Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв GPS за измерване на площи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Какъв GPS за измерване на площи

    Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
    Това се получава много трудно, да не кажа невъзможно и само при положение, че уреда дава отклонение само в една посока.
    Е напротив колега, напротив. Ако отклонението е константа в едната посока площта би била абсолютно точно измерена, само отместена с "n" метри в дадена посока.
    Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
    Няма как да стане. Освен това смяташ 2х5 което е двойно на примерната грешка, която си дал (5 метра отклонение в двете посоки не е 10м отклонение от реалната стойност).
    Ами аз последно като учих аритметика 2х5 беше равно на 10... не това не беше чак толкова отдавна. Когато се мери площ, за по-лесно приемаме правиъгълник, имаме 2х2 успоредни страни едната страна с 5m грешка + другата с 5m грешка, ейги на 10m. Тук не говоря за реална грешка при конкретно мерене, а за възможна грешка - т.е. достоверност на измерването.
    Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
    Да не говоря, че ако замериш например 3 пъти и вземеш усреднените стойности ще се получи доста точно.
    Ами пак не е сигурно, че ще е кой знае колко по-добре. Аз и затова съм предложил като няма да е с едно минаване и хоп готово, по-добре ъглите да се измерят, чрез осредняване на измерените координатни стойности и да се сметне площта от тях.

    Коментар


    • #17
      От: Какъв GPS за измерване на площи

      Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
      Е напротив колега, напротив. Ако отклонението е константа в едната посока площта би била абсолютно точно измерена, само отместена с "n" метри в дадена посока.
      Е да, но ти няма как да знаеш колко ти е отклонението и в каква посока.

      Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
      Ами аз последно като учих аритметика 2х5 беше равно на 10... не това не беше чак толкова отдавна. Когато се мери площ, за по-лесно приемаме правиъгълник, имаме 2х2 успоредни страни едната страна с 5m грешка + другата с 5m грешка, ейги на 10m. Тук не говоря за реална грешка при конкретно мерене, а за възможна грешка - т.е. достоверност на измерването.
      Прав си, но в този теоретичен случай, от едната страна трябва да дава отклонение само в една посока, а от другата страна отклонение само в противоположна посока. Иначе на теория си прав - не прецених втората страна. На практика колебанието в отчитането се компенсира доста добре.
      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

      Коментар


      • #18
        От: Какъв GPS за измерване на площи

        Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
        Е да, но ти няма как да знаеш колко ти е отклонението и в каква посока.
        Пак казвам ДОСТОВЕРНОСТ НА ИЗМЕРВАНЕТО. Тук не ме вълнува във всеки отделен момент колко и в коя посока е грешката. Става дума за грешката която може да бъде допусната, грешка която оператора неможе да корегира, такива са параметрите на самите уреди от клас любителски. Именно това съм посочил на питащия в темата - не е задължително грешката да е толкова голяма, но е възможно да бъде такава и това не би било негова грешка.

        Коментар


        • #19
          От: Какъв GPS за измерване на площи

          Отговорите са свързани с цитатите над тях. Четеш цитата и после отговора под него. Не го връзваш с цитата под него.
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • #20
            От: Какъв GPS за измерване на площи

            Добре, явно с цитатите не е се справям добре Затова отговаям без цитати и поне от моя страна смятам темата за изчерпана.
            При мерене , в случея с любителски уред, има три основни положения при грешката:
            1. Грешката да бъде систематична и равна в едната посока, това е най добрият възможен случе, но да случваше, обаче доста рядко, винаги има промяна на условията на мерене...
            2. Грешката да не бъде систематаична (а хаотична), с всякакви стойности във всички посоки - това е и най-честата грешка при ммоментни, еднократни измервания (при движение).
            3. Третата грешка е тази, за която аз говоря от самото начало - с обратни знаци в различните посоки на движение. Тази грешка подобно на първата се получава рядко, но не никога.
            Лично аз, когато копувам нещо, не ме вълнува толкова, какви са най-добрите резултати които може да даде, а какви са най-лошите. По-добрите е ясно, че са по-добри от тях, но ако знам само добрите, колко ли лошо може да стане...
            И накрая, не на практика колебанията не се компенсират Доста Добре! За някой дейности се компенсират Задоволително Добре. В практиката си и аз ползвам основно Гармин, но понякога се налага и по-точно мерене. Всичко зависи от нужния краен резултат...

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X