Резултати 1 до 8 от 8

Тема: Папагал на 446 mhz

Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране Папагал на 446 mhz

Иска ми се да попитам разбиращите по темата дали би било законно в България използването на папагал ( ако съм разбрал правилно този термин трябва да означава ретранслатор приемащ и предаващ на една и съща честота) в рамките на PMR446 обхвата?

Питам, защото четейки в чуждестранни форуми виждам, че това съвсем не е рядка практика и до колкото разбирам е напълно законно в чужбина. Не съм съвсем сигурен, но до колкото разбирам тези "папагали" отговарят на изискванията за максимална мощност на предаване от 500mW. Ако това е така и ако папагалът е настроен да работи не на "отворен" канал, а на такъв с кодировка (CTSC или DCS) според мен употребата му би могла да позволи на ползвателите на PMR446 да разширят обхвата си на работа в градски условия, без да пречат на останалите.

Пример е този репитер в Италия:
    http://www.pappagallomannaro.org/ (текста е на италиански, но google преводача върши достатъчно добра работа в случая).

Ще се радвам да чуя вашите мнения по въпроса дали това е легално и дали според вас има смисъл.

upi е офлайн
    Юпи
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    4,363
    Точки (при гласуване)
    20

По подразбиране От: Папагал на 446 mhz

Не е законно, но има . Така де, папагали има за по 75 $ и всеки може да си ги купи. Смисъл от такова животно на ПМР-ките няма. Като излезеш над София и пуснеш на който и да е канал ... няма такива бози. Смисъл би имало някъде, където няма много хора, които ползват токита и то най-добре да е мобилен, за да може да се избере подходящо място ...
    Ако не свършва добре, значи не е свършило! ;)
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    0

Благодаря за отговора!
    Това, което ми прави впечатление е, че в много английски форуми се говори за хоби групи, които активно ползват този обхват за да си говорят помежду си и дори да търсят контакт с други потребители на pmr446. Организират се и DX уикенди (до колкото този обхват при 500mW позволява dx). Изобщо повече хора ползват токита за хоби. Предполагам смисъла от това е по-лесния достъп до тях и факта, че са доста по-евтини от едно мобилно радио, работещо на 2м или 70см. (въпреки, че и възможностите не са сравними). По-интересното за мен е, че и лицензирани радиолюбители също ползват 446mhz за да потърсят някой за разговор.
    Аз лично не съм чувал в София някой, който просто да иска да си поговори (не, че това означава, че такива няма).

Място
    Шумен
    Публикации
    79
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на skaraneca Преглед на публикациите
    Благодаря за отговора!

Аз лично не съм чувал в София някой, който просто да иска да си поговори (не, че това означава, че такива няма).
    Има има колега аз съм от доста по-малък град но понякога има хора които искат да си поговорят на 446 и мисля че няма лошо
    LZ2DRD

Публикации
    105
    Точки (при гласуване)
    5

Аз смята, че няма никакви проблеми да се използва папагал с PMR СТАНЦИЯ ! Мощноста на станцията си е 500mW, антената ако си е заводската, каквъв е проблема от законова гледна точка ?!
    Това си е едно обикновенно токи, дали от другата страна ще отговаря човек или папагала няма значение ! Вече друг става въпроса ако се надуят мощности и/или се сложи голяма външна антена.
    LZ1DVB

Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

Моят опит показва, че макар и доста орязани, ПМР-ките стигат 10км, при папагал на подходящо високо място (примерно тепетата в Пловдив) ще се покрива не малка зона. Аз съм за идеята.

Място
    Шумен
    Публикации
    79
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на TheXfile Преглед на публикациите
    Моят опит показва, че макар и доста орязани, ПМР-ките стигат 10км, при папагал на подходящо високо място (примерно тепетата в Пловдив) ще се покрива не малка зона. Аз съм за идеята.
    По принцип всички сме за идеята но закона е срещу самата идея .Всичко друго е волни изпълнения.
    LZ2DRD

Публикации
    105
    Точки (при гласуване)
    5

Цитат Мнение на dzaro Преглед на публикациите
    По принцип всички сме за идеята но закона е срещу самата идея .Всичко друго е волни изпълнения.
    Няма такова нещо ! Никъде в закона не е записано, че PMR или LPD радиостанция няма право и не може да работи като "папагал" !
    В страни от въпроса кое е законно и кое не разгледай този сайт :
    http://freeradionetwork.eu/
    Доста е интерестно защото в подобни свързани мрежи има както PMR, LPD, CB и други свързани станции в различни градове и държави.
    В Русия и Украйна (най-вероятно и другаде) си имат Авто-Вело репитри.
    LZ1DVB

Сходни теми

1. Папагал металист
    От Тодор (Zaarin) във форум Връзки (links) към външни сайтове
    Отговори: 5
    Последно мнение: 23-06-09, 13:47
  2. HYT TC-446 Проблеми !
    От kmeta във форум Свободни (граждански) диапазони (CB+PMR446)
    Отговори: 0
    Последно мнение: 24-10-08, 21:20
  3. Купувам преносима радиостанция 446 MHz
    От Christo във форум Архив
    Отговори: 0
    Последно мнение: 19-09-08, 22:06
  4. Супер папагал
    От quadra във форум Връзки (links) към външни сайтове
    Отговори: 10
    Последно мнение: 22-10-07, 09:32

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми