Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газова уредба на Дизел?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Re: Газова уредба на Дизел?!

    притежавам форд -f -250, 7.3 команрейл . преди около година го оборудвах с газ . уредбата я закупих от сащ . направих запитване до дилър на форд и той ме насочи към сеответния производител . в комплекта дойде изпарител , блок управление , всички връзки и подробен инструктаж . само бутилката си закупих от тук . монтажа и настройките го направи един приятел притежаващ газ - сервиз . според документацията ефекта трябва да бъде 25 % + на мощноста и 25% икономия , като всичко това е в резултат от пълното изгаряне на нафтата под влиянието на газта . на практика увеличаването на мощноста се усети чуствително , а горивото като литар/км си остана същото но спрямо режима на каране се мени % газ в горивната смес от където дойде и икономията .
    навъртял съм над 20 х.км. и съм много доволен

    Коментар


    • #17
      Re: Газова уредба на Дизел?!

      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Доста я дъвкахме тая тема, но е много интересна!
      Трябва да ви разочаровам обаче, че и за двама ви не става. Дизела трябва да е с директно впръсквне...
      Не съм съгласен. Автора на статията е реализирал захранване с газ и нафта на дизелов 1.6 VW, не ми се вярва, че е с директно впръскване. Пак същия автор разглежда 3 варианта за атмосферен, турбодизелов и турбодизелов с интеркулер.
      Прикачени файлове
      Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
      Discovery 2.5 TD5 2000 EX
      Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

      Коментар


      • #18
        Re: Газова уредба на Дизел?!

        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
        Доста я дъвкахме тая тема, но е много интересна!
        Трябва да ви разочаровам обаче, че и за двама ви не става. Дизела трябва да е с директно впръсквне...
        Моята машина е LR Disco, а до колкото си спомням в документацията и пише, че е с директно впръскване...
        Последно редактирано от Barbaron; 25-04-07, 08:03.
        Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
        Discovery 2.5 TD5 2000 EX
        Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

        Коментар


        • #19
          Re: Газова уредба на Дизел?!

          Първоначално публикуван от quadra Преглед на мнение
          Да, ама нещо се губи...
          ....По обективни и субективни причини

          Сега на въпроса - IDI двигателите не са особенно подходящи заради предкамерата. Причината е че горивото изгаря реално малко по-рано отколкото при двигателите с директно впръскване. Причината най вероятно е в скоростта на движение на фронта на горене на дизеловото гориво - при IDI, горивото изгаряйки в предкамерата разширява въздуха и той придвижвайки се към буталото започва да го избутва надолу. Да ама за всичко това е необходимо време, което разбира се не е голямо но е по-голямо от директното впръскване. При това положение вкарвайки газ в камерата, скоростта на изгаряне и съответно фронта на горене на сместта става по - голяма в сравнение с чистия дизел(газта изгаря по-бързо) и резултатът би трябвало да е чукане на двигателя като че ли аванса е прекалено голям. А това не е добре по общото мнение. Предполагам че и тайминга на двата двигателя е различен. Използването на IDI двигатели е продиктувано основно от обезшумяване на последния. Известно е че DI двигателите са по-шумни, но пък са по-икономични. Това е моето може би не съвсем техническо и научно обяснение на причините за непригодността на IDI двигателите за смесена употреба на ГАЗ и ДИЗЕЛ.

          Какво показа практиката при мен. С използване на обикновенна бутилка газ за горене ми се появи проблем свързан с обледеняване и спиране на процеса на изпарение на газта. Лятото не е толкова голям проблем но зимата си е истински, тъй като притока на газ просто спира. С изпарител този проблем се решава перфектно. Относно икономическия ефект - той е практически нулев, а причината е високата цена на газта и относително ниския разход на дизелово гориво на моя двигател, от тук като се замести съответното количество дизел с газ се получава икономия от да речем 0,70-1лв. на 100км. Би трябвало при двигатели лапащи повече гориво да има по-съществена разлика, но при мен резултатът е такъв. Относно мощността на двигателя, мога да кажа че ефекта е впечатляващ и може да се сравни с NO-са при бензиновите двигатели, с тази разлика че на газ можеш да караш без ограничението от 60 сек. както е при NO-са. И накрая но според мен не на последно място е ЕКОЛОГИЯТА. С газ е възможно и да се покрият нормите ЕВРО4 без всичките тия с-ми за рециркулации на газовете, филтри за изгаряне на твърди частици, впръскване на луга или блу не знам кво си. Основен недостатък е използването на втора горивна с-ма

          Да обобщя личния опит: не е лошо да се кара с газодизел, но аз поради гореизброените причини го правя само когато пътувам през лятото и то на дълъг път т.е двигателя работи в относително постоянен режим на работа. Предполагам че с монтаж на изпарител и управление на количеството газ подавано към двигателя ще се постигнат по-добри резултати, но нещо сумите които виждам по нета за готови такива системи не ми се рентират въобще и предпочитам нещата да са такива каквита са.
          Поздрави
          ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

          Коментар


          • #20
            Re: Газова уредба на Дизел?!

            Е добре де, по мойта простичка логика зада изгори нафтата все пак требва да има въздух.... нали? Е те тоя същия въздух, ако подаването на газта става преди турбината, един път тя с перката смесва газта с въздуха, после минава и през интеркулера.... та мисълта ми беше, че доброто смесване на газ и въздух, която смес е необходима за взрив на нафтата, БИ трябвало да осигури това "по-пълно" изгаряне, независимо от бренери и други неща. С две думи - щом нафтата има достъп до въздух => има и достъп до газта, откъдето трябва да се получи по-пълно изгаряне....
            Поне така си мисля аз....
            Don't hunt IF you can't kill
            първо 0883 после 333 накрая 448

            LZ1BGD

            Коментар


            • #21
              Re: Газова уредба на Дизел?!

              Първоначално публикуван от hammer Преглед на мнение
              Е добре де, по мойта простичка логика зада изгори нафтата все пак требва да има въздух.... нали? Е те тоя същия въздух, ако подаването на газта става преди турбината, един път тя с перката смесва газта с въздуха, после минава и през интеркулера.... та мисълта ми беше, че доброто смесване на газ и въздух, която смес е необходима за взрив на нафтата, БИ трябвало да осигури това "по-пълно" изгаряне, независимо от бренери и други неща. С две думи - щом нафтата има достъп до въздух => има и достъп до газта, откъдето трябва да се получи по-пълно изгаряне....
              Поне така си мисля аз....
              На практика така и трябва да става. Освен това газта сваля температурата на нагнетявания въздух, което води до вкарване на повечече кислород. Повече кислород по- добро горене, намаляват се вредните емисии, увеличава се мощноста.
              Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
              Discovery 2.5 TD5 2000 EX
              Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

              Коментар


              • #22
                Re: Газова уредба на Дизел?!

                Ама то май само ние с тебе сме мераклии. От това което разбрах от постовете на Д-макс, при него май количеството подавана газ е постоянно, ако бъркам - извинявам се. Дай да измислим нещо което да подава газ пропорционално на нафтата - примерно към 25- 30%. Мисля си за някакво кранче закрепено около ГНП-то и да се развърта и затяга в зависимост от това колко си натиснал педала...
                Или нещо подобно ....
                Don't hunt IF you can't kill
                първо 0883 после 333 накрая 448

                LZ1BGD

                Коментар


                • #23
                  Re: Газова уредба на Дизел?!

                  Първоначално публикуван от hammer Преглед на мнение
                  Ама то май само ние с тебе сме мераклии. От това което разбрах от постовете на Д-макс, при него май количеството подавана газ е постоянно, ако бъркам - извинявам се. Дай да измислим нещо което да подава газ пропорционално на нафтата - примерно към 25- 30%. Мисля си за някакво кранче закрепено около ГНП-то и да се развърта и затяга в зависимост от това колко си натиснал педала...
                  Или нещо подобно ....
                  Работя по въпроса. Ще споделя какво съм направил при завършен проект. Ще снимам и опиша подробно нещата.
                  Смятам да използвам стандартни елементи от газови уредби + електронен блок за управление взимащ информация от датчиците на колата и управляващ дебита на подаваната газ.
                  Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
                  Discovery 2.5 TD5 2000 EX
                  Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

                  Коментар


                  • #24
                    Re: Газова уредба на Дизел?!

                    www.msdignition.com
                    дано ви е от полза информацията

                    Коментар


                    • #25
                      Re: Газова уредба на Дизел?!

                      Аз не се опитвам да ви разубеждавам. Дори напротив! Радвам се, че има хора, които експериментират с техниката. Още повече, че дизеловият двигател дава богати възможности за това - метан, пропан-бутан, биодизел... Последният ми се струва най-перспективен, обаче нашите търгаши няма да се налапат. Само 20 ст. разлика с тоя от ОПЕК!

                      Коментар


                      • #26
                        Re: Газова уредба на Дизел?!

                        Първоначално публикуван от Barbaron Преглед на мнение
                        Работя по въпроса. Ще споделя какво съм направил при завършен проект. Ще снимам и опиша подробно нещата.
                        Смятам да използвам стандартни елементи от газови уредби + електронен блок за управление взимащ информация от датчиците на колата и управляващ дебита на подаваната газ.
                        Само да не стане 1000 кинта майсторлъка, че баси икономията ще стане - докато я избием ......
                        Don't hunt IF you can't kill
                        първо 0883 после 333 накрая 448

                        LZ1BGD

                        Коментар


                        • #27
                          Re: Газова уредба на Дизел?!

                          Обикновен изпарител и бутилка би трябвало да свършат работа.
                          Има ЛОВАТО за турбо но и обикновения електрически би трябвало да свърши работа.Слагаш смесителна плочка веднага след филтъра.Подгряваш си изпарителя от някоя топла тръба и решаваш проблема на D-MAX .Изпарителя ще пуска газ според смученето на двигателя.
                          В този случай трябва да се смесят три горива в правилно съотношение.Газта не е основно гориво затова на ниски обороти предполагам ще си работи предимно на дизел , а при включено турбо ще вкара и газ.
                          Според мен ефекта ще е много форсиран двигател с малко натиснат педал.
                          Това с електронния блок се нарича ламбда контрол, иструва 150 лв и взима информация от ламбда сондата и потенциометъра на дросела, но пробвай 1 с обикновен вентил за регулиране който струва 1 лв.Така ще усетиш по-добре двигателя ,а икономията от таз електроника е около 1литър на 100 км. ако си 100% на газ. В случай май ще бъде дизел/газ-70/30.

                          Коментар


                          • #28
                            Re: Газова уредба на Дизел?!

                            Първоначално публикуван от ceko26 Преглед на мнение
                            Обикновен изпарител и бутилка би трябвало да свършат работа.
                            Има ЛОВАТО за турбо но и обикновения електрически би трябвало да свърши работа.Слагаш смесителна плочка веднага след филтъра.Подгряваш си изпарителя от някоя топла тръба и решаваш проблема на D-MAX .Изпарителя ще пуска газ според смученето на двигателя.
                            .
                            Тц. Така не става. Замисли се хуубаво , проследи системата и ще видиш че не става.
                            Тия дни ще пусна малко газ директно от туристическа бутилка в колекторите на двигателя, които си "чука" на тихи обороти.Ако няма "давене" и оборотите нарастват и работи нормално и равномерно-добре.
                            Останалото е лесно.
                            Уморените коне не ги убиват , нали ??

                            Коментар


                            • #29
                              Re: Газова уредба на Дизел?!

                              Да, няма да стане толкова лесно... Дизеловия двигател не "смуче", няма вакуум след дросела просто защото няма дросел. Иначе изпарител ще трябва.
                              Не знам Макавеев (mac) на какво ще пробваш, но непременно пиши за резултата да събираме база данни за различни машини

                              Коментар


                              • #30
                                Re: Газова уредба на Дизел?!

                                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                                Да, няма да стане толкова лесно... Дизеловия двигател не "смуче", няма вакуум след дросела просто защото няма дросел. Иначе изпарител ще трябва.
                                Това имах пред вид. Изпорителя в този случай ще служи само да изпарява газта а не като дозатор който да подава газ според степента на засмукване.Така ако няма дроселова клапа в момента в който подадем "нафта" ще се създаде ваккум изпарителя ще реши че има нужда от газ,ще пусне и дори да пуснем педала на "нафтата"вече е процеса вече е неконтролируем (пуска се много газ защото нямаме дросел и не може да регулираме ваккума) и след 5 минути двигателя е гръмнал от свръх обороти.Ако се панираме и не затворим газовия клапан, разбира се.
                                Спасението е механично да подаваме изпарена газ,и нещо ми подсказва че колкото е по близо до всмукателните клапани , толкова по добре.(може да се пробият колекторите и да се сложат щуцерчета)
                                Уморените коне не ги убиват , нали ??

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X