Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Личен опит и съвети в карането на мотор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

    Колкото по-висока е предницата, толкова е по-назад центъра на тежеста. Оттам и предницата става по-лека.
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

    Коментар


    • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

      ...и завоят почва да ти бяга
      PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
      КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
      0899187766

      Коментар


      • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

        Аз нямам опит, но мисля, че това клипче http://www.youtube.com/watch?v=bWaq0...eature=related може да е полезно и отговаря на някои въпроси.....поне за мен е полезно
        HONDA XL650

        Коментар


        • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

          Това клипче няма почти нищо общо с реалните пътни условия, освен някои проходи в Алпите, толкова бавни и остри завои няма.

          Коментар


          • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

            .....но освояването на тези маневри няма ли да помогнат в градски условия? Невярвам, че всички си карат техниката на магистрала или в гората (леко ендуро). Незнам за вас, но аз задължително ще си направя подобна тренировка, била тя от сорта "няма почти нищо общо с реалните пътни условия"
            HONDA XL650

            Коментар


            • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

              Мисля че ще е доста полезно за всеки моторист да ги умее тези толкова бавни и остри завои. Това се опитвам да обясня и на жената ама тя се ми се перчи да не и давам акъл.
              Искам освен това да споделя мен как ме учеше инструктура на времето, някакъв каскадьор го раздаваше та той ми каза - "Мотора трябва да го стискаш между краката", т.е. да стиснеш резервоара с колене. Така си имал по добро чувство върху машината. Не знам дали щото постоянно ми го разправяше ама май наситина при каране като на клипчето по уверен се чувствам като стисна резервоара. Другото което ми каза е, че мотора се накланя с отнемане на газ и се изправя с подаване на газ - логично и ясно за всеки предполагам ама аз да кажа.
              "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

              Коментар


              • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
                Другото което ми каза е, че мотора се накланя с отнемане на газ и се изправя с подаване на газ - логично и ясно за всеки предполагам ама аз да кажа.
                Първо искам да кажа че не съм състезател, разбирач или батка трепач, но:

                - Не съм съгласен че в карането на мотор има много логика, по-скоро е физика за пример мога да дам counter steering-a които не е логичен или ясен (какво спорове стават всеки път, не е истина)

                - Другото с което не съм съгласен е генерализации като в цитата по-горе. Не че казаното от колегата не е вярно и съвсем не искам да се заяждам или да го обиждам, но това важи за скорости до около 20 км/ч при по-висока скорост отнемане на газта води до изправяне на мотора (точно обратното на това което става при ниска скорост) за пример мога да дам книгата на Кейд Код или пък филма който го има и със субтитри (той определено си пада разбирач, състезател и горе-долу всичко което аз не съм) или пък който не вярва, да се пробва да върне газта в остър завой който се взема спокойно с около 50 км/ч ако не връщаш газта. Обещавам че връщането на газта прави завоя много по-интересен (особенно за хората който мислят че накланят мотора с тежеста на тялото си)

                Клипчето по-горе е интересно да се види и има какво да се научи от него ако се анализира позицията на водача в завоите на стоп кадър.

                П.С.
                За всеки които реши да пробва това или онова се чувствам длъжен да добавя:
                За вашата собственна безопасност и тази на другите участници в движението, моля пробвайте си възможностите (вашите и на мотора) на места където евентуалното ви нежелателно слизане от мотора по време на движение няма да доведе до травми (на вас или на другите неволлни участници)
                Или просто казано, ако сте решили да се "пребивате" направето го на място където няма да успеете да убиете себе си или други хора.
                Honda Transalp XL600v PD06 1993 - откраднат в Лондон.
                Honda Varadero XL1000 SD03 2011

                Човек е 80% вода и ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.

                Коментар


                • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                  Съдържанието на поста е доста объркано и противоречиво.
                  В карането на мотора има много логика и физика. Тия две науки са сестри, не врагове.
                  Винаги подаването на газ води до желание за изправяне. В ГТ-то даже се ползва приплъзването в завой. Т.нар. Дрифтене.
                  Както и бутането на ръчката навежда мотора в едноименната посока.
                  ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                  Коментар


                  • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                    Съжалявам, че поста ми по-горе явно е объркващ. Ще направя още един опит да кажа това което имах предвид.

                    В карането на мотор има много физика и не толкова логика (поне за мен) Съгласен съм че физиката и логиката не са врагове, но в случя ако не знаеш как физичните закони деистват на мотора (двуколесното) едва ли може да се намери логиката.
                    В твоите два примера:

                    Дрифтенето се прави с подаване на газ което накланя мотора дори може да се стигне до т.н. low side (поне аз като дам газ в завой по поляните и чакъла това става с моя мотор) от друга страна high side се получава когато задната гума вече е тръгнала да се хлъзга и се върне газта при което гумата "намира" сцепление мотора рязко се изправя и моториста обикновенно бива изхвърлен от седалката. Тоест пак това което казах и преди при ниски скорости подаване на газ изправя мотора заради центробежните сили обаче при по-висока скорост не е точно така.

                    Другия пример беше с бутането на ръчката и навеждането на мотора в едноименната посока. Да така е, но при ниска скорост когато жироскопният момент на колелата не е толкова голям, че да можа да "бутне" мотора нещата стоят по друг начин.

                    П.С.
                    Явно не мога да обесня добре нещата, но за сметка на това има доста хора които могат и са обяснили това в книги и филми които горещо препоръчвам. Пак казвам, че не съм някакъв състезател или разбирач, но след като изчетох 2-3 книги и гледах филма Twist of the wrist мога да кажа, че доста ми се промени разбирането за това какво се случва с мотора под мен и определено сега влизам в завой с поне 20-30 км/ч по-висока скорост и се чувствам по-комфортно при това отколкото преди. И не е като да кажеш че карам мотор от вчера, но последните 2 години от както почнах да чета това онова определено ми промени карането.
                    Honda Transalp XL600v PD06 1993 - откраднат в Лондон.
                    Honda Varadero XL1000 SD03 2011

                    Човек е 80% вода и ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.

                    Коментар


                    • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                      Всичко това е много хубаво, ОБАЧЕ е хубаво и да се окаже за какъв мотор става въпрос, така като чета и ми се струва, че слагате в графата "мотор" всичко с двигател на две колела. Не е едно и също дали ще върнеш газта с 125сс 2Т при 100км/ч.(където просто няма да се случи нищо) или при същата скорост със 800сс. едноцилиндров 4Т, където рязкото връщане на газта ще бъде почти същото като рязко натискане на задната спирачка.

                      Коментар


                      • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                        нещо ме пообъркахте ,какво прави мотора при подаване на газ в завой- изправя ли се ляга ли , пада ли....
                        КОгато в завой отнемеш газта мотора ,,недозавива'' и обратното ,когато даваш газ!!!!!
                        PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                        КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                        0899187766

                        Коментар


                        • Re: От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                          Е в карането на мотор,ако няма логика не знам къде сме тръгналиЧак завои с газ ще взимаме Аз не участвам!

                          Коментар


                          • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                            Дори и да се изправя при подаване на газ, с "counter steering" и здрави гащи, пак ляга. Аааа, тук нали се пише за "тежки мотоциклети", не за 125-ички

                            Коментар


                            • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                              Искам да се извиня на всички за това, че допуснах да се от отклоня от темата "Личен опит и съвети в карането на мотор" и да вляза в пререкания и обсъждания на това кое е правилно и кое не, като споделих личните си усещания и разбирания което в края на краищата си е спам в темата. Нямах намерение да се получи така. Съжалявам!

                              Сега по темата:

                              Личния ми опите е:
                              След изчитане на доста литература по въпроса и опитване на нещата описани в нея се чувствам значително по-сигурен на мотора в почти всяка ситуация.

                              Съвета ми е:
                              Прочетете това онова опитайте го сами и решете за себе си кое е правилно и кое не. Пример за подходяща литература е първият пост в тази тема http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=88778 и дадените там линкове. А за тези които не обичат да четат предлагам да погледнат филма "Twist of the wrist" на Кейд Код за който има и субтитри на български (колега от форума ги e постнал в тази тема: http://www.offroad-bulgaria.com/show...ht=twist+wrist). Въпреки че филма на моменти е направо детски (ли поне аз го чувствам така) това не значи, че не може да се научи нещо от него.

                              Пожелавам на всички милиони безаварийни километри и хиляди изживяни удоволствия на две колела :-)
                              Honda Transalp XL600v PD06 1993 - откраднат в Лондон.
                              Honda Varadero XL1000 SD03 2011

                              Човек е 80% вода и ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.

                              Коментар


                              • От: Личен опит и съвети в карането на мотор

                                Първоначално публикуван от churov Преглед на мнение
                                нещо ме пообъркахте ,какво прави мотора при подаване на газ в завой- изправя ли се ляга ли , пада ли....
                                КОгато в завой отнемеш газта мотора ,,недозавива'' и обратното ,когато даваш газ!!!!!
                                Спокойно всичко това не важи за теб, когато ти подадеш газ на твоят мотор задната ти гума се вдига във въздуха, заради "катеренето" на не знам кое си зъбно колело по някое друго в задния диференциал

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X