Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как "любимата" Витара ми разказа играта...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как "любимата" Витара ми разказа играта...

    Както вече споменах в една друга тема, преди 2-3 дена Витарника пак помели ауспуха, само че за разлика от друг път - тотално. Освен редовно откъснатия вход на малкото гърне и покривеното уплътнение между малкото и голямото, този път за разнообразие, реши да се скапе и голямото. Е, не го обвинявам, не си знае годините все пак.

    Та днес ми остана малко време, а и ми писна да дрънча на пернишки гоУф, викам си колко му е, за 2 часа ще го оправя.
    Да де ... ама друг път.

    Тъкмо я намествам на припек и се завирам отдолу и духва свиреп вятър. Всичкия прахоляк по очите ми - Витарата на земята и цирка се мести в бокса. Няма припек, ама поне не духа.

    Навирам се под колата и тъкмо започвам да свалям наред, нещо ми капва на тиквата. Опа. Капе от маркуча на парното и то капе мъжката. Пускам антифриза и продължавам да се забавлявам с ауспуха.
    Понеже и тръбите от колектора до малкото гърне са по ръба, решавам да започна с тях - флекса, ЦО-то и на тяхно място цъфва една голяма, хубава тръба. Прикапвам я и към оригиналната стойка за скоростната кутия - всичко ОК, тъкмо вече няма да задира на всеки коловоз.
    Малкото гърне пробито отгоре - вън. Голямото пръснато като зелка (признавам си, по моя вина) - вън. Сглобката между двете, от толкова късане, кривене и кърпене, заприличала на елипса - вън.

    Една мека връзка на мястото на малкото гърне, на мястото на голямото ... опа. Греда.Часът е пет, а днес е петък. Забрави за ново гърне
    Вадя от запасите едно средно от неизвестно какво, на дължина пасва, малко шумничко (средно, все пак), но майната му, за няколко дена става.

    Такаааа... опряхме до капещия маркуч. Свалям я мръсната гад - шах. Маркуча здрав, скобите здрави, всичко ОК, само дето тече като лейка... За всеки случай решавам да сменя скобите, естествено точно тоя размер съм го свършил ... споменах ли, че е петък и вече минава 5?
    Изрових някакви от някаква хидравлика, стана. Наливам обратно антифриза, паля - абе доста по-шумно е, от колкото трябва, но все пак много по-добре от преди. Изкарвам Витарата от бокса, правя едно кръгче из махалата, колкото да се убедя, че сега вътре е поносимо, но пък отвън звуча наистина като Голфа на съседа.
    Слизам от колата и чувам едно гадно псссссссссссссссссссссссссссссс...

    А? Вдигам капака - нищо. Пссс-ъткането продължава да се чува. А??? Обикалям гумите - нищо, обаче се чува отдолу. Поглеждам и направо ми спря сърцето - от към тръбата на газта се вдига една бясна пушилка! И сами можете да се сетите с каква скорост съм завинтил кранчето на бутилката. Обаче съскането си продължава и в тоя момент се усещам, че НЕ мирише на газ.

    Завирам се отдолу, опипвам тръбата - нцъ, всичко ОК, стои си на скришно над гредата, в пълна изправност. Пушляви и съска от .... гърнето!
    Е те таков дзвер не бях виждал, признавам си!

    Докато се пуля, съскането понамалява и спира. Паля пак, пускам парното - работи, тоест антифриз има. Гася, поглеждам отдолу - цццсссссссссс.....

    Брех, майка му стара, сега пък какво стана?!? Следващата ми мисъл е, че съм пръснал главата. Да бе, знам, че звучи тъпо, но си представете картинка: тъкмо сте пипали по охладителната система и в следващия момент започва да хвърчи пара под налягане отнякъде - какво ще си помислите? Аха, и аз така ...

    Докато умувам как, по дяволите въобще е възможно да направи някакво налягане в гърнето(!), че и да започне да съска, и то при условие, че съм го заварил внимателно преди няма и час и че тоя двигател все пак успява да работи по някакъв наин, се сещам да погледна антифриза. На мястото си е, колкото му се полага.

    А оная гад отдолу ПРОДЪЛЖАВА да съска и да изпуска пара! Е, падна ми пердето (рядко ми се случва, но пък стане ли ...), газта в пода и 10-15 минути пълен терор - майната му, ако ще се троши, да се троши, поне да го видя какво е, а не да ми играе Хари Худини!

    По някое време спирам, поглеждам отдолу - нищо. Няма пара, не съска. Антифриза си е на мястото, колата върви (макар, че малко се спъна, явно едната от тръбите дойде тясна), парното топли, та се къса - абе всичко в ред.

    И докато се почесвам по главата и псувам кротко и мене си и Витарата и света като цяло, изведнъж ми проблесва - ХА! Че то това гърне по едно време бях го изкарал "за малко" навън и е стояло на дъжда и снега цяла зима. С една крива тръба на него, тъкмо колкото да събира всичката вода наоколо и да се напие здраво в изолацията между вътрешната и външната тенекия. И като се постопли от двигателя ... хехе, попсувах още малко, най-вече за загубеното време и ненужния стрес, но поне се поуспокоих, нищо сериозно.

    Та така. Ако ви се случи някой път, не бързайте да се шашкате

    П.П. Някой да не помисли, че тръбата на газта е на ауспуха - просто от мястото, което погледнах първия път, се падат на една линия почти.
    П.П.П. Всъщност, ако колата ще се кара предимно офроуд, схемата стана добра - малко шумно, но пък доста по-високо и с много по-малко неща, които могад да се закачат някъде.
    Тия дни ще сложа по-нормално гърне, щото минавам доста километри с тая кола и много мразя да ми бучи на главата, но като и дойде времето да остане само за калищата, пак ще сложа това.
    Последно редактирано от tef4o; 08-04-11, 23:25.
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

  • #2
    От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

    Ех Стефко не се стресирай така бе чак мен уплаши.
    Кола без турбо е като жена без цици, върши работа но не доставя удоволствие.
    Витара 1.6 16V TURBO POWER!!!
    "Mud Angels" Stara Zagora

    Коментар


    • #3
      От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

      така не съм се смял скоро стефчо не се смея на теб а все едно на мене си ,днес този пиеса я играх и аз ,ама не с витара щот е при бояджия а с старата ми жигулка , такова животно нема ,не е за майстор а за касапин вече довечера като се превера ще ви пиша че сега тръгвам
      Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

      Коментар


      • #4
        От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

        днес се опитах да запаля любимата жигулка , както винаги да запалиш жигула се искат двама души най малко и аз повиках един мой приятел . Да поясня малко преди нова година и сложих транзисторно запалване от зил 130 ,и нямаше никъв проблем с паленето дори и при минусовите температури , но преди месец почна с чакмаците . Почнахме с мъките аз на кабелите на свещите а моя приятел на контактния ключ , вадя една свещ вяртя не дава искра , вадя централен кабел ,дава слаба искра ту се усилва ту намаля , слагам свеща на централен дава искра ,отварям капачката , всичко нормално ,въртя без капачка ,чукюето искри а нетрябва (тауж с транзисторно я) почиствам го спира да искри ,слагам капачката и пак се почва мача ,уви само препали , вземам друга капачка слагам ,пак така , сменям транзистурно пак същия филм ,сменям бубина пак не ,сменям палец (дане да е изгърмяло съпротивлението ) пак препалва и гасне все едно няма газ , следва 5 минутно чесане по кухата манерка и един шут в калника (като на рускиня устата) ,казвате те си ами то е задръстен филтър на газта ,да ама не , развивам след клапана, давам на контакт газ да те удави , викам сигурно е запушена трабата до изпарителя (бледи искри надежда) ,развивам до изпарителя ,газ да те удави , пак не , да е жив и здрав акомулатора че въртя половин час , стигам до извода: тока дойде от самосебеси ,газта си е била винаги там а не не и не , и след поредното загряване на стартера запалва ама все едно никога не е гасена и работи нормално без аномалии , гася и заменям всички работи делко бубина транзисторно палец със старите и въртя и пали все едно .......абе нямам думи после и сменях спирачна помпа и регулирах спирачки цял ден си пали , направи ми едно нещо впечатление ,като въртиш на стартер не пали и недава искра ,а като я дръпнеш на първия метър пали и цял ден няма грижи , зора е първото палене , направо ми идва да я насека с брадвата и на скрап ама много работа ми върши пустата и бракма .

        пп. ако някой може да ми разгадае тази дилема нека пише ,и ако уцели от какво е ,автоматично получава 1л мускатова двойно преварена отлежала , без майтап пращам по еконт за моя сметка , в чудо се видях
        Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

        Коментар


        • #5
          От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

          Дилемата ти се казва скапан акумулатор или скапани кабели, едно от двете.
          Вземи нещо, дето мери напрежение що годе добре. И мериш акумулатора в покой и по време на въртене. Щото той може да си върти, ама ако напрежението падне на 9 волта, вЕрвай ми, не ебава да пали. не и със скапаното зилово запалване, с оригиналното още по-малко. Просто не остава ток за искрата.
          Иначе стартера може да си врътка, може да има и слаба искра - все тая, под налягане слабата искра просто гасне и до там.
          Втория варианр е скапани клеми на акумулатора или скапана маса - ефекта е същия, но като мериш на акумулатора, всичко е ОК, тоест на стартер напрежението не пада под 11.5 волта, но като премериш някъде по-нататък по жиците и опа - станало 8...
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #6
            От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

            Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
            Дилемата ти се казва скапан акумулатор или скапани кабели, едно от двете.
            Вземи нещо, дето мери напрежение що годе добре. И мериш акумулатора в покой и по време на въртене. Щото той може да си върти, ама ако напрежението падне на 9 волта, вЕрвай ми, не ебава да пали. не и със скапаното зилово запалване, с оригиналното още по-малко. Просто не остава ток за искрата.
            Иначе стартера може да си врътка, може да има и слаба искра - все тая, под налягане слабата искра просто гасне и до там.
            Втория варианр е скапани клеми на акумулатора или скапана маса - ефекта е същия, но като мериш на акумулатора, всичко е ОК, тоест на стартер напрежението не пада под 11.5 волта, но като премериш някъде по-нататък по жиците и опа - станало 8...
            кабелите са нови това го изключвам ,остава да замеря при въртене тока , но защо като запали веднъж и веднага изгасиш двигателя ,после на всяко въртене пали от раз?малко не се връзват нещата но ще видим дали си познал верния отговор

            пп стартера върти двигателя като чакрък ако е слаба масата нямали да зори малко стартера?
            Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

            Коментар


            • #7
              От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

              Виж какви напрежения стигат до запалването. Само че меренето там е малко дявол на магаре...
              Ей,оспами ми темата
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #8
                От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

                Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                Виж какви напрежения стигат до запалването. Само че меренето там е малко дявол на магаре...
                Ей,оспами ми темата
                не съм бре на теб ти е „любима ''витарта на мен жигулата ,така че се вписваме в темата , макар че и витарат ми е любима ,ама старат любов ръжда нехваща
                Теч?! Какъв теч? Това под колата е просто потта на всички коне под капака!

                Коментар


                • #9
                  От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

                  абе стефчо то като разказ на Йордан ЙОВКОВ бе. браво . на мен пък каква пушилка ми е вдигало такова старо гърне . ама добре ,че светнх и аз откъде го имамм. е все да минем тънко .
                  899180483

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

                    Между другото, епопеята с изпускателния тракт продължава. Днес скъсах меката връзка - майната и, чисто нова, не съм я удрял, събра малко друсане по пътя за Копривщица (по скапания път край язовир Пясъчник минах на трета с газ...) и започна да се чува доста осезателно.
                    На връщане като я понапънах по магистралата (140, щото имаше попътен вятър, това сериозно) и на последния баир към къщи се предаде окончателно. Утре, ако не съм по задачки, пак ще има преправяне, явно тампоните дойдоха малко...
                    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

                      Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                      Между другото, епопеята с изпускателния тракт продължава. Днес скъсах меката връзка - майната и, чисто нова, не съм я удрял, събра малко друсане по пътя за Копривщица (по скапания път край язовир Пясъчник минах на трета с газ...) и започна да се чува доста осезателно.
                      На връщане като я понапънах по магистралата (140, щото имаше попътен вятър, това сериозно) и на последния баир към къщи се предаде окончателно. Утре, ако не съм по задачки, пак ще има преправяне, явно тампоните дойдоха малко...
                      Така се беше засилил ,че като ме изпревари Самурая от 80 вдигна 90
                      Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
                      New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...


                        Надявам се, че сте се прибрали по живо по здраво и без много нерви.
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

                          Така .. днес Витарката пак реши да проявява характер. И най-накрая разбрах - тая гад просто е жена. Точка.
                          Вчера взех, че я похвалих, как си джитка безпроблемно, и тя веднага побърза да докаже, че не съм прав. Наложи се да пообиколя малко из СЗ привечер. Знам, че газта на свършване, ама нещо ме домързя, реших да я поразкърша на бензин. Първите 15тина километра всичко ОК, обаче по едно време нещо позагуби мощност. Странно. И докато се чудя какво пък може да е това и дали не си втълпявам, хоп, угасна насред пътя. Ей така, като коза без болест - туп и на място.

                          Поглеждам под капака - нищо притеснително. Завъртам - запали. Тръгвам, стигнах до следващото кръстовище - труп. Пуснах аварийните, врътнах - запали. На терор до следващото кръстовище, а тая гад припатква, пушляви и вони на суров бензин. Хайде пак аварийните, гледам по-внимателно под капака - нищо. На псуване и молитви, стигнах до най-близката газстанция (а в центъра не града не бъка от тях), заредих - на газ литна като птичка.

                          Докато се прибирам към къщи, си гадая - помпата ли даде фира, някой филтър ли се задъни, инжектора ли му писна да го тормозя с по-високо налягане? Една бърза справка с осцилоскопа в гаража, веднага разкри тъжната истина - комп.
                          И без това му се бях заканил, но се надявах да изкара поне още 2-3 месеца. Явно ще му дойде реда по-скоро от предвиденото обаче ...
                          Последно редактирано от tef4o; 22-05-11, 21:05.
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

                            Стефко,то при теб ако не се счупи сама няма да я оправиш ти И сега не работи на бензин ли ?
                            Кола без турбо е като жена без цици, върши работа но не доставя удоволствие.
                            Витара 1.6 16V TURBO POWER!!!
                            "Mud Angels" Stara Zagora

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как "любимата" Витара ми разказа играта...

                              Не ще. Той компа е кърпен вече (не от мен, така я взех), може и да е нещо дребно, но нещо не ми е на кеф за ремонти в момента.
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X