Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Папагал на 446 mhz

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Папагал на 446 mhz

    Иска ми се да попитам разбиращите по темата дали би било законно в България използването на папагал ( ако съм разбрал правилно този термин трябва да означава ретранслатор приемащ и предаващ на една и съща честота) в рамките на PMR446 обхвата?

    Питам, защото четейки в чуждестранни форуми виждам, че това съвсем не е рядка практика и до колкото разбирам е напълно законно в чужбина. Не съм съвсем сигурен, но до колкото разбирам тези "папагали" отговарят на изискванията за максимална мощност на предаване от 500mW. Ако това е така и ако папагалът е настроен да работи не на "отворен" канал, а на такъв с кодировка (CTSC или DCS) според мен употребата му би могла да позволи на ползвателите на PMR446 да разширят обхвата си на работа в градски условия, без да пречат на останалите.

    Пример е този репитер в Италия:
    http://www.pappagallomannaro.org/ (текста е на италиански, но google преводача върши достатъчно добра работа в случая).

    Ще се радвам да чуя вашите мнения по въпроса дали това е легално и дали според вас има смисъл.

  • #2
    От: Папагал на 446 mhz

    Не е законно, но има . Така де, папагали има за по 75 $ и всеки може да си ги купи. Смисъл от такова животно на ПМР-ките няма. Като излезеш над София и пуснеш на който и да е канал ... няма такива бози. Смисъл би имало някъде, където няма много хора, които ползват токита и то най-добре да е мобилен, за да може да се избере подходящо място ...
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #3
      От: Папагал на 446 mhz

      Благодаря за отговора!
      Това, което ми прави впечатление е, че в много английски форуми се говори за хоби групи, които активно ползват този обхват за да си говорят помежду си и дори да търсят контакт с други потребители на pmr446. Организират се и DX уикенди (до колкото този обхват при 500mW позволява dx). Изобщо повече хора ползват токита за хоби. Предполагам смисъла от това е по-лесния достъп до тях и факта, че са доста по-евтини от едно мобилно радио, работещо на 2м или 70см. (въпреки, че и възможностите не са сравними). По-интересното за мен е, че и лицензирани радиолюбители също ползват 446mhz за да потърсят някой за разговор.
      Аз лично не съм чувал в София някой, който просто да иска да си поговори (не, че това означава, че такива няма).

      Коментар


      • #4
        От: Папагал на 446 mhz

        Първоначално публикуван от skaraneca Преглед на мнение
        Благодаря за отговора!

        Аз лично не съм чувал в София някой, който просто да иска да си поговори (не, че това означава, че такива няма).
        Има има колега аз съм от доста по-малък град но понякога има хора които искат да си поговорят на 446 и мисля че няма лошо
        LZ2DRD

        Коментар


        • #5
          От: Папагал на 446 mhz

          Аз смята, че няма никакви проблеми да се използва папагал с PMR СТАНЦИЯ ! Мощноста на станцията си е 500mW, антената ако си е заводската, каквъв е проблема от законова гледна точка ?!
          Това си е едно обикновенно токи, дали от другата страна ще отговаря човек или папагала няма значение ! Вече друг става въпроса ако се надуят мощности и/или се сложи голяма външна антена.
          LZ1DVB

          Коментар


          • #6
            От: Папагал на 446 mhz

            Моят опит показва, че макар и доста орязани, ПМР-ките стигат 10км, при папагал на подходящо високо място (примерно тепетата в Пловдив) ще се покрива не малка зона. Аз съм за идеята.

            Коментар


            • #7
              От: Папагал на 446 mhz

              Първоначално публикуван от TheXfile Преглед на мнение
              Моят опит показва, че макар и доста орязани, ПМР-ките стигат 10км, при папагал на подходящо високо място (примерно тепетата в Пловдив) ще се покрива не малка зона. Аз съм за идеята.
              По принцип всички сме за идеята но закона е срещу самата идея .Всичко друго е волни изпълнения.
              LZ2DRD

              Коментар


              • #8
                От: Папагал на 446 mhz

                Първоначално публикуван от dzaro Преглед на мнение
                По принцип всички сме за идеята но закона е срещу самата идея .Всичко друго е волни изпълнения.
                Няма такова нещо ! Никъде в закона не е записано, че PMR или LPD радиостанция няма право и не може да работи като "папагал" !
                В страни от въпроса кое е законно и кое не разгледай този сайт :
                http://freeradionetwork.eu/
                Доста е интерестно защото в подобни свързани мрежи има както PMR, LPD, CB и други свързани станции в различни градове и държави.
                В Русия и Украйна (най-вероятно и другаде) си имат Авто-Вело репитри.
                LZ1DVB

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X