Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кладенци и сондажи

    Ако водата е на тези метри и в района основно са кладенци---от тук да имат добър дебит няма смисъл да се набутваш с излишни парици.Много си ми далекичко.

    Коментар


    • От: До: Кладенци и сондажи

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:08032009.jpg
Прегледи:9
Размер:137.0 КБ
ID:5371989Ако водата е на тези метри и в района основно са кладенци---от тук да имат добър дебит няма смисъл да се набутваш с излишни парици.Много си ми далекичко.

      Коментар


      • От: До: Кладенци и сондажи

        За всички последно питащи предлагам първо да си направят труда да прочетат

        http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=11685

        и това

        http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=11685

        И ако имат някакви НОВИ въпроси да заповядат!

        п.п. Вижте и датата на първата публикация. В смисъл че тогава питам а сега се опитвам да бъда максимално полезен като съм споделил почти всичко което знам по темата в различни мнения, както и доста от колегите. Знам че ви е адски по-лесно всичко да е написано като в "книга" обаче си иска и малко ровене
        088455338две
        "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
        Джамбазов 2010г..

        Коментар


        • От: До: Кладенци и сондажи

          Изчел съм целия форум от....до! Преди десетина дни зададох един въпрос относно взривяването.
          Обаче до този момент-никс! Тук има хора разбиращи от сондиране, има разбиращи от търсене на вода,
          има и такива, които са се сблъсквали с различни проблеми в тази област. Никой ли не е виждал,
          чувал или чел нещо по този въпрос? Върти ми се в главата един термин "торпедиране на сондаж".
          Това говори ли ви нещо? Не е ли някакъв метод за активиране на сондажи - споделете , ако знаете.
          Е, ако ви е интересно де!

          Коментар


          • От: До: Кладенци и сондажи

            Здравейте колеги,
            Имам следния проблем,дано някой да може да ми помогне.
            Преди няколко седмици наех едни момчета да ми направят сондаж. Проблема е , че стигнаха до втора вода, сложиха чакъл,но обсадната тръба се спука и се засипа, освен това нещо се срути и връзка м/у първата и втората вода няма.
            Ниакой знае ликак са извадя чакъла от тръбата и трябва ли да има връзка м/у първата и втората вода и колкочакъл се сипва, защото тези момчета та и аз нищо не разбираме

            Коментар


            • От: Кладенци и сондажи

              Ще се спука , като е от ПВЦ . Икономията е майка на... Аз за кондуктор или обсадна колона от ПВЦ не съм чувал . Да ме поправят колегите ако греша .
              Тези който знаят как да оправят сондажа са сондьорите ,които са сондирали .
              освен това нещо се срути и връзка м/у първата и втората вода няма
              Това дето се е срутило ще е връзката (няма да е имане) . И на мене така с нета няма няма и падне .
              Щегата на страна тези които са наясно са сондьорите . Така че те са хората .

              Коментар


              • От: До: Кладенци и сондажи

                Първоначално публикуван от lgm Преглед на мнение
                Изчел съм целия форум от....до! Преди десетина дни зададох един въпрос относно взривяването.
                Обаче до този момент-никс! Тук има хора разбиращи от сондиране, има разбиращи от търсене на вода,
                има и такива, които са се сблъсквали с различни проблеми в тази област. Никой ли не е виждал,
                чувал или чел нещо по този въпрос? Върти ми се в главата един термин "торпедиране на сондаж".
                Това говори ли ви нещо? Не е ли някакъв метод за активиране на сондажи - споделете , ако знаете.
                Е, ако ви е интересно де!
                Не ти се отговаря защото такова нещо няма. Не торпедиране но перфориране и то не на сондажа ами на обсадните тръби има в нефтеното сондиране но това е друга музика. Ако те интересува повишаването на продуктивността на хидрогеоложки сондажи или другояче казано възбуждане на сондажа, ремонт и т.н. има такива описани в литературата но не съм чувал да се прилага при нас. На времето агитирах един хидрогеолог да работим в тази област но така си остана. Един от многобройните методи е именно импулсно въздействие с взрив. По-скоро екзотика отколкото да има реален ефект. То ако така лесно ставаха нещата при подземните атомни взривове щеше да блика вода за язовири. Ако искаш бутни малко тротил в сондажа и гърми, нищо особено освен да срутиш сондажа няма да стане.

                Има описани доста методи и най-общо казано същността им е периодично създаване на локална депресия /намаляване на налягането и след това възстановяването му/ във вододайната зона. Целта е да се поразмърдат потоците и те да си проправят път. За целта зоната се изолира с пакери и след това с най-различни методи периодично се създава тази депресия може и повишаване и след това намаляване на налягането. Ключовата дума тук е периодично, т.е всичко това продължава доста време за да могат потоците да си проправят път. С еднократна промяна нищо няма да стане така че взрив е слабо ефективно. Освен това ако няма пакери само ще клатиш водата в сондажа а на пласта нищо няма да му има.

                На времето дадох на цял курс да проучи тези различни методи в курсовите си проекти и да разработи съответните съоръжения, някъде към 20-25 различни курсови проекта и нито един не се дублираше. Най-смешното е, че от целият курс нито един не успя да намери книгата откъдето им давах темите а пък задължителен елемент от курсовият проект при мен е литературният обзор. И не ме питай за заглавието на книгата, потънала е сред стотиците други из кашоните
                Последно редактирано от Фред; 08-05-12, 22:44.

                Коментар


                • От: До: Кладенци и сондажи

                  Първоначално публикуван от lgm Преглед на мнение
                  Изчел съм целия форум от....до! Преди десетина дни зададох един въпрос относно взривяването.
                  Обаче до този момент-никс! Тук има хора разбиращи от сондиране, има разбиращи от търсене на вода,
                  има и такива, които са се сблъсквали с различни проблеми в тази област. Никой ли не е виждал,
                  чувал или чел нещо по този въпрос? Върти ми се в главата един термин "торпедиране на сондаж".
                  Това говори ли ви нещо? Не е ли някакъв метод за активиране на сондажи - споделете , ако знаете.
                  Е, ако ви е интересно де!
                  http://www.youtube.com/watch?v=O0kmskvJFt0
                  878161634

                  Коментар


                  • От: Кладенци и сондажи

                    Благодарности за отговорите!
                    Явно при домашни условия съотношението м/у полза и поразия от взривяването е такова,
                    че по-добре да не се прави. Изглеждаше доста примамливо с няколко взрива да се реши
                    въпроса със слабия дебит. Но по-добре слаб дебит отколкото унищожен сондаж!
                    Както се казва "колкото-толкова".

                    Коментар


                    • От: Кладенци и сондажи

                      Това на клипа от НИКТДРИЛЛИНГ си е вече поомръзналото перфориране.
                      За взривяване в сондаж - чувал съм да се ползва взривен шнур за срязване на обсадни тръби при разтръбяване на сондажи (торпедиране му казват, между другото). Навремето в раздела "новости" в института се упоменаваше за взривно сондиране, където взривни капсули, транспортирани от промивната течност, гърмят в кумулативно оформена глава и разрушават материала на забоя. Както и за плазменото сондиране, нямам информация за практическо прилагане.
                      А иначе взривяване на сондажи доста се коментира във връзка с геотермалните електроцентрали, които изглеждат перспективни напоследък. Ама то при тия цени на нефтопродуктите дори метана от кравите е перспективно гориво.
                      За случката при ПЛАСТОКОСТ:
                      Каквото и да ти говорят за номерирани води, специални връзки помежду им и т.н., истината е една - счупи ли се експлоатационната колона на сондажа, няма сондаж.
                      И да извадиш изсипания в сондажа чакъл (мисия невъзможна), тръбата си остава счупена и ще пропуска чакъл, пясък и т.н. Трябва си нов сондаж.
                      Количеството чакъл трябва да е ДОСТАТЪЧНО, приблизително може да се пресметне необходимия обем, но винаги има разлики. Трябва добре да запълни пространството междо обсадната тръба и стената на сондажа.
                      За връзките между водите: по принцип плитките подземни води (грунтови, мръсни и т.н.) трябва да се изолират, защото замърсяват другите вододайни пластове. Това става чрез циментиране на стоманена обсадна колона с по-голям диаметър. Скъпо е и не се прави. А трябва, както ще разберем след някоя и друга година.
                      Последно редактирано от st.darakchiev; 09-05-12, 14:20.

                      Коментар


                      • От: Кладенци и сондажи

                        Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
                        Аз за кондуктор или обсадна колона от ПВЦ не съм чувал . Да ме поправят колегите ако греша .
                        Има, има - ама е синя.
                        ...не е нито оранжева, нито сива...

                        Има и една зелена - от полипропилен - ма тя е новост...

                        Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
                        Ако те интересува повишаването на продуктивността на хидрогеоложки сондажи или другояче казано възбуждане на сондажа, ремонт и т.н. има такива описани в литературата но не съм чувал да се прилага при нас.
                        Ей ся ойдехме пак у фракинга...
                        Стимулиране на водни сондажи с хидроразрив редовно се прави в САЩ и Австралия. В Европа се прави само в Швеция май...

                        Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                        За връзките между водите: по принцип плитките подземни води (грунтови, мръсни и т.н.) трябва да се изолират, защото замърсяват другите вододайни пластове. Това става чрез циментиране на стоманена обсадна колона с по-голям диаметър. Скъпо е и не се прави. А трябва, както ще разберем след някоя и друга година.
                        Имам некои съмнения, че :
                        1) ще е след некоя друга година, и после че
                        2) ще го разберем

                        Украинците са си таковали таковата на подземните води в Крим и Донбас преди десетилетия и още не са разбрали, че трябва да ги пазят ... пък уж нация буровейна ...
                        Последно редактирано от vlageo; 19-05-12, 22:53.

                        Коментар


                        • От: Кладенци и сондажи

                          Има, има - ама е синя.
                          ...не е нито оранжева, нито сива...

                          Има и една зелена - от полипропилен - ма тя е новост...
                          Синя ама друг път .
                          Ти говориш за експлоатационната колона или филтърната . А аз за обсадната и кондуктор -различни са .

                          Коментар


                          • От: До: Кладенци и сондажи

                            Първоначално публикуван от plastokost Преглед на мнение
                            Здравейте колеги,
                            Имам следния проблем,дано някой да може да ми помогне.
                            Преди няколко седмици наех едни момчета да ми направят сондаж. Проблема е , че стигнаха до втора вода, сложиха чакъл,но обсадната тръба се спука и се засипа, освен това нещо се срути и връзка м/у първата и втората вода няма.
                            Ниакой знае ликак са извадя чакъла от тръбата и трябва ли да има връзка м/у първата и втората вода и колкочакъл се сипва, защото тези момчета та и аз нищо не разбираме
                            Много точно описание на ситуацията. Куцо и сакато се пише разбиращи от сондиране, дори фирми откриват и при най-малкият проблем бягат с подвита опашка. Така че съвет - казвайте във форумът от кой край сте и ние ви казваме кои фирми работят там, доколко може да им се вярва. Мисля че имаше и предложение да се открие такава тема. Освен това нека всички пострадали да казват и името на фирмата която ги е "оправила". За тях пък ще открием една тема "Черен списък". Нека там да обясняват какво, как и защо е станало. Аварии стават всякакви, и най-добрият майстор не е застрахован. Но е лесно да се разграничат професионалистите от аджамиите които наводниха пазара. На времето е имало т.н. задруга на майсторите която строго е следяла за качеството на работата. Нещо подобно ще се появи и тук.

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                              Имам некои съмнения, че :
                              1) ще е след некоя друга година, и после че
                              2) ще го разберем

                              Украинците са си таковали таковата на подземните води в Крим и Донбас преди десетилетия и още не са разбрали, че трябва да ги пазят ... пък уж нация буровейна ...
                              Ще стане и то по-бързо отколкото се очакваше. Причината за това е тъкмо този фракинг който поразмърда духовете около водата на Добруджа. От фракинга щетата е мноого съмнителна разгледахме го това. Но за в бъдеще всички нефтени/газови сондажи ще бъдат внимателно наблюдавани защото те минават през водоносният пласт т.е. Валанжа. Второ, ще се обърне по-сериозно внимание откъде идва това замърсяване и бързо ще стане ясно, че то е повърхностно. Евентуално малко от некачествени сондажи но много повече от градовете които нямат пречиствателни станции и спокойно си изхвърлят фекалните води в реките. Така че когато това стане ясно изискванията ще се затегнат. Първо за по-дълбоките сондажи но скоро и за многобройните малки частни сондажи. Всички които разбират от сондиране да се готвят още отсега, останалите ще бъдат издухани от пазара и от съответната екополиция. Знам от колеги, че вече се подготвят държавни изисквания за сондирането, покрай еко-борците влязохме в окото на бурята.
                              Последно редактирано от Фред; 20-05-12, 21:35.

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                От твоите уста в божиите уши .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X