Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Кладенци и сондажи

    КОлеги!!Сондирайте с вода!!Оставете пневмоударниците-за водарски сондажи не са !!Навсякъде около София са изпонаписани телефони на специалисти по въздушно сондиране,но известно количество хора ги издирват с не много добри намерения по повод несвършена работа!!А и при диаметър 60 мм...Удачни са само за скални райони ,а и там си трябва проширяване!!При пясъци и терен където не държи отвор след вадене бентонита го замазва и проблем никакъв-пускаш си тръбата и продухваш спокойно!!А ако водата е до 15-тина метра и няма много каманак , и сондиране с шнекове е удачно-по-бързо е ,не иска вода и т.н!Успех!
    0899 шест5313нула
    За всекиго по нещо

    Коментар


    • До: Кладенци и сондажи

      Здравейте!
      Имаме къща в с.Леденик,което се намира на 5км. от В.Търново.Искаме да направиме кладенец в двора.
      Може ли да ни кажете колко ще ни излезе сондажа на метър.
      В съседните дворове има кладенци и водата излиза на 5,6 метра.На 100 метра от нас е река Янтра ,ако има някакво значение.
      Също ако някой има координати на майстор на кладенци от нашия регион ще съм благодарна да ми пише.
      Улицата е тясна и не съм сигурна дали ще може да влезе голяма машина.Може да се наложи ръчно да се копае.

      Коментар


      • До: Кладенци и сондажи

        Преди 2 седмици с Краси (NIKT DRILLING) се уговорихме и той дойде да ми направи сондажче в Горна Малина.

        Ето така стана:
        Това е той с малката си самоделка.
        Много интересна сондичка - всичко по нея е правено и преправяно.
        Както и големия камион - с двигател и скорости от Мерцедес ...


        Правилният инструмент:


        Началото:


        Така изглежда площадката около сондажа:


        Това е прословутият уред (главата му) за въздушно продухване (промиване).
        Като го гледате сами трябва да се сетите как работи. Изхода е резба 1", към която има преход за тръба 1" от черните, твърдите. Зеленото е маркуч за въздух.
        Който има мерак - да си направи и да си "духа" сондажа. Изкарва и камъчета до ф20мм - проверено. Поне 2 шепи изкара от моя сондаж.
        Дано Краси не ме бие ...






        След приключването на сондажа, камиона заедно със сондата стоя още няколко дни при мен и служеше за ...
        Голямата играчка на децата ...




        Тук продължавам сам да си air-lift-вам сондажа




        Не ме питайте колко е дебита на водата, не съм го мерил още. Търся си потопяема помпа. Но воден стълб поне има. Има вода от 7-ия до 24-ия метър т.е. 17 метра вода. Дано има и дебит.
        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

        Коментар


        • До: Кладенци и сондажи

          колега,това компресорче дава ли достътечн дебит за издухване?
          камиона няма ли ?

          Коментар


          • До: Кладенци и сондажи

            Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
            колега,това компресорче дава ли достътечн дебит за издухване?
            камиона няма ли ?
            Камиона има, ама Краси и екип ги нямаше.
            А това компресорче си дава достатъчен дебит, щом от време на време и спираше (в смисъл че достигаше номиналното налягане от 8 бара). Аз подавах 4 бара към аир лифта.
            Между другото се чудя как това компресорче не изгоря - работи без да спира поне 8 часа.
            Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
            LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
            Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

            Коментар


            • До: Кладенци и сондажи

              Не може ли да се продухва само с вода под налягане, нужно ли е да има и въздух??

              Коментар


              • До: Кладенци и сондажи

                Със въздуха се изгребва само водата от сондажа и преиждащите кал и пясък от водния хоризонт.
                878161634

                Коментар


                • До: Кладенци и сондажи

                  Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                  Върху устието на сондажа струпваш подходяща купчинка пръст. Забучваш дървен кръст с надпис "Тук имаше сондаж" и палиш свещичка.

                  В пясъчни терени веднага или съвместно с пробиването де поставят обсадни тръби с филтър накрая. А диаметърът ф60 е само за проучвателна дупка. Ако скалата е ронлива, помпата трябва да е такава, че да позволява работа с водно-пясъчна емулсия. Иначе затлачването е неминуемо. И следва втора купчинка пръст...

                  Търси специалисти.



                  Е, при диаметър 400 мм.работата е по-лека. Спускаш потопяема помпа до нивото на тинята, успоредно с нея стоманена тръба на муфи със струен накрайник и гониш вода по нея. Ще изчерпиш всичките утайки.
                  Доста време е минало преди да видя този отговор

                  Точно това мислех да направя с изчерпването на утайките, но вместо стоманени тръби да ползвам HDPE ф40мм. Преди да започна някаква такава дейност мислех пробно просто да сипя 1-2 кофи вода долу и с малка кофичка да видя какво ще извадя. Падащата от 17 метра вода би трябвало доста да размъти.

                  Коментар


                  • До: Кладенци и сондажи

                    Поздрави на целия форум,

                    Имам нужда от помощ, съвет, или и двете
                    Чета този форум отдавна и инфото ми беше много полезно а избера начина на търсене на вода.
                    Малко история.
                    За да локализирам мястото на сондата/избрах този вариант/ ползвах услугите на двама от най титулуваните търсачи във Варна в момента - Г.Балчев и Г.Булев. Освен това извиках и двама непрофесионалисти за да засека съвпадения. И накрая ми попадна една една фирма която прави 3D снимка на земята до 25м надолу. И стана една голяма каша. Но както и да е избрах мястото където се доближаваха показанията и си извиках сондажна бригада с малка сонда на ремарке т.к. мястото е стръмно и не може да се качи какъвто и да е камион.
                    Прогнозата беше 18 - 20м. сондьорите се ръководеха от редуващите се слоеве и решиха да спрат на 30м. след което сложихме тръби май 150мм. излезе много малко вода около 400л на 24 часа. в тези тръби влиза само помпа от типа на унгарските и техните китайски разновидности. един проблемите освен че водата е малко, е че се е получило някакво стенение на тръбите на 25м и там помпата минава само със зор, и също така се вади трудно през въпросното място. Платил съм изкопа до 25м. мисля че процепите на тръбите за да влиза водата са поддали някъде и се е получило това стеснение което в бъдеще сигурно ще се влоши. или е от снаждането на тръбите.

                    Каква е вероятноста този дебит да се поотпуши т.к. нямам динамично ниво. водния стълб над тясното място е около 8м.
                    И как ще ме посъветвате да действам оттук нататък.

                    Благодаря

                    Коментар


                    • До: Кладенци и сондажи

                      Ако просто продължаваш да черпиш водата от сондажа? Продухан ли е?
                      Би ли ми дал координатите на фирмата която прави 3Д снимка за под земята (и аз съм от Варна). Колко ти взеха и за каква площ?

                      Първоначално публикуван от rades Преглед на мнение
                      Поздрави на целия форум,

                      Имам нужда от помощ, съвет, или и двете
                      Чета този форум отдавна и инфото ми беше много полезно а избера начина на търсене на вода.
                      Малко история.
                      За да локализирам мястото на сондата/избрах този вариант/ ползвах услугите на двама от най титулуваните търсачи във Варна в момента - Г.Балчев и Г.Булев. Освен това извиках и двама непрофесионалисти за да засека съвпадения. И накрая ми попадна една една фирма която прави 3D снимка на земята до 25м надолу. И стана една голяма каша. Но както и да е избрах мястото където се доближаваха показанията и си извиках сондажна бригада с малка сонда на ремарке т.к. мястото е стръмно и не може да се качи какъвто и да е камион.
                      Прогнозата беше 18 - 20м. сондьорите се ръководеха от редуващите се слоеве и решиха да спрат на 30м. след което сложихме тръби май 150мм. излезе много малко вода около 400л на 24 часа. в тези тръби влиза само помпа от типа на унгарските и техните китайски разновидности. един проблемите освен че водата е малко, е че се е получило някакво стенение на тръбите на 25м и там помпата минава само със зор, и също така се вади трудно през въпросното място. Платил съм изкопа до 25м. мисля че процепите на тръбите за да влиза водата са поддали някъде и се е получило това стеснение което в бъдеще сигурно ще се влоши. или е от снаждането на тръбите.

                      Каква е вероятноста този дебит да се поотпуши т.к. нямам динамично ниво. водния стълб над тясното място е около 8м.
                      И как ще ме посъветвате да действам оттук нататък.

                      Благодаря

                      Коментар


                      • До: Кладенци и сондажи

                        "мисля че процепите на тръбите за да влиза водата са поддали някъде и се е получило това стеснение което в бъдеще сигурно ще се влоши. или е от снаждането на тръбите"

                        Предполагам че сте направили прорезите със ъглошлаф ГРЕШКА - по добре е дупки с дрелка доста работа е ама си струва.
                        Където се свързваха тръбите беше хубаво да сложите едни планки хванати с болтове за двете тръби.

                        Има вероятност да ти се увеличи водата- продухване + постоянно точене но е хубаво да точиш със спецялна помпа която може да засмуква и тиня и ситен пясък. Ако сте слагали и бентонит /мисля че така се казваше/ каналите са замазани. Колкото повече точиш, толкова повече вода се отича по каналите отнасяйки пясъка "отварят се
                        дамарите"

                        За стеснението незнам какво да ти кажа, на кой метър е и слагахте ли чакъл покрай тръбата?

                        Надявам се да съм бил полезен
                        088455338две
                        "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                        Джамбазов 2010г..

                        Коментар


                        • До: Кладенци и сондажи

                          благодаря за мнението. Полезно ми беше обяснението което даваш.

                          Да с ъглошлайф са дупките, като ми беше обяснено че през дупките с дрелка ще влиза повече пясък и ще се натрупва в сондата. Отстрани дренажа е с кръгли камъчки речни.
                          Кладенеца го продухахме с 8 м3 вода. все още е голяма мътилка но се надявам да се избистри. не знам дали помпата може да влачи и пясък за да прочиства, но вади доста тинеста смес.
                          Като цяло съм доволен от ондьорите но явно не са догледали нещо и може да има процепи на тръбите по на често и затова да са поддали.
                          След това се свързах пак с тях и ми предложиха в тръбата 125 да набием тръба 110, и тъй като помпата е 100мм пак ще може да се черпи.
                          но се съмнявам че стеснението е яко и пак може да се получи стеснение в 110 -ката.

                          За nk_vn
                          фирмата която прави снимка 3Д не я знам но това е телефона на момчето което ми я направи. той е някакъв управител там.
                          0894604712 - Румен. Ако те пита, той ме знае като Радо от МСАТ

                          ползват се два скенера. единия е за земната почва / малко е иманярска работа/ търси се земна аномалия. обясниха ми така - ако е тъмно синьо значи аномалия т.е.кухина с вода, а ако е светло синьо е само подземна кухина. А следт локализация на мястото където има аномалия с сканира с друг скенер дали въобще има вода, защото може да е и влажно натрупване

                          Коментар


                          • До: Кладенци и сондажи

                            Привет, трябва ми евтина помпа за кладенес с дъно 13м и ниво 3м на водата- не е ползван от години и не знаем дали ще има дебит и прочие, затова няма да се изхвърляме със скъпа помпа.
                            Какво ще ми препоръчате , вибрационна, центробежна, марка, и откъде в София може да се намери. до 100лв!?

                            2) По натам , ще вадим вода от 20на метра да кажем, (на 20км от София) , какви да ориентировъчно цените за момента , като цената да са включени да кажем:

                            -сондиране
                            -ПВЦ (пример Ф-110/Ф-125/Ф-140.....)

                            -промиване и дрениране със филлц
                            -продухване с компресор (Ерлифт(минимум 8ч. и 72ч. за дълбоки сондажи))


                            Благодаря

                            Коментар


                            • До: Кладенци и сондажи

                              Първоначално публикуван от hakama Преглед на мнение
                              Привет, трябва ми евтина помпа за кладенес с дъно 13м и ниво 3м на водата- не е ползван от години и не знаем дали ще има дебит и прочие, затова няма да се изхвърляме със скъпа помпа.
                              Какво ще ми препоръчате , вибрационна, центробежна, марка, и откъде в София може да се намери. до 100лв!?

                              2) По натам , ще вадим вода от 20на метра да кажем, (на 20км от София) , какви да ориентировъчно цените за момента , като цената да са включени да кажем:

                              -сондиране
                              -ПВЦ (пример Ф-110/Ф-125/Ф-140.....)

                              -промиване и дрениране със филлц
                              -продухване с компресор (Ерлифт(минимум 8ч. и 72ч. за дълбоки сондажи))


                              Благодаря
                              От 13 метра дълбочина единствено вибрационна или потопяема. Центробежните могат да вадят от 8 метра (9 с клизма ама не е сигурна работата). Вибрационни има и по 75 лв. Потопяемите почват от 350-400 и нагоре. Правилните още повече.
                              Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                              LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                              Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                              Коментар


                              • До: Кладенци и сондажи

                                Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
                                От 13 метра дълбочина единствено вибрационна или потопяема. Центробежните могат да вадят от 8 метра (9 с клизма ама не е сигурна работата). Вибрационни има и по 75 лв. Потопяемите почват от 350-400 и нагоре. Правилните още повече.
                                Те потопяемите също могат да бъдат центробежни, при това едно и многостъпални...
                                Работещи със засмукване помпи - могат да работят до 8-9 м над водното ниво. Това е физически непреодолимо ограничение. Просто няма как да бъде създаден вакуум по - голям от атмосферното налягане с обратен знак. Затова проблема се решава с поставяне на помпата във или непосредствено над водата. Избора и зависи от какво количество вода ще се изпомпва, колко време ще трябва да работи, на каква височина ще трябва да се подкачва това водно количество.

                                При случая на колегата hakama, може да се реши с монтиране на помпа вътре в кладенеца на ниво близко до това на водната повърхност, или с монтаж върху плаваща платформа.
                                Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
                                Discovery 2.5 TD5 2000 EX
                                Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X