Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Кладенци и сондажи

    Първоначално публикуван от nk_vn Преглед на мнение
    Темата е изключително интересна и за мен.

    Имам следния казус: имам кладенец в местност Боровец-север във Варна (много песъклива почва), който е правен наскоро, но левашки: дошъл някакъв човек и бил сонда ф60, излязла вода на 18 метра, и дълбали още 3 надолу. После сондьора си заминал (не мисля че са правили продухване), и човекът който тогава е поръчал сондажа го е довършил сам: купил ПВЦ тръба ф40, пуснал я в дупката, насипал отстрани чакъл, и си запълнил отстрани дупката. В резултат сондажа работил половин година, после по някое време помпата взела да хвърля мътилка и спряла, никой не се погрижил, и в момента помпата е погребана под мътилката, не може да се извади, и очевидно сондажа е неизползваем. Дотук имам следните варианти предложени:
    - промиване с вода под налягане и последващо продухване (500 лв)
    - прекопаване на ръка (около 2000 лв)

    Първото изобщо не ми дава гаранция че няма да се случи същото след някой и друг месец, а второто изобщо не знам дали е възможно и разумно при тази дълбочина. Иска ми се да го пробвам да му извадя поне част от тинята и помпата сам, но не ми идва на акъла какво да спусна там долу че да вади дори и малко по малко тинята или дори само да я разбие, предполагам че с няколко кофи вода и малко бой с желязо ще излезе помпата. Дайте акъл :-) Например съединени много дълги арматурни железа (4х5 метра) с лопатка накрая ?
    Аз като неопитен сондьор мога да кажа следното:

    1. Не мога да разбера защо се говори в по горните постове,че обсадната колона трябва да е PVC. Това не съм го учил.
    Освен ако не се използват специални обсадни колони /примерно фибер глас, да кажем на Smith.
    Може би цената е от определящо значение.

    2. Според мен "грунтовите води", които зависят от метео обстановката, трябва да се прикриват с обсадна колона.
    Не говоря за води ,които се съобщават с речни дъна.
    Примерно в Плевен, около Тученишката река на 4 метра има на всякъде вода.
    3. Хубаво е да се потърси хидро - геоложка информация преди да се започне сондаж.

    Сега по Вашия въпрос:

    1.Не съм запознат с възможностите на Вашата обсадна PVC, но ми се струва че апаратура и сондажен инструмент може и да не издържи.
    2.Зулф - 3 м, по Ваша информация, според мен се оставя задължително от всеки сондьор.Разбрах го като упрек към този който е правил сондажа.
    3. Шанса при вас е ако се бръкне примерно със сондажен лост да кажем 2 1/2 или 3 цола, и да се опита с ловушка или подобен сондажен аварийно спасителен инструмент.Но тъй като информацията е оскъдна може да се окаже безсмислено деяние.
    Но това е въпрос на сметки. Т.е. колко ще струва нов сондаж или да се занимавате с аварийната ви ситуация.

    Може да се окаже / при цитираните по горе цени /,че е по добре да направите нов сондаж.

    А за арматурните железа - най много да ви отиде трудът на вятъра и накрая и тях да оставите долу.

    Не ангажирам никого с мнението, сондирането за вода никога не е била моя стихиия.
    only 4 x 4,sim AWD

    Коментар


    • До: Кладенци и сондажи

      Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
      Аз като неопитен сондьор мога да кажа следното:

      Сега по Вашия въпрос:

      1.Не съм запознат с възможностите на Вашата обсадна PVC, но ми се струва че апаратура и сондажен инструмент може и да не издържи.
      2.Зулф - 3 м, по Ваша информация, според мен се оставя задължително от всеки сондьор.Разбрах го като упрек към този който е правил сондажа.

      3. Шанса при вас е ако се бръкне примерно със сондажен лост да кажем 2 1/2 или 3 цола, и да се опита с ловушка или подобен сондажен аварийно спасителен инструмент.Но тъй като информацията е оскъдна може да се окаже безсмислено деяние.
      Но това е въпрос на сметки. Т.е. колко ще струва нов сондаж или да се занимавате с аварийната ви ситуация.

      Може да се окаже / при цитираните по горе цени /,че е по добре да направите нов сондаж.

      А за арматурните железа - най много да ви отиде трудът на вятъра и накрая и тях да оставите долу.

      Не ангажирам никого с мнението, сондирането за вода никога не е била моя стихиия.

      Благодаря за отговора.
      Относно 3-те метра (не знаех че се казва зулф?) е ясно. Само че геолог сподели с мен, че при такава песъклива почва отстрани освен насипан чакъл трябва да има и някакъв вид текстил (геотекстил?), и при такова неспазване на технологията и несъобразяване с почвата в мен се пораждат още повече съмнения относно смисъла на занимавката с този сондаж.

      Относно ваденето на помпата - тя все още си е свързана с маркуча и захранващия кабел които са си горе с нормален достъп, и ако беше свободна от тинята може би няма да е проблем да се извади... Намислил съм да използвам един вид пластмасови тръбички ф10мм, с каквито разполагам в големи количества и непрекъснати дължини от по 25-30 метра. Виждат ми се достатъчно гъвкави за да се борави лесно с тях, леки са, и едновременно достатъчно твърди за да дадат натиск. Намислил съм следния инструмент: малка метална чашка (5 сантиметра диаметър), вързана за здраво въже, което е прекарано през такава тръбичка до другия и край. Така чашката стигайки долу в тинята ще може да бъде натисната от мен чрез тръбичката за да загребе малко тиня, и с Божия помощ и търпение да намаля количеството тиня и евентуално да поохлабя помпата. Вече пробвах да включвам помпата но тя явно е изгоряла и не може да ми помогне с вибрациите си.

      Коментар


      • До: Кладенци и сондажи

        Първоначално публикуван от nk_vn Преглед на мнение

        Относно ваденето на помпата - тя все още си е свързана с маркуча и захранващия кабел които са си горе с нормален достъп, .
        A защо не пробваш да надуеш внимателно вода обратно по маркуча? Знам, че има клапан, но той сигурно не държи и може би ще размиеш малко по малко от калта?
        Само идейка Знаеш че сме силни по тях

        Коментар


        • До: Кладенци и сондажи

          Колега, не разбрах само каква помпа е спусната в ПВЦ40? Не съм виждал такава малка помпа. Иначе идеята да надуеш обратно по мъркуча с вода е добра.

          Коментар


          • До: Кладенци и сондажи

            Първоначално публикуван от nk_vn;
            Относно ваденето на помпата - тя все още си е свързана с маркуча и захранващия кабел които са си горе с нормален достъп, и ако беше свободна от тинята може би няма да е проблем да се извади... [B
            Намислил съм да използвам един вид пластмасови тръбички ф10мм, с каквито разполагам в големи количества и непрекъснати дължини от по 25-30 метра[/B]. Виждат ми се достатъчно гъвкави за да се борави лесно с тях, леки са, и едновременно достатъчно твърди за да дадат натиск. Намислил съм следния инструмент: малка метална чашка (5 сантиметра диаметър), вързана за здраво въже, което е прекарано през такава тръбичка до другия и край. Така чашката стигайки долу в тинята ще може да бъде натисната от мен чрез тръбичката за да загребе малко тиня, и с Божия помощ и търпение да намаля количеството тиня и евентуално да поохлабя помпата. Вече пробвах да включвам помпата но тя явно е изгоряла и не може да ми помогне с вибрациите си.
            Нищо не знам за сондажи - но ето какво ще стане според мен :
            Взимаш тези тръби - прокарваш ги до тинята и ... става интересно- пускаш по тях въздух под налягане - може от кислородна бутилка - може само от резервната гума на камион - все едно , ти ще си го натакмиш. Въздуха под налягане ще разбута тинята и ..... с леко дърпане ( едновременно с въздуха ) - помпата ще си дойде при теб !
            Ако това ти е целта - пробвай - ще стане ! Успех !
            ( ако ползваш кислородна бутилка - непременно през редуцир-винтил да намалиш налягането ( което е 150 атм ) до 5 атм - иначе е опасно ) Успех !

            Коментар


            • До: Кладенци и сондажи

              е защо точно с кислород,това е мноо опасен газ,и не съм чул за се ползва за продухване на сондажи.
              ако искаш ,но трябва с професионална машина да се направи ерлифт,вкарва се въздух и вода и раздухва смръдоляка долу,
              другия вариант е да надуеш с компресор не с кислород ,на 10атм..
              едни познати ,верно ,че беше кладенец и беше широк, на 45м.,мангалите комшии и беха резнали въжето за помпата и помпата се беше заринала в тинята,с компресор ,мобилен винтов ,спуснаха вътре и издухаха калта,като едновременно беше работила друга помпа да изхвърля водата и да се вижда кво правят-

              Коментар


              • До: Кладенци и сондажи

                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                е защо точно с кислород,това е мноо опасен газ,и не съм чул за се ползва за продухване на сондажи.
                ако искаш ,но трябва с професионална машина да се направи ерлифт,вкарва се въздух и вода и раздухва смръдоляка долу,
                другия вариант е да надуеш с компресор не с кислород ,на 10атм..
                едни познати ,верно ,че беше кладенец и беше широк, на 45м.,мангалите комшии и беха резнали въжето за помпата и помпата се беше заринала в тинята,с компресор ,мобилен винтов ,спуснаха вътре и издухаха калта,като едновременно беше работила друга помпа да изхвърля водата и да се вижда кво правят-
                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                Нищо не знам за сондажи - но ето какво ще стане според мен :
                Взимаш тези тръби - прокарваш ги до тинята и ... става интересно- пускаш по тях въздух под налягане - може от кислородна бутилка - може само от резервната гума на камион - все едно , ти ще си го натакмиш. Въздуха под налягане ще разбута тинята и ..... с леко
                Разбирам , че говоря с технически грамотни колеги - щом си задават въпросите .
                За това - важна е идеята , а другото колегата ще си го доизмисли - в червено е отбелязано !

                Коментар


                • До: Кладенци и сондажи

                  ок,ясно,дано колегата се справи и да извади помпата.
                  имам един въпрос колко са широки стандартните помпи /потопяеми/ за сондаж?
                  и възможно ли е да се ползва помпа троянска ,не потопяема са сондаж?
                  помпата стои навън,само до водата се пуска тръба?,защото годните потопяеми помпи под 3-400лв. просто няма.за тея дълбочини-

                  Коментар


                  • До: Кладенци и сондажи

                    Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                    ок,ясно,дано колегата се справи и да извади помпата.
                    имам един въпрос колко са широки стандартните помпи /потопяеми/ за сондаж?
                    и възможно ли е да се ползва помпа троянска ,не потопяема са сондаж?
                    помпата стои навън,само до водата се пуска тръба?,защото годните потопяеми помпи под 3-400лв. просто няма.за тея дълбочини-
                    Монтирана над нивото на сондажа (кладенеца) помпа може да засмуква теоретично от 10 м височина, но на практика това не се получава. Реално повечето помпи засмукват от max 7-8 м. Затова и се ползват потопяеми помпи. При тях няма теоретични ограничения от достигане на многократно по-високи налягания от атмосферното, което и позволява (когато те са многостъпални) да се изважда вода и др. течности от много големи дълбочини.
                    Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
                    Discovery 2.5 TD5 2000 EX
                    Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

                    Коментар


                    • До: Кладенци и сондажи

                      Виждам още разумни предложения, благодаря на всички. Идеята да се раздуха гадостта долу и на мен ми е минавала, само първо ще проверя дали не е пясък, който очевидно няма да се разтвори във вода. Тръбата е ф40см, или ф400мм, така че нормална потапяща помпа си влиза. Ако ще пускам въздух долу, ще взема компресор - на работа разполагаме с 15 атмосфери такъв. Не съм много убеден каква точно помпа мога да ползвам за да извади мътилката.

                      Коментар


                      • До: Кладенци и сондажи

                        Първоначално публикуван от nk_vn Преглед на мнение
                        Виждам още разумни предложения, благодаря на всички. Идеята да се раздуха гадостта долу и на мен ми е минавала, само първо ще проверя дали не е пясък, който очевидно няма да се разтвори във вода. Тръбата е ф40см, или ф400мм, така че нормална потапяща помпа си влиза. Ако ще пускам въздух долу, ще взема компресор - на работа разполагаме с 15 атмосфери такъв. Не съм много убеден каква точно помпа мога да ползвам за да извади мътилката.
                        Бъди спокоен дори да е пясък .
                        Гледах филм за въздух вкаран в пясък - по време на вкарването на въздуха , пясъка се държи като течност , а не като твърд материал.
                        Просто вдигането на помпата и вкарването на въздуха трябва да са в синхрон ( едновременно ) .
                        Ще успееш

                        Коментар


                        • До: Кладенци и сондажи

                          Здравейте колеги, много моля ако някой от вас има координати на хидрогеолог, който търси вода за сондаж, моля да ми пише тук или на ЛС.

                          Коментар


                          • До: Кладенци и сондажи

                            потърси по назад в темата Nikt drilling има сонда и би трябвало да ти помогне.

                            Коментар


                            • До: Кладенци и сондажи

                              Някой знае ли в Бургас или около Бургас човек който да направи хидропроучването и сонда която да направи всичко както трябва, но да е на въздух, че на мястото няма вода.
                              "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                              Коментар


                              • До: Кладенци и сондажи

                                например
                                http://www.agroborsa.com/Burgas/Sond...duct.do?nomer=
                                http://www.bezplatno.net/catalog-lis...a_90_K_ET.html
                                може да ползваш и сонда от друг край qпримерно в Плевен има един с една качена на Зил 131,обаче взема освен 140на метър,цената на горивото до Бургас ,някъде към 700лв. ще ти излезе да го викнеш

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X