Страница 2 от 44 ПървиПърви 12345612 ... ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 875

Тема: Кладенци и сондажи

Място
    Хасково
    Публикации
    468
    Точки (при гласуване)
    11

По подразбиране До: Кладенци и сондажи

Сондажа излезна перфектният избор - проблем беше няколко метра скала които се наложи да пробиваме около метър на ден
    20 м дълбочина след продухването се напълни някаде до 4 -5 метър двора ми е 1 декар заедно с къщата, половината от които ливада. Поливам го целият без да свършва водата.
    Сложил съм хидрофор и от тогава нямам дори 1 кубик вода. От ВиК наистина са мръсници - понеже нямам разход на вода според тях крада вода и сега искат да пусна нова тръба до водомера иначе щели да изкопаят тръбата ЗА МОЯ СМЕТКА. ??? Мисля да се откажа от услугите им за винаги , незнам колко законно е да изкопаят тръбата за моя сметка
    Има само един истински автомобил = off road
    088455338две
    "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
    Джамбазов 2010г.

Място
    София
    Публикации
    9,261
    Точки (при гласуване)
    60

Внимавайте да не се усетят защото според законодателството подземните ресурси в това число и водата са собственост на държавата и респективно се плащат на концесионера в случая ВИК. Това което искам да кажа е че ВИК имат право да инсталират водомер на кладенеца и да искат съответното заплащане на черпената вода... Наистина е така повярвайте ми...

Място
    София
    Публикации
    509
    Точки (при гласуване)
    9

Цитат Мнение на Volk Преглед на публикациите
    Момци, много сте полезни!
    Спестихте ми бая търсене, въпреки че някакъв образ е надраскал със спрей по пътищата на цяла България, че прави сондажи!

Аз имам два въпроса, за мен много важни:

1. Каква е вероятността да се изкара от сондажа незъмърсена вода, годна за пиене и има ли това връзка с дълбочината на сондажа или структурата на терена?

2. Ако все пак водата трябва да се пречиства, как на практика се реализира това мероприятие?

Мисля да правя един краварник с мандра, в района селяните са направили отклонения от водопровода и крадат вода на поразия, та ВиК-ато като тръгне да събира сметките и види, че "никой не е ползвал" водата, удря крана от злоба и ги оставя да смучат от кладенците един месец, та покрай тях и аз горя...

Та става въпрос за това да се водозахрани такова съоръжение със собствен водоизточник!
    Нещата са комплексни.
    Годноста на водата зависи както от геологията на твоето място така и наличието в близост до сондажа на замърсители (септична яма, дворния к---ф на съседа и др.). Предварително е трудно да се каже дали водата ще бъде годна за пиене. При по дълбок сондаж шанса водата да е замърсена е по-малък, но тук ще имаш проблеми с регистрирането му. По принцип преди да започнеш трябва в съответната басейнова дирекция да се подаде заявка за направата на сондажа (аз лично не съм чул някой да гоправи). След сондиране и прочистване на сондажа могат да се вземат проби и да се извърши оценка на качествата на водата.
    Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
    Discovery 2.5 TD5 2000 EX
    Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

Място
    София
    Публикации
    9,261
    Точки (при гласуване)
    60

Водата се изследва в два аспекта: като минерално съдържание и като биологична годност. Правил съм подобно изследване преди години - става за няколко дни и не струваше нещо особено...

Място
    София-Априлци
    Публикации
    2,555
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Венцислав Петров Преглед на публикациите
    Внимавайте да не се усетят защото според законодателството подземните ресурси в това число и водата са собственост на държавата и респективно се плащат на концесионера в случая ВИК. Това което искам да кажа е че ВИК имат право да инсталират водомер на кладенеца и да искат съответното заплащане на черпената вода... Наистина е така повярвайте ми...
    вярно е и на мене ми искаха ама им казах че не черпя вода от сондажа и засега неме закачат ама си имам водомер и от другата вода и си плащам колкото съм черпил.

Място
    Пазарджик
    Публикации
    865
    Точки (при гласуване)
    10

Спестихте ми бая търсене, въпреки че някакъв образ е надраскал със спрей по пътищата на цяла България, че прави сондажи!

Аз имам два въпроса, за мен много важни:

1. Каква е вероятността да се изкара от сондажа незъмърсена вода, годна за пиене и има ли това връзка с дълбочината на сондажа или структурата на терена?

2. Ако все пак водата трябва да се пречиства, как на практика се реализира това мероприятие?

Мисля да правя един краварник с мандра, в района селяните са направили отклонения от водопровода и крадат вода на поразия, та ВиК-ато като тръгне да събира сметките и види, че "никой не е ползвал" водата, удря крана от злоба и ги оставя да смучат от кладенците един месец, та покрай тях и аз горя...

Та става въпрос за това да се водозахрани такова съоръжение със собствен водоизточник!

Използването на питейни води за промишлени нужди ( в случая мандра) става след влязло в сила разрешително за водоползване съгласно чл.72 от Закона за водите. Изкарването на подобно разрешително е свързано с анализ на водопотреблението на дадения обект, получените стойности се посочват в заявлението за водоползване, след което се одобрява от съответната Басейнова дирекция(на територията на която се намира обекта).Съгласно Закона за водите водопотребление под 10 куб.м/ ден не се заплаща, а се заплаща горницата над 10 куб.м.Тук е важно да се отбележи, че се заплаща на Басейнова дирекция, а не на ВиК!!!
    По - голям проблем при изграждането на краварник и мандра ще бъде пречистването на отпадъчните води, по принцип те са силно замърсени и са с високо ХПК.
    Оставям Ви линкове, който намерих в интернет за пречистването на води : http://www.akvamodul.com/technology.html , http://www.nikol-n.com/page.php?n=12124&SiteID=388
    Поздрави,
    Стефан Ш.
    Последно редактиран от Стефан ШОПОВ ; 02-07-07 в 18:09

Публикации
    8,472
    Точки (при гласуване)
    0

Още веднъж благодаря!

За отпадните продукти на стопанството, ще правя метан-станция, евентуално с нея да се отоплява парниково стопанство със зеленчуци...
    А това за 10 кубика е супер, мисля да изтеглям водата от сондажа с ток от вятърна станция и да я качвам в резервоар / по не повече от 10 к.дневно /..
    С една дума нещо като еко-съвършенство с еднопосочен портал - демек само изход за продукция и вратичка за краварите!

Място
    София
    Публикации
    342
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране До: Re: Кладенци и сондажи

Цитат Мнение на sonda Преглед на публикациите
    Здрасти колега!Сондажа е по-доброто решение по много причини-по-бързо се прави,хваща по-дълбоките води,а не повърхностните,което е гаранция за постоянен дебит.Цената на един сондаж е на метър,но не бива да се икономисва,а да се сондира до необходимата дълбочина,защото икономията може да ти излезе по-скъпа като се окаже после,че няма достатъчно вода!Дълбочината се разбира или по хидрогеоложки доклади някъде от района или ако няма-емпирично.Средната цена на метър е около 60 лв.като включва и тръбите и продухване на сондажа/т.н еърлифт/,за да се изчисти добре!Вярно е това,че мойеш да използваш сондажа и за отопление,защото водата дори и с 2 градуса да е по-топла от чешмяната,се постига икономия на енергия за подгряване.За кладенец само ще си хвърлиш парите залудо-използва се само при много високи нива на грундовите води,което ме съмнява,че е на лице!При 350 лв на м,за 10 м. един кладенец ще ти излезе 3500лв,което се равнява на 70 м.сондаж!!Успех!
    +1

Място
    София
    Публикации
    4,631
    Точки (при гласуване)
    23

Избрал ли си вятърен генератор вече или е само концепция?

Място
    Пазарджик
    Публикации
    865
    Точки (при гласуване)
    10

Още веднъж благодаря!

За отпадните продукти на стопанството, ще правя метан-станция, евентуално с нея да се отоплява парниково стопанство със зеленчуци...
    А това за 10 кубика е супер, мисля да изтеглям водата от сондажа с ток от вятърна станция и да я качвам в резервоар / по не повече от 10 к.дневно /..
    С една дума нещо като еко-съвършенство с еднопосочен портал - демек само изход за продукция и вратичка за краварите!
    По-добре инсталация за компостиране,защото за да получите метан в количества за отопление на един парник освен вашите отпадъци трябва да вземете и на комшиите, а иначе в момента най-високата цена за промишлено водоснабдяване е 0.04ст/м3 вода,прилагам и Тарифата на МОСВ не си струва играчката за по 10 куб.м. на ден.А иначе екосъвършенството е само препоръчително,но не и задължително
    Поздрави,
    Стефан
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Последно редактиран от Стефан ШОПОВ ; 03-07-07 в 17:31

Място
    София
    Публикации
    2,658
    Точки (при гласуване)
    16

Този ми е приятел.Живее в Симеоново.На скоро купи и на сина си един "Газ 66" и го направи със сонда.Сега малкият ходи и трие със спрей номера на баща си и пише своя.За да има работа.И му подбива цените.
    "Храни куче да те лае"
    B+

Публикации
    8,472
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Obersturmbahnfuehrer Преглед на публикациите
    Избрал ли си вятърен генератор вече или е само концепция?
    Ще го правя със сигурност, но тепърва трябва изуча съоръжението!

Публикации
    8,472
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на steff_s Преглед на публикациите
    в момента най-високата цена за промишлено водоснабдяване е 0.04ст/м3 вода,прилагам и Тарифата на МОСВ не си струва играчката за по 10 куб.м. на ден.А иначе екосъвършенството е само препоръчително,но не и задължително
    Поздрави,
    Стефан
    Проблема не е в цената, а в това че ставам зависим от мърлява ВиК служба, крадливи селяни и кметица, която има "специално" отношение към мен, защото няма да и дам пари за изборите, та чака да го направя и да спре крана уж, че водата не стига за селото!

А мандра без вода е голям екшън!

Освен това си има лаф - "Защо му е дебел врата на вълка?"

Място
    София
    Публикации
    4,631
    Точки (при гласуване)
    23

Обади се, когато опреш до генератора, защото в момента разглеждаме един доста интересен от икономическа и техническа точка проект.

Място
    По света...
    Публикации
    3,037
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    14

Обер,

А бира пиеш ли с пици ?

Ветрогенераторите са ми в главата от години и много бих желал да понауча каквото си готов да споделиш.

Преди време се бях хванал да правя 3 Кв ТНТМ но се оказа, че в България вече няма заводи за постоянни магнити с размер поне колкото кибритена кутийка

После срешнах проблема с над 40 евро на парче за читав магнит а ми трябваха поне 12 броя и т.н. отказах се от модела но не и от идеята!

Имам познат от Варна който е поставил/подържа повечето генератори от Балчик на Север и той ми разсказа някой неща навремето, имам и други полезни идеи и решения, ако си ОК да побъбрим по темата...

Имам приятел който е направил на Връх Гола глава над Ромча генераторите за онези старци отшелници на върха ) та с него се мъчехме как да накараме асинхронен мотор да премине в генераторен режим но засега не сме успели имаме от къде да вземем тяга за задвижване само пустата джаджа трудно минава в друг режим

Много поздрави,

sonda е офлайн
    Дани Обретенов
    Старши участник | +ПЛ || ТП |
    Място
    София
    Публикации
    2,522
    Точки (при гласуване)
    12

Здравейте колеги!Значи вероятността да се изкара незамърсена и годна за пиене вода от ДЪЛБОК сондаж/неконтактуваш с повърхностните води/ е около 99.9%.Това е така,защото за съжаление най-замърсяващото нещо на земята е човека,а дълбоко под замята той рядко се среща!Сещате ли се за негодна за пиене изворна вода?Изключително редки са случайте на негодност-при наличие на завишен естествен радиационен фон,разтворими скални формации,йонообменно замърсили водите с в редни елементи и т.нЕдин химически и микробиологичен анализ/даже и в най-близкото ХЕИ е евтин и достатъчен.Единствените почти винаги присъстващи замърсители са механичните,което ще рече чисто и просто пясък,което се решава с тензух или някакъв друг филтър.Няма по-лоша от водата течащо от чешмите.До преди 10 г/а и все още/ огромна част от тръбите на ВИК-то бяха азбестови.Азбеста се слави като изключително канцерогенен минерал!Да не говорим,че ако сложим филтър на чешмата той ще се задръсти 100 пъти по-бързо от сондажна вода с кал и други мизерий.Така е щото от ВИК-то казват-елате,вижте водата ни,изследвайте я!Да де ама в началото на системата,а не в края.Защото съотношението между изпратената и получената вода е много интересно.Не се подържа мрежата и за да е добре за тях-вдигат цените на водата!В Балчик например 10% от изпратената вода достига до потребителите,останалите 90% са загуба.В София положението е малко по-добро,но пак не на ниво.Е как можете да си представите,че ще е чиста водата,като на 1000 места докато стигне до теб тръбите се с течове!От друга страна водата е на път да стане 1 евро за кубик,а заплатите на гадовете англичани,които са превзели водата на София са по 150 000 лв на година.Абе БГ идилия.Ще се радвам ако съм ви бил полезен!

Място
    Монтана , живущ София, и където си искам
    Публикации
    1,149
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на Венцислав Петров Преглед на публикациите

да така е , това маи.че беще стар закон но го актуализираха защото аз преди 15, 16 г. имах автомивка бивш автосервиз и там имах водомер на сондата по които заплащах водата

сега по темата , и двата варианта са добри , но смятам че сондата е по сигурен вариат , просто въртиш докато излезе вода , кладенеца е сложна работа

Място
    София
    Публикации
    424
    Точки (при гласуване)
    9

Цитат Мнение на sonda Преглед на публикациите
    Здравейте колеги!Значи вероятността да се изкара незамърсена и годна за пиене вода от ДЪЛБОК сондаж/неконтактуваш с повърхностните води/ е около 99.9%...
    Ела на село да ти покажа колко е "дълбок" сондажа. Максимум 15-20 метра е, обаче в скала. Водата е много чиста и от поне 16 години се ползва в къщата само тази вода - и за пиене и за поливане. Не знам кога последно са носени проби за текущ контрол, но пък никой не се е разболял до сега...

Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Аз съм от Враца и търся човек за направа на сонтаж във моето вилно място.В мястота имам кладенец със дълбочина 7 метра и дебит 100л. на 24 часа.Ако някой има нека ми даде телефон за връзка за Северо-Западна България.Обаждал съм се на сондьори,но всички са от южна България и не проявяват интерес към нашия район.Интересуваме също как мога да разбера на каква дълбочина ще излезе вода.

П.П.-моля отговоре те ми спешно!ТЪРСЯ ПОМОЩ!

Peppy е офлайн Супер Модератор | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    8,292
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Джак Преглед на публикациите
    Аз съм от Враца и търся човек за направа на сонтаж във моето вилно място.В мястота имам кладенец със дълбочина 7 метра и дебит 100л. на 24 часа.
    Без да съм специалист, ще кажа,че в този район вода има и е на близо т.е. 5,6,7м, има и изключения разбирасе, не сте ли пробвали да пуснете едно Бибо и да точите максимално от този кладенец, мисля, че ще се разработи, все пак казвате,че вода има, макар да са 100л за 24ч.
    Относно копаенето на друг и неговта разработка, мисля, че нещата ще променят само финансовото ви състояние, т.е ще похарчите пари и ще стигнете до същото положение, което сте в момента. Яко и постоянно точене трябва минимум година, а може и повече.
    LZ1PER

Страница 2 от 44 ПървиПърви 12345612 ... ПоследенПоследен

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •