Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Издирва се перфектния боб

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Издирва се перфектния боб

    Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
    Тази рецепта е от " Единен сборник рецепти за заведенията обществено хранене " изд. 1978г. :
    ----------------------------------
    Колега,от бая време търся такъв сборник...можем ли да направим нещо по въпроса?
    Имам некви из партакешите ако ги открием твои са адашче
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

    Коментар


    • #17
      От: Издирва се перфектния боб

      Извинявам се за оффопика!

      Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
      ...от бая време търся такъв сборник...
      Колега, аз имам тритомника от 1991 г., който е стереотипно издание на по-новия "Сборник рецепти..." от от 1987 г. Два от томовете обаче са доста дебели и неподходящи за сканиране и копиране. Май най-доброто е снимане по на 2 страници. Така нищо няма да се изгуби. Ама си е бая труд и снимки.

      Стандартен автофокус + светкавица
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:260320115540-Standard.jpg
Прегледи:1
Размер:167.3 КБ
ID:5263058

      Макро + светкавица
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:260320115541-Makro.jpg
Прегледи:1
Размер:161.2 КБ
ID:5263059
      Последно редактирано от DiTBul; 26-03-11, 20:41. Причина: форматиране

      Коментар


      • #18
        От: Издирва се перфектния боб

        Като виден столичен алкохолик да кажа едно предложение: Когато варя "трудни" меса, ползвам аклкохолен приятел. 50гр. водка. Мръвката се сварява много "подпомогната" и много бързо. Дали няма да има същия ефект при варивата? /После може би не трябва да се кара кола до края на изветрянето/.
        За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

        Коментар


        • #19
          От: Издирва се перфектния боб

          Аз малко ще се отклоня от темата за гостбите от боб. Преди Нова година ми донесоха някъкъв мешан боб от Мексико, но нали съм лакомник на боб го изядох май на Бъдни вечер. Колеги боба бе мешан от различни видове, но впечатление ми направи единия вид, приличаше на пелмена в мащаб 1/10 с размери от 1 лв до 5 ст. Въпроса ми е къде мога да го намеря, ако някой го е виждал, тъй като е невероятно вкусен и вече няма кой да ми донесе.
          Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

          Коментар


          • #20
            От: Издирва се перфектния боб

            Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
            Като виден столичен алкохолик да кажа едно предложение: Когато варя "трудни" меса, ползвам аклкохолен приятел. 50гр. водка. Мръвката се сварява много "подпомогната" и много бързо. Дали няма да има същия ефект при варивата? /После може би не трябва да се кара кола до края на изветрянето/.
            Това е за медал!

            Коментар


            • #21
              От: Издирва се перфектния боб

              Има, има същия ефект и при варивата. Аз така го готвя боба от доста години вече, а пък го научих от някакво интервю по радиото от ... Нети! Но използвам ракия, а не водка. Но вероятно всякакъв алкохол ще свърши работа. И само една капачка, а не 50 (!!!) грама... 50-те грама се ползват отделно, след като се приключи с готвенето и се премине към консумирането

              Коментар


              • #22
                От: Издирва се перфектния боб

                за бързо сваряване една лъжица ракия,или половин лъжичка сода бикарбонат..
                а рецепти -дал господ,но си е и до сорт..
                куче или вълк?
                в клетка ,или свободен?
                въпрос на личен избор.
                Вихрен Илиев
                0888249888
                blood:[COLOR=red] [B]B[/B][/COLOR] Rh ([COLOR=red][B]-[/B][/COLOR])
                Pajero 2 exeed[SIGPIC][/SIGPIC]

                Коментар


                • #23
                  От: Издирва се перфектния боб

                  Мдам, и аз съм забелязал,че по-бързо се сварява при по-високо рН. Сложиш ли предварително киселина, например домати, фасулът тутакси става на бяла мозайка и няма увиране.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Издирва се перфектния боб

                    Първоначално публикуван от navar Преглед на мнение
                    ,или половин лъжичка сода бикарбонат..
                    Губи се от вкуса със содата, не трябва да се бърза като се готви, ако бързаш избери ястие което се прави за по-малко време.
                    Mitsubishi Delica 4x4 / Renault Clio III

                    Коментар


                    • #25
                      От: Издирва се перфектния боб

                      Първоначално публикуван от viki terzieva Преглед на мнение
                      Има, има същия ефект и при варивата. Аз така го готвя боба от доста години вече, а пък го научих от някакво интервю по радиото от ... Нети! Но използвам ракия, а не водка. Но вероятно всякакъв алкохол ще свърши работа. И само една капачка, а не 50 (!!!) грама... 50-те грама се ползват отделно, след като се приключи с готвенето и се премине към консумирането
                      Знаех си че ще имам последователи / даже едната щерка ми е Вики/.
                      За последното от цитата - твърдо поне 50гр.
                      И за капак да цитирам баща ми : "Една изливаш и една изпиваш, иначе няма да ти стане" / манджата де/.
                      За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Издирва се перфектния боб

                        Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                        Знаех си че ще имам последователи / даже едната щерка ми е Вики/.
                        За последното от цитата - твърдо поне 50гр.
                        И за капак да цитирам баща ми : "Една изливаш и една изпиваш, иначе няма да ти стане" / манджата де/.
                        +10!,колега.
                        темата е много вкусна.И много...газова,но то е полезно.Още Асклепий е казал на заекващият император Клавдий да не си задържа ни течности /от носа/,ни газове.каквото иска нашето тяло,трябва да му го даваме!Смеем се на турците,че се "изрязвали" на софрата,но май те ще излязат прави.
                        Бобът е велика манджа!
                        Бих казал дори,че е част от спасението ни от...разни навлеци и робства...
                        Поздрави!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Издирва се перфектния боб

                          Брех , само толкова ли?Очаквах да завалят рецепти от цяла България.
                          „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                          Коментар


                          • #28
                            От: Издирва се перфектния боб

                            Не знам дали има перфектен боб но има много и хубави варианти ето моя вариант.
                            Половинка боб, една голяма глава лук, две супени лъжици червен пипер, две супени лъжици свинска мас ,свинско рагу колкото имате и 400 грама доматена салца .
                            Бобът се накисва предната вечер във студена вода. Със съвсем малко вода не повече от един пръст слагаме рагуто в тенджерата, когато водата се изпари месото ще си е пуснало мазнината и ще се запържи в нея тогава прибавяме лука и го пържиме докато стане златисто кафяв. В момента който лука е придобил желания цвят заливаме с два литра гореща вода вари се докато месото и започва да се отделя от костите. Вадиме месото и слагаме боба след още 30 - 40 минути слагаме и доматена салца и връщаме месото и зъпържваме боба със свинската мас и червения пипер прехвърляме всичко в гювеча и печеме на 200 градуса докато остане на мазнина.
                            При сервиране по желание може да поръсите с наситнени зелени подправки по избор.
                            За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                            0878 79 20 61 Борис

                            Коментар


                            • #29
                              От: Издирва се перфектния боб

                              От няколко години накисвам( заливам) боба с вряла вода предната вечер и го оставям да изстине. След това го измивам ( това му се явява като смяна на водата) и започвам да го готвя ( ако тук се отплесна ще напиша дисертация). Все пак сюблимния момент е в добавянето на лека запръжка от масло и червен пипер преди да се свали от огъня и използването на свежи или домашно приготвени подправки
                              Куриозен случай : поканих гости на пекано яре в пещ. Имаше място отстрани и сложих едно гърне( глинен гювеч) боб. Гостите нападнаха боба,ярето остана за другия ден.
                              По заглавието: пробвайте да си купите боб от някое Странджанско село.После ще коментираме

                              Коментар


                              • #30
                                От: Издирва се перфектния боб

                                Много неща, които са изброени досега. И много, които не са:
                                Мащерка,
                                Риган -съвсем малко,
                                Калоферче-задължително
                                Девисил- нищо не убива ако е добре премерено количеството
                                Манатарка сушена и смляна -една чаена лъжичка

                                Гърнето е задължително според мен.
                                Майсторлъкът при боба е да сложиш много подправки, но нито една да не преобладава (е, вкусове всякакви, някои наблягат на джоджена). Така хем е вкусно, хем гостите не могат да определят какви подправки си сложил. Само да не останете с впечатление, че си посрещам гостите само с боб! Той се слага отстрани на пържолата, правена на тиган!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X