Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газова уредба на Дизел?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Re: Газова уредба на Дизел?!

    Първоначално публикуван от Макавеев (mac) Преглед на мнение
    Тц. Така не става. Замисли се хуубаво , проследи системата и ще видиш че не става.
    Тия дни ще пусна малко газ директно от туристическа бутилка в колекторите на двигателя, които си "чука" на тихи обороти.Ако няма "давене" и оборотите нарастват и работи нормално и равномерно-добре.
    Останалото е лесно.
    Правилно, и аз направих същото преди да правя инсталацията!
    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

    Коментар


    • #32
      Re: Газова уредба на Дизел?!

      Такааа... Упражнението приключи.
      Двигател ИСУЗУ 2,2Д
      Вкарах газ (изпарената) фракция на в всмукателните тръби на мястото където влизат картерните газове.
      Накратко. кото подам газ от бутилката дв. се форсира ,но не може да достигне много високи обороти (няма оборотомер) като работата му е неустоичива и неравномерна.
      Възможни причини.
      1. недостиг на газ (бутилката се изстудява осезателно)
      2. небалансирана горивна смес . от една страна константно количество нафта (като за тихи обороти) , голямо количество газ , и съответно по малко въздух.
      3. центровка. Тя е направена за дизел, а газта се запалва по-бързо от нафтата и както се чува от клипа има едно доста неприятно причукване на "аванса" Всъщност на клипа не се чува толкова добре колкото на живо.
      По- време на движение , когато се подава газ само от бутилката причукванета на двигателя е отвратително.Може би ако се промени центровката в малки граници ще промени към по добре. Но пък ще стане трудно паленето когато е студен двигателя.
      Сега се сещам че на Тойота Карина 2.0 Д (2С мотор) на нафтовата помпа има възможност за лесна промяна на центровката в малки граници .ПОНЕ така предполагам , не съм 100% сигурен.Че може да ми се смее някой,който разбира
      Разбира се там е направено автоматично.Външно устройство което в зависимост от температурата избутва една рейка,които променя "центровката" Ако се "побългари"системата и може да се променя момента на впръскване с едно жило от купето. Такива сисеми може да има и на други автомобили.
      Общо заключение . Така не е добре. Не че не става.
      Експериментите спират докато се намира нафта на 1.20лв.;
      Гледайте и слушайте клипчетета, макар че качеството е лошо
      https://htftp.offroad-bulgaria.com/mac/isuzu%20gaz/
      Уморените коне не ги убиват , нали ??

      Коментар


      • #33
        Re: Газова уредба на Дизел?!

        значи според мен е първата причина недостиг на газ...зимата една кола бензинова беше замръзнала.и нямаше бензин.от туристеческа бутилка и пуснах газ в карбуратора.запали веднага.уточнявам колата нямаше грам бензин..работи равномерно но при подаване на газ на педала гасни.като запаля работи .според мен когато се изфорсира не и стига гаста от бутилката.така колата работи около 20мин после бутилката замръзна и взе да вкарва втечнена газ.получи се обратния ефект .на ниски обороти се дави а на високи работи добре.явно без испарител неможе да е точно испълнимо на дизела ще дава грешка.а пък за чукането предполагам че е от октана на газта

        Коментар


        • #34
          Re: Газова уредба на Дизел?!

          Затова написах ,че на ниски ще работи само на дизел а на високи си смуче доста добре.На изпарителя мембраната може да се направи много чуствителна с по-слаба пружина.Но няма да се настрой защото на турбо двигателя си увеличава обема на засмукания въздух много.Изпарителя няма да успее да пуска малко за ниските обороти и много за турбо зоната.Трябва да се избере в кой от режимите да се подава газ. Като се сложи и смесителна плочка след нея ще се получи подналягане и ще действа съвсем прилично.
          През филтъра на бензиновата и дизеловата кола минава сигурно еднакво количеств въздух.
          След дросела не се свързва изпарител никога.

          Коментар


          • #35
            Re: Газова уредба на Дизел?!

            Първоначално публикуван от ceko26 Преглед на мнение
            Затова написах ,че на ниски ще работи само на дизел а на високи си смуче доста добре.На изпарителя мембраната може да се направи много чуствителна с по-слаба пружина.Но няма да се настрой защото на турбо двигателя си увеличава обема на засмукания въздух много.Изпарителя няма да успее да пуска малко за ниските обороти и много за турбо зоната.Трябва да се избере в кой от режимите да се подава газ. Като се сложи и смесителна плочка след нея ще се получи подналягане и ще действа съвсем прилично.
            През филтъра на бензиновата и дизеловата кола минава сигурно еднакво количеств въздух.
            След дросела не се свързва изпарител никога.
            Имам две забележки - има изпарители за турбоколи с различни степени на редукция извън и в турбозоната - тогава едната част не е свързана с атмосферата, а взима налягане от след турбината. Второ има система която подава газ след дроселовата клапа, някакъв Рензоматик е мисля и се ръководи от стъпково електромоторче количеството подаван газ. Има и по-стар вариант - малка дроселова клапа на пътя на изпарената газ която се отваря в синхрон с голямата основна за въздуха... Така или иначе тези системи не са получили широко приложение.
            Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

            Коментар


            • #36
              Re: Газова уредба на Дизел?!

              Да ама целта беше да е евтино.

              Коментар


              • #37
                Re: Газова уредба на Дизел?!

                Първоначално публикуван от Макавеев (mac) Преглед на мнение
                Общо заключение . Така не е добре. Не че не става.
                Експериментите спират докато се намира нафта на 1.20лв.
                Мдам... И аз имах идеи да правя този експеримент, но ми липсваше желание защото не виждам никаква файда от преминаване от дизел на пропан бутан чисто икономически. Виж, на метан сметките сигурно ще са други.
                Идеята за тази "фумигация", дадена във връзките по-горе беше да се поддържа определено процентно съотношение газ/дизел във всички режими за да може да се почувства разлика в мощността. Газта става един вид катализатор с по-високата си температура на изгаряне и от там се получава по-добро изгаряне и на нафтата.
                А в твоя опит използваш нафтата само като запалка и се опитваш да пробуташ на мотора като основно гориво газ.

                Коментар


                • #38
                  Re: Газова уредба на Дизел?!

                  Не е трудно да се направи механично устройство , регулируем кран на газта , което да се движи в синхрон с рейката на ГНП-то и така подаването на газ/нафта да е процентно балансирано.А и ще може да се регулира съотношението.
                  Лошото е че при по-голямо количество газ целия процес на горенето избързва значително , поради което се получава и това тракане.
                  Уморените коне не ги убиват , нали ??

                  Коментар


                  • #39
                    Re: Газова уредба на Дизел?!

                    Май точно за това тракане ставаше въпрос в онази връзка. Изглежда конструкцията на горивната камера на дизелите с директно впръскване позволява то да се избегне или значително да се намали.
                    А онова устройство за корекция на аванса в ГНП-то, за което говориш по-горе според температурата, позволява само да се увеличава предварението, а не обратното както ще е необходимо.

                    Коментар


                    • #40
                      Re: Газова уредба на Дизел?!

                      Идеята за използване на LPG не престава да ме занимава. През почивните дни направих следния опит:
                      двигател 300 TDI (директно впръскване) 122 hp. управление с EDC.
                      - Използвах 5 литрова туристическа бутилка. С помощта на 8 мм маркуч подадох газ във въздушния филтър на колата. Запалих и плавно започнах да подавам LPG, като внимателно следях за промяна в работата на двигателя. При достигане на увеличение на оборотите с 35-40% двигателя започна на работи неравномерно, появиха се предвестници на чукане. Леко намалих оборотите с регулиране подаването на LPG (виж прикачените файлове). След това с помоща на един приятел който седеше на шофьорското място отработихме варианта подаване на нафта + LPG. Когато се спазваше пропорцията нафта : LPG = 65% : 35% ( субективно определено спрамо оборотите). Двигателя работеше без да издава тревожни шумове. След като се убедих, че е възможна работата с LPG + нафта, закрепих бутилката м/у седалките, прекарах маркуча, така че да не пречи при шофиране, регулирах оборотите на празен ход и така изминах 40 км.
                      За краткото разстояние направих следните изводи:

                      1. Необходим е изпарител. Бутилката хвана 1.5 мм скреж. Преохлаждането доведе до намаляване на притока и се наложи да правя корекция на подаденaта газ.
                      2. Ефекта от ползването на LPG бе повече от задоволителен. Колата набира с лекота, стана много динамична.
                      3. Определено намаляха пушилките.
                      4. Необходимо е управление на подаваната LPG в синхрон с подаването на нафта.
                      В момента мисля върху управлението на подаваната LPG.
                      Прикачени файлове
                      Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
                      Discovery 2.5 TD5 2000 EX
                      Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

                      Коментар


                      • #41
                        Re: Газова уредба на Дизел?!

                        Първоначално публикуван от Barbaron Преглед на мнение
                        Идеята за използване на LPG не престава да ме занимава. През почивните дни направих следния опит:
                        двигател 300 TDI (директно впръскване) 122 hp. управление с EDC.
                        - Използвах 5 литрова туристическа бутилка. С помощта на 8 мм маркуч подадох газ във въздушния филтър на колата. Запалих и плавно започнах да подавам LPG, като внимателно следях за промяна в работата на двигателя. При достигане на увеличение на оборотите с 35-40% двигателя започна на работи неравномерно, появиха се предвестници на чукане. Леко намалих оборотите с регулиране подаването на LPG (виж прикачените файлове). След това с помоща на един приятел който седеше на шофьорското място отработихме варианта подаване на нафта + LPG. Когато се спазваше пропорцията нафта : LPG = 65% : 35% ( субективно определено спрамо оборотите). Двигателя работеше без да издава тревожни шумове. След като се убедих, че е възможна работата с LPG + нафта, закрепих бутилката м/у седалките, прекарах маркуча, така че да не пречи при шофиране, регулирах оборотите на празен ход и така изминах 40 км.
                        За краткото разстояние направих следните изводи:

                        1. Необходим е изпарител. Бутилката хвана 1.5 мм скреж. Преохлаждането доведе до намаляване на притока и се наложи да правя корекция на подаденaта газ.
                        2. Ефекта от ползването на LPG бе повече от задоволителен. Колата набира с лекота, стана много динамична.
                        3. Определено намаляха пушилките.
                        4. Необходимо е управление на подаваната LPG в синхрон с подаването на нафта.
                        В момента мисля върху управлението на подаваната LPG.
                        Абсолютно правилни изводи! Относно изпарителя, мога да кажа че някои фирми вкарват преди турбокомпресора не газова фаза на LPG, а течна, в много малки количества, и тъй като там непрекъснато преминава доста въздух пък и преминавайки през турбината се изпарява моментално без остатък, обезмисля поставянето на изпарител и замръзването на бутилката. За сега не съм намерил единствено решение на проблема, как да подавам течната фаза от битова бутилка по гъвкъв тръбопровод(а не меден) до двигателя. Причината е че понякога бутилката ми пречи в товарното и предпочитам да не е монтирана неподвижно. Синхронното подаване е хубаво но доста сложно тъй като трябва непрекъснато сравняване на количеството подавана нафта и LPG, а тая работа е за комп, което пък доста комплексира и оскъпява нещата.
                        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                        Коментар


                        • #42
                          Re: Газова уредба на Дизел?!

                          Идвам от гаража където токущо пробвах упражнението с туристическата бутилка и обикновен маркУч на Pajero 2,5 TDI '92. Резултати:
                          1. Гадна воня на нещо си, навярно резултат от скапаната газ в бутилката...(като се готви в стаята вони подобно, само че сега беше в комбинация с миризма на отработена нафта), и нямаше грам пушек.
                          2. Повишаване на оборотите до близо 2х без следа от намерения да се опитва да "трака". Оборотите може би биха се вдигнали още с повече ЛПГ (LPG) ама нЕма кой да трае в гаража на тая воня от скапаната газ...
                          Аз отдавна пея за някакъв механизъм за променливо подаване на газ в определена пропорция с нафтата, ама никой не помага....
                          Барбароне, за такъв механизъм преди мислях да се направи едно лостче към кранче като това на бутилката, само че да се закрепи към жилото на газта, някъде при ГНП-то и да отваря и затваря командвано от жилото... Само че сега виждам, че НЕМА да стане просто защото му трябват няколко оборота (на кранчето) за да пусне достатъчно газ..... Обаче сега като се замисля на кранчето може да му се направи нещо като макаричка с няколко навивки....Тва е идея 1!
                          За Идея 2 ми се върти нещо като сферичен кран като тези използвани във ВиК инсталациите, пак с няколко побългарявания, за да се регулира чрез жилото на газта....
                          В момента немога да подкрепя обясненията си със снимков материал(няма ми го апарата в момента), и разчитам на досетливостта на заинтересованите.
                          Поздрави!
                          Don't hunt IF you can't kill
                          първо 0883 после 333 накрая 448

                          LZ1BGD

                          Коментар


                          • #43
                            Re: Газова уредба на Дизел?!

                            Първоначално публикуван от hammer Преглед на мнение
                            Идвам от гаража където токущо пробвах упражнението с туристическата бутилка и обикновен маркУч на Pajero 2,5 TDI '92. Резултати:
                            1. Гадна воня на нещо си, навярно резултат от скапаната газ в бутилката...(като се готви в стаята вони подобно, само че сега беше в комбинация с миризма на отработена нафта), и нямаше грам пушек.
                            2. Повишаване на оборотите до близо 2х без следа от намерения да се опитва да "трака". Оборотите може би биха се вдигнали още с повече ЛПГ (LPG) ама нЕма кой да трае в гаража на тая воня от скапаната газ...
                            Аз отдавна пея за някакъв механизъм за променливо подаване на газ в определена пропорция с нафтата, ама никой не помага....
                            Барбароне, за такъв механизъм преди мислях да се направи едно лостче към кранче като това на бутилката, само че да се закрепи към жилото на газта, някъде при ГНП-то и да отваря и затваря командвано от жилото... Само че сега виждам, че НЕМА да стане просто защото му трябват няколко оборота (на кранчето) за да пусне достатъчно газ..... Обаче сега като се замисля на кранчето може да му се направи нещо като макаричка с няколко навивки....Тва е идея 1!
                            За Идея 2 ми се върти нещо като сферичен кран като тези използвани във ВиК инсталациите, пак с няколко побългарявания, за да се регулира чрез жилото на газта....
                            В момента немога да подкрепя обясненията си със снимков материал(няма ми го апарата в момента), и разчитам на досетливостта на заинтересованите.
                            Поздрави!
                            Драги Hammer,

                            Има една джаджа, казва се ламбда контол(виж снимката), представлява регулируем газов дросел, куплиран със стъпков двигател към него върви и електронен блок за управление. Джаджата взима сигнал от ламбда сондата и в един тесен интервал управлява дебита на LPG подаван към изпарителя. В момента си пиша с един господин от фирма предлагаща газови системи. При мен на мойто LR Disco имам потенциометър на педала за газта. Смятам от там да взема сигнал за съответното положение на педала и чрез някакво преобразуване да управлявам стъпковия двигател.

                            Съветвам те опитите с LPG да правиш на открито, че да не стане някоя беля. При мен нямаше никаква миризма. По-скоро се изгуби специфичния аромат на нафта. Лошата миризма - подобна на развален чесън е от веществото което се вкарва в LPG за да се индицира изтичане на газ. Нямам представа къде си пускал LPG ( в коя част на смукателната система), но тази миризма ме кара да мисля, че част от LPG горивото не е било поемано от двигателя, я се разпилявало в околното пространство.
                            Прикачени файлове
                            Последно редактирано от Barbaron; 07-05-07, 16:09.
                            Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
                            Discovery 2.5 TD5 2000 EX
                            Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

                            Коментар


                            • #44
                              Re: Газова уредба на Дизел?!

                              Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                              За сега не съм намерил единствено решение на проблема, как да подавам течната фаза от битова бутилка по гъвкъв тръбопровод(а не меден) до двигателя. Причината е че понякога бутилката ми пречи в товарното и предпочитам да не е монтирана неподвижно.
                              Подаването на течна фаза ще стане и по гумен армиран маркуч защото налягането е около 5 атм., но е много относително и зависи от това колко е пълна бутилката, каква е околната температура около бутилката... Маркучи до 10 атм. се продават много. Задължително ще трябва дюза на края на маркуча за да поддържа налягането вътре в него защото ако започне изпарение вътре веднага ще замръзне.
                              В тази връзка подчертавам, че след дюзата веднага ще започне обледеняване и ако това става преди турбокомпресора се плаша да не се обледенят лопатките му и при тези 100 000 оборота си представете какво може да стане...

                              Коментар


                              • #45
                                Re: Газова уредба на Дизел?!

                                Първоначално публикуван от Barbaron Преглед на мнение

                                Има една джаджа, казва се ламбда контол, представлява регулируем газов дросел, куплиран със стъпков двигател към него върви и електронен блок за управление. Джаджата взима сигнал от ламбда сондата и в един тесен интервал управлява дебита на LPG подаван към изпарителя. В момента си пиша с един господин от фирма предлагаща газови системи. При мен на мойто LR Disco имам потенциометър на педала за газта. Смятам от там да взема сигнал за съответното положение на педала и чрез някакво преобразуване да управлявам стъпковия двигател.
                                Можеш да пробваш, но ламбда сондата не е предвидена за дизелов двигател и саждите ще я скапят много бързо.
                                Имам друга идея - идеален индикатор за постъпващото гориво в двигателя е налягането след турбото(в смукателния колектор и интеркулера) Налягането е строго пропорционално на подаваното гориво. Аз ползвам електронен манометър за цифрова индикация в купето, но той дава и сигнал за управление на външни устройства и ще може да се ползва за управление на такъв вентил

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X