Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

    Наскоро научих нещо ново, което може да е любопитно за хора, каращи дизели с DPF филтри. Дълго време на Хонда с I-CTDI двигател се чудих защо зимата при 0 градуса ми се включват предните два вентилатора за охлаждане на радиатора при извънградско пътуване и двигател с перфектна работна температура.

    Докато работят тия вентилатори разходът скача с 3Л/100 км. След обикновено 10-15 минути вентилаторчетата спират. Случва се веднъж на всеки 1000-2000 км. В същото време на динамото при тия Хонди има едно съединителче, което в БГ редовно заминава преди 100000 км и го сменят гаранционно - явно от прекален зор. Чудих се дълго и питах в сервиза на дилъра защо ще се включват вентилатори в студа при двигател с перфектна температура ... Отговор не получих и след ровене в нета се оказва, че саждите, които се трупат в DPF филтъра трябва да се горят от време на време. Това става по 2 начина. Каране по магистрала с висока скорост (пасивен) или товарене на динамото и оттам на двигателя (активен). Съответно при натоварване има по-висока температура на изгорените газове (350-500 градуса), което гори частиците във филтъра. И понеже тоя ток, дето генерира динамото, при зареден акумулатор няма къде да иде, хайде да въртим вентилаторите ...

    Интересното е, че с нафта от определени бензиностанции вентилаторите бая се въртят впоследствие, а с нафта от други по-рядко. Което ме навежда на мисълта, че това би било един примитивен тест за качеството на определена нафта . И по-точно колко сажди съдържа.

    Още по темата:
    http://www.myturbodiesel.com/1000q/v...dpf-filter.htm
    Vitara 2.0 V6
    Honda CRV (Gen 1)
    Honda CRV 2.2 I-CTDI (Gen 3)
    ВАЗ 2131

  • #2
    От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

    Ми сега кажи и от кои бензиностанции по-рядко се включват вентилаторите, Ако да е реклама. Модераторите не мисля, че ще се сърдят.
    Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

    тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

    Коментар


    • #3
      От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

      едва ли е най-добрия метод с които може да се разбере една нафта качествена,процеса на регенерация може да се включва и да трае повече време и поради други причини,не само зареди нафтата

      Коментар


      • #4
        От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

        Изразът "коя нафта колко сажди съдържа" шега ли е? За нивото на руса маникюристка е.
        Добре е да се уточни кое точно е влошено на горивото. Може би цетановото число, за друго не се сещам. И механични замърсявания ако има, но те не влияят в краткосрочен план.
        Според мен е типичното за Бг каране на турбодизели в градски узловия или на кратки разстояния, и редовното рязко ускоряване присъщо на нервни шофьори (имаме ги много). В комбинация в по-дъртите коли и по-ниското цетаново число.

        Всъщност, добавям нещо - отне ми 5 минути да разбера за какво товарене на динамото става дума. Товари се за да натовари двигателя?! Хихи, то да не е малка електроцентрала. Я има един киловат, я не.
        Принудителното чистене е с впръскване на допълнително гориво или гориво в ауспуха - според конктретната конструкция.

        Коментар


        • #5
          От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

          ха ха колега какви са тия глупости дето ги дрънкаш,,от запушен дпф.филтър да се включват вентилаторите, това са пълни глупости,всеки уважаващ себе си автомонт.ще ти се изсмее ако му кажеш така.

          Коментар


          • #6
            От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

            ДА всеки уважаващ себе си колега , който не се е занимавал с японски дизел !А всеки , който се е занимавал ще обясни на клиента , че джапенките са на светлинни години напред относно технологиите! Тази система за доизгаряне е факт и то не от скоро.Цели се прочистване на изпускателната система на база повишаване на температурата на изгорелите газове чрез допълнително натоварване на агрегата в случая чрез генератора.Едно време старите майстори излизаха с руските танкове на извънградско за да ги продухат и като се върнат мъркаха като котенца !А защо ли ?
            Uaz 469 2.4 D MB
            KTM 600 ROTAX
            Hyundai Terracan 2.9 CRDI- 2 бр.
            Иво 0 9 8 осем 9 4 4 2 седем 9

            Коментар


            • #7
              От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

              При една друга известна марка почистването на DPF става, като излезеш на магистралата, сложиш селектора на 3, и оборотомера в червеното - за 15 минути си готов - безплатно.
              Или в сервиза, със СтарДиагнозис - клиента се гони да дойде вечерта, пуска се софта, и той държи отново оборотомера в червеното за 15-20-25 минути, и пак си готов - е, не безплатно, де.
              Като си караш колата само градско, без италиански тунинг, се налага по-често тая процедура.

              Коментар


              • #8
                От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

                Аз пък винаги съм си мислел, че при регенерация мотора загрява изп.система с корекция на аванса? А то с генератор било... Според мен за всяка марка важат различни правила. Ама тва с генератора си е тъпо, не че 20 минути на място у лютеницата е гениално

                Коментар


                • #9
                  От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

                  Първоначално публикуван от IvanVG Преглед на мнение
                  ... Ама тва с генератора си е тъпо, не че 20 минути на място у лютеницата е гениално
                  При тая марка така е заложено в брифовете, дето ги пишат към официала.
                  И в софта към test-ware...

                  Има и не гениален начин - DPF се сменя... Цифрата е радваща..

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

                    Нищо ново под слънцето-всеки дизел си иска след едно определено време да му запалиш задника или по нашенски да му подгрееш яко генерацията,че да изчисти.Е има тежко натоварени 100/100 Дизели които това не им влияе много,но разни наточени и точно това ги оправя.

                    2 МАНа по над 600 коня са ми под задника,на всеки 24 часа искат 3-5 минути в ламарината,след 2 дни качвам 2 Волво по 575 коня та и там ще има ръчка.Смешни филтри няма,но и няма по лесен начин за изгаряне на боклуците по изпускателната.Пьрвата минута пуши синьо/бял и след това леко почернява,а след 2-3 минути изчиства.Това с максимални обороти.

                    Е мога да следя обороти,налягане масло,температура антифриз,входящ вьздух температура,налягане на антифриз в топлообменника,налягане във водна помпа / в момента 20.7 psi и кой не вярва снимам ма черпи после /температура на масло,налягане зад въздушния филтър,налягане на турбото,температура изгорели газове зад турбината,налягане на гориво,натоварване на мотор в % и моментен разход.Това на мотор,обикновенно другия мотор го гледа някой друг,че ставаш разноглед.Като позадъни малко и вдига температурата след турбото ма с рьчкане се оправя.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

                      A сега псевдоеколозите да обяснят за файдата от тая пущина...
                      Виден столичен ихтиолог

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

                        Тъй, тъй..
                        Моя параход е при 70 км/ч с 1500 rpm... и от понеделник до петък е само градско..

                        ама в петък вечерта профилактиката му се отразява добре.

                        Нямам DPF ... може да съм го издухал някъде....

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

                          Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
                          A сега псевдоеколозите да обяснят за файдата от тая пущина...
                          ДГД тия,събира ги като гъба и после заспива с идеята,че е много зИлен,а в сервиза и скъсват ританките за по-правилното изгаряне уж.

                          Има клипове на червени такива от зор и задьнване,знае се какво става и с мотора и с разхода като се задьни това,а и колко струва да се занимаваш с глупости.Оправя го рьчкане,кой му е жал да я даде на съседа,после е като нова.


                          На мен даже и ми плащат да им ги рьчкам,добре било за мотора,това и механици и продавачи го казват,зелените не съм ги питал,да карат хибриди
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            зелените не съм ги питал,да карат хибриди
                            То щото електричеството се произвежда от преработени маргаритки
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дизел, DPF филтър, българска нафта и работещи вентилатори при 5 градуса

                              Утре сабахлен ще ти пратя една песен - за майсторското ръчкане...
                              Майсторе Асене....

                              Наздраве!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X