Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

    Масовият лов днес задоволява предимно спортните интереси на любителите-ловци и в много по-малка степен нуждите им като хранителен ресурс. Използването на огнестрелно оръжие, обаче, превръща този велик спорт, наследен от дедите ни от хиляди поколения, в разстрел на животни. Употребата на оловни (но и всякакви други) проектили води до сериозно замърсяване на природата с тежки метали и е предпоставка за значими екологични проблеми. Аз, напр. изстрелвам на лов годишно около 500 патрона 12 кал. с по 30 г олово (средно), което означава 15 кг олово, пръснато по полята и горите на страната, а в България има около 100 000 активни ловци... Щетите от бракониерството върху дивеча са неизчислими, а основното средство пак са пушките. Тези са само две от важните причини, поради които от много години разяснявам и публикувам мнението си, че днес трябва да се ловува само с хладно оръжие. Наистина природата не е дала на човека достатъчно сила, зъби и нокти, но достатъчно ум, за да ги замести с оръжия – нож, лък, копие, арбалет... но до тук. Използването на пушки, оптика, електроника вече е прекалено и този спорт се превръща в убийство, както на дивеча, така и на околната среда.
    22
    огнестрелно (пушка, пистолет)
    68.18%
    15
    хладно (нож, лък, копие)
    31.82%
    7
    Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 13-03-11, 13:44.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

    Е, поне все още не се лови рибата с харпуни .

    A убитите животни не стават зян. Един спортува, друг изяжда....
    Май грешката е някъде в контрола.
    Какво те кара да мислиш че всичките записани ловци, са активни такива. Аз например бих се записал в ловна дружинка, но не за да ловувам животни, а за да стрелям по мишени от големи разстояния, защото тук няма достатъчно големи стрелбища, а и практикуването е доста скъпо - набутват те с цената на патроните, отделно е скъп коридора. Ето една дупка в държавата.

    Коментар


    • #3
      От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

      Аз гласувах за пушката и патлака ,но за Великден ще си пробвам един от многото си касапски ножове в гърлото на агнето-тогава се пробужда първичното в мен като видя кръв.Веднага се сещам едно време като гонехме мамутите.Иначе на лов ходя и за месо.Месото от дивеч е изключително полезно,диетично и екологично.Който иска да се превзема колкото си иска(и да яде салами от магазина),но в семейството ядем дивеч 2-3 пъти месечно(заек,диво прасе,гъски,патици...и още нещо).Затова ходя на лов-за месо,за движение и впечатления,познанства.Затова и плащам ловен билет,поддържам снаражение,джип.Що се отнася до лов с нож....направо си напръсках със слюнки лаптопа от смях.Наслука на всички истински ловци,а на агент провокатори-природозащитници.
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • #4
        От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

        Месото от домашните животни е в пъти по вкусно за яденеЦел живот съм заобиколен от ловци ходил съм на лови съм убивал животни за съжаление
        Сега предпочитам да ги гледам и да им се радвам в гората;докато ги има че как е тръгнало скоро ше ги гледаме само по книгите.

        Ловът е спорт за хора издигнали се над тълпата а не като при нас куцо и сакато грабнало пушка и търчи да трепе

        На Българийката и 1000 ловци са и много ;едно време е било пълно с дивеч но под турско българите не са ходили на лов после почват гражданите да ходят и накрая почна война с дивеча

        Наблюденията ми са точни всичко ми е минало пред очите и много дивеч и ич

        Наздраве и правете луканките от домашни прасета по са убави
        А какво вкусно може да намериш в сърнешкотопосни трици
        и какъв трябва да си да убиеш сърна
        К мирной жизни не пригоден.
        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

        Коментар


        • #5
          От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

          Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
          и какъв трябва да си да убиеш сърна
          Гладен .

          Коментар


          • #6
            От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

            За вкусното съм съгласен,но за полезното не,не, и не.Иначе и дивеча става вкусен само че иска повече майсторлък.Лова е толкова древен колкото е древен човека.Благодарение на лова и консумацията на месо(научно доказано) ние сме станали хора.От двата основни еволюционни потока-неандерталци(които водели уседнал живот) и кроманьонци или ловци събирачи,които постоянно се движели,експанзирали нови земи следвайки стадото с мамути е оцелял само един.Познай кой..Старо.Човек колкото и да си потиска еволюционната памет не може-най-накрая избива му панцера...грабва един калашник и влиза в някое американско школо.Затова ми е смешно това позьорство-да не ядем дивеч-да ядем ГМО бройлери,мазни прасета,зомбирани говеда...то затова в Австралия има сдружение на мъжете с гинекомастия(просто им растат женски цици).След съответните разследвания и изследвания...хоп смески за прасета,хранителни добавки и прочие хормони.Не знам кой колко дивеч е видял ,но сега в гората колкото прасета има никога не е имало(ловец съм от 1992 год),колкото заек има в къра ...не ми се говори.Дивеча се саморегулира и най-голямо въздействие му оказва промяната на местообитанията му-изсичането на гори,обработването на земята(вече почти няма синури,а там се криеха фазани,яребици,зайци).Ловците сме нищожен фактор в екосистемата.Днес преброявахме-няма да повярвате зайци като хлебарки,като в някое софийско мазе,строено преди Девети.Но всеки си има позиция и си я отстоява.Наздраве.
            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

            Коментар


            • #7
              От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

              Интересно ми е какво биха казали ловците на пернат дивеч за предложението да се ловува само с хладно оръжие. Аз лично не ходя на такъв лов, тъй като в моя ловен район няма много прелет. Едва ли има спор, че ловците на пъдпъдъци, яребици, гривяци и пр. най-много "насищат" полетата със съчми. Но не вярвам някой от тях да е задобрял толкова много с прашката, че да я използва вместо пушка...

              Коментар


              • #8
                От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

                Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                За вкусното съм съгласен,но за полезното не,не, и не.Иначе и дивеча става вкусен само че иска повече майсторлък.Лова е толкова древен колкото е древен човека.Благодарение на лова и консумацията на месо(научно доказано) ние сме станали хора.От двата основни еволюционни потока-неандерталци(които водели уседнал живот) и кроманьонци или ловци събирачи,които постоянно се движели,експанзирали нови земи следвайки стадото с мамути е оцелял само един.Познай кой..Старо.Човек колкото и да си потиска еволюционната памет не може-най-накрая избива му панцера...грабва един калашник и влиза в някое американско школо.Затова ми е смешно това позьорство-да не ядем дивеч-да ядем ГМО бройлери,мазни прасета,зомбирани говеда...то затова в Австралия има сдружение на мъжете с гинекомастия(просто им растат женски цици).След съответните разследвания и изследвания...хоп смески за прасета,хранителни добавки и прочие хормони.Не знам кой колко дивеч е видял ,но сега в гората колкото прасета има никога не е имало(ловец съм от 1992 год),колкото заек има в къра ...не ми се говори.Дивеча се саморегулира и най-голямо въздействие му оказва промяната на местообитанията му-изсичането на гори,обработването на земята(вече почти няма синури,а там се криеха фазани,яребици,зайци).Ловците сме нищожен фактор в екосистемата.Днес преброявахме-няма да повярвате зайци като хлебарки,като в някое софийско мазе,строено преди Девети.Но всеки си има позиция и си я отстоява.Наздраве.
                Браво при вас сигурно ги няма наще изтребители и на всяко дърво чакалоИ денонощен лов целогодишно

                Тука заек на 100 кв. километра я има два три я нема избиха ги до крак.

                ама не може да се ловува цяла година и да искаш прираст
                К мирной жизни не пригоден.
                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                Коментар


                • #9
                  От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

                  Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                  Браво при вас сигурно ги няма наще изтребители и на всяко дърво чакалоИ денонощен лов целогодишно

                  Тука заек на 100 кв. километра я има два три я нема избиха ги до крак.

                  ама не може да се ловува цяла година и да искаш прираст
                  Да ти кажа ..поизживяхме го тоя катарзис и минахме на друго астрално ниво-след няколко взети билета.Всичко е в контрола и самоконтрола.Малка общност,местен шовинизъм,познаваме си и кътните зъби и си ловуваме,подхранваме,разселваме и ползваме.Че и банкети си правиме.Имаше двама-трима селски тарикати-новобогаташи,хванахме ги за топките и право в ловното......станаха спонсори и сигурно са дошли при Вас.Така ,че топката е при вас.Лова е проста работа за всякакви хора.По закон(а той не е лош) ние(ловците)трябва да го опазваме,подхранваме и ползваме.Какво неясно има.Който не го разбира това ,системата го наказва.А системата сме самите ние.ББ и ЦЦ няма да ни оправят.Но думата е друга-хората са два вида ловци и другите... ти го обясних в по-горен пост.Атавизъм.
                  МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

                    Замърсяването на околната среда с олово от сачмите на изстреляните ловните патрони го има само в главите на крайните природозащитници и на вносителите на оръжие и боеприпаси които рано или късно ще ни наложат стоманените сачми, съответно и нови оръжия за тях.Ако сметката която си направил е вярна, вече трябваше да ходим по олово.Далеч по–съгласен съм, че трябва да се направи нещо за събиране на изстреляните гилзи.Всички, които практикуваме това хоби сме виждали купчини от гилзи, особено около водните басейни, където се ловува водоплаващ дивеч.Гледката действително не е приятна.От това обаче не следва че, трябва да се откажем от огнестрелното оръжие или в дадения пример, от ловните автомати като най-голям "замърсител".Вероятно, би могло да се измисли някакъв икономически стимул, който да накара ловците да събират изстреляните гилзи. Вариянт е наример, отстъпка при закупуване на нови патрони при предаване на изстреляни гилзи или повторното им използане чрез преснаредяване при стимулиращи цени на консумативите. Това обаче, не е в интерес на търговците и едва ли ще стане доброволно.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Оръжия за спортен лов, или къде е границата...

                      А сега да питам, какво е спортен лов и какъв е другият дето не е спортен!???
                      Щото или съм на лов или ходя на разходка. Когато съм на лов гледам да има какво после да си сготвя че е вкусничко.
                      Като съм на разходка не ми е необходима пушката, тогава си нося свинско от магазина.
                      И аман от природозащитници ловци, такова нещо няма. Или убиваш дивеча без да ти се свива сърцето или хвърляш билета и пушката на тавана.
                      Е така мисля аз, хора разни!
                      Поздрави!!!
                      Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                      А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X