Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кладенци и сондажи

    До ДРуНЧО. Ако съм го сметнал правилно това са 2.5 куб. вода.Това нещо неможеше ли да се постигне на по голям диаметър и по плитко--да минете по тънко имам впредвид.

    Коментар


    • От: Кладенци и сондажи

      Доста по-малко е.
      Бибото изпомпваше с около 13л/мин.

      Коментар


      • От: Кладенци и сондажи

        ~0.258 куб.м или 258 литра за 21м вода в тръба ф125мм.

        Коментар


        • От: Кладенци и сондажи

          По моя проблем със затлачения кладенец има развитие-намерих един майстор,който в доста кладенци е влизал.Малко ме гони шубето да не стане някоя трудова авария/да не дава Господ/,като слезе долу.Ще пиша за резултата от операцията.Благодаря засега на всички
          отзовали се

          Коментар


          • От: Кладенци и сондажи

            Зачетох се в темата и си спомних , че и аз съм минал по този път. Всички сондьори все така разправят като пробият дупката / те дамарите като се отворят стой та гледай и на комшиите ще даваш / и броят ония мангизи дето те боли сърцето като се сетиш как си ги изкарал , ама това е положението ... и те хляб трябва да ядат. Където има вода ...има файда , където няма , няма. На мене първата вода ми я намери един Бай /забравих му името/ от село Твърдица Б-ско . Голям образ цял ден ми разправя колко нефт и природен газ е открил в България и СССР , но не му повярвали и за това нашата родина е на това дередже. Честно казано докато гърмеше сондата съвсем сериозно се бях замислил ако бликне нефт с кво ще си поливам доматите аджеба. Голям късмет... излезе вода , но малко , ама чакам дамарите да се отворят /вече трета година/. Втория път хванах медните телчета в свои ръце ... намерих вода толкова много , че мога да давам и на комшиите.
            Аз не искам просто да съм първи , искам като се обърна въобще да не виждам втория !!!
            Куражът не е липса на страх. Куражът е способността да действаш ефективно въпреки страха.

            Коментар


            • От: Кладенци и сондажи

              Коко навсякъде е различно--това за дамарите е вярно.Направил съм много герани и немога да кажа да ли има някой да са едно към едно.Имал съм случаи да копаем на едно место след това на друго на разстояние от 3-4м и ако първият е на нула то при вторият няма свършване--както беше казъл един колега че никой неможе да направи вода ние просто се стремим да я вдигнем нагоре.Ако си сигурен в твойта дарба дате предлагам за познавач тогава--това в кръга на майтапа.

              Коментар


              • От: Кладенци и сондажи

                "Изчакай да се отпушат дамарите" !!!

                Какво се крие зад тази фраза и какво можем да очакваме да се случи , освен че "майстора" ще си замине спокоен с парите ни . Дамарите всъщност са "каналите" по които би трябвало да идва вода до сондажа ни. Ако няма приток на вода ще се отпушат га цъфнат налъмите. Минавайки по тези канали водата влачи пясък и скални частици като постепено ги отпушва и разширява. Тези пясъци и гняц падат в сондажа и го "затлачват" , вашата работа е да го точите по възможност с прежалена помпа или най-добре с тъй-наречения еар-лифт /компресор/ понеже по този начин въздуха оспява да повдигне повече пясък и тиня. Най поразяващ ефек има когато е ползван бентонит който е "цементирал стените на сондажа и при "отпушване на дамарите" наистина теква много повече вода.
                Обикновено за да си спести труд и може би тръби "майстора" вика надолу е скала и няма нужда да слагаме тръба ГОЛЯМА ГРЕШКА , скалата също се руши и постепенно трупа боклуци на дъното.
                Накратко точене му е майката и периодично почистване най-добре с компресора /продухване на сондажа/ . Обаче това си е доста скъпа процедура и ако теглиш чертата да не излезе че е било по-добре да ползваш услугите на ВиК.

                По-важното е за колко време сондажа възтановява водния стълб, ако го възтановява за 2 -3 часа тоест има приток на вода може да се очакват чудеса след продухване или естествено почистване след многократно изпомпване. Ако обаче се пълни на другия ден не си хвърляйте парите на вятъра, ефек ще има но малък. Ако сега върви 40 мин ще почне да върви 45 което е нищо просто няма приток на вода и това е. И да ти кажа 40 мин никак не е малко спокойто ще си потдържаш домашна зеленчуккова градина , ако обаче свъшва за 15-20 мин изкопали сте прекрасен външен кенеф дето викаше един приятел

                Надявам се да съм бил полезен!

                п.п. Колега сондажи на разтояние 3-4 метра един от друг си е един и същи сондаж. на практика на дълбочина 30 -40 метра има голяма вероятност дупките да са се свързали да не мислиш че си изкопал 40 метра вертикална дупка. Просто сте имали касмет
                Последно редактирано от Jivko; 11-05-11, 08:59.
                088455338две
                "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                Джамбазов 2010г..

                Коментар


                • От: Кладенци и сондажи

                  Славчо копае герани, дълбочината му е малка и технологията предполага вертикални изработки. Иначе, при по-голяма дълбочина и въртеливо сондиране, сондажа, погледнат отгоре, наистина се движи по постоянно разширяваща се спирала. Но това е при по-големи дълбочини. До 50-60 м. отклоненията са от срещнати камъни и/или по-слаби зони.

                  Коментар


                  • От: Кладенци и сондажи

                    В общи линии съм съгласен с Живко , но не бих се съгласил че сондажите не могат да претърпят развитие след просондирането им в смисъл да се (възбудят). А това с дамарите изобщо не мога да го коментирам несериозно ми звучи , какви са тия дамари , канали ли са, тръби , магистрали водни. За водоотдаващи почвени хоризонти епо сериозно да се говори. В зависимост от плътността и материала от които са съставени , дълбочината региона и много други фактори отдават различно количество вода . С други думи се опитвам да кажа че хидрогеологиата е сериозна наука . А магиосниците и шаманите с багетите са един вид фолклор . Има една приказка : ТОЛКОВА МОГАТ ДА ТИ ОБЕЩАЯТ , КОЛКОТО НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ТИ ДАДЕ. Обаче сметката както казва един от съфорумниците си я плащаш ти.

                    Коментар


                    • От: Кладенци и сондажи

                      Дамари;водни жили;подпочвени води.канали;подпочвени водни магистрали;бетонни пръстени;гърнета;бурета ;качета за други названия немога да се сетя в момента но в различни краища на страната им казват по различен начин.Дали сме имали късмет незнам но е факт.Дори удома имам два герана на разстояние10м идвата са на скала по 18м --единия върви 50мин другия --20мин говоря за помпи цол и четвърт трифазни и пълнят за около половин час така че можеме само да споделяме къде ;какво а не да се обвиняваме кой е спокоен с парите и кой неспокоен без парите--КАКВОТО И КОЛКОТО ДАЛ ТОЗИ ОТ ГОРЕ такъв ти е късмета.

                      Коментар


                      • От: Кладенци и сондажи

                        Добро утро!
                        Писането с главни букви по форумите е равнозначно на крещене!
                        Моля, не се възпалявайте!
                        Почва е най-горния слой на земната кора, негово характерно свойство е "плодородие". "водоотдаващи почвени хоризонти", "твърдоскални почви" и др. такива термини са спорни. Доскоро сондирахме в, под и около водоносни хоризонти, отскоро сондираме във водни тела, утре-не знам. Как обаче да наречеш струята вода, която виждаш при водочерпене да влиза и шурти в сондажа ти, светнал в него с огледало. То си е като жила, водна.
                        С терминологията да се занимават тия, които не разбират от наука и изкуство. За мен терминологията е начин да се разбера с този, с когото си говоря.
                        Като искам да ми донесат фрезерен преходник или отбоен ключ, казвам "пуле" или "ге", иначе има да чакам...
                        Разработване на сондажа, разбира се, има. Особено при сондиране с промиване с глинест разтвор. Чудеса прави полифосфатната обработка. Това обаче си е работа на сондьора, клиента не може да го направи. Ерлифта е супер метод за начално разработване на сондажа, не навсякъде е възможен. Джетинг и други глезотии - който иска.

                        Коментар


                        • От: Кладенци и сондажи

                          стефане, какво е джетинг?
                          Как казват на хидро фрактурацията по нашите земи и правено ли е някога някъде в местните околности?
                          (слагаш пакер в обсадната колона над филтъра и инжектираш във водоносния хоризонт вода под високо налягане за да "отпуши дамарите")

                          Коментар


                          • От: Кладенци и сондажи

                            Странични дюзи на торпедовиден инструмент с диаметър, близък до този на филтровата колона. С вода под налягане се измива филтровата зона от глинести и други пречки. Лошото е, че те пак идват след време, но пообъркани. Хидрофрактурация май ползват при добива на "шистов газ", идеята е да се наруши масива и да мигрират леките компоненти. Не съм сигурен, но нещо такова не правиха ли и при добива на сол?
                            Интересен агресивен метод за разработване на сондаж е свабирането. Обаче капризен на сметки. Грешка = смачкана тръбно-филтрова колона.

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              Мисля,че трябва специалистите да коментирате тези неща в "сондажни машини и автосонди" така както и аз се поправих. Там си тълкувайте терминологията.Не желаем да четем вашите препирни за тънкостите в занаята!

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                Костадине Стефан ти пише за методи и пр. при сондирането а не за усройство и действие на автосонди.Ти явно се чувстваш засегнат от мнението на Момчил но мисля че ние--сондъорите имаме право да взаимстваме двата форума защото едното води след себе си другото.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X