Обява

Свий
Няма добавени обяви.

УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

    честито и от мен колега.Уаза изглежда доста добре и с малко работа ще стане супер машина.Успех и от мен

    Коментар


    • #32
      От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

      Първоначално публикуван от bochkata Преглед на мнение
      Какъв модел е този двигател?
      ЗМЗ-402.1 - или нещо подобно. Абе като на Волга.

      Коментар


      • #33
        От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

        Като на по-новата Волга

        Коментар


        • #34
          От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

          Честито Ясене! Вярно е, че УАЗа е с характер но като му свикнеш няма да имаш проблеми!
          УАЗ 31512 Мицубиши L 200

          Коментар


          • #35
            От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

            Честито и от мен ,и добре дошъл при собствениците на това подвижно "LEGO"! С него никога не ти е скучно ,и понятията "свободно време " и " чисти ръце " са мираж !

            Коментар


            • #36
              От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              ЗМЗ-402.1 - или нещо подобно. Абе като на Волга.
              Имах предвид тези 80-киловата!
              Карам и Латвия и Газела с такива ДВГ-ли и по книга ги дават 72-кw.
              Имам някакви спомени,че преди 20-на години бяха пускали някакви Волги с 4-клапана на цилиндър,та си помислих да ни е с такъв ДВГ.
              0осем9осем7шест0осем7едно
              Миро

              Коментар


              • #37
                От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                Първоначално публикуван от bochkata Преглед на мнение
                Имах предвид тези 80-киловата!
                Карам и Латвия и Газела с такива ДВГ-ли и по книга ги дават 72-кw.
                Имам някакви спомени,че преди 20-на години бяха пускали някакви Волги с 4-клапана на цилиндър,та си помислих да ни е с такъв ДВГ.
                Няма такива Волги с 4 клапана преди 20 години. Има с 3 клапана на цилиндър Волга 3102.
                УАЗ 31512 Мицубиши L 200

                Коментар


                • #38
                  От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                  Тия киловати ги казах на око, от знанието колко литра е и къде му е максимума. Щом казваш, че е 72 - значи е 72. За по-свикналите - 97-98 конски сили. На газ примерно с 10% повече - не знам защо.

                  Коментар


                  • #39
                    От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                    Първоначално публикуван от cvetan petrov Преглед на мнение
                    Няма такива Волги с 4 клапана преди 20 години. Има с 3 клапана на цилиндър Волга 3102.
                    Точно с 3-имах предвид,просто съм сбъркал в писането.
                    Благодаря за поправката.
                    0осем9осем7шест0осем7едно
                    Миро

                    Коментар


                    • #40
                      От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Тия киловати ги казах на око, от знанието колко литра е и къде му е максимума. Щом казваш, че е 72 - значи е 72. За по-свикналите - 97-98 конски сили. На газ примерно с 10% повече - не знам защо.
                      Само за протокола. Преди много време имаше сравнение между "двулитровите" двигатели на Волга 24-01, Ситроен ДС-19 и Мерцедес 220. На Волгата го даваха най-големия по кубатура 2240 /или там някъде/ кубика и 98 коня. Ситроена и Мерцедеса ги даваха 105-110 коня. На Волга М 21 мисля, че беше 75 коня. Топопривързвача в казармата ГАЗ 69 беше с такъв и с един тон
                      допълнителна апаратура правеш 100 км/ч без проблем по пътя между Разлог и Банско. Беше на 12 000 км. и гореше 16.5 на сто норма. С работеща апаратура 18.5 на сто. Стандартния на ГАЗ 69 бил 65 коня.
                      Това по спомени, не претендирам за точност.
                      Последно редактирано от Chicho1; 01-04-11, 20:27.
                      сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                      dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                      Коментар


                      • #41
                        От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                        Аз се сдобих с УАЗа малко непредвидено (Стефан е виновен!), но изобщо казано, разсъждението ми на тема УАЗ или подобен автомобил не е от вчера. Целта е да се получи хибрид между автомобил за дребна селскостопанска дейност, за разходки сред природата и нещо, което е най-точно описано ей тук като Get Out Of Dodge (G.O.O.D.) автомобил. В книжката са изложени разсъждения, които за тукашните условия са в най-добрия случай леко наивни, а при моите доходи, житейски приоритети и начин на живот - и трудноприложими, но имам пълно съгласие с автора за принципите. Почерпил съм и някои идеи. За цялостната си лична транспортна концепция ще пиша другаде, тук - техническата част по УАЗ, не съвсем подредена.

                        Продължаваме размишленията за газовата уредба, както и някои съображения за бензиновата такава. Набелязваме си цели:

                        1. Колата да може да запалва и да пътува с всяко от горивата неограничено, без нужда да се превключва на другото за да запали, да загрее, да се отмръзне изпарителят, да заработи парното, да се преодолее изкачване или с друга условност. Просто всичко да работи. Да може да се превключва между двете горива във всеки момент според практическите съображения на шофьора.
                        2. Мощността, ускорението и реакцията на педала да не се различават забележимо между двете горива.
                        3. Запасът от газ и бензин поотделно да осигуряват пробег, подобен на предвидената автономност по проект - това са 600-700км по пътища.
                        4. Да не се усеща миризма на газ или бензин - както при престой, така и при пътуване.
                        5. Газовата бутилка да използва съществуваща ниша в конструкцията, без да отнема пространство за пътници и (доколкото е възможно) товари. Да не се променят и параметрите на геометричната проходимост.
                        6. Да може да се експлоатира и от нормален шофьор с малко обяснения, а не да провеждам ПУЦ щом реша да дам колата на някого.
                        7. Да не се понижи общата надеждност, безопасност (вкл. пожарна) и отказоустойчивост на колата.
                        8. Да се влагат прости, достъпни детайли, всичко да може да се намери за един работен ден в София или друг голям град.

                        И сега малко общи разсъждения:

                        АГУ по принцип поставя на изпитание бензиновата помпа. Първият проблем с нея е топлината - в нормален режим, тя се нагрява от топлината на двигателя, но добре се охлажда от преминаващия през нея бензин. В крайна сметка, даже и при много загрял двигател, работещ на бензин, тя е осезаемо студено място на фона на другите детайли наоколо. Така е и направена да работи. Като превключим на газ, тя се загрява практически до температурата на двигателя - едни добри 80 градуса. От това следват две неприятности - първо, мембраната старее по-бързо и второ, бензинът, останал в нея се разширява и изпарява.
                        Противно на разпространената заблуда, нямаме проблем с "изсъхването" на мембраната - все едно, тя от едната си страна е винаги суха, а във вариантите с повече от два слоя, средните са си сухи по проект. Те не страдат от това. Стават, обаче, други две неприятности.
                        1. Помпата, пълна с бензинови изпарения, изисква доста завъртания на РВ, докато започне да помпи течен бензин при превключване. На Нива ми се е случвало да не мога да напомпя бензин даже ръчно, преди да полея помпата с вода. Не вярвам на УАЗ да е различно, лятно време.
                        2. В зависимост от това, преди или след помпата е ел.клапан, получаваме заключена между него и клапаните на помпата разширяваща се от топлината течност с високо налягане или сериозен вакуум. Вакуумът се получава от ел.клапан "преди" помпата, при охлаждане на останалите бензинови пари в нея. Той ще тегли мембраната нагоре. Значително по-проблемен е вариантът с ел.клапан "след" помпата. Течността, затворена между еднопосочните клапани на помпата и ел.клапан ще издува мембраната надолу, значително по-силно от вакуума. Единственият обем за разширение на тази течност ще се осигури от еластичността на мембраната и изходящия маркуч. Е, тези дни го опитах на дело и помпата започна да процежда бензин около ръба на мембраните. Купих си мембрани и се напънах да измисля защо стана така. В малко по-нови карбураторни автомобили, проблемът (има го и без никаква газ, но в по-малко случаи) е решен с тръбата за обратен бензин, която връща част от горивото в резервоара. Идеалната схема е в Голф2/Пасат - с обратен изход от филтър-утаитела, тя напълно избягва горните недостатъци. В УАЗ това е невъзможно - резервоарите са два и аз искам да ги запазя. Обратката трябва да се превключва заедно с разходния тръбопровод. Това е ненадеждно и може да докара преливащ резервоар. Освен това, аз имам желание да избегна всякакви възможности за смесване на горивото от двата резервоара. Така ще може да се налива в празния резервоар гориво с неизяснено качество, без да се рискува то да се смеси с другото. В тази връзка, схемата от инжекторните УАЗ, в която горивото непрекъснато се смесва между двата резервоара, е безполезна.

                        Вариант със замяната на помпата с електрическа беше успешно приложен в Нива, решава всички тези проблеми, но налага използването на предпазна електроника, а дори и с нея, той носи някои компромиси с безопасността (сценарий - помпата остава по неведоми причини включена, бензин се лее в карбуратора и около него). Това противоречи и на стремежа към надеждност - ел.помпата съдържа в най-простия случай поне един транзистор. Не щем транзистор.

                        Решение:
                        Обратка не можем да организираме, значи оставаме на варианта клапан преди помпата, обратно на вековната газаджийска мъдрост. Примиряваме се с високата температура на помпата. Ако и вакуумът успее да скъса платното, ще го отпускаме през друг ел.клапан или тънък жигльор между входа и изхода на помпата. Ел.клапаните всъщност стават два - за всеки резервоар по един. Те ще се превключват от бутона, който превключва и бензиномера или друг до него, което ще ни лиши от съмнителното удоволствие от въртенето на крана на пода. Утаителят ще се премести след тях - т.е. в коша на двигателя, където ще е по-лесен за обслужване. Друг вариант е той да си остане на мястото, а клапаните да се озоват до сондите на резервоарите. До тях и без това стигат кабелите на бензиномера - по още един няма да е фатално усложнение. Не съм сигурен дали не искам да са ми достъпни клапаните за ръчно отваряне.

                        Изпарител:
                        Специално си набавих 10+ годишен вакуумен Ловато и нов оригинален ремонтен комплект за него. Този изпарител е прост като силов министър и предсказуем като министър на финансите. Вакуумен - лишаваме се от още едно електронно удоволствие в УАЗ-а. Със сигурност съществуват по-прецизни изпарители, но тук настояваме на простота, достъпност и надеждност. Специален повод за размишление ще имам, ако някога поставя шнорхел - ще трябва да измислям схема за компенсиране на налягането, която да не страда от неплътностите на обогатителния клапан. Но това, ако изобщо стигна до шнорхел.

                        Бутилки за газ - как да съберем 60-80 литра газ в УАЗ?
                        Най-горе е описан ходът на разсъжденията ми за бутилката. Мястото под задната седалка на УАЗ е 1135 х 245 х 450мм, като последният размер е малко относителен и позволява открадване на сантиметри зад седалката. Пред седалката, преди мен са монтирали стойка за джек - аз, колкото и да се напъвам, не измислям по-добро място, значи джекът остава там. Съществуват бутилки със стандартен диаметър 244мм - те са правени за там, събират се две една до друга. Открих само един производител, който прави бутилки с този диаметър и обем над 40л - но той ги прави със полусферични дъна и максимумът, който се събира на тази дължина е 45л. Ако дъната са по-плоски, могат да се постигнат и 50л, но пък тези, които правят такива бутилки, ги правят до 40л. Гадове. Едната бутилка все едно е ограничена от петата на джека и тя ще е 40л. За другата - търсенето продължава, ако не - примиряваме се с 45л. Ефективните обеми (80%) на тези бутилки са съответно 32л и 36л. В духа на УАЗ, вероятно ще им оставя отделни зарядни устройства, а разходът от едната или другата бутилка ще се превключва подобно на бензина. Имам си и бонус - стрелката за ниво на едната бутилка се вижда от шофьорското място. Сондата на втората ще сочи или към първата (по-защитена от товарите, но абсолютно невидима) или към багажника. Разбира се, и дума не може да се отваря за дистанционен нивомер. Когато свърши - свърши.

                        По-натам ще наслагам снимки към разсъжденията. Ще има и още разсъждения, разбира се.

                        Коментар


                        • #42
                          От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                          тъй като колегата е писал много,аз ще кажа само моето мнение ,за бензиновата помпа,така сигурно е на теория,а на практика моята работи ,безпроблеммно вече повече от 10г.редовно ми се налага да превключвам на бензин(и вчера в гората свърших газта),иняма никакви проблеми.Зимата редовно паля на бензин и след това карам на газ.Имам Мерцедес на газ вече 9г,и мога да кажа че е по-проблемен на газ от Уаза,поне 3-4пъти ми е гърмяла досега.

                          Коментар


                          • #43
                            От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                            Ясене, по отношение на бензиновата помпа: На Трипера съм монтирал мембранна електрическа от отопление на Баркас (аналогична на ЗАЗ). Има ги и по някои карбураторни японски автомобили от 80-те. Няма каквато и да е електроника. Работи съвършено безотказно и не се налага да монтираш клапан за бензина. Освен това като бонус получаваш това, че при свършване на газта, просто превключваш на бензин и след няколко причуквания на помпата, карбураторът е пълен, без да се налага да въртиш на стартер до полуда или да подкачваш ръчно. Дебитът на тези помпи е напълно достатъчен за да го храни. Топлината вече не фактор, защото никой не те кара да я монтираш върху двигателя.

                            P.S. Питай Дима за помпа. Мисля, че той имаше една японска помпа суперподходяща за целта.
                            Последно редактирано от Scrapheap; 10-04-11, 08:54.
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар


                            • #44
                              От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                              Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                              Ясене, по отношение на бензиновата помпа: На Трипера съм монтирал мембранна електрическа от отопление на Баркас (аналогична на ЗАЗ). Има ги и по някои карбураторни японски автомобили от 80-те. Няма каквато и да е електроника. Работи съвършено безотказно и не се налага да монтираш клапан за бензина. Освен това като бонус получаваш това, че при свършване на газта, просто превключваш на бензин и след няколко причуквания на помпата, карбураторът е пълен, без да се налага да въртиш на стартер до полуда или да подкачваш ръчно. Дебитът на тези помпи е напълно достатъчен за да го храни. Топлината вече не фактор, защото никой не те кара да я монтираш върху двигателя.
                              И като се има предвид, че ще работи по-рядко отколкото в ЗАЗа, на практика ще е вечна.

                              Коментар


                              • #45
                                От: УАЗ-469Б - взаимно опознаване, конфликти и идеи

                                Електрическа помпа имам от убитата Нива. Единственият транзистор в нея ще прежаля, но вие ми кажете какво става, когато двигателят спре, а помпата продължи да работи. Акумулаторът е голям. Вариант е да се подходи като при електрическите изпарители - с реле за време. То е електронно.

                                r_vardarov: от "няма проблеми" най-много ме е страх. Мога да ти кажа, защо ти нямаш проблеми: клапанчетата на помпата ти имат леко пропускане назад. Аз веднага мога да си го осигуря, но то ще докара други проблеми, които ти нямаш, а за мен са важни.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X