Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

    Не е точно по темата, но имам следният въпрос - имам лебедка от зил и искам да я сложа на камион Ифа, но тъй като няма от къде да се вземе движение за лебедката мисля да си взема хидромотор за задвижването(ако някой има по-добра идея от тази нека да я сподели ). Въпросът е колко мощен да бъде този хидромотор - не знам дали е правилно, но аз го смятам така - по данните за лебедката става ясно, че има въртящ момент на макарата 45000 Nm (4588 kg.), редуктора е с отношение 1:31 значи необходимият въртящ момент на червячния вал трябва да е около 1450 Nm (45000/31) правилно ли е да се смята така ?

    Коментар


    • #47
      От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

      Цитираните от теб данни на лебедката са не въртящ момент, а теглителна сила - 4,5 тона. Ако кажеш колко е диаметъра на барабана празен, ще сметнем въртящия момент при него, после през редуктора с малко загуби и на входа.

      Коментар


      • #48
        От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

        Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
        Цитираните от теб данни на лебедката са не въртящ момент, а теглителна сила - 4,5 тона. Ако кажеш колко е диаметъра на барабана празен, ще сметнем въртящия момент при него, после през редуктора с малко загуби и на входа.
        Пише 45 кN или 45000 нютона , другия начин да се сметне е от килограм да се превърне в нютон (1кг.=9.81N) и пак става същото (4500 кг. х 9.81)/31 приблизително = 1424Nm на входа.
        Диаметъра не знам колко точно е , но предполагам около 20 см.
        Последно редактирано от dobrito1; 17-11-12, 20:42.

        Коментар


        • #49
          От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

          Спора е отдавна,но тъй като исках да разбера на колко килограма ще се скъса предпазния чоп за да мога да избера правилният хидравличен мотор, реших да си направя опит- лебедката е от зил 157 с цялата стойка, на напречните профили подпрях барабана да не се върти и започнах да меря килограмите на кардана.Стигнах до 30 кг./м. и започна да криви профилите и чопа не се скъса. По мои сметки при такъв въртящ момент и при напълно навито въже на барабана лебедката има теглителна сила около 6500 кг. Не знам защо в книгите пише, че чопа би трябвало да се скъса при 4500кг. при напълно навито въже, но със сигурност се къса на доста повече килограми.

          Коментар


          • #50
            От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

            Интересна тема, жалко че я видях чак сега.Гледал съм руски клипове ,как вадят немски панцер Пантера от река след 70 и кусур години с лебетка и зил 131.Изкара го като кътен зъб,е,вярно че имаше и полиспас ,ама няма как да увеличи теглителната сила над 10 -12 пъти след като знаем колко тежи Пантерата ,как се е окопала в дъното на реката за над 70 години и твърдението че тегли 4500 кг.Излиза че на моята Фронтерка имам по яка лебетка от зил131
            -ГЛУПОСТИ. ))

            Коментар


            • #51
              От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

              Първоначално публикуван от stoyko Преглед на мнение
              ...Излиза че на моята Фронтерка имам по яка лебетка от зил131
              -ГЛУПОСТИ. ))
              Понятието: „яка“ е също така значеща, колкото и всичко останало, което си написал...
              Инак, теглителната сила на лебедката на ЗиЛ-а е точно толкова.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #52
                От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

                Не знам,от къде ги вадите тези цифри,но по-спомен от казармата мисля че и даваха 12000кг.

                Коментар


                • #53
                  От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

                  Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                  Не знам,от къде ги вадите тези цифри,но по-спомен от казармата мисля че и даваха 12000кг.
                  От ръководството за експлоатация ги вадим.

                  Паередаточное число редуктора лебедки......................... 31
                  Рабочее тяговое усилие на тросе, кгс. (кН)...................... 4500 (45)
                  Максимальное тяговое усилие, кгс. (кН).......................... 5000 (50)
                  Полная длина троса, м.................................................... 72
                  Рабочая длина троса, м................................................... 65

                  Коментар


                  • #54
                    От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

                    Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                    Не знам,от къде ги вадите тези цифри,но по-спомен от казармата мисля че и даваха 12000кг.
                    12000кг. е на КрАЗ 255, на УрАЛ е 7000кг.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

                      Много майстори много литература,зила товарен с 10куб.мокри дърва около 7т.и самия камион е 6т.общо 12-13т.ляга на всички диференциали закачаш лебедката и вън от калта. Щивта е подменен с 6мм болтче и от 5 години насам единствено къса въжето нищо друго. Тир товарен с 45куб.дърва нямам си на идея колко тежи цялата композиция но вързвам зила с сапан за някое дърво опъвам либедката и го вадя от коловоза. И пак ще следя темата с увъжение към всички и ще научавам нови неща.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

                        Карах зил 131 преди с Ифоф мотор. Мотора идва много по-добър от оригиналния бензинов, защото е по-бавен и до-тежък отпред за катерене. Там където бензиновия излиза на косъм на 1 бавна, ифовия го изстрелва на 2-ра бавна. Та по темата - натоварен с 13 кубика черен бор от едно дере с счупена предна дясна полуоска (блокирало колело) и наклон 45 градуса лебедката извади зила без проблем. Имал съм и доста други критични ситуации, от които лебедката ме е спасявала. Веднъж се опитах да дърпам затънал над веригите булдозер Т170, като и той помагаше а зила беше вързан отзад за два урала - лебедката изхвръкна с опорните и греди от шасито, хваната с 10-12 болта 14 мм. Късах шасито на средата над преден ресиор заради нея, но никога не съм късал този шплент за който говорите. Може и да е сменян нещо, не съм я отварял и не знам къде седи ? Така, че явно няма значение колко я дават до каталог, може би това, че е много бавна е от значение. Пък какви тополи са вадени с нея - по 30-40 метра височина, диаметър 70-80 сантима и нагоре. Най много въжето се е късало.
                        “Не приемай живота твърде сериозно. Никой не е излязъл жив от него.”

                        Коментар


                        • #57
                          От: Колко тона/либри е лебедката на ЗИЛ 131 ?

                          Първоначално публикуван от mehlar Преглед на мнение
                          Много майстори много литература,зила товарен с 10куб.мокри дърва около 7т.и самия камион е 6т.общо 12-13т.ляга на всички диференциали закачаш лебедката и вън от калта. Щивта е подменен с 6мм болтче и от 5 години насам единствено къса въжето нищо друго. Тир товарен с 45куб.дърва нямам си на идея колко тежи цялата композиция но вързвам зила с сапан за някое дърво опъвам либедката и го вадя от коловоза. И пак ще следя темата с увъжение към всички и ще научавам нови неща.
                          Така де.Практиката си е най -добрата школа и еб......а ма....та на сметките и изчисленията,теорията и изчисленията не се покриват с нея почти никога.Фактора терен,лепкавост на калта,клони в нея и разни други,като ъглите на мостовете в критично затъване ,не мое се изчислат ,а винаги са отгоре като надтовар на каквато и да било теглителна аварийна система.По добре е винаги да има резерв от мощност доста над.....
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X