Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Профилактика на горивната система на Land Rover Discovery 2 Td5

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Профилактика на горивната система на Land Rover Discovery 2 Td5

    Днес се сборих с великото изобретение, наречено "горивна помпа" на ТД5. Покрай дертовете със скоростите бях позабравил временно за нея, но след поредния 2-3 дневен престой на студено, Диското реши (отново) че не иска да пали, а помпата издаваше неравномерно виеене, типично за силно затормозена работа. Първоначалната ми мисъл беше, че има нещо гнило в нафтата, но при изваждането на помпата в резервоара нямаше никакви признаци на желиране, с изключение на едно-две плуващи отгоре кристалчета (при външна температура -4 градуса, колкото беше и предишния ден, когато отказа да запали). Започна да ме гнети мисълта за 190 паунда + доставка...
    Прерових всички известни ми източници в мрежата, но не открих друго документирано решение на проблема, освен нова помпа. Нито пък документирани опити за разглобяване.
    И така, все пак помпата се озова на "масата за дисекции" днес:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0924.jpg
Прегледи:2
Размер:73.0 КБ
ID:5920142
    За начало се отървах от уплътнението, после и от поплавъка, който пречи за по-нататъшното разглобяване.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0925.jpg
Прегледи:2
Размер:168.7 КБ
ID:5920133
    Пластмасовият корпус е от 4 части - горна, подвижна на пружини, средна, долна и дъно. Реших, че за моите цели разглобяването на долната част ще е достатъчно и... познах. След откопчаването на 3 клипса започнаха "находките":
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0926.jpg
Прегледи:2
Размер:73.0 КБ
ID:5920131
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0930.jpg
Прегледи:2
Размер:61.8 КБ
ID:5920141
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0927.jpg
Прегледи:2
Размер:80.0 КБ
ID:5920134
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0928.jpg
Прегледи:2
Размер:95.5 КБ
ID:5920129
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0933.jpg
Прегледи:2
Размер:88.5 КБ
ID:5920135
    Вътрешността на помпата изглежда чиста и реших да не я тормозя с продухване, още повече, че е известна с непоносимостта си към работа на сухо.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0929.jpg
Прегледи:2
Размер:77.9 КБ
ID:5920136
    Резултатът от първоначалното остъргване на гадостта:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0931.jpg
Прегледи:2
Размер:112.0 КБ
ID:5920132
    И още,
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0934.jpg
Прегледи:2
Размер:78.9 КБ
ID:5920138
    след обилна обработка с обезмаслител и силна струя гореща вода, вече филтъра е поочистен.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0935.jpg
Прегледи:2
Размер:63.9 КБ
ID:5920140
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0936.jpg
Прегледи:2
Размер:66.1 КБ
ID:5920139
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0937.jpg
Прегледи:2
Размер:58.5 КБ
ID:5920137
    Момчетата от LR са се постарали идеалното почистване да е невъзможно с този дизайн на елемента, но все пак мисля, че се справих добре.
    Е, имаше и жертви,но те се оказаха лесно поправими с помощта на поялник.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0938.jpg
Прегледи:2
Размер:57.8 КБ
ID:5920130
    Утре ще направя повторен оглед на резервоара, но съм почти сигурен, че вътре няма повече от откритата по филтъра гадост, което оставя произхода и забулен в мистерия...
    Последно редактирано от stargazer; 03-03-11, 21:34. Причина: наместване на снимките
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

  • #2
    От: Ремонт на "горивна помпа" на Land Rover Discovery 2 Td5

    Понякога помпата е шумна и заради проблем с едно клапанче!
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #3
      От: Ремонт на "горивна помпа" на Land Rover Discovery 2 Td5

      Мда. Помпата може да шуми по две причини - или запушване, или наличие на въздух. В първия случай проблемът е в кръга за ниско налягане (в самия резервоар или в горивния филтър), във втория - в кръга за високо налягане, като там виновници може да са показания клапан за автоматично обезвъздушаване, регулатора за налягане (разположен в задния десен край на главата) или, в най-лошия случай, пукнатина в главата (което за съжаление май не е рядко явление, но според мен се причинява от вече наличен въздух проникнал от регулатора, който вероятно предизвиква кавитационни явления в "горивния тунел" в самата глава.

      Междувременно вчера изпразних резервоара и го огледах обстойно - съвсем чист е, с изключение на няколко песъчинки и отлагания от червен пигмент - явно колата е карана със "специална" нафта преди да дойде при мен. Реших обаче преди да сглобявам и да правя проби, да приключа с цялата планирана профилактика, а именно - да сменя уплътненията на споменатия по-горе регулатор на налягането и да изчистя входящия колектор, като в зависимост от това, което ще намеря вътре, ще решавам съдбата на ЕГР-а (досега съм го разкарвал от всичките ми коли и не виждам особена причина да го оставя на тази ).
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • #4
        От: Какво направих по ЛАНД РОВЪРА днес.

        Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
        Днес най-после времето ми позволи да продължа с "профилактиката". Дневният ред включваше сваляне на входния колектор и FPR-a. Първия по няколко причини - първо за почистване и за да реша окончателно какво ще правя с ЕГР клапана, и второ - защото отсъствието на колектора значително улеснява демонтажа на FPR-a. Самият FPR пък стоеше леко омазнен от гориво от долната страна и реших, че е по-добре да изпреваря събитията вместо да трябва да го оправям някъде в полеви условия. Находките се оказаха, както и очаквах, доста интересни и това още веднъж ме убеди, че колата е поддържана изключително неграмотно, за времето, което е прекарала в България. Снимки ще правя малко по-късно, сега отивам за О-пръстени и нова гарнитура за колектора.
        Два дни по-късно вече съм готов за монтаж. Не, че работата отнема толкова време, но трябваше да я сместя м/у прахосмукачката, детски РД и други домашни заигравки. Резултатът е следния:
        Входният колектор беше хванал равномерна "кора" с дебелина около 2мм, което е направо нищо, в сравнение с това, което очаквах и, което съм откривал в колекторите на други коли снабдени с ЕГР и турбо. Почистването му обаче отне доста време, поради кривия дизайн.
        Що се отнася до FPR-a, нещата, които открих леко ме озадачиха.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.JPG
Прегледи:2
Размер:75.9 КБ
ID:5261128

        При демонтажа открих, че гарнитурата е странно прегъната

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpeg
Прегледи:2
Размер:60.8 КБ
ID:5261127

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.JPG
Прегледи:2
Размер:41.8 КБ
ID:5261129

        и старателно намазана с някакъв силикон и от двете страни.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.JPG
Прегледи:2
Размер:63.5 КБ
ID:5261133

        В последствие разбрах, че този силикон се разтваря от нафта, което тотално обезмисля употребата му.
        И все пак, основният виновник за лекото просълзяване се оказа друг:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.JPG
Прегледи:2
Размер:63.4 КБ
ID:5261130

        уплътнителната шайба на температурния датчик за входящата нафта (на снимката се вижда номера на резервната част).
        Уплътненията на самия клапан не бяха изпуснали, но вече бяха доста втвърдени, така че подмених и тях - обикновено течът се дължи именно на тяхното стареене.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.JPG
Прегледи:2
Размер:48.9 КБ
ID:5261131


        LR и алтернативните доставчици Britpart и Allmakes не ги предлагат като резервна част, но благодарение на някои "братски" форуми успях предварително да установя размерите им: 0,174"х0,103" за малкия пръстен и 0,799"х0,103" за големия . Най-близките размери налични тук се оказаха 4,5х2,5мм и 20х2.5мм, което леко ме притесняваше, поради факта, че са с идея по-тънки от приведената инчова стойност (2,62мм). По тази причина проведох тест под налягане:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.JPG
Прегледи:2
Размер:42.4 КБ
ID:5261126

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8.JPG
Прегледи:2
Размер:53.9 КБ
ID:5261132

        Q.C. Passed
        Остава да почистя повърхността на главата от остатъците силикон и да върна елементите по местата им. С изключение на EGR-a - макар, че не беше предизвикал тотална гмеж в колектора, все пак не ми хараесва цялата му концепция и понеже (за щастие!) ECU-то не го следи, ще си ходи. Как - ще покажа по-нататък.
        Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 14-03-11, 17:57.
        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

        Коментар


        • #5
          От: Какво направих по ЛАНД РОВЪРА днес.

          Полезно четиво, да попитам - О-пръстенчетата от какъв материал ги избра (Нитрил, Витон, нещо 3-то)?
          LR Disco II, Td5

          Коментар


          • #6
            От: Какво направих по ЛАНД РОВЪРА днес.

            Първоначално публикуван от damyan_rm Преглед на мнение
            Полезно четиво, да попитам - О-пръстенчетата от какъв материал ги избра (Нитрил, Витон, нещо 3-то)?
            Нитрил. След консултацията със споменатите горе "братски" форуми прецених, че предимствата на Витона са единствено в това, че издържа по-дълго на високи температури, което в конкретния случай не е от особено значение. За сметка на това, Витона има лек проблем с опънните усилия, което носи известни рискове при самото поставяне на пръстените.
            Последно редактирано от stargazer; 14-03-11, 13:56.
            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

            Коментар


            • #7
              От: Профилактика на горивната система на Land Rover Discovery 2 Td5

              Малко разяснения как работи горивната система на дискавъри дизел 200 и 300
              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

              Коментар


              • #8
                От: Какво направих по ЛАНД РОВЪРА днес.

                Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                Нитрил. След консултацията със споменатите горе "братски" форуми прецених, че предимствата на Витона са единствено в това, че издържа по-дълго на високи температури, което в конкретния случай не е от особено значение. За сметка на това, Витона има лек проблем с опънните усилия, което носи известни рискове при самото поставяне на пръстените.
                А „О“-пръстените от къде ги доставихте?
                Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
                Discovery 2.5 TD5 2000 EX
                Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

                Коментар


                • #9
                  От: Какво направих по ЛАНД РОВЪРА днес.

                  О-пръстени могат да бъдат закупени от някой технически магазин или по-точно там където продават и лагери, семеринги. Такива в София предполагам много, аз знам само Хубата сиълс - магазин на ул. Охрид № 2 - тел.: 02/ 9315 133, Снабтех -магазин лагери - ул."Самоковско шосе" 79 . Материала който е избрал колегата stargazer е нитрил или техническо наименование - NBR. Аз лично моите ги закупих от Габрово, магазин Хенди, дори имам няколко резервни, ако искаш ще ти ги изпратя.
                  LR Disco II 99 - TD5
                  www.lre-bulgaria.org

                  Коментар


                  • #10
                    Land Rover Discovery 2 Td5 - полеви ремонт на протекъл FPR

                    Такаааа,
                    Понеже, както знаем, "крушката си има опашка", филмът продължава.
                    От известно време FPR-ът просълзи отново. В началото си мислех, че причината е в прословутите 0.12мм разлика в дебелината на метричните пръстени спрямо инчовите, което донякъде ме успокояваше, че по-зле не може да стане. И така успокоен, натоварих цялата porcaria и се замъкнах за десет дни в Гръцко, с жена и дете, разбира се
                    Да, ама НЕ. Нещата почнаха да се влошават още от втория ден, с доста трудно палене, докато предпоследния вече стигнахме до гаснене в движение - отначало само на празен ход, а след това и на скорост. Течът съвсем ясно се вече се виждаше, че не е от пръстените, а от самия регулатор - леко патова ситуация, като за петък вечер в Гърция, още повече, че в бюджета за пътуването не бяха предвидени пари за такива ремонти...
                    Последва кратък размисъл за естеството на проблема. На снимките по-горе не се вижда, но отстрани на камбанката на клапана има един отвор, който служи (педполагам) за "дишане" откъм сухата страна на мембраната. Явно при дефект се получава леко отлепяне или скъсване на мембраната и през него горивото достига до отвора в корпуса, а оттам навън. В същото време, при връщане на газта, оттам започва да смуче въздух, което е причината за трудното палене и гасненето в движение.
                    Предположих, че работата на клапана не би могла да се възстанови в нормални граници, само със запушване на отвора в корпуса на клапана, но това би решило поне проблема със засмукването на въздух и гасненето в движение. Остана въпроса с какво и как точно да го запуша, с оглед на кофти мястото и нежеланието ми да свалям цялата плочка, понеже не бях сигурен дали гарнитурата ще позволи повторен монтаж.
                    Решението дойде под формата на капачка от Кока-Кола. Имах под ръка и "бърза" епоксидна смола (на която гордо се кипри надпис "5 minutes"). След старателно подсушаване на регулатора, капачката от Кока-Кола, която идеално пасва като размер върху камбанката на клапана, беше запълнена на 70% със смолата и след леко изчакване на старта на втвърдяването, нахлузена на място. 5 минути - на най . С лявата ръка завряна на кучето в гъ*а, успях с дясната да изпуша две цигари и да изпия една бира - общо около 40 минути, докато ми се стори достатъчно стегнало, та да го пусна, спокоен, че няма да изтече от собствената си тежест.
                    На сутринта с леко напрежение потеглих обратно към България. 20, 30, 40 км - ОК. Около 47-я придърпа на едно леко спускане и, разбира се, угасна. Последва опипване на "болното" място (мамка му как пари!!). Явно смолата не е била достатъчно, имаше известни пропуски по обиколката на капачката. Намираме се сред някакви села в широката част на Халкидики. Солун е на около 60км, там е и най-близката възможност да купя нещо, с което да доуплътня клапана. С малко зор запалихме... и се добрахме до Солун без повече проблеми. За всеки случай обаче, спрях и купих едно двукомпонентно лепило, от тези, които са като пластелин (пак е някакъв епоксид) и с него дозапълних всички празнини околовръст на капачката (още ме болят върховете на пръстите, понеже нямаше време да чакам колата да изстива).
                    Нататък по маршрута - граница - Кюстендил - София. Никакви проблеми. Колата пали леко и се гаси без сътресения. И, разбира се, върви нормално.
                    Та, за аварийно прибиране с протекъл FPR, е добре да имате под ръка течна и пластична епоксидна смола. Капачка от Кока-Кола все някъде ща се намери .
                    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Профилактика на горивната система на Land Rover Discovery 2 Td5

                      Май на този регулатор му е дошло време да бъде сменен с нов...
                      Иначе много полезна информация за реагиране в аварийна ситуация.
                      Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
                      Discovery 2.5 TD5 2000 EX
                      Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

                      Коментар


                      • #12
                        От: Профилактика на горивната система на Land Rover Discovery 2 Td5

                        Първоначално публикуван от Barbaron Преглед на мнение
                        Май на този регулатор му е дошло време да бъде сменен с нов...
                        Иначе много полезна информация за реагиране в аварийна ситуация.
                        Новия клапан е задължителен, разбира се Ама днес е първият ден, в който мога да го купя, както и нова гарнитура
                        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Профилактика на горивната система на Land Rover Discovery 2 Td5

                          Днес най-накрая намерих време да реша кардинално проблема.

                          Ето как изглежда "полевият ремонт" в демонтиран вид.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0061.jpg
Прегледи:1
Размер:131.5 КБ
ID:5306872
                          "Пластелиновия" епоксид не е свършил кой знае колко работа.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0065.jpg
Прегледи:1
Размер:127.2 КБ
ID:5306874
                          Течният обаче е оформил капаче, което, за моя изненада, все още беше доста еластично.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0066.jpg
Прегледи:1
Размер:98.9 КБ
ID:5306875
                          Вижда се как смолата е проникнала в проблематичния отвор на клапана.
                          Новите чаркове, на обща стойност 78 лв.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0062.jpg
Прегледи:1
Размер:209.3 КБ
ID:5306873
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0067.jpg
Прегледи:2
Размер:38.8 КБ
ID:5306876
                          Клапан на Хофер (благодарности на damyan_rm за информацията предоставена в другата тема!).
                          Температурен датчик - моя не отчиташе - с нова уплътнителна шайба.
                          Гарнитура.
                          Допълнително смених и о-пръстенчетата на тръбичките, понеже едната ми се стори омазнена. Пръстените обаче ги подбрах "на око" от личните запаси и не мога да дам адекватни размери.

                          Начало на операцията 11:20. Край - 12:44.

                          П.П. "Полевият ремонт" изкара повече от 900 км и можеше да изкара още. Единственият проблем с него беше, че при съвсем леко натиснат педал на газта, колата малко се чудеше какво се случва и работеше на тласъци, особено на ниска предавка. С новия клапан това изчезна.
                          Последно редактирано от stargazer; 29-09-11, 13:27.
                          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Профилактика на горивната система на Land Rover Discovery 2 Td5

                            Знае ли някой колко броя са горивните филтри на Диско-2 Тд5? До днес знаех само за 1 - отдолу в дясно, но има ли и друг около мотора?
                            Моля за точните им имена и каква профилактика, или смяна с нови, ще препоръчате.
                            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Профилактика на горивната система на Land Rover Discovery 2 Td5

                              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                              Знае ли някой колко броя са горивните филтри на Диско-2 Тд5? До днес знаех само за 1 - отдолу в дясно, но има ли и друг около мотора?
                              Моля за точните им имена и каква профилактика, или смяна с нови, ще препоръчате.
                              Няма втори филтър, Иване. Има една цедка, под плочката на FPR-а, ама там по-добре не пипай, ако не тече. И още една - снимана е горе - на дъното на помпата - пак по-добре не пипай, ако помпата не вие.
                              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X