Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв GPS за измерване на площи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какъв GPS за измерване на площи

    Колеги трябва ми GPS да си мерим нивите с картофи че с това кречетало се ги мерим и се не отговарат на истината. Требва ми нещо да нее много скъпо и по здраво.Няма представа от марки о модели.Предложете нещо а и магазин кадето се продават.

  • #2
    От: Какъв GPS за измерване на площи

    За ефтино не знам. Магазина е Геотрейд - на Бул, В. Левски малко преди Гурко. имат и сайт.

    Коментар


    • #3
      От: Какъв GPS за измерване на площи

      С ръчен няма да стане, дава грешка от порядъка на 4-5 метра, нищо че на моменти пише, че не греши. Ей такъв ти трябва ама е доста сложно Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1277474887.jpg
Прегледи:1
Размер:40.4 КБ
ID:5261906 Мисля по- евтино ще е със тотална станция, поне може на място да смята .
      Audi Q7 - продава сe ... http://www.offroad-bulgaria.com/attachment.php?attachmentid=934535&d=1508126732

      Коментар


      • #4
        От: Какъв GPS за измерване на площи

        Серията Dacota на Garmin може да изчислява площи, както и GPS 60 и GPS 72H (сигурно и други). Иначе всеки отключен GPS с WM ще свърши работа - има софтуер за WM - SurveyArea for PPC, който може да изчислява площи. Всичко зависи от това колко точно ти трябва да го сметнеш. Ако няколко (десетки) квадратни метра не те бъркат - вземаш си някакъв китайски (те се отключват много лесно) със Surf Atlas чип ~ 150-200лв. Garmin GPS 72H - 300лв. Ако исаш все пак да е малко по-професионално - Garmin Dacota 20 -580лв. Ако пък ти трябват професионални резултати може да надхвърлиш и 10 000лв.
        Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

        Коментар


        • #5
          От: Какъв GPS за измерване на площи

          Колеги това дали ще ми върши работа http://www.garmin.bg/?s=5&i=62

          Коментар


          • #6
            От: Какъв GPS за измерване на площи

            Колега, преди следващия въпрос, вземи се напрегни да прочетеш какво ти е отговорено преди това!
            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

            Коментар


            • #7
              От: Какъв GPS за измерване на площи

              Категорично да.
              Ползвам от много години.
              "Грешката е вярна"; при мерене на площи с не много голям наклон (все пак се мери ортогонална проекция) се компенсира.
              Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

              Коментар


              • #8
                От: Какъв GPS за измерване на площи

                Малко трудно става на терен от менюто на уреда, все пак не му е това основното предназначение, но си има алгоритъм.

                Ако има интерес, утре ще напиша подробно.
                Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                Коментар


                • #9
                  От: Какъв GPS за измерване на площи

                  Пиши колега че на мене въобще не ми е ясно

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какъв GPS за измерване на площи

                    Колга, ще се опитам съвсем ясно, кратко и без излишна терминология да изясня ситуацията. Вариантите при теб са 2 - да ползваш любителска или професионална техника. Въпросът е, каква точност ти е необходима? Всеки уред може да дава 2 типа данни - в реално време и (да го наречем) усреднени. От тук имаш 4 типа данни и 4 степени на точност.
                    Най-ниската точност е при е именно използването на любителски клас техника (примерно Garmin) и данни в реално време - измрването на площи. За пример грешката на такива уреди при такава работа е около 5m и при площ 50* декара - правоъгълник 500х100m уреда може да ги изкара 490(500-2х5)х90(100-2х5)= 44 декара, което си е с 12% разлика в площта. Също може и обратния случай - 56 декара, когато грешката не се ради а прибавя.
                    При използване на любителска техника, но при измерване само на ъглите на парцела на замерване и последващо изчисление, по прости геометрични принципи тази грешка може да бъде сведна до 47 (53) декара което е 6% ..
                    Аналогично, при изчисляване на площи в реално време с професионална техника (например Trimble) изчислената площ би била 49 (51) декара или 2%, а при професионална техника и последваща обработка 0,05%.
                    * 50те декара са избрани случайно и посочената грешка не е задължителна, но това е надеждността на уредите по принцип.
                    От тук следва избор на нужната точност. Аз лично са лична информация, за която да си знам, че не е много надеждна бих избрал втори метод, метод който всеки Garmin с високо чувствителен приемник (пише го в спецификаците в сайта) може да прилага. При всички други официални (договори и тнт.), категорично геодезит трябва да измери плщта.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какъв GPS за измерване на площи

                      Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                      ...За пример грешката на такива уреди при такава работа е около 5m и при площ 50* декара - правоъгълник 500х100m уреда може да ги изкара 490(500-2х5)х90(100-2х5)= 44 декара, което си е с 12% разлика в площта. Също може и обратния случай - 56 декара, когато грешката не се ради а прибавя.
                      ...
                      Това се получава много трудно, да не кажа невъзможно и само при положение, че уреда дава отклонение само в една посока. Няма как да стане. Освен това смяташ 2х5 което е двойно на примерната грешка, която си дал (5 метра отклонение в двете посоки не е 10м отклонение от реалната стойност). Да не говоря, че ако замериш например 3 пъти и вземеш усреднените стойности ще се получи доста точно.
                      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какъв GPS за измерване на площи

                        Няма да изпадам в подробности, ако на някой математик му се пише да пише, но в случая грешката не се натрупва, а се компенсира.
                        А и реалната точност дори и на разглеждания модел е много по-висока от 5 м. Други фактори влияят в по-голяма степен. Като релефа, например.
                        Правил съм си експерименти - наемаме фирма да трасира даден обект, а аз предварително за себе си отбелязвам точките - рядко съм допускал отклонение над 1м.
                        За посочения модел GPS 72H™ - изключително дуракоустойчива машинка с приемливо качество и ниска цена. Харесвам и сменяемите стандартни батерии.
                        Ползвам го от години изцяло за мерене на площи. Правил съм контролни замервания - напълно приемлива грешка.

                        Относно алгоритъма:
                        -от началната точка на измерването включваш приемника, съгласяваш се с условията бутона (page).
                        - изчакваш точността да е 3D и маркираш точката с бутончето (mark).
                        - обикаляш си площта като гледаш да не кръстосваш линията
                        - като наближиш първоначалната точка натискаш бутончето (goto) и указваш маркираната точка.
                        - когато я достигнеш на екрана се появява надписче (arriving to destinacion), потвърждаваш с (enter)

                        Готов си с измерването. Точиш на компютъра и си отваряш записания трак.
                        Ако искаш резултати веднага, тогава:
                        - цъкаш 2 (два) пъти бутона (menu)
                        - избираш от появилото се меню Tracкs и потвърждаваш с бутона (enter).
                        - цъкаш save с бутона (enter) и трака ти се появява с датата
                        - избираш го и потвърждаваш
                        - виждаш веднага площта в ха, имаш и опция да видиш на екран обходената площ.

                        Колега, вземай го и действай, не се чуди.
                        И дано имаш KOM порт на компютъра си, че на моя кабела му е такъв
                        Е, той е само 72, без "Н"-то, не знам как е в новия модел.
                        Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какъв GPS за измерване на площи

                          Все пак питай в Геотрейд, дали ще стане. Иначе утре ще мога да пусна линк към програмки, които изчисляват площи чрез ГПС (да го наречем хоби устройство), че иначе тотална станция на Сокиша - няма да ти стигнат парите от продажбата на имота със се картофите барабар.
                          Пробвай да се свържеш с Даниела Дерменджан от Геотрейд, няма да те излъже.
                          подаръци за мъже от FACOM
                          промоция на читави инструменти

                          и на хоби такива

                          тел. О879 Ч8Ч 2З5

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какъв GPS за измерване на площи

                            Колеги благодаря за отделеното време. Аз мислех че да си измериш нивата е много просто но май нее така.
                            Колега, вземай го и действай, не се чуди.
                            Задължително ли е за да изчислиш измерването да прехварляш данните на компютър?
                            Когато идват от контролните органи да мерят на момента ми казват декарите но предполагам че техните устройства са доста по модерни.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какъв GPS за измерване на площи

                              Първоначално публикуван от DIZELA_86 Преглед на мнение
                              Колеги благодаря за отделеното време. Аз мислех че да си измериш нивата е много просто но май нее така.
                              Колега, вземай го и действай, не се чуди.
                              Задължително ли е за да изчислиш измерването да прехварляш данните на компютър?
                              Когато идват от контролните органи да мерят на момента ми казват декарите но предполагам че техните устройства са доста по модерни.
                              Чети, колега .."Ако искаш резултати веднага, тогава:
                              - цъкаш 2 (два) пъти бутона (menu)
                              - избираш от появилото се меню Tracкs и потвърждаваш с бутона (enter).
                              - цъкаш save с бутона (enter) и трака ти се появява с датата
                              - избираш го и потвърждаваш
                              - виждаш веднага площта в ха, имаш и опция да видиш на екран обходената площ."
                              Ако под контролни органи разбираш общинската служба по земеделие, техните данни са по ортофотоснимки; аз нашите поне не съм ги виждал да мерят на терен.
                              Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X