Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Кладенци и сондажи

    Здравейте Колеги,
    И на мен ми предстои решеване на проблема с водата на вилата. Тя се намира в с. Лесков дол до Своге.
    Интересуват ме и двата варианта - кладенец и сонда. В двора имам кладенец дълбок около 10 м, но той в края на лятото почти пресъхва. Търся майстори да го докопаят или евентуално да ударя сонда.
    Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
    Discovery 2.5 TD5 2000 EX
    Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

    Коментар


    • #62
      До: Кладенци и сондажи

      Моят съвет е да се посъветваш с ХИДРОГЕОЛОГ. Всякакви бабини деветини на вълшебни пръчки, които "откриват подземни реки" са от лукаваго!
      Един сондаж в кладенеца е най-евтиният вариант за проучване. добре е да видиш съседи със сходно положение спрямо външния терен.

      Коментар


      • #63
        До: Кладенци и сондажи

        +1! Задължително хидрогеоложко проучване (сканиране)! Това с клечките и багетите не, че не работи, но в бившата ми месторабота грешката беше от 30м. до истинската водосборна жила. Направиха 70м. сондаж с дебит 0,2л/сек. Следващия сондаж бе направен след сканиране и геолозите показаха точката на проникване с точност до сантиметър. Резултатът - 1,5л/сек. БЕЗ ПРЕКЪСВАНЕ на помпата от датчик "долно ниво" т.е. неизчерпваем дебит на дълбочина само 20м. предварително определена от сканирането. Може да е малко по-скъпо, но поне според мен си струва парите! При това положение 80 киловатова термопомпа дава непрекъсната температура от 53 градуса.
        Реално не разбирам от тези неща, това което споделям са просто наблюдения.
        Поздрави!

        Коментар


        • #64
          До: Кладенци и сондажи

          По принцип незнам за какво точно сканиране говорите, но когато аз бях на етап проучване от една лаборатория в Пловдив ми обявиха цена от близо 2000 лв. за такова нещо.

          Незнам дали е най-правилният начин , но аз получих този съвет от бившият директор на едно предприятие "Редки метали" /май са добивали уран на времето в моя край/
          Та човека каза следното:
          1. Има "картография" на почти цяла България и се знае структората на почвата, от каде могат да се намерят вече е друг въпрос за моя случай имаше
          2. Пускате сондаж примерно ф50 или ф30 , обледващ ли как се нарича незнам, чрез него се прави проучване на водните слоеве.

          Първото беше лесно /пак казвам поне за мен/ , обаче когато човека със сондата разбра за намерението ми, меко казано бе разочарован. Наложи се да си поговорим...ребром но имаше полза.

          За гадателите с пръчките несъм много склонен да вярвам но факт е че при мен горе долу позна мястото а метрите съвсем точно.

          Надявам се пак да съм бил полезен.

          п.п. А колега несъм много запознат с термопомпите но от каква дълбочина могат да извадят вода, защото при мен се получава следното помпата е на дъното 55м. В началото дебита е много силен за около 3 ч. След като нивото на водата падне дебита намаля , но слава Богу не спира. / само да спомена че като имам предвид че дебита пада не казвам че ¨пикае", все пак помпата e цол и половина /
          088455338две
          "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
          Джамбазов 2010г..

          Коментар


          • #65
            До: Кладенци и сондажи

            Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
            +1! Задължително хидрогеоложко проучване (сканиране)! Това с клечките и багетите не, че не работи, но в бившата ми месторабота грешката беше от 30м. до истинската водосборна жила. Направиха 70м. сондаж с дебит 0,2л/сек. Следващия сондаж бе направен след сканиране и геолозите показаха точката на проникване с точност до сантиметър. Резултатът - 1,5л/сек. БЕЗ ПРЕКЪСВАНЕ на помпата от датчик "долно ниво" т.е. неизчерпваем дебит на дълбочина само 20м. предварително определена от сканирането. Може да е малко по-скъпо, но поне според мен си струва парите! При това положение 80 киловатова термопомпа дава непрекъсната температура от 53 градуса.
            Реално не разбирам от тези неща, това което споделям са просто наблюдения.
            Поздрави!
            Колега, живо ме интересува температурата на водата, която черпите от 20 м. дълбочина. Обмислям нещо за термопомпа, но от това, което съм чул, излиза че трябва да се черпи вода с температура 12 - 14 градуса, от дълбочина 50 - 60 м., за да е високо КПД-то на системата. Затова, ако е възможно, моля те измери температурата на водата.
            Благодаря.

            Коментар


            • #66
              До: Кладенци и сондажи

              Понеже става въпрос за пари и, понеже знам какво е вила с кладенец, където водата свършва точно когато най-трябва - само съвет от специалист.
              Във всяка бивша Окръжна Проектантска Организация имаше хидрогеолози. Те сега именно с това се занимават.
              Дядото с клечките от Пазарджик до Свиленград ще "покаже" подземни реки. Внучката ви - също.
              Ако мястото ви е разположено в хълмист терен, и е "в ниското" а не на билото, вероятността е голяма. Наличието на малки даже зелени местенца, обрасли с папур, камъш - са сигурен признак.
              Водоносните хоризонти - лещи, пластове, жили не са с размер на пет стотинки, че да се мечтае за такава точност.
              Термопомпата не помпи вода, а "вади" топлина от земните запаси около сондажа. Термопомпа, пък от 80 киловата (ако не е грешка в изписването) е за отопление на Супермаркет, или хотел...

              Коментар


              • #67
                До: Кладенци и сондажи

                Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                Понеже става въпрос за пари и, понеже знам какво е вила с кладенец, където водата свършва точно когато най-трябва - само съвет от специалист.
                Във всяка бивша Окръжна Проектантска Организация имаше хидрогеолози. Те сега именно с това се занимават.
                Дядото с клечките от Пазарджик до Свиленград ще "покаже" подземни реки. Внучката ви - също.
                Ако мястото ви е разположено в хълмист терен, и е "в ниското" а не на билото, вероятността е голяма. Наличието на малки даже зелени местенца, обрасли с папур, камъш - са сигурен признак.
                Водоносните хоризонти - лещи, пластове, жили не са с размер на пет стотинки, че да се мечтае за такава точност.
                Термопомпата не помпи вода, а "вади" топлина от земните запаси около сондажа. Термопомпа, пък от 80 киловата (ако не е грешка в изписването) е за отопление на Супермаркет, или хотел...
                Именно хотел ще се топли с нея. Доколкото знам тази е една от най-големите такива в България. Беше поръчана с цел отопление на 3-етажна административна сграда и един цех, но впоследствие се реши, че отива на хотела.Допуснал съм и една грешка - помпата не е 80, а 100 киловата.
                На другия въпрос - водата която вадиме е с температура 12 градуса.

                Говорих с човека, който прави термопомпите, той ми обясни, че при липса на сондаж могло да се направи и с набити в земята голям брой медни тръби, но за дълбочина и брой не питах, разбрах само, че КПД-то е по-ниско.

                Коментар


                • #68
                  До: Кладенци и сондажи

                  Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
                  На другия въпрос - водата която вадиме е с температура 12 градуса.
                  Разбрах, благодаря!

                  Коментар


                  • #69
                    До: Кладенци и сондажи

                    Браво, доста информация на едно место....

                    а някой има ли опит с този вид термо помпи, може ли координати на фирма която доставя и монтира подобно оборудване

                    @ djohn3 - намери ли по-малка ( мобилна?) сонда, че и при мен е доста застроено
                    [url]www.deko-tech.com[/url]

                    Коментар


                    • #70
                      До: Кладенци и сондажи

                      Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
                      +1! Задължително хидрогеоложко проучване (сканиране)! Това с клечките и багетите не, че не работи, но в бившата ми месторабота грешката беше от 30м. до истинската водосборна жила. Направиха 70м. сондаж с дебит 0,2л/сек. Следващия сондаж бе направен след сканиране и геолозите показаха точката на проникване с точност до сантиметър. Резултатът - 1,5л/сек. БЕЗ ПРЕКЪСВАНЕ на помпата от датчик "долно ниво" т.е. неизчерпваем дебит на дълбочина само 20м. предварително определена от сканирането. Може да е малко по-скъпо, но поне според мен си струва парите! При това положение 80 киловатова термопомпа дава непрекъсната температура от 53 градуса.
                      Реално не разбирам от тези неща, това което споделям са просто наблюдения.
                      Поздрави!
                      А бихте ли ми дали координати на лица или фирма извърващи хидрогеоложко проучване (сканиране), защото намерих само 1 такъв човек, но не му се ходи до провинцията.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #71
                        До: Кладенци и сондажи

                        Здрасти,
                        ние направихме проучването благодарение на доц. Цв. Ценов (т.е. той го направи). Мога да ти пратя телефона му на ЛС ако ти трябва. Взима 200 лв. от някява фирма за геотермално отопление кали, че неговите изследвания давали 95% точност. Първо върви с едно дървено топче и една пласмасова тръбичка, след това пуска уредите и мери съпротивлението на земята.
                        Георги Гатев

                        Коментар


                        • #72
                          До: Кладенци и сондажи

                          Първоначално публикуван от trimata Преглед на мнение
                          Здрасти,
                          ние направихме проучването благодарение на доц. Цв. Ценов (т.е. той го направи). Мога да ти пратя телефона му на ЛС ако ти трябва. Взима 200 лв. от някява фирма за геотермално отопление кали, че неговите изследвания давали 95% точност. Първо върви с едно дървено топче и една пласмасова тръбичка, след това пуска уредите и мери съпротивлението на земята.
                          Моля Ви само да напишете координати /тел/ на доцента, или тук, или на лично.
                          Предварително БЛАГОДАРЯ!
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • #73
                            До: Кладенци и сондажи

                            Колеги,предполагам,че не е проблем да попитам и аз нещо в тази тема?...Имам сондаж в скала на 38м,изпомпвах вода с бутална помпа с редуктор.Помпата се скапа и се наложи да извадя тръбите в едно със стержъните!Та питането ми е:Възможно ли е да изпомпвам вода от сондажа с обикновенна ръчна бутална помпа /от старите/,като примерно на всеки 10м.поставя клапан?Естествено,че няма да поливам с това примитивно средство - просто водата е изследвана и е годна за пиене....Благодаря предварително..

                            Коментар


                            • #74
                              До: Кладенци и сондажи

                              Нямам практически опит точно с такава помпа, но ми е интересно какво смяташ да постигнеш с тези клапани през 10 м.? Ако първият клапан държи, другите са само в тежест. Както и да е... мисля, че този 38 м. стълб няма да можеш да го мръднеш с обикновена ръчна помпа и то на засмукване.
                              Какво представлява помпата, с която е теглено до сега? Ако съм те разбрал правилно, тя е била на отвора, а не вътре в сондажа?

                              Коментар


                              • #75
                                До: Кладенци и сондажи

                                Първоначално публикуван от trimata Преглед на мнение
                                Здрасти,
                                ние направихме проучването благодарение на доц. Цв. Ценов (т.е. той го направи). Мога да ти пратя телефона му на ЛС ако ти трябва. Взима 200 лв. от някява фирма за геотермално отопление кали, че неговите изследвания давали 95% точност. Първо върви с едно дървено топче и една пласмасова тръбичка, след това пуска уредите и мери съпротивлението на земята.
                                Търся координати на хора за хидрогеоложко проучване за района на София
                                Моля Ви само да напишете координати /тел/ на доцента, или тук, или на stamir@abv.bg.
                                Предварително БЛАГОДАРЯ!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X