мен.





                      Бяхме се събрали представители на България (аз и Алекс), Румъния (Корнел), Унгария (Золтан), Армения (Артак), Литва (Андриус) и ЮАР (Бен). Весело до дупка! Всеки имаше какво да каже.

                      Накрая платихме сметката точно до стотинка – 5060 йени. Тук бакшиши не се оставят. Ако оставиш ще те гонят по улицата да ти ги върнат. Такива са порядките. Поклони до земята, аригато (благодаря) и се разделихме със симпатичните младежи от персонала.



                      Улиците на път към хотела.





                      В хотела се събрахме в мойта стая. Золтан имаше рожден ден и звъня по скайп на близките си. Корнел донесе бутилка уиски и се започнаха приказки до 2:30 през нощта. След това писах до 5 сутринта, но публикувам след като поспах малко.

                      Следващия ден трябва да има демонстративна игра на Го с местни хора в кметството. Аз едва ли ще стигна до там, предвид, че ще трябва да се наспя.

                      Следва продължение...
                      Последно редактирано от Stas; 12-04-14, 12:11.
                      ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                      СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                      Коментар


                      • #12
                        От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

                        Е-е-е, Стас, супер!
                        Рече и го направи!

                        Много безлюдно това Токио, на първата серия снимки почти не се виждат хора.
                        Сигурно работят, вместо да се шляят мандахерцайки се по улици и кафенета /то и кафенета не се виждат??/.

                        Успешен престой и завръщане.
                        Да те чакаме ли с дозиметър на летището?

                        Коментар


                        • #13
                          От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

                          Румба, мани дозиметъра, то каквото станало - станало вече!
                          Ама верно няма хора по улиците. То не че времето беше супер за разходки, но не е студено, а и плюса е, че не пече. Явно работят.
                          Тук има някакъв много баламски за нашите възгледи стремеж към точност, прецизност, честност... Абе правят това което трябва по начина по който трябва.

                          Ето, след като пуснах предния си пост излязох на разходка в Матсуе. На рецепцията жената ми благодари, че си оставям ключа, за да изчистят стаята. Само мен чакаха да изляза. Освен това ми дадоха карта на града за пешеходци плюс чадър, защото вали. Има чадъри за мъже и за жени .

                          Улиците този път са наистина празни, но си го обяснявам с дъжда. Въпреки това няма никъде да се стича кал. Водата, която тече по канавките е бистра.

                          В магазинчетата те посрещат с усмивка и поздрав и като разглеждаш никой не те пресира или тормози. Като излезеш без да си купил нищо те изпращат отново с усмивка и поздрав. Нещо от българска гледна точка хич не ги разбирам тия японци. Ние не сме такива и никога не бихме могли.
                          ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                          СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                          Коментар


                          • #14
                            От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

                            Много свеж разказ, очакваме продълженията с нетърпение!

                            Разбрахте ли какво все пак означава работното време "18:00 - 26:00"?
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #15
                              От: В ЯПОНИЯ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ

                              Не. Подозирам, че значи че работят до 02:00 часа.

                              Сега описвам днешния ден. Не бе много богат, но има чат пат за гледане.
                              ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                              СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X