Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кабел в тръба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кабел в тръба

    Преди известно време някои тук даваха съвети на закъсал колега в безуспешните му опити да прокара кабел през гофрирана тръба, скрита в мазилката.
    Тогава Чинела съвсем сериозно го посъветва да вземе в ръце кангото...

    А аз си имам мой "номер". Пъхвам в единия край на тръбата сгънато на топче хартия. За топчето е вързан драв канап.
    В другия край на тръбата пъхвам маркуча на прахосмукачката и...идвате да черпите дяда си Симеона.

    Действа
    без-
    от-
    каз-
    но!

  • #2
    От: Кабел в тръба

    Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
    Преди известно време някои тук даваха съвети на закъсал колега в безуспешните му опити да прокара кабел през гофрирана тръба, скрита в мазилката.
    Тогава Чинела съвсем сериозно го посъветва да вземе в ръце кангото...

    А аз си имам мой "номер". Пъхвам в единия край на тръбата сгънато на топче хартия. За топчето е вързан драв канап.
    В другия край на тръбата пъхвам маркуча на прахосмукачката и...идвате да черпите дяда си Симеона.

    Действа
    без-
    от-
    каз-
    но!
    Ще го имам в предвид. Наистина си е за черпене.....

    Коментар


    • #3
      От: Кабел в тръба

      Става, но понякога на ъглите пак се налага да се кърти, ако на мястото на старите кабели изтегляш мостов. Случва се най-вече при стари инсталации.

      Коментар


      • #4
        От: Кабел в тръба

        Мостовия трябва да се забрани със закон. Чудя се, кога ли Европа ще ни подпукат за тукашните норми от Балканската война.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • #5
          От: Кабел в тръба

          Какво му е на мостовия кабел?!
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Кабел в тръба

            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            Мостовия трябва да се забрани със закон. Чудя се, кога ли Европа ще ни подпукат за тукашните норми от Балканската война.
            Че какво му е на мостовия? Просто не е за тая работа. По тръба най-лесно се прекарват многожилни.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Кабел в тръба

              Моля, изтрийте този мой пост, че стана повторение ...
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #8
                От: Кабел в тръба

                Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                Преди известно време някои тук даваха съвети на закъсал колега в безуспешните му опити да прокара кабел през гофрирана тръба, скрита в мазилката.
                Тогава Чинела съвсем сериозно го посъветва да вземе в ръце кангото...

                А аз си имам мой "номер". Пъхвам в единия край на тръбата сгънато на топче хартия. За топчето е вързан драв канап.
                В другия край на тръбата пъхвам маркуча на прахосмукачката и...идвате да черпите дяда си Симеона.

                Действа
                без-
                от-
                каз-
                но!
                Или т.нар. "бегач", така е по-известен в нашите среди (и аз съм в известна степен кабелджия, само че на UTP, FTP и други комуникационни кабели).
                Само че вместо топка хартия, обикновено ползваме парче дунапрен, изрязан горе-долу на топка Обикновено върши работа, но понякога и с този метод не става работата ...и тогава - слушайте Чинела
                Също така е оправдано този метод да се ползва за по-дълги разстояния тръби, иначе една обикновена не много мека тел върши работа. А аз най-често ползвам т.нар. кабелен водач, за разстояния до 30-ина метра - представлява пластмасов "проводник" в началото на който има месингово топче, окачено на едно като пружина (за да взима лесно завоите), и накрая има халкичка, за която може да си закачиш канап, тел, а и самия кабел:
                http://www.e-storebg.eu/oscommerce/p...roducts_id/706
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #9
                  От: Кабел в тръба

                  Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                  Преди известно време някои тук даваха съвети на закъсал колега в безуспешните му опити да прокара кабел през гофрирана тръба, скрита в мазилката.
                  Тогава Чинела съвсем сериозно го посъветва да вземе в ръце кангото...

                  А аз си имам мой "номер". Пъхвам в единия край на тръбата сгънато на топче хартия. За топчето е вързан драв канап.
                  В другия край на тръбата пъхвам маркуча на прахосмукачката и...идвате да черпите дяда си Симеона.

                  Действа
                  без-
                  от-
                  каз-
                  но!
                  Бай Симеоне, дали пък не четеш постовете ми като дявола евангелието..
                  Я да си припомним, нека и в твоята тръба да има стекло се бетонно мляко, пък ти си смучи с каквото искаш.

                  Първоначално публикуван от Chinela Преглед на мнение
                  Има едо приспособление и се нарича пружина, тоест ,много гъвкав пластмасов кабел с топче в края или метален такъв.
                  Вкарва се с топчето напред и се нанизва...когато се покаже в другия край връзваш кабела и дърпаш.
                  Има и малък трик, проводника се маже със сапунена вода за по-лесно прокарване ако е необходимо.

                  П.П. Ако при наливане на бетона някъде е влязло циментово мляко или направо бетон в гофрираният маркуч...тогава приспособлението се нарича КЪРТАЧ..

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кабел в тръба

                    С подобно приспособление съм виждал как се стреля оптика на 500 метра само въпросната джажда беше като малко парашутче което влиза в HDPE тръбата която гладка от вътре на единия край на това чудо се закача оптиката и се надува с голям компресор и става,така че няма да се учудя ако схемата на Симеон работи.
                    ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                    тел.088четири 9едно9 4нула4
                    -------------------------------------------------------

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кабел в тръба

                      Tова наистина е най-доброто решение. Ползвал съм и имам за такъв пилот. Има различни размери, като дължина и диаметри 3,4,5,6мм.
                      Лошото е, че при неправилно поставени тръби(коругати), особено в ъгъла между пода и стената, пак не е изключено да се наложи къртене.
                      Не знам, защо у нас тръбите се продават без пилот. В цивилизования свят, всички размери тръби си имат фабрично и пилот от стоманизирана тел, особено здвава на опън. Изключително рядко се къса, и чак тогава се налага използването на пластмасовия пилот.
                      А мостовия кабел, отдавна е отживелица. Всяка инсталация трябва да бъде с тръби и многожилни кабели.
                      И задължително заземена (не занулена).
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кабел в тръба

                        Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                        А мостовия кабел, отдавна е отживелица. Всяка инсталация трябва да бъде с тръби и многожилни кабели.
                        И задължително заземена (не занулена).
                        Трижилна инсталация със дефектнотокова защита е задължителен стандарт и тук от няколко години. В същото време, има трижилен мостов кабел от много време. Не мисля, че мостовият кабел е извън стандартите някъде в Европа, като "отживелица", може би изглежда, защото той наистина не е предназначен за монтаж в тръби, а масово прилаганите в Европа "картонени" технологии, изискват именно тръби. Тук все още (и за добро) "класическите" зидани стени са масови и съответно - употребата на този кабел. Една съвсем немаловажна подробност, която се пропуска много често - при едно прецизно проектиране на ел. инсталациите, предвиждането на мостов кабел, положен направо във мазилката, позволява сериозни икономии, защото по този начин (плътно във мазилката, а не във въздушна кухина, която се явява термоизолация) може да се намали сечението на проводника, предвид охлаждането на кабела, което става възможно по този начин!
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кабел в тръба

                          Навремето като работех в ЗТМ Радомир при проблем с прекарването на кабелите в тръбите /не проводници, а кабели/ хващахме един плъх /там имаше много/, канап за крачето и го пускахме в тръбата. Като излезе за канапа връзвахме тел и чак след това кабела.
                          А като не иска плъха да излезе ще попитате, ми много просто. Пускахме след него котка.
                          Тази земя, по която тъпча сега,
                          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                          тази земя – не е моя земя,
                          тази земя, простете, е чужда.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кабел в тръба

                            Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                            ............. Пускахме след него котка.
                            А кучето кога пускахте...???

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кабел в тръба

                              След котката естествено !
                              Тази земя, по която тъпча сега,
                              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                              тази земя – не е моя земя,
                              тази земя, простете, е чужда.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X