Резултати 1 до 20 от 20

Тема: Какъв GPS за измерване на площи

Място
    Перник
    Публикации
    111
    Точки (при гласуване)
    5

По подразбиране Какъв GPS за измерване на площи

Колеги трябва ми GPS да си мерим нивите с картофи че с това кречетало се ги мерим и се не отговарат на истината. Требва ми нещо да нее много скъпо и по здраво.Няма представа от марки о модели.Предложете нещо а и магазин кадето се продават.

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,583
    Точки (при гласуване)
    19

По подразбиране От: Какъв GPS за измерване на площи

За ефтино не знам. Магазина е Геотрейд - на Бул, В. Левски малко преди Гурко. имат и сайт.
    Тел. 0877 517965
    42 40 19N 23 17 29E
    Киа Спортидж 2.0 ТДИ 2000г.
    И не забравяйте, че всяко натискане на спирачката, Ви бърка директно в джоба. Карайте предвиждайки.

Място
    Ямбол - Варна
    Публикации
    156
    Точки (при гласуване)
    8

С ръчен няма да стане, дава грешка от порядъка на 4-5 метра, нищо че на моменти пише, че не греши. Ей такъв ти трябва ама е доста сложно 1277474887.jpg Мисля по- евтино ще е със тотална станция, поне може на място да смята .

silverfox е офлайн Старши участник | +ПЛ || ДВиП |
    | Модератор |
    Място
    Козлодуй
    Публикации
    3,720
    Точки (при гласуване)
    16

Серията Dacota на Garmin може да изчислява площи, както и GPS 60 и GPS 72H (сигурно и други). Иначе всеки отключен GPS с WM ще свърши работа - има софтуер за WM - SurveyArea for PPC, който може да изчислява площи. Всичко зависи от това колко точно ти трябва да го сметнеш. Ако няколко (десетки) квадратни метра не те бъркат - вземаш си някакъв китайски (те се отключват много лесно) със Surf Atlas чип ~ 150-200лв. Garmin GPS 72H - 300лв. Ако исаш все пак да е малко по-професионално - Garmin Dacota 20 -580лв. Ако пък ти трябват професионални резултати може да надхвърлиш и 10 000лв.
    Светът се напълни с фалшиви цици и истински задници.

Място
    Перник
    Публикации
    111
    Точки (при гласуване)
    5

Колеги това дали ще ми върши работа http://www.garmin.bg/?s=5&i=62

| Модератор |
    Място
    Козлодуй
    Публикации
    3,720
    Точки (при гласуване)
    16

Колега, преди следващия въпрос, вземи се напрегни да прочетеш какво ти е отговорено преди това!

Място
    на РъБъ
    Публикации
    815
    Точки (при гласуване)
    16

Категорично да.
    Ползвам от много години.
    "Грешката е вярна"; при мерене на площи с не много голям наклон (все пак се мери ортогонална проекция) се компенсира.
    Във всеки от нас дреме гений. И с всеки ден - все по-дълбоко...

"Положението е безнадеждно, но не особено сериозно."

Място
    на РъБъ
    Публикации
    815
    Точки (при гласуване)
    16

Малко трудно става на терен от менюто на уреда, все пак не му е това основното предназначение, но си има алгоритъм.

Ако има интерес, утре ще напиша подробно.

Място
    Перник
    Публикации
    111
    Точки (при гласуване)
    5

Пиши колега че на мене въобще не ми е ясно

Публикации
    298
    Точки (при гласуване)
    7

Колга, ще се опитам съвсем ясно, кратко и без излишна терминология да изясня ситуацията. Вариантите при теб са 2 - да ползваш любителска или професионална техника. Въпросът е, каква точност ти е необходима? Всеки уред може да дава 2 типа данни - в реално време и (да го наречем) усреднени. От тук имаш 4 типа данни и 4 степени на точност.
    Най-ниската точност е при е именно използването на любителски клас техника (примерно Garmin) и данни в реално време - измрването на площи. За пример грешката на такива уреди при такава работа е около 5m и при площ 50* декара - правоъгълник 500х100m уреда може да ги изкара 490(500-2х5)х90(100-2х5)= 44 декара, което си е с 12% разлика в площта. Също може и обратния случай - 56 декара, когато грешката не се ради а прибавя.
    При използване на любителска техника, но при измерване само на ъглите на парцела на замерване и последващо изчисление, по прости геометрични принципи тази грешка може да бъде сведна до 47 (53) декара което е 6% ..
    Аналогично, при изчисляване на площи в реално време с професионална техника (например Trimble) изчислената площ би била 49 (51) декара или 2%, а при професионална техника и последваща обработка 0,05%.
    * 50те декара са избрани случайно и посочената грешка не е задължителна, но това е надеждността на уредите по принцип.
    От тук следва избор на нужната точност. Аз лично са лична информация, за която да си знам, че не е много надеждна бих избрал втори метод, метод който всеки Garmin с високо чувствителен приемник (пише го в спецификаците в сайта) може да прилага. При всички други официални (договори и тнт.), категорично геодезит трябва да измери плщта.

| Модератор |
    Място
    Козлодуй
    Публикации
    3,720
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на the_sandman Преглед на публикациите
    ...За пример грешката на такива уреди при такава работа е около 5m и при площ 50* декара - правоъгълник 500х100m уреда може да ги изкара 490(500-2х5)х90(100-2х5)= 44 декара, което си е с 12% разлика в площта. Също може и обратния случай - 56 декара, когато грешката не се ради а прибавя.
    ...
    Това се получава много трудно, да не кажа невъзможно и само при положение, че уреда дава отклонение само в една посока. Няма как да стане. Освен това смяташ 2х5 което е двойно на примерната грешка, която си дал (5 метра отклонение в двете посоки не е 10м отклонение от реалната стойност). Да не говоря, че ако замериш например 3 пъти и вземеш усреднените стойности ще се получи доста точно.

Място
    на РъБъ
    Публикации
    815
    Точки (при гласуване)
    16

Няма да изпадам в подробности, ако на някой математик му се пише да пише, но в случая грешката не се натрупва, а се компенсира.
    А и реалната точност дори и на разглеждания модел е много по-висока от 5 м. Други фактори влияят в по-голяма степен. Като релефа, например.
    Правил съм си експерименти - наемаме фирма да трасира даден обект, а аз предварително за себе си отбелязвам точките - рядко съм допускал отклонение над 1м.
    За посочения модел GPS 72H™ - изключително дуракоустойчива машинка с приемливо качество и ниска цена. Харесвам и сменяемите стандартни батерии.
    Ползвам го от години изцяло за мерене на площи. Правил съм контролни замервания - напълно приемлива грешка.

Относно алгоритъма:
    -от началната точка на измерването включваш приемника, съгласяваш се с условията бутона (page).
    - изчакваш точността да е 3D и маркираш точката с бутончето (mark).
    - обикаляш си площта като гледаш да не кръстосваш линията
    - като наближиш първоначалната точка натискаш бутончето (goto) и указваш маркираната точка.
    - когато я достигнеш на екрана се появява надписче (arriving to destinacion), потвърждаваш с (enter)

Готов си с измерването. Точиш на компютъра и си отваряш записания трак.
    Ако искаш резултати веднага, тогава:
    - цъкаш 2 (два) пъти бутона (menu)
    - избираш от появилото се меню Tracкs и потвърждаваш с бутона (enter).
    - цъкаш save с бутона (enter) и трака ти се появява с датата
    - избираш го и потвърждаваш
    - виждаш веднага площта в ха, имаш и опция да видиш на екран обходената площ.

Колега, вземай го и действай, не се чуди.
    И дано имаш KOM порт на компютъра си, че на моя кабела му е такъв
    Е, той е само 72, без "Н"-то, не знам как е в новия модел.

Място
    София
    Публикации
    4,798
    Точки (при гласуване)
    14

Все пак питай в Геотрейд, дали ще стане. Иначе утре ще мога да пусна линк към програмки, които изчисляват площи чрез ГПС (да го наречем хоби устройство), че иначе тотална станция на Сокиша - няма да ти стигнат парите от продажбата на имота със се картофите барабар.
    Пробвай да се свържеш с Даниела Дерменджан от Геотрейд, няма да те излъже.

Място
    Перник
    Публикации
    111
    Точки (при гласуване)
    5

Колеги благодаря за отделеното време. Аз мислех че да си измериш нивата е много просто но май нее така.
    Задължително ли е за да изчислиш измерването да прехварляш данните на компютър?
    Когато идват от контролните органи да мерят на момента ми казват декарите но предполагам че техните устройства са доста по модерни.

Място
    на РъБъ
    Публикации
    815
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на DIZELA_86 Преглед на публикациите
    Колеги благодаря за отделеното време. Аз мислех че да си измериш нивата е много просто но май нее така.
    Задължително ли е за да изчислиш измерването да прехварляш данните на компютър?
    Когато идват от контролните органи да мерят на момента ми казват декарите но предполагам че техните устройства са доста по модерни.
    Чети, колега .."Ако искаш резултати веднага, тогава:
    - цъкаш 2 (два) пъти бутона (menu)
    - избираш от появилото се меню Tracкs и потвърждаваш с бутона (enter).
    - цъкаш save с бутона (enter) и трака ти се появява с датата
    - избираш го и потвърждаваш
    - виждаш веднага площта в ха, имаш и опция да видиш на екран обходената площ."
    Ако под контролни органи разбираш общинската служба по земеделие, техните данни са по ортофотоснимки; аз нашите поне не съм ги виждал да мерят на терен.

Публикации
    298
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на silverfox Преглед на публикациите
    Това се получава много трудно, да не кажа невъзможно и само при положение, че уреда дава отклонение само в една посока.
    Е напротив колега, напротив. Ако отклонението е константа в едната посока площта би била абсолютно точно измерена, само отместена с "n" метри в дадена посока.
    Няма как да стане. Освен това смяташ 2х5 което е двойно на примерната грешка, която си дал (5 метра отклонение в двете посоки не е 10м отклонение от реалната стойност).
    Ами аз последно като учих аритметика 2х5 беше равно на 10... не това не беше чак толкова отдавна. Когато се мери площ, за по-лесно приемаме правиъгълник, имаме 2х2 успоредни страни едната страна с 5m грешка + другата с 5m грешка, ейги на 10m. Тук не говоря за реална грешка при конкретно мерене, а за възможна грешка - т.е. достоверност на измерването.
    Да не говоря, че ако замериш например 3 пъти и вземеш усреднените стойности ще се получи доста точно.
    Ами пак не е сигурно, че ще е кой знае колко по-добре. Аз и затова съм предложил като няма да е с едно минаване и хоп готово, по-добре ъглите да се измерят, чрез осредняване на измерените координатни стойности и да се сметне площта от тях.

| Модератор |
    Място
    Козлодуй
    Публикации
    3,720
    Точки (при гласуване)
    16

Е напротив колега, напротив. Ако отклонението е константа в едната посока площта би била абсолютно точно измерена, само отместена с "n" метри в дадена посока.
    Е да, но ти няма как да знаеш колко ти е отклонението и в каква посока.

Ами аз последно като учих аритметика 2х5 беше равно на 10... не това не беше чак толкова отдавна. Когато се мери площ, за по-лесно приемаме правиъгълник, имаме 2х2 успоредни страни едната страна с 5m грешка + другата с 5m грешка, ейги на 10m. Тук не говоря за реална грешка при конкретно мерене, а за възможна грешка - т.е. достоверност на измерването.
    Прав си, но в този теоретичен случай, от едната страна трябва да дава отклонение само в една посока, а от другата страна отклонение само в противоположна посока. Иначе на теория си прав - не прецених втората страна. На практика колебанието в отчитането се компенсира доста добре.

Публикации
    298
    Точки (при гласуване)
    7

Е да, но ти няма как да знаеш колко ти е отклонението и в каква посока.
    Пак казвам ДОСТОВЕРНОСТ НА ИЗМЕРВАНЕТО. Тук не ме вълнува във всеки отделен момент колко и в коя посока е грешката. Става дума за грешката която може да бъде допусната, грешка която оператора неможе да корегира, такива са параметрите на самите уреди от клас любителски. Именно това съм посочил на питащия в темата - не е задължително грешката да е толкова голяма, но е възможно да бъде такава и това не би било негова грешка.

| Модератор |
    Място
    Козлодуй
    Публикации
    3,720
    Точки (при гласуване)
    16

Отговорите са свързани с цитатите над тях. Четеш цитата и после отговора под него. Не го връзваш с цитата под него.

Публикации
    298
    Точки (при гласуване)
    7

Добре, явно с цитатите не е се справям добре Затова отговаям без цитати и поне от моя страна смятам темата за изчерпана.
    При мерене , в случея с любителски уред, има три основни положения при грешката:
    1. Грешката да бъде систематична и равна в едната посока, това е най добрият възможен случе, но да случваше, обаче доста рядко, винаги има промяна на условията на мерене...
    2. Грешката да не бъде систематаична (а хаотична), с всякакви стойности във всички посоки - това е и най-честата грешка при ммоментни, еднократни измервания (при движение).
    3. Третата грешка е тази, за която аз говоря от самото начало - с обратни знаци в различните посоки на движение. Тази грешка подобно на първата се получава рядко, но не никога.
    Лично аз, когато копувам нещо, не ме вълнува толкова, какви са най-добрите резултати които може да даде, а какви са най-лошите. По-добрите е ясно, че са по-добри от тях, но ако знам само добрите, колко ли лошо може да стане...
    И накрая, не на практика колебанията не се компенсират Доста Добре! За някой дейности се компенсират Задоволително Добре. В практиката си и аз ползвам основно Гармин, но понякога се налага и по-точно мерене. Всичко зависи от нужния краен резултат...

Сходни теми

1. Измерване на площи с Гармин Дакота 20
    От biserkehayov във форум Въпроси и проблеми по марки и модели GPS
    Отговори: 0
    Последно мнение: 07-04-10, 09:52
  2. Какъв да е GPS-a?
    От maragidik във форум Въпроси и проблеми по марки и модели GPS
    Отговори: 1
    Последно мнение: 03-11-09, 21:13
  3. Избор на GPS за измерване на площи
    От disela във форум Въпроси и проблеми по марки и модели GPS
    Отговори: 10
    Последно мнение: 15-07-09, 07:46
  4. Какъв GPS ?
    От Hala във форум GPS-и, разработка на карти, средства за ориентиране.
    Отговори: 22
    Последно мнение: 25-11-07, 23:37
  5. Измерване на скорост с GPS
    От jimmy във форум GPS-и, разработка на карти, средства за ориентиране.
    Отговори: 22
    Последно мнение: 19-04-07, 16:50

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •