Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Кладенци и сондажи

    Първоначално публикуван от Николай Стефанов Преглед на мнение
    Привет, колега sonda!

    Би ли обяснил защо не трябва да се сондира пневмо-ударно.

    Предстои ми да правя сондаж и доколкото разбирам цената на такова сондиране е доста по-ниска от сондирането "с вода". Какви рискове крие такова сондиране ?

    Считам, че разясняването на разликите в двата метода ще е полезно за всички, на които им престои да решават подобен проблем.

    Поздрави!
    Колегата доста добре го е написал, но трябва да се чете внимателно.

    При пневмоударно сондиране - въздуха под налягане, който преминава през сондажния лост, и който има за цел да изкарва скалните "стружки" обрушва изкопа нагоре по трасето. Допълнително обрушване се получава от вибрациите създавани от пневмоударника. Затова този вид сондиране е подходящ за твърда скала. Иначе за диаметър Ф102 долу - става Ф600 горе, а всичко обрушено пада обратно в сондажа.

    При сондиране с вода или бентонит - промивната течност, която преминава през лоста, освен че намалява съпротивлението на короната, създава и хидростатично налягане, което стабилизира стените на изкопа. Затова в по-меки почви това е по-ефективния начин.

    Поздрави на колегата с калните снимки...
    Тази, с особено калнете задни гуми на Камаза особено ми хареса...

    Коментар


    • До: Кладенци и сондажи

      Здравейте ..Сондажа е по на далавера от всакьде ,дори и да излезе по скьпо.кладенците хващат само подпочвените води които са на плитко и не винаги в повечето случаи са непостоянни, един вид лятото пресьхват. За мене е по важно водата да ми бьде с по мальк дебит но да ми е постоянна а диаметара на сондажа няма определащо отношение кьм дебита на водата. В Асеновград има силни подпочвенни води до 20 м над кубик на час , но не сам сигурен за всички райони на Асеновград . Почвените хоризонти там са ...чернозем , светла пьст -мьртвица , глини , глини с пяськ , чакьл 3-5м ---там е водата , после трябва да изле или утаечна скала или не сам сигурен ..Това знам за тоя регион..

      Коментар


      • До: Кладенци и сондажи

        Това за пнемоударното сондиране никак не сьм сьгласен че така се получава -обрушване на сондажа ако е приказка виждал сьм как сонда с промивка МАЗ БА 15 дето колегата ники-дрилинг има пропада за минута в земята на 3 м зарати обрушване и уводняване на терена. Дали с пнемоударник или с промивка ще се прави сондажа няма никакво значение важното е да си разбира от работата сондиора. И двата метода на сондиране си имат предимства и недостатаци-но и двата метода на сондиране са еднакво добри за водни сондажи .за тия които изкат да си направят сондаж им препорьчвам да не се водят единственно от цената ,а от това как им се предлага и обяснява услугата и не на последно място да идат и видат нещо направено от сондиорите, които смятате да наемете . В нета има много фирми които предлагат услугата . Сондирането не е ефтина услуга .

        Коментар


        • До: Кладенци и сондажи

          Здравейте, радвам се, че съществува такава тема. Много бих се радвал ако някой може да обясни в детайли технологията на изкопаването на най-обикновения кладенец с бетонни пръстени - дъното, дренажа, самото копане и т.н. Просто ми е любопитно. Благодаря предварително.

          Коментар


          • До: Кладенци и сондажи

            Здр. Аз сам от ХАСКОВО и копая кладенци и сонди.на приемливи цени.
            а клденеца не го копая на 350лв.както пи6е по горе а за 150лв метара с гримните.Ако изка6 да поговори ми званни на 0878116379 ДАН4О 6те се видим и 6те ти обясня и за сондажа.

            Коментар


            • До: Кладенци и сондажи

              Колега,дай някоя снимка на машината,И пиши по разбрано,че след 2бири не се чете

              Коментар


              • До: Кладенци и сондажи

                Първоначално публикуван от bobdobroto Преглед на мнение
                Привет на всички форумци,
                Днес се сдобих със сондаж в двора и съм много доволен, че вече няма ВиК да си играе с мен на тука има - тука няма (тука има сметка – тука няма вода). Докато се реша на тази стъпка изчетох почти всичко, което чичо Гу ми показа по темата, но определено имам още неясноти, за които искам да попитам. Нека ви запозная първо с дупката (приложил съм и схема) и процеса около нея, с което се надявам да помогна на някой, който тепърва е решил да се бори за глътка вода.
                От многото обяви в района на ранчото ми и вандалските надписи край пътищата („Сонда – 088 - .....”) съвсем случайно подбрах „фирма”, която си беше направила труда да разлепи културни листовки. По телефона ми обясниха как стоят нещата (предполагам, че това интересува все някой) 60 лева на метър, в което влиза дупчене с пневматична сонда в скала 140мм, PVC тръби 110мм, продухване и руска потопяема помпа (бибо) „Ручеек-9” ако желая монтаж с 50 метра маркуч, кабел и въже за спускане на сондата още около 180 лева. Питах за филц, но ми отговориха, че щом е скала няма нужда от него (дали?). Предвид, че бях се подготвил за цени около 100-те може да се каже, че веднага лапнах по офертата. До края на седмицата момчетата дойдоха и за около 3-4 часа на терена си свършиха работата при това много професионално (лесно се разделих с 2000 лева) и си заминаха.
                Как протече дупченето. Аз исках на определено място ... ама багетите бяха на друго мнение. Реших да им се доверя, все пак твърдяха, че всеки ден сондират, а и така или иначе разминаването беше около 1,5 метра от избраното от мен място. Първите 2 метра бяха в пръст и машинката явно пригодена само за скала се понапъна доста. След това дойде някаква червеникава суха скала – там вече се почуства силата на машината – 2 метра на всеки 3 минути, заедно с добавянето на удължителите за сондата (от любопитство засичах). Прахоляк излизаше до около 15-17 метър и там някъде започна гранита, който към 20-тия метър стана доста влажен, а към 23-тия сондата хвърляше рядка кал. Всичко до 31-я метър беше с мно-о-о-го вода (броих удължителите 15х2 метра и 1 метър глава на сондата). Не знам поради каква причина решиха да пуснат сондата толкова дълбоко (дали за повече обем или така или иначе влизаше като в масло що да не му вземем парите), но не се оплаквам. След това навързаха помпи, кабели, маркучи и продухаха сондажа - измиха ми и покрива. След продухването извадиха тръбите на сондата и когато ми пуснаха помпата тя цопна на 9-тия метър, т.е. 22 метра воден стълб. Казаха ми, че щом се пълни толкова бързо е добре. Пуснаха я до долу и върнаха около метър нагоре. После си заминаха ........евалата за сръчността им.
                Помпата работи около 3 часа с една почивка от 10 минути и по спецификация мисля че е изплюла над 2 кубика при всички случаи. Понеже все още съоръжението не е покрито и се опасявах, че помпата може да „смени” сондажа реших да я извадя и да я прибера. При ваденето установих, че помпата се вади от водата на 10-тия метър от терена, т.е. нивото е паднало само с метър при толкова много помпане. Мисля, че не е зле.
                Е сега вече ми идват въпросите:
                1. То е ясно, че тази помпа „Ручеек” ще изкара много малко и то само докато се прочисти добре водата, но все пак искам да изкара възможно най-дълго. По спецификации има напор 60 метра, видимо изкарва много добър дебит (знам, че с времето и той ще намалее), но максималната й работна дълбочина е само 3 метра – какво може да й стане ако работи на 21 метра под водата и трябва ли поради някаква причина да я вдигна нагоре? (имам само декар трева за поливане и едва ли ще мога да ползвам целия обем вода, така че вдигането на помпата едва ли ще е драма)
                2. Искам да вкарам водата в къщата през хидрофор (няма как да смуче от 10 метра) – трябва ли да правя някакъв резервоар (примерно в мазето) и да имам 2 устройства хидрофор, който да черпи вода от него и потопяема помпа, която да го пълни или има нещо по-компактно като решение?
                Извинявам се, че словоблудствах твърде дълго, но докато търсех информация за сондажи се радвах на съдържателни постове.
                Надявам се инфото и вашите отговори да помогнат на някого.
                Благодаря ви предварително.
                В отговор на поста на „razbiv” познати имат 17 метра сондаж 150mm с бетонени тръби по радомирско и си вадят вода повече от 15 години (поне от толкова ги познавам).
                От каде си купи руската помпа (телефон ,адрес,ако може моля и град) Благодаря предварително.

                Коментар


                • До: Кладенци и сондажи

                  Първоначално публикуван от bobdobroto Преглед на мнение
                  Привет на всички форумци,
                  Днес се сдобих със сондаж в двора и съм много доволен, че вече няма ВиК да си играе с мен на тука има - тука няма (тука има сметка – тука няма вода). Докато се реша на тази стъпка изчетох почти всичко, което чичо Гу ми показа по темата, но определено имам още неясноти, за които искам да попитам. Нека ви запозная първо с дупката (приложил съм и схема) и процеса около нея, с което се надявам да помогна на някой, който тепърва е решил да се бори за глътка вода.
                  От многото обяви в района на ранчото ми и вандалските надписи край пътищата („Сонда – 088 - .....”) съвсем случайно подбрах „фирма”, която си беше направила труда да разлепи културни листовки. По телефона ми обясниха как стоят нещата (предполагам, че това интересува все някой) 60 лева на метър, в което влиза дупчене с пневматична сонда в скала 140мм, PVC тръби 110мм, продухване и руска потопяема помпа (бибо) „Ручеек-9” ако желая монтаж с 50 метра маркуч, кабел и въже за спускане на сондата още около 180 лева. Питах за филц, но ми отговориха, че щом е скала няма нужда от него (дали?). Предвид, че бях се подготвил за цени около 100-те може да се каже, че веднага лапнах по офертата. До края на седмицата момчетата дойдоха и за около 3-4 часа на терена си свършиха работата при това много професионално (лесно се разделих с 2000 лева) и си заминаха.
                  Как протече дупченето. Аз исках на определено място ... ама багетите бяха на друго мнение. Реших да им се доверя, все пак твърдяха, че всеки ден сондират, а и така или иначе разминаването беше около 1,5 метра от избраното от мен място. Първите 2 метра бяха в пръст и машинката явно пригодена само за скала се понапъна доста. След това дойде някаква червеникава суха скала – там вече се почуства силата на машината – 2 метра на всеки 3 минути, заедно с добавянето на удължителите за сондата (от любопитство засичах). Прахоляк излизаше до около 15-17 метър и там някъде започна гранита, който към 20-тия метър стана доста влажен, а към 23-тия сондата хвърляше рядка кал. Всичко до 31-я метър беше с мно-о-о-го вода (броих удължителите 15х2 метра и 1 метър глава на сондата). Не знам поради каква причина решиха да пуснат сондата толкова дълбоко (дали за повече обем или така или иначе влизаше като в масло що да не му вземем парите), но не се оплаквам. След това навързаха помпи, кабели, маркучи и продухаха сондажа - измиха ми и покрива. След продухването извадиха тръбите на сондата и когато ми пуснаха помпата тя цопна на 9-тия метър, т.е. 22 метра воден стълб. Казаха ми, че щом се пълни толкова бързо е добре. Пуснаха я до долу и върнаха около метър нагоре. После си заминаха ........евалата за сръчността им.
                  Помпата работи около 3 часа с една почивка от 10 минути и по спецификация мисля че е изплюла над 2 кубика при всички случаи. Понеже все още съоръжението не е покрито и се опасявах, че помпата може да „смени” сондажа реших да я извадя и да я прибера. При ваденето установих, че помпата се вади от водата на 10-тия метър от терена, т.е. нивото е паднало само с метър при толкова много помпане. Мисля, че не е зле.
                  Е сега вече ми идват въпросите:
                  1. То е ясно, че тази помпа „Ручеек” ще изкара много малко и то само докато се прочисти добре водата, но все пак искам да изкара възможно най-дълго. По спецификации има напор 60 метра, видимо изкарва много добър дебит (знам, че с времето и той ще намалее), но максималната й работна дълбочина е само 3 метра – какво може да й стане ако работи на 21 метра под водата и трябва ли поради някаква причина да я вдигна нагоре? (имам само декар трева за поливане и едва ли ще мога да ползвам целия обем вода, така че вдигането на помпата едва ли ще е драма)
                  2. Искам да вкарам водата в къщата през хидрофор (няма как да смуче от 10 метра) – трябва ли да правя някакъв резервоар (примерно в мазето) и да имам 2 устройства хидрофор, който да черпи вода от него и потопяема помпа, която да го пълни или има нещо по-компактно като решение?
                  Извинявам се, че словоблудствах твърде дълго, но докато търсех информация за сондажи се радвах на съдържателни постове.
                  Надявам се инфото и вашите отговори да помогнат на някого.
                  Благодаря ви предварително.
                  В отговор на поста на „razbiv” познати имат 17 метра сондаж 150mm с бетонени тръби по радомирско и си вадят вода повече от 15 години (поне от толкова ги познавам).
                  Приятелю дай координати на тези пъргави момчета. В кой район си ти?
                  Искам да видя дали биха ми свършили работа и на мен.
                  Благодаря предварително.

                  Коментар


                  • До: Кладенци и сондажи

                    Първоначално публикуван от Ари Преглед на мнение
                    Приятелю дай координати на тези пъргави момчета. В кой район си ти?
                    Искам да видя дали биха ми свършили работа и на мен.
                    Благодаря предварително.
                    Ако не ти свършат работа пъргавите момчета може аз да ти свърша работа
                    Няма да стане за 4 часа ама ще стане .

                    Коментар


                    • До: Кладенци и сондажи

                      Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
                      Ако не ти свършат работа пъргавите момчета може аз да ти свърша работа
                      Няма да стане за 4 часа ама ще стане .
                      Няма лошо. Мястото е в близост до Варна. Предложи добри условия и може и за 8 часа да го направиш.
                      Дай координати.

                      Коментар


                      • До: Кладенци и сондажи

                        Първоначално публикуван от Ари Преглед на мнение
                        Няма лошо. Мястото е в близост до Варна. Предложи добри условия и може и за 8 часа да го направиш.
                        Дай координати.
                        НА лично съобщение ще ти пратя малко материяли ако те интересува ще звъннеш
                        успех

                        Коментар


                        • От: До: Кладенци и сондажи

                          Не съм получил още твоето ЛС. Ще почакам още малко.

                          Коментар


                          • От: Кладенци и сондажи

                            Търся човек - фирма за сондаж близо до Своге.
                            Пишете ми ЛС или на мейл aquariumbg@gmail.com

                            Николай Начев

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              тарся фирма или частно лице за ХАСКОВО,за напражата на сондав,и ако мойе оринтировачна цена.

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                Първоначално публикуван от lazio1975 Преглед на мнение
                                тарся фирма или частно лице за ХАСКОВО,за направата на сондаж,и ако може оринтировачна цена.
                                гг

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X