Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво се е случило на 3 ти март

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Какво се е случило на 3 ти март

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Сигурен ли си! На тази дата е сключено примирие.....
    Примирие което дава край на войната на която ние казваме "освободителна". Нима е малко?..
    Според мен самото появяване на България като политически субект след толкова години на робство е достатъчен повод за празнуване.

    А и празниците са предимно емоционално изживяване, и е достатъчна конкретна дата на която се е случило нещо добро за България за да се празнува.
    Иначе има достатъчно други дати които също са наравно по значение за съвременна България.

    Но Берлинския договор е по-скоро за скърбене отколкото за празнуване.
    За мен не по-малко величава дата е 6 Септември. И също така достойна за национален празник. Но е прието да бъде 3 Март, и нямам нищо против. Този ден си е достоен за празнуване.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #17
      От: Какво се е случило на 3 ти март

      Кольо, знам че си запален патриот. И аз обичам Родината ни не по-малко от теб, но колегата davc е прав. Истинската независимост на България е постановена с Берлинския договор. Не омаловажавам датата 3 Март, но със Сан-Стефанския мирен договор, България е обявена за "васална" на турската империя. Това искаше да каже и Стария. Тази дата ни е насадена за национален празник по политически причини. Ще се сетиш кога и какви...
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #18
        От: Какво се е случило на 3 ти март

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Примирие което дава край на войната на която ние казваме "освободителна". Нима е малко?..
        Според мен самото появяване на България като политически субект след толкова години на робство е достатъчен повод за празнуване.
        Ние! Не знам кои сте вие, но аз не казвам така за тази война...
        Като "политически субект", България се появява отново в пространството през 1868год, като държавно образувание, на 13 Юли `78. Трети март не е начална дата на нищо по същество.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          От: Какво се е случило на 3 ти март

          Всеки носи родината си чрез своето семейство,в сърцето си до последните дни от живота си.Нека си припомним значението на този исторически ден за нас българите, да почувстваме онова свято нещо, извоювано ни от нашите прадеди, което винаги ще ни свързва, където и по света да се намираме и никога няма да ни остави да забравим откъде сме тръгнали. Нека в този ден да почетем паметта на всички, отдали живота си за свободата на нашата родина.Нека се гордеем, че сме българи, и не забравяме корените си!
          Поклон пред всички войни,знайни и незнайни и Честит 3 Март българи!

          Това за съжаление не са мой думи. Взех ги от една поздравителна картичка и ги приех за добри в унисон с днешното ми настроение.
          Поздрави !
          http://www.youtube.com/watch?v=kpr7tg1I ... re=related
          Тази земя, по която тъпча сега,
          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
          тази земя – не е моя земя,
          тази земя, простете, е чужда.

          Коментар


          • #20
            От: Какво се е случило на 3 ти март

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Трети март не е начална дата на нищо по същество.
            Нда. Даже не е и български този ден. Писах вече за сърбите и румънците. В тази война русия печели до голяма степен заради световната подкрепа породена от Априлското въстание (20 април).

            Не омаловажавам значението на тази война, просто 3 март за мен не може да е национален празник. Аз лично съм за 6 септември. А ако ще гоним логиката на независимостта тогава е 22 септември.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #21
              От: Какво се е случило на 3 ти март

              И референдум да се направи,няма да има единство за дата на национален празник.
              "Обединението прави силата"
              Честит празник БЪЛГАРИ!
              http://www.vbox7.com/play:7b66d984
              Дизелов Jeep, не е Jeep.

              Коментар


              • #22
                От: Какво се е случило на 3 ти март

                Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                Какво се е случило на 3 ти март?Цял ден от телевизора ни заливат с безумия
                антиисторически тези щуротия и откровенни глупости

                А по Скат един запенен индивид с вид на бивш кадесар какви ги плещи Боже Боже

                Появи се и Божо историка и той ни заля с некви тези....

                От всичко това човек разбира едно че турците са лошите много лоши и виновни че сме на това дередже

                А че в Бьлгария живеят доста голям процент турци и че всичко това е обидно за тях все пак са ни сънародници.Никой от тях не мисли

                Поздрави и да мислим реално има описано всичко.Долу емоциите.
                Старо, не гледай телевизия, съвет . Аз нямам телевизор и ми е много гот .
                Честна дума, нямам телевизор!
                Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                Само DIESEL !!!

                Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                Коментар


                • #23
                  От: Какво се е случило на 3 ти март

                  Това с телевизора вярно го каза! Практикуваме го от известно време. Без телевизия светът е по-добро място.
                  Честит празник!
                  диф сеуянин със самоует - www.rif4x4.bg

                  Коментар


                  • #24
                    От: Какво се е случило на 3 ти март

                    Датата ли е най-важното? 3-ти март или 6-ти септември? По време на моето детство беше 9-ти септември, а днес почти никой не я споменава. По онова време родителите ни задължително ходеха да гласуват и избираха една и съща партия всеки път, в наше време ние се чудим има ли смисъл да ходим да гласуваме, докато други идват с автобуси на изборен туризъм в България и определят кой ще управлява няколко министерства... и все си мисля, че датата още не е дошла, а както е тръгнало от преди повече от 600 години, може и да не дойде...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Какво се е случило на 3 ти март

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Сигурен ли си! На тази дата е сключено примирие, с което приключва поредната война между Русия и Османската империя. За завоюваната от Русия територия се предвижда по-различен от дотогавашният статут, но тя си остава в рамките на Османската империя, защото победата на Русия не е достатъчно категорична, за да анексира тя въпросната територия.
                      Началото на третата българска държава е дадено няколко месеца по-късно, на 13 (по нов стил) Юли, с подписването на Берлинския договор, който напрактика отнема от Русия завоюваните територии в Европа и и признава териториите в Кавказ (където местните и до днес не са особено възторжени от това положение, но да не изместваме темата).
                      Кольо е прав! През 1878 на България е дадена независимост и Сан-Стефанския мирен договор я определя в граници(на две морета+македония+источна Сърбия+северна Добруджа), които след това, през лятото в Берлин се орязват до сегашното й състояние. Според мен 3 март си е баш датата. Как щеше да се нарича 13 юли,например,ако беше той?- Голямото Берлинско обрязване! Помислете си пак преди да лансирате това число!
                      Русия воюва за трети път с Турция. Връща си Бесарабия и Батум (войната е на няколко фронта). В тая война участват над 1 млн. войници. И трите войни с Османската империя през вековете са тотално победоносни.Целите са били различни, според идеите на съответните императори. Почти 100 години преди това императрица Екатерина за малко да тръгне да отнема Балканите от Османската империя... баш тогава интересите са били тотално имперски и не се знае сега чии щяха да са, и в какъв вид, Балканите... Последната руско-турска война е провокирана от неуспешните въстания в България и Сърбия, а също и след като Великобритания и Австро-Унгария саботират всички предприети дипломатически ходове от страна на Русия. Ако военното съсловие не бе се застъпило за каузата (за освобождението на славянските Балкани), Николай щеше да се ограничи само с дипломация и сега щяхме да си говорим на друг език и да си мерим на кой му е най-голяма....чалмата.
                      Честит 3-ти март!.. защото е български празник!
                      Последно редактирано от ArSey; 04-03-11, 02:07. Причина: "ч"
                      диф сеуянин със самоует - www.rif4x4.bg

                      Коментар


                      • #26
                        От: Какво се е случило на 3 ти март

                        Можете да разтягате всякакви политически локуми в темата, но безспорен факт е, че около датата 3-ти март ситуацията в българските земи коренно се променя. Турците вече не са управляващ фактор, а преследвани бежанци, в голямата си част. На много места в изоставените им къщи се нанасят българи. Трети март е края на доминирането на турците. Това реално променя живота на българския народ.

                        Без 3-ти март нямаше да има Съединение, а обявяването на независимостта по никакъв начин не е променило дереджето на народа. Повечето хора едва ли са разбрали какви ги е говорил Фердинанд през 1908-ма година.
                        Последно редактирано от sotk; 04-03-11, 02:10. Причина: Допълване

                        Коментар


                        • #27
                          От: Какво се е случило на 3 ти март

                          Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
                          ... Турците вече не са управляващ фактор ...
                          Да, абсолютно правилно! Управляващия фактор вече са руснаците...

                          Коментар


                          • #28
                            От: Какво се е случило на 3 ти март

                            За пореден път се убеждавам че НИЕ не заслужаваме тази свобода и съможертвите на всички тези хора дадени за да я има България!
                            088455338две
                            "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                            Джамбазов 2010г..

                            Коментар


                            • #29
                              От: Какво се е случило на 3 ти март

                              Първоначално публикуван от steev69.bg Преглед на мнение
                              Абе Стария,пак подхвана една тема,да се чуди човек каква народност са дедите ти!Пусни си "сърбето" и си помечтай,защо не си се родил малко по-натам!
                              Очаквах да видя някаква по-патриотична тема,но уви...ма рано или късно ще се променят нещата...хубавото е,че,се намират още от онези истинските Българи тук,там!Едни щели да се обидят,ами близките на бъдещите светци как се чустват?
                              Питам и отговор не ща!
                              Я темата още живамислех че няма да преживее два поста

                              Първо отговор до Заре;Дедите ми са чисти Българи едните от Западните покрайнини другите от сърцето на РодопитеЕдиния ми прадядо живя доста и като бях малък с часове ми е говорил за Балканската война Междусъюзническата и Първата световна в които се е бил от началото до края.
                              Бил се е с турците бил се е срещу сърбите бил се е срещу гърците.Неговия баща е живял през турско и имаше спомени за ония времена.

                              Та вчера докато си седя на компютъра жена ми и бабата постоянно въртят програмите на телевизора който е в същата стая

                              И какво чувам цял денРоби ятагани синджиривсекидневни кланетаднеска хиляда посечени утре двехиляди заклани малееее.

                              Постоянно дават картини на освирепели османлии захапали ятагани с изкоколени очи

                              А нас Българите Българските телевизии ни представиха като бедно стадо страдащи роби чакащи смирено ятагана и готови да бягат като овце.
                              Или водено оковано в синджири
                              До такава степен бяха ни представили като инфантилни страдалци че не издържах.

                              Ако бех сметнал колко хиляди казаха изклани то жив Българин да не е останал по наще земи

                              И всичко това да ни принизят виждате ли сами не ставате за нищо.Добре че е била тази война иначе тези зверове щяха да ви изколят.Затова целивайте ръка и умната от вас нищо не става трайте си.Психологически похвати на КГБ
                              но много ловят дикиш сред обикновенните Българи.

                              Що не казаха как Панагюрци без грам чужда помощ с дни се отбраняваха от редовен аскер.И с шишанетата избиха толкова турска войскаЧе вдъхват респект .И как се бият ИСТИНСКИ ГЕРОИ за всяка къща до последния куршум.
                              Или как Брациговци свалиха с един куршум изправилия се да пее ходжа и ...и се разминаха с клането.Вдигнеш ли пушка не я оставяй бий се до край иначе те чака Батак.

                              Та Господа Патриотизъм и патриотарство са две съвсем различни неща раздалечени от земята до небето.

                              Поздрави на всички
                              К мирной жизни не пригоден.
                              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                              Коментар


                              • #30
                                От: Какво се е случило на 3 ти март

                                Нормално е тази тема да буни духовете! Разбирам и Стария, с желанието му да се знае истината и само тя да се тачи., ако е за тачене и да се извличат поуки, ако има такива..!!! Моето мнение е: По-добре да празнуваме празник като 3-ти март - дата която е свързана с освобождението ни, макар и частично, от колкото дати като 9-ти септември (когато цял един народ празнуваше един преврат, наричан освобождение)..!!! Теми като баташкото клане са много болезнени за нас и това се дължи на една 50 годишна пропаганда, имаща цел насаждането на първична омраза срещу евентуалния ни враг в следваща война - Турция! В клането дейно (да не кажа основно) участие са взели помаци от околните на Батак села. като причина за тази трагедия се посочва спор около мома от съседно село... Това което споделям тук са разкази на местни хора - от Батак, Дорково, Ракитово и т.н. Дали истината е такава, или някаква друга едва ли ще разберем някога...!!! Затова нека да почитаме невинните жертви и падналите в бой, независимо коя дата сме избрали за това!

                                Поздрави

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X