Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

    Тази година се навършват 30 години от най-голямия успех в историята на Българския мотоциклетен спорт. Преди 30 години един Българин мачка световния елит в мото кроса. През 1981г. , Димитър Рангелов е абсолютен фафорит за спечелване на световната титла в клас 250к.см/МХ 1/ , и само тежка контузия го лишава от участие в последните състезания , но спечелените точки са достатачни да завоюва бронзов медал от световния шампионат. За да може да се самойздържа , Рангелов е принуден да се състезава и в клас 500к.см. , кара и побеждава с 250 кубиков мотор , на такова състезание пада тежко , и това го лишава от световната титла. Всичко започва година по-рано , Рангелов кара стара раздрънкана Хускварна , въпреки това се класира в първата шестица на световния шампионат. На едно състезание господата от Хускварна го забелязват , и му казват: Искаш ли за другото състезание да ти докараме един мотор , ще ти го подариме? Щом е без пари , ми докарайте , казва Рангелов. Много не му се вярва , и за следващия кръг от световния шампионат си натоварва старата Хускварна. Когато пристига на състезанието , вижда една чисто нова Хускварна , от фирмата му казват: това е твоя мотор , взимай го , но нямат и представа какво ще се случи. Първия манш Рангелов повежда колоната , след него е фирмения състезател на Хускварна , на един завой Рангелов демонстративно го пуска пред него , но темпото му е много бавно за неговото , следва атака и победа в манша , втория манш никой няма шансове да доближи Рангелов. След края на състезанието , всички журналисти се събират около една Ифа/месарка/ камьона на Рангелов , с него кара мотора , в него спи , няма фирмени надписи , няма спонсори ,журналистите почват да се майтапят , че някакъв извънземен е дошъл и е победил всички. Друго интересно е , че на това състезание Рангелов си е вързал очилата с тел , това е забелязано от фирмения състезател на Хускварна , и същия му подарява два чифта очила , едните веднага са конфискувани от държавния треньор , сина му карал ски и си нямал. След това състезание Рангелов става фирмен състезател на Хускварна , и донася едни от най-голямите успехи на фирмата и на Българския мото крос. Това става преди 30 години , преди Стойчков и много други , представете си колко е бил добър !!!
    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

  • #2
    От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

    Браво колега, много хубава тема си подхванал за този велик българин
    Предлагам да разширим темата за Рангелов, кой с каквото инфо има, снимки и т.н.

    Ето нещо накратко:

    Правителството предлага с медал "За заслуга" да бъде награден Димитър Рангелов


    "Правителството предлага на президента да издаде указ за награждаването на Димитър Тодоров Рангелов с медал "За заслуга" за изключителния му принос за развитието на физическото възпитание и спорта и по повод на 50-годишния му юбилей. Активната си спортна дейност Димитър Рангелов започва през 1970 година, а през 1972 година печели първата си шампионска титла в първенството на писта в клас 50 куб. см. В мотокроса дебютира в клас 250 куб. см. През 1973 година за първи път побеждава в международно състезание по мотокрос и това го прави най-младия майстор на спорта в мотоциклетизма. Димитър Рангелов е носител на общо 15 републикански шампионски титли. На 20-годишна възраст вече е заслужил майстор на спорта. Най-големия си успех постига през 1980 година, когато печели бронзов медал на Световния шампионат по мотокрос /в Хускварна/, като участва в осем от дванайсетте кръга на първенството. През същата година е награден със "Златен орден на труда".
    От 1975 година Димитър Рангелов работи като инструктор-треньор. Под негово ръководство са тренирали майсторите на спорта Владимир Колев /двукратен републикански шампион/ и Павлин Тодоров /победител в международния турнир "Дружба и братство" през 1988 година/. Негов възпитаник е и Радослав Балинов - носител на шест титли от Балканския шампионат и на 11 титли от Националния шампионат в различни класове.
    От 1995 година до момента Димитър Рангелов участва активно в организирането на републиканските шампионати и в подготовката на българските състезатели по мотокрос. Под негово ръководство през 2006 година младата надежда на българския мотоциклетен спорт и един от най-перспективните мотокросисти - Майкъл Иванов, спечели републиканска шампионска титла в клас 65 куб. см, а в Балканското първенство в същия клас - бронзов медал."


    Източник: http://www.sportal.bg/news.php?news=55971


    Аз съм 80-и набор, и съжалявам, че съм бил толкова малък тогава, та не си спомням почти нищо ..., но иначе баща ми ме е мъкнал много по мотокроси да гледаме "майсторите на спорта"
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #3
      От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

      Oстанал ми е спомен от детството за него! Гледал съм го наживо на Мотокроса, който се провеждаше в Берковица. Хубаво е, че припомняте такива българи, на фона на целия негативизъм, който ни залива отвсякъде! Поздрави!
      edoors.bg- Джаджи за врати и врати

      Коментар


      • #4
        От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

        Не всичко е написано за него , точно така както е , има една много срамна история , която го лишава да бъде поне трикратен световен шампион. Хускварна е фирма която произвежда предимно дърворезачки , моторите се правят в един малък цех , и са изостанали вече от конкуренцията , другите мотори са вече с централен амортисьор и водно охлаждане. За бронзовия медал , Рангелов получава подарък Мерцедес , от Хускварна. Някои хора му завиждат , и започват да пишат донуси за него , извикан е при генерала да даде обяснение. На въпроса: какъв си ти , та ще караш Мерцедес , а аз Москвич? Рангелов му отговаря: Ходи на трасето да даваш газ , и на теб ще ти дадът един. Следва , марш от кабинета ми , Рангелов е наказан , забранено му е да напуска държавата и да участва на състезания , титлата "Заслужил майстор на спорта" му е отнета.
        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

        Коментар


        • #5
          От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

          Много интересна тема.
          За съжаление придишния пост е жалката истина от миналото ни, но това положението.

          Чета с интерес, за виликия Българин.
          Поздрави!

          Коментар


          • #6
            От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

            Поздрави и от мен за темата! Димитър Рангелов е един ВЕЛИК БЪЛГАРИН !!! Гледал съм почти всички му състезания на /РИДО/ в Самоков.Този сърцат Българин ни караше да тръпнеме ! Ще потърся снимки.

            Коментар


            • #7
              От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

              След Хускварна , Рангелов кара за малко Кавасаки , а през 1983г. Сузуки , сериен модел , точно с този мотор е най-великата му победа. През 1983г. световния елит се събира в Самоков "Ридо" , моторите са много близки до днешните , звезда е световният шампион Georges Jobe , многократен шампион в клас 125 , 250 , по-късно и в 500к.см. Жобе е фирмен състезател №1 на Сузуки , Рангелов кара сериен мотор , разликата между двата мотора е огромна , Жобе кара мотора за следващата година , с всичкия възможен тунинг , Рангелов кара мотор за 6000/шест хиляди/ лева. Първият манш побеждава Жобе , Рангелов е втори , вторият манш се разиграва истинска битка , от първата до последната обиколки гума в гума , печели Рангелов. Темпото е толко високо , че другите двама Българи , и повечето от участниците завършват на две обиколки след тях. Този ден има толко публика , колкото не се е събирала последните 10 години , а "Ридо" е световно известно трасе.
              Последно редактирано от motor_men; 29-04-11, 09:55. Причина: правописна грешка
              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

              Коментар


              • #8
                От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

                Запознах се с него някъде около 1983г. Ходехме да го гледаме на Ридо и вечерта бяхме заедно. Полегнал на тревичката, и пазейки се от канонадата на буци пръст и чимове около трасето му се възхищавах и си мислех, дали ще мога и аз да карам някога така...
                Много различен човек ми се видя в "цивилния" си живот. Агресията и състезателния хъс бяха отстъпили място на тихия и скромен човек. Говорихме си за много неща и най-вече за мотори. Имаше вече някакво голямо Сузуки, но се оплака,че е натрошен целия и танцуваше, като препариран. Останал съм с много добри впечатления от този човек.

                Коментар


                • #9
                  От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

                  ...ей, върнахте ми детските спомени.
                  Гледал съм го веднъж на живо, 82ра-83та беше някъде. Бил съм лапе 2ри 3ти клас. А логото на Хусварна беше шаблонирано навсякъде по стените в махалата. После необяснимо за мен - за него спря да се говори - сега разбирам защо... Жалко!
                  Колко талант сме прецакали по нашенски...

                  ПП. За жалост малко след като го гледах - на един от мотокросите на прибиране след състезанието някакъв тип с Жигула блъсна две деца от махалата, които се возеха на колело и едното почина (беше брат на мой съученик). След този случай ми забраниха да ходя по състезанията (и не само на мен). После пък дойдоха годините, когато спряха да ги провеждат...

                  Коментар


                  • #10
                    От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

                    Страхотна тема за нашия велик Българин аз бях малък когато ни радваше в Берковица.

                    Коментар


                    • #11
                      От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

                      Народната любов към този самороден(самоук както сам подчертава) талант беше безгранична.С огромна еуфория гледахме как един велик състезател,си играеше с родния елит,както котка си играе с мишка.Правеше неописуемо шоу с елементи на "FREESTYLE" .Със специфичния си стил по време на манш той общуваше с публиката...караше хората да преживяват...предаваше и приемаше емоция,нещо което сега сякаш не се прави.Който го е гледал,знае какъв изключителен виртуоз на трасето беше Димитър Рангелов,как пропускаше опонентите пред себе си,за да прави ново и ново атрактивно изпреварване...За какво ниво говорим,а?!!
                      Аз съм от Сопот и тук в ония години в едно от близките села живееше един човек-автобусен шофьор с "Чавдар"на който автобус под огледалото имаше окачена цветна снимка-портрет на Димитър Рангелов някъде 20 на 30 см.,сложена под стъкло в скромна лакирана дървена рамка като икона.Та този шофьор правеше и снимки,които разпространяваше по всяко време,достатъчно докато се возиш,да попиташ за снимки и изваждаше фотосите(по 20ст.за черно-бяла снимка,се сдобивахме с невероятни кадри).За него казват,че когато е имало мотокрос в околията,канил Майстора да му гостува вкъщи и му колил агне-курбан за здраве.
                      Човекът почина преди години,но спомените и сега продължават да живеят в хората.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Photo0963.jpg
Прегледи:1
Размер:73.1 КБ
ID:5273653 мотора е SUZUKI без диск отпред 1983-1984г.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Photo0956.jpg
Прегледи:1
Размер:94.2 КБ
ID:5273654
                      Последно редактирано от 5ar; 29-04-11, 14:55.
                      В основата на всички човешки нещастия... стои невежеството.

                      Коментар


                      • #12
                        От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

                        Мотора е Сузуки 250 , Рангелов е от София , много хора го свързват със Самоков , заради световното първенство. През тези години мото кроса беше най-великото събитие в държавата , когато имаше състезание , целия народ се изнасяше на трасето. В средата на 80-те години участва на състезания в САЩ , един от първите европеици карали на супер крос. Дори му предлагат да остане там , но той предпочита да продължи кариерата си в България , същата тази кариера е съсипана от родната завист. Когато е наказан никой клуб не смее да го вземе и да му даде мотор , добре , че се намериха свестни хора от Сопот , бяха му дали една стара Ямаха , за да продължи да кара. Всички състезания се снимаха , трябва да ги има в архива на БНТ , но незнам защо не излъчат поне едно състезание.
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • #13
                          От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

                          Благодаря на автора за тази страхотна тема,много се радвам че има хора които си спомнят за човека мотокрос ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ,най добрият за всички времена.По горе видях снимката със човека който е застанал след скока със вдигнати ръце,бях на това състезание и го видях на живо,снимката е правена на пистата във с.Васил Левски,даже си мисля че тогава той спука предна гума и завърши пак първи.

                          Коментар


                          • #14
                            От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

                            Източник: http://www.racerxonline.com/2011/04/15/racerhead-15

                            Цитат:
                            Last week we showed you a small photo we found on Google of Bulgaria's godfather of Grand Prix motocross, Dimitar Rangueluv (or Dimitri Rangelov, depending on how you translate your Bulgarian names). Our friend in Texas Warren Price was stationed in Europe in the early 1980s and went digging through his archives to find this exceptionally cool photo of the #3 rider in the 1980 250cc world championships.



                            Dimitri Rangelov is the only man from Bulgaria to ever win a Grand Prix MX race.

                            Ето още един интересен линк:
                            http://classementmondialunifie.blogs...te.com/page/3/

                            попревъртете страницата надолу - много хора ще се сетят и за Генади Мойсеев



                            1983 GP 250cc Dimitar Rangelov Bulgarie Suzuki (samokov)
                            (photo Rangelov prise en 1980 GP D. 250cc HVA)




                            C’est le 4 juin 1978 en Autriche sur le circuit de Schwanenstadt qu’en rentrant dans les points du mondial 250cc Rangelov assure à la Bulgarie de figurer pour la première fois sur les tablettes d’un mondial, Rangelov fait alors une progression énorme car en 1980 il termine 3ème du mondial 250cc et 9ème en 1981. Curieusement ce pilote en 1982 s’alignera en GP sur une Husqvarna puis une Kawasaki et enfin une puch sans marquer le moindre point !
                            Mais le coup d’éclat c’est en 1983, au guidon d’une suzuki, alors qu’il était absent depuis le début du mondial, il s’aligne au GP national, et fait jeu égal avec Georges Jobé ! en remportant la seconde manche après avoir fait second de la première ! Il remporte ce qui sera sa seule victoire en GP et disparaîtra de nouveau en faisant quelques apparition en 1986 durant les GP de l’est en 250cc et le championnat allemand en 1987….Pilote pour le moins mystérieux qui en France sera surnommé le Bruno Bulgare !


                            http://ca.wikipedia.org/wiki/Circuit_del_Vall%C3%A8s и по-конкретно http://ca.wikipedia.org/wiki/Fitxer:...3%A8s_1981.jpg


                            Dimitar Rangelov (Husqvarna) at Circuit del Vallès, Sabadell-Terrassa (Catalonia), during the 1981 spanish MX GP 250cc.
                            Снимката е направена на 5 април 1981 г.

                            Добре, че чужденците са писали за Димитър Рангелов, че по българските сайтове няма почти нищо

                            Прикачени файлове
                            Последно редактирано от HD; 30-04-11, 00:03.
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #15
                              От: ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - преди 30 години

                              Превод на горното:

                              На 4ти юни 1978 в Австрия на пистата Шуаненщадт Димитър Рангелов влиза в точките на световното 250см3 и позволява на България за пръв път да запише присъствие в аналите на световното. Рангелов прави невероятен прогрес - през 1980та завършва трети в световното 250см3, 9ти през 1981ва. Странно, този състезател се явява на ГП-тата през 1982ра първо с Хускварна, после с Кавазаки, и накрая - с Пух, без да отбележи и точка.

                              Но големият удар идва през 1983т когато, на кормилото на сузуки, и при положение че не е участвал в световното от началото на сезона, се явява на старта на националното ГП, и играе на равна нога с Жорж Жобе ! Печели втория манш, след като се класира втори на първия манш ! По този начин печели единствената българска победа в ГП, след което отново изчезва от полезрението, появявайки се няколко пъти през 1986та по време на Източното гран при 250см3, и в Източногерманския шампионат през 1987... Един наистина загадъчен състезател, когото във Франция наричат Българския Бруно !
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X