Страница 2 от 5 ПървиПърви 12345 ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 97

Тема: Пътят до коприната през Туркменистан и Узбекистан

Публикации
    12
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: Пътят до коприната през Туркменистан и Узбекистан

Страхотно, да си жив и здрав, че споделяш такова преживяване с нас. По снимките и разказа все едно бях там.

Място
    Стара Загора
    Публикации
    4,663
    Точки (при гласуване)
    19

Революция - едва ли. По-мързеливи са и от нас.
    Това с фонтаните - имайте предвид, че Туркменистан (или Туркмения, както съм свикнал) е предимно пустиня. Ама наистина пустиня. На фона на Марица, Осъм, Дунав, Искър и така нататък изглежда по един начин, но на фона на безкрайните километри скапана пустиня (сори за заемката ), си е повече от впечатляващо. За местните особено. Свържете го с огромните снимки и тоталната милицонерщина и красивата картинка доста ще се промени. На мен много остро ми напомни за всичките филми, разказващи за диктатора Х в забутаната държавица Y.

Чакам с нетърпение продължението на разказа, но отсега подозирам, че бляскавата страна на нещата започва и свършва с новия Ашхабад. ... то, не че извън него има кой-знае колко навалица...

Димо, шапка ти свалям, не само за куража и нервите, но и за майсторството да разкажеш преживяното и със снимки и с думи!
    Понякога ми идват такива идеи, че бръмбарите в главата ми стават на крака и ръкопляскат...

Място
    Русе
    Публикации
    1,053
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на tef4o Преглед на публикациите
    ...
    Това с фонтаните - имайте предвид, че Туркменистан (или Туркмения, както съм свикнал) е предимно пустиня. Ама наистина пустиня. На фона на Марица, Осъм, Дунав, Искър и така нататък изглежда по един начин, но на фона на безкрайните километри скапана пустиня (сори за заемката ), си е повече от впечатляващо ...
    Тъй де - тия правят шадравани в пустинята, ние - от шадравани - пустиня ... а и не са само те.

Все по - трудно си обяснявам факта, че след като напусна милата ни татковина през която и да е граница /изключая румънската, засега/ свършват дупките по пътищата.
    Ако не бях луд, щях да съм ненормален.

Димо е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,377
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на ЗМЕЙ Преглед на публикациите
    Нямам думи - такава красота !!!

И странно защо ме хваща яд на всичко в милата ни Родина, включително и на мен самия ...
    Цитат Мнение на CJ_ Преглед на публикациите
    Змей изобщо не е странно ! Просто всички ние разбираме , че ако това е "третия свят" то ние тогава сме 300 години след тях и 18 в дясно !
    Момчета какво не разбрахте ? Няма нищо "страхотно". Това е декор.
    Има сто бели блока на гола поляна встрани и толкоз. Останалото е Харманли през 70те.
    Не се ли вижда, че няма един човек по улиците пред декора?
    Хората (където ги има) гледат встрани от обектива.
    Туркменистан е третата в света по резерви на природен газ. Затова щедро им е дадено да потребяват газ ... и сол.
    Два месеца руснаците (Лукойл) спират да го изкупуват и държавата е пред фалит. С коне и килими не става.
    Има 50 министерства и в белите блокчета живеят министрите и балдъзите им до 8-мо коляно.
    -А ти можеш ли да си купиш апартамент там?
    -Да, но е скъпо. Около 50 000 долара.
    -И ще е твой ?
    -Да. Е, не точно. Той си остава на държавата.
    -И ще плащаш наем?
    -Не.
    -А какво купуваш? Правото на ползване?
    -Не мога да ти обясня.
    -И с бизнеса ти ли е така? Хем е твой, хем - не е?
    -Да. Не знам как да го обясня...

--------------
    -Аз не мога да напускам страната докато съм студент.
    -Защо?
    -Ами ... мога да не се върна.
    -И докога така?
    -Пет години след дипломирането ми.
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,377
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Змей, демонстрацията с фонтаните е точно това-демонстрация. Пред летището. Вода няма.
    Тефчо го е написал, 95 % от територията е пустиня. Истинска, сурова. Дневната температура не пада под 45 на сянка и не се трае, защото е по ниско от иранското плато.
    Водата в Ашхабад е дошла благодарение на може би най-мащабния руски хидропроект на планетата - каналите на Амударя и Сърдаря. За метка на Аралско море.
    Министерството на Вътрешните работи е най-големия работодател. Всеки следи всеки.

Съвсем сериозно: Мислех да пусна снимки на двамата си събеседници в Ашхабад, но се спрях.
    Имената им са измислени. Тези хора могат да изгорят само с едно тел. обаждане от България примерно ...
    Нали се сещаш през соц-а кои българи живееха в Женева?
    ______2
    Е = MZ

Място
    Русе
    Публикации
    1,053
    Точки (при гласуване)
    13

ОК, демонстрация е.

Което не променя факта, че ние правим от фонтаните пустини - причината да ми е криво.
    Ако не бях луд, щях да съм ненормален.

Място
    София
    Публикации
    422
    Точки (при гласуване)
    11

Димо, по време на приключенията около визите ти някой те беше нарекъл "пътешественик- изследовател".
    Ние тогава се смяхме. Смяхме се, защото е отчасти вярно!
    Благодаря ти за начина по който си планирал маршрута, за нещата, на който си обърнал внимание и сега отразяваш!
    Един различен поглед от "зад кулисите"

Поздрави,
    You'll never find out - I got no key hole....

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,377
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Венци- малкия Преглед на публикациите
    Димо... нямам думи Страхотно приключение
    Аз ти казах да дойдеш, но ти - не и не, сам ще ходя и това е

Цитат Мнение на Stank Преглед на публикациите
    УНИКАЛНО !!!!
    Гълтам като чапла всяка твоя дума , а от снимките ме заболя гърлото (ченето ми виси и настивам) ! Не бой се , няма да те съдя .
    А някой си мислят , че живеем в полицейска държава !?!
    Според твойте наблюдения върху настроенията на хората там , дали няма да избухне и там някоя революциика скоро ? Не знам защо но правя асоцияция със Северна Корея . Егати . Разликата между дисциплина и тирания е много тънка май ?
    Пази си здравето, че скоро ще стигна Таджикистан и Киргизстан, пък там к'во става... Верно ще ме съдиш

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    За хората, които не споделят целите на властта, работещата власт си е тирания отвсякъде. Това още не прави революции.
    Революцията е била през 17та. Следващата, живот и здраве през 2117та пак

Цитат Мнение на boiko73 Преглед на публикациите
    Много се впечатлих от това за опазването на националния костюм. За момент си представих ако тук се носят националните ни дрехи как ще изглеждаме. Снимките на фонтаните са страхотни. С какъв обектив са снимани ?
    Ами ще изглеждаме така:
    Аз и ти с калпаци, пък жените с бели тъкани ризи с червени шевици около бието и ръкавите ... и бяла кърпа на косата, може и по дънки.
    А, теб те виждам и с китка бял трендафил зад ухото

Обектива е Nikkor 10-24, F 3.5-4.5
    Настройките на D300:ISO200; F 4/4.5/5 Exposure time 0.3s/0.4s/0.5s

Цитат Мнение на tef4o Преглед на публикациите
    Чакам с нетърпение продължението на разказа, но отсега подозирам, че бляскавата страна на нещата започва и свършва с новия Ашхабад. ... то, не че извън него има кой-знае колко навалица...
    Чудесно си го казал... започва и свършва с новия Ашхабад...

ОК, демонстрация е.

Което не променя факта, че ние правим от фонтаните пустини - причината да ми е криво.
    Като се върнеш от там така ще се усмихнеш, че ще се чудиш за какво точно ти е било криво

Цитат Мнение на Ili4
    Димо, по време на приключенията около визите ти някой те беше нарекъл "пътешественик- изследовател".
    Ili4, ти се майтапиш ама това го имам черно на бяло на официална бланка
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,377
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Няма да пиша повече за политика. Хубав, лош - Туркменистан си е там, който иска отива и си го гледа. На мен ми стига
    Заради жегата изчаках до към 17:00. Напълних си тубите с прясна минерална вода и потеглих в посока газовият кратер край Дарваза ( N 40°15'9.44" E 58°26'22.11").
    Очакванията ми бяха за много лош, стар асвалт и после за каране в пясъка.
    В описанията си германец с мотор разказваше за огромни дупки по пътя, една от които уцелил, хлъзнал се, изкривил коловете, изпочупил пластмасите - пълна драма ..
    Заредих бензин - 60 стотинки за литър ! Най-евтиното гориво на света и хванах пътя ...

Път, като път. Има изненади тук-там, но за човек израснал по нашите земи това си е нормален път
    На залез се озовах до голяяяма пясъчна дюна.
    Дюните не са правило, а изключение по скоро. Обичайната гледка е съвсем равна и когато човек види дюна не може да не спре ...

______2
    Е = MZ

Място
    Дупница
    Публикации
    434
    Точки (при гласуване)
    9

Йееее... последните пет снимки са направо за изложба.

Браво Димо!
    Последно редактиран от К.Наков ; 15-04-11 в 16:43 Причина: правопис

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,377
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Продължих да си играя по дюната, също като децата от съседното селце, които я ползваха за пързалка
    После намерих това животинче и мнооого внимателно подходих към комуникация ...

... заради черното връхче на края на опашката. Чак в Узбекистан разбрах, че това е Ящерица (рус), Гребнепалый геккон - Crossobamon eversmanni
    или гущерче на български
    Имаше и от обичайните обитатели за тези места ... все още едногърби. И някакви релси, по които май скоро не беше минавал влак

Продължих. Слънцето залезе и стана по-приемливо за каране. До Дарваза са около 300 км от Ашхабад. Спирах, почивах си и внимавах за дупки. Както вече писах - кой знае какви дупки нямаше, но пред мен два камиона тревожно мигаха в тъмното...Спрях. Единият счупил джанта, другият му помага. Тъмно като в ... рог, светеха си с диода на запалка. Извадих фенер и изчаках да приключат, те пък извадиха студена вода и ми обясниха къде точно да намеря следите в дясно от пътя към кратера.
    Снимчица на фаровете на Краз в Каракум.

Имах точка в GPSa си и когато наближих се заозъртах за следи в пясъка. Видях някакви и ги хванах. Часът беше около 22:30. В началото влязох много смело по следи от камиони. Минах дори два-три хълма и следите изчезнаха ...
    Спрях, оставих мотора да свети и с фенер в ръка ръгнах да си избирам маршрут.
    Бях на около стотина метра от мотора, когато в далечината се чуха ругатни на туркменски. Брех, човек
    Не знам какъв беше, но не беше доволен ... сякаш овчар, но кошари не виждах.
    вс едно, разбрахме се. Объркал съм пътя. Трябваше да се върна отново на асвалта 2км. назад и по други следи пак навътре. Хванах новият път ядосан, че сам си усложнявам живота и с повече газ няколко км навътре така се метнах, че две минути не знаех къде съм ...Болеше ме рамото и ребрата в ляво. Разтоварих мотора, изправих го и се сетих, че трябваше да пусна въздуха ... Продължих по коловози дълбок пясък. Много неприятно. Бях навлязъл 4-5 км, когато на поредния баир затънах. Миризмата на феродото си я познавах и не исках да го паля ... В този момент светнаха два фара зад мен. Краз-да не повярва човек - трафик Слязоха две момчета: А тъй воздух отпусти...Руль не мож удержиш ... eщё eщё, ноль пят. Давай ... и почна голямото бутане. Избутаха ме. Със спуснати гуми управлението драстично се промени. Около 12 вечерта се озовах пред кратера, а те продължиха още 100км напред към някакво газово находище. Ето за това беше цялата работа:

______2
    Е = MZ

Място
    някъде по пътя
    Публикации
    92
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    7

От всички прекрасни снимки до момента, тези мисля, че заслужено застават на чело!

И какво стана после?
    Колкото повече толкова повече тук трябваше да стои едно човече дето се вози усмихнато до уши, но вие не можете да го видите...

Място
    София
    Публикации
    3,119
    Точки (при гласуване)
    20

komisar е офлайн
    Красимир Шопов
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    Пловдив
    Публикации
    612
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на Димо Преглед на публикациите
    Ей това ще ми е десктопа за известно време!
    Без думи...

Място
    London, UK
    Публикации
    762
    Точки (при гласуване)
    15

Много хубави снимки на кратера.
    Хванал си го точно през нощта, което е много красиво.
    Адски хубава галерия може да се спретне от твоите снимки

Малко повече информация за тази дупка от местните ?
    Четох в интернет и информацията е малко противоречива на моменти, знам че е от около 35 години в това състояние и не спира да гори, но какво е станало с изследователите, пропаднали ли са и те в началото, или ?
    Може ли да се отиде до ръба да се снима или е твърде опасно ?
    Абе всякакво инфо още ако има за кратера ще съм благодарен.
    .

Място
    София
    Публикации
    2,736
    Точки (при гласуване)
    19

Димо...снимките са невероятни..направо нереални......просто без коментар...благодаря!!!
    Per aspera ad astra.

Място
    Хасково
    Публикации
    37
    Точки (при гласуване)
    10

Последната снимка от поредицата си е "зверска" ..Браво!

Абе ти, не си бил на Земята с тва "боксерче" ..някъде май ..другаде си ходил..

Публикации
    131
    Точки (при гласуване)
    11

ОК, демонстрация е.

Не се ядосвай , защото онези и в това са ни надминали - за тези шадравани са превърнали цяло море в пустиня. Тука сме си цвете .
    Последно редактиран от Luke ; 16-04-11 в 17:52

Място
    София / Варна
    Публикации
    221
    Точки (при гласуване)
    9

Страхотни снимки от кратера!!! Последната с палатката на заден фон е просто извънземна! И мен ме интересува дали може да се отиде до ръба(през деня естествено ) или е много опасно? И научи ли нещо интересно за кратера от местните, което да не го беше чел в нета дотогава?
    Човекът е човек, когато е на път...

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,377
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Още в началото споделих, че за мен това е мото-фото пътуване. Благодаря за хубавите думи. Аз бях решил, че ще си снимам когато и колкото си искам без да бързам. Въпреки това снимките от Туркменистан не са много. Не се чувствах комфортно в тази страна. Инфото за газовият кратер не е кой знае колко:
    Цитат Мнение на Димо
    Дупката е газов кратер близо до Дaрваза ...
    Разбрах за него от писанията на едно момче Бенджамин - Германец с КТМ.
    Инфо за кратера има в уикепедия.
    Различни са версиите:
    Романтичната - че е паднал метеорит и е отворил дупка към газово находище, което се е възпламенило ...
    Мистична - че Адът е отворил вратите си и е започнал да приема. Е, мен не ме взеха.
    Прозаичната - че багери са изкопали дупката, тя се запалила, а те са се изнесли ...

Не зная по коя версия искате повече инфо но:
    -по романтичната ...Толкова много звезди имаше в онази нощ, че съвсем нормално ми се струваше някоя от тях да се тресне наоколо.
    -по мистичната „Портите на Ада”... Беше горещо като в Ад. Пясъка пареше, пода на палатката-също. Разстелих спалния чувал без да влизам в него. Непрекъснато духаше горещ вятър с посока север/юг, носещ фин прах убийствен за всяка фототехника. Имаше насекоми. В затворената палатка почти не съм спал. Боляха ме ребрата.
    -прозаичната... Тя, както обикновено става най-вероятна на сутринта
    Това си е една дупка. Не съм я мерил (направете търсене с думите gas crater darvaza). Местните по скоро се дразнят от факта, че някакви чужденци трескаво издирват глупава дупка в пустинята, вместо да въздишат приседнали до някой фонтан. В този смисъл разбирам желанието им да я заровят.
    Това не е природно явление. Това си е човешко дело. Разбира се имало е кухина, която е пропаднала и се е възпламенила. Под пясъците всичко е газ. Под нашата Родина-минерална вода. Няма нищо необикновенно. Няма дяволи с тризъбци и на дъното на казана не ври разтопена лава. Не се чуват стенания...
    Красиво е, няма спор. Каракум, тишина, мрак, и огнището пред теб ...
    Всеки, който тръгне натам трябва да знае, че:
    - На пътя (километър на север от отбивката) има чайхани, в които може да си разтовари мотора, да отиде по светло и се върне от кратера, вечеря топла храна и спи на легло срещу смешна сума.
    - Най-доброто време за снимки е веднага след залеза и преди изгрев.
    - Пътят от асвалта до кратера е 7.5км коловози в пясък. На места твърд, на места дълбок.
    - Добре е да не е сам.
    - Рядко, но минават камиони.

Ена малка снимка на Бенджмин. Той е бил там сам по светло с КТМ 400

Може да се стигне до ръба на кратера. Твърдо е. Мирише на газ, затова и разпънах палатката по надалеч.
    Последно редактиран от Димо ; 17-04-11 в 23:08
    ______2
    Е = MZ

Страница 2 от 5 ПървиПърви 12345 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Пътят до коприната през Иран
    От Димо във форум Азия
    Отговори: 101
    Последно мнение: 21-12-14, 09:47
  2. Пътят до коприната през Турция
    От Димо във форум Азия
    Отговори: 33