Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Издирва се перфектния боб

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Издирва се перфектния боб

    Мещер, имам я тази книга. Само че я давам тук в Бургас. Заповядай, позвъни 0895/504680

    Коментар


    • #32
      От: Издирва се перфектния боб

      Да ви кажа една хитринка за накисването. Сложете една лъжица готварска сол при накисването.А за мен най-хубавия боб е тафче-графче. С много черен пипер и чюти чушки. Обичам и боб-чорба в гърне. Няма друг такъв вкус.

      Коментар


      • #33
        От: Издирва се перфектния боб

        Ето,една рецепта и от мен - любимата ми !!!Казва се 'боб по хайдушки',и се прави някъде на 'теферич' - да речем в гората.Сгорещявате на бавен огън вода,след това вземате боба,и го накисвате до другият ден.На сутринта,го слагате да поври около 4-5 минути,след което му сменяте водата,и го слагате отново да си къкри бавно на глинено гърне,около 5-6 часа,като доливате по малко вода.Когато е почти готов,слагате сол,лук,малко дивисил(или който иска други подправки),и го оставяте да поври още малко.Когато,вече ви омръзне да носите дърва за огъня,пък сте и огладнели и жарта е станала доста,сваляте гърнето от огъня и с силен ритник го запращате на края на полянката,и мятате пържолите на жарта......е,те това е рецептата 'боб по хайдушки'.С боб,хайдутлук се не прави !!!

        Коментар


        • #34
          От: Издирва се перфектния боб

          Е, те това е най-хубавата рецепта! Браво, колега! Мисля да я пробвам.

          Коментар


          • #35
            От: Издирва се перфектния боб

            Аз съм си закърмен с тоя бобец Понеже имам рода в родопите и преди години боба го правеше прабаба ми (която почина преди години) Където и да е правен с каквито и да са рецепти в родопите става чуден. Баба ми в Пловдив като ми е правела преди боб, не е бил толкова вкусен колкото сега когато е в родопите и там ми прави. Закусвам, обядвам и вечерям с боб със селски хляб при наличие на масата тава с агнешко. Отделно, че прави и доста родопски ястия и си кваси мляко и си прави кашкавал

            П.П. След 2 часа тръгвам за родопите, познайте какво съм си поръчал

            Коментар


            • #36
              От: Издирва се перфектния боб

              Първоначално публикуван от Емил Трайков Преглед на мнение
              Аз съм си закърмен с тоя бобец Понеже имам рода в родопите и преди години боба го правеше прабаба ми (която почина преди години) Където и да е правен с каквито и да са рецепти в родопите става чуден. Баба ми в Пловдив като ми е правела преди боб, не е бил толкова вкусен колкото сега когато е в родопите и там ми прави. Закусвам, обядвам и вечерям с боб със селски хляб при наличие на масата тава с агнешко. Отделно, че прави и доста родопски ястия и си кваси мляко и си прави кашкавал

              П.П. След 2 часа тръгвам за родопите, познайте какво съм си поръчал
              Да е жива и здрава баба ти!
              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

              Коментар


              • #37
                От: Издирва се перфектния боб

                Една рецепта и от северозапада, където казваме "просто като боб". Важно е бобът да е "пешак" (дребен и бял) а тенджерата голяма. Не накисвам предварително, не слагам нищо като пирон или недай си боже алкохол... Всичко по предназначение а бобът става бавно - закон! Та бобът във вода на котлона. Като заври сменям първата вода. След това като порозовее и леко започне да се бели. Тогава слагам нарязани на ситно лук, моркови, настърган домат или от домашна консерва и печени или сушени чушки. Тогава слагам и малко сол и олио (колкото считаш за нормално и още 1/3), боб от олио не се плаши! И пак на тих огън да къкри. Когато, след опитване си убеден че чорбата е готова, досоляваш при нужда (внимава се защото топлото лъже и може да се пресоли) и добавяш подправките - джоджен и дивесил. Ако чушкита са сушени им отделям люспите. Това е чорбата.

                На другият ден се запръжва лук, след това се добавя лъжица червен пипер и две-три лъжици брашно. И се добавя вчерашната чорба. Може мазнината да е олио със свинска мас 1/1 и малко пръжки. Това е яхнията.

                На третият ден, ако е останало нещо се започа на фурната със още сушени чушки! Или се затопля на котлон като като заври се чукват едно - две яйца!

                Накратко резултатът е с едно варене - три манджи.

                Е, ако се чувстваш по-така, може по всяко време да се добавят екстри, като пушени ребърца (задължително с кокъл) или сушени манатарки ама от де такива екстри по северозапада!

                Да ви е сладко, а аз отивам за салфетки!

                Коментар


                • #38
                  От: Издирва се перфектния боб

                  Аз гледам боб в градината ни, става и за зелен боб без конци. И аз мисля, че е най-добре в глинен гювеч и във фурната за около 3-4 часа - вода, боб и олио. Само солта трябва да се сложи половин час, преди да е готов, + лука, защото иначе трудно увира, да не кажа, че въобще не става добре, ако солта се сложи в началото. Заедно със солта може да се сложи чорба от кисело зеле или 1-2 нарязани домата за подкиселяване. Бобът е готов, когато започне да се разкашква от само себе си.
                  Най-накрая се слага джоджен и червен пипер. Който обича люти чушки, също може да сложи.

                  Може леко да се препече една сладка сушена чушка и да се натроши отгоре.

                  На другия ден, каквото остане от боба, може да се запържи в тиган с лук и нарязано кисело зеле.

                  Най-важното е да е в глинен съд и да не се слага солта в началото, както и бобът да е от своята градина. Другото са варианти.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Издирва се перфектния боб

                    Бързайки за салфетките забравих да спомена, че при сервирането в чиниите се поръсва обилно със сминдул (сминдух) и се предлага в комбинация с кисел чесън!

                    Накрая ще цитирам един надпис от WC-то в "Дева"-та:

                    "най-силното оръжие на българина е БОБЪТ!!!"

                    Коментар


                    • #40
                      От: Издирва се перфектния боб

                      Първоначално публикуван от 3apu Преглед на мнение
                      ... и се предлага в комбинация с кисел чесън!
                      А ето този продукт, домашно приготвен, с добавени дребни сливи и копър , е истински елексир .
                      0899 шест5313нула
                      За всекиго по нещо

                      Коментар


                      • #41
                        От: Издирва се перфектния боб

                        Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                        А ето този продукт, домашно приготвен, с добавени дребни сливи и копър , е истински елексир .
                        Wait for it!
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #42
                          От: Издирва се перфектния боб

                          Първоначално публикуван от 3apu Преглед на мнение
                          Wait for it!
                          Ан такаа.. Само чакам да излезе "млечния" пресен чесън и слагам един бидон от тоя разкош !
                          0899 шест5313нула
                          За всекиго по нещо

                          Коментар


                          • #43
                            От: Издирва се перфектния боб

                            Само искам да напомня, че млечният чесън е на пазара!!! Само да покажа днес какво сътворих:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 4568.jpg
Прегледи:1
Размер:84.2 КБ
ID:5589150
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nokia N8 4574.jpg
Прегледи:1
Размер:117.1 КБ
ID:5589151
                            Колебая се дали и следващият уикенд да направя още една доза! И утре не забравяйте да гласувате!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Издирва се перфектния боб

                              Боб в глинено гърне в огнището в жарта го оставяме цялата нощ.
                              Впечатлен съм.Каква е рецептата за маринатата?

                              Коментар


                              • #45
                                От: Издирва се перфектния боб

                                Първоначално публикуван от dim_ara Преглед на мнение
                                Впечатлен съм.Каква е рецептата за маринатата?
                                За трилитров буркан:
                                оцет до резката на буркана, 3 лъжици сол, Копър, листа и стъбла. Подрежда се чесъна, обелен до скилидките, джанки и се долива с вода. Разклаща се периодично до разтварянето на солта. След това може да се добавят и руйни вишни.

                                Някои слагат и лъжица захар, но аз не сложих, спазвайки семейната традиция.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X