Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Toyota FJ на ГАЗ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Toyota FJ на ГАЗ

    В началото на 2011г. цените на горивата започнаха сериозно да се покачват. След като няколко месеца се залъгвах, че ще спра от движение хубавата си FJ-ка и ще карам една служебна Шкодичка на газ, а пък джипката да е само за теглене на лодки и джетове и то само ако се налага, стигнах до напълно естествен извод. Сещате се какъв.
    Точно така, шкодата не може да се сравнява с ефджея и това си е. Като тръгна с Шкодето да свърша една работа от единия край на София до другия и обратно и денят минал а аз съм пуснал брада и съм забравил от шофиране как се ходи. Същата дистанция с ефджея я глътвам за не повече от 40-45 минути и като се върна съм свеж и искам още задачки. Елементарно.
    И в тоя ред на мисли, ми се роди идеята да сложа на Тойотката газова уредба.
    Или както каза братовчедът на жена ми - бомба в багажника...ха ха...
    Той така и си го казва, с "ха ха " накрая.
    И се започна.
    В началото бе словото. Е поне четеното на това слово. Изчетох всичко изписано по наши и чужди форуми за което ми стигна времето. И от толкова четене, се наложи мнението, че към днешна дата в милата ни родина е по-приемливо да се монтира Пропан-бутанова уредба а не Метанова такава.
    Метановата, за да измине колата с едно зареждане същите километри, изисква огромен обем за бутилки а на Ефджея багажника му е като на Витара. Освен това Теглото им е сериозно и ще трябва да сменям задните пружини с по-твърди. А така ми харесва как вози тая машина, ча хич не бих искал да променям каквото и да било по окачването. То точно заради това окачване си я купих всъщност.
    И така на татък и така на татък и не на последно място ЕЛ ПИ ДЖИ се монтира в БГ от мноооого години а СИ ЕН ДЖИ не чак от толкова.
    Та се спрях на Пропан Бутан.
    Отидох в един сервиз където са ми монтирали не по-малко от десетина уредби през последните 7-8 години. Не бих искал да рискувам разбира се.
    Офертната цена на първо четене за Газов Инжекцион с многоточково впръскване, съответстваща на двигател 4000куб. 6 цилиндъра 250к.с беше 1940лв с цилиндрична бутилка 50 литра в багажника.
    Хубавото на ЕфДжея е обаче, че някой някъде е помислил и е предвидил място за бутилка тип геврек (тип резервна гума) под пода на колата, точно зад задния мост. Та там се намират и едни хубави здрави уши за нейното закрепване, ей така от всяка страна по едно. Там също има и един блок за управление на екологията който е разположен така, че при монтаж на "геврек" да остане в централната куха част на "геврека".
    Е цената малко се промени, но е много по чисто решение. По-чисто е по 2 причини. Първо при повреда на тръба или свързващ елемент газта изтича извън купето и понеже е по-тежка от въздуха, си заминава някъде натам по пътя. И второ защото ляга супер и от никъде не стърчи, не се вижда не пречи и не заема място в багажника, което и без това не е много при този модел.
    Та с тази бутилка и с предпазния щит който поръчах заедно с нея, все пак бутилката ще бъде под пода на джип за офроуд а не в градска кола и е хубаво да се защити, общата стойност на уредбата отиде на около 2150лв.
    Еми съдба, кво да се прави. Стиснахме си ръцете и си тръгнах. Преди да съм се измъкнал обаче поживо поздраво от сервиза ме настигна едно от момчетата и ме сюрпризира, че печеля голяма отстъпка.
    Ама не от уредбата а от едно нещо дето са забравили да ми кажат че ми трябва.
    Някакво масло-добавка за клапаните което се впръсква в газта. Целта и е да промени температурата на изгаряне и да предпазва клапаните от разтапяне. На този модел било абсолютно задължително. И компютърът така казвал.
    И така закръглихме сумата на 2300лв със всички отстъпки.
    Еми добре. Давайте, слагайте ми го.... и това масло. Щом е по добре с масло, давайте с масло.
    Не ми беше много приятно, най вече защото според моите най-смели теоритични сметки от проучването преди монтажа уредбата щеше да ми се изплати за около 35хиляди километра и то ако нищо не се поврежда и не се харчат никакви средства за поддръжка. Е това последното не мога да си го представя ка ше стане ама... така си се успокоявам просто.
    А същевременно тази кола не ми е основна и изминава доста малък пробег годишно. Някъде около 10-12 хил. км.
    За толкова не си струва газова ще кажете. Абе не си струва ама знаете ли колко е гот като заредиш до горе за 50лв вместо за 130лв. Е на мен ми е много приятно а за другите не знам.
    И така, колата остана за монтаж на газова.
    Монтажът продължи 2 дена. Тези момчета дето не върви тук да им правя реклама, работят много прецизно, здраво и направо правят перфектни монтажи.
    Когато настройват колите го правятв движение. Цял екип се качва в колата и с портативен компютър правят настройките във всеки един режим поотделно.
    Но няма да ви кажа кои са. Намерете си ги сами.
    На третия ден дойдох да си взема ЕфДжея нагласен и напудрен, готов за далечно плаване. Готов ама друг път. Монтажът наистина беше безупречен както винаги. Бутилката вързана с дебели шини като за метан, кабелите в моторното отделение подредени като след оптичен тунинг, всяко нещо прибрано и завинтено да не мърда, ключето монтирано грамотно, без забележки. Само един проблем и то най големия. Еми не работи като хората... ха ха .
    По-горе вече го имаше това "ха ха " е появи се и тук.
    Колата пали, върви, гаси, сменя горива и т.н. НО като подадеш рязко газ разтриса и увеличава оборотите като стар москвич със запушен карбуратор.
    Демек пенсионерската след 2-3 секунди. Пълен майтап.
    Върнах им я да се потрудят още малко.
    След още една човекосмяна и много пот над компютъра и този проблем беше решен. Обадиха ми се да си получа конвертираната джипка.
    Получих я.
    А как върви и колко харчи, ще ви разкажа следващия път.
    Примерно утре.
    Пък и снимки ще покажа.
    А и калкулации на разхода, колко газ, колко бензин и колко стотинки за един километър.
    За сега това е.

  • #2
    От: Toyota FJ на ГАЗ

    Ето и малко снимки
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Butilka.jpg
Прегледи:1
Размер:148.7 КБ
ID:5255106Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27022011043.jpg
Прегледи:1
Размер:142.8 КБ
ID:5255115Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pogled otzad.jpg
Прегледи:1
Размер:205.1 КБ
ID:5255114Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27022011049.jpg
Прегледи:1
Размер:133.4 КБ
ID:5255113Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27022011050.jpg
Прегледи:1
Размер:179.1 КБ
ID:5255112Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Prevkliuchvatel.jpg
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5255111Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27022011051.jpg
Прегледи:1
Размер:104.8 КБ
ID:5255110Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27022011053.jpg
Прегледи:1
Размер:207.1 КБ
ID:5255109Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27022011048.jpg
Прегледи:1
Размер:146.0 КБ
ID:5255107Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pogled otzad 2.jpg
Прегледи:1
Размер:170.5 КБ
ID:5255108Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Obsht vid na motornoto otdelenie.jpg
Прегледи:1
Размер:196.6 КБ
ID:5255116

    Моля колегите да ме извинят за неизмитата джипка. Хич не е учтиво в публичното пространство да се появяват такива ужаси.
    Така или иначе реших да кача тях, поради тотална липса на време през последните два три дена, за миене на кола и снимане.
    Със сигурност през следващата работна седмица ще кача чисти снимки. А ако е технически възможно дори бих помолил някой модератор да ги замени или да премахне този пост. (след като се появят новите снимки разбира се).
    Така де, модераторите са за да помагат.
    Следват точни пресмятания за разход в литри и в стойност, както и всички експлоатационни проблеми свързани с това конвертиране.
    Последно редактирано от batvaljo; 27-02-11, 12:11.

    Коментар


    • #3
      От: Toyota FJ на ГАЗ

      Технически данни.
      Изчисления.


      И сега, за да не хвръкне темата в раздел "общи приказки" да прибегнем до по-конкретни цифри , та даже и до любимата на всеки ученик математика.
      Модел: Toyota FJ cruiser 2008 година
      Двигател: 4.0 V бензин 24 valve
      Скорости: автоматик с 4 скорости + принудително 4-тч,3-та, 2-ра, 1-ва. Когато си на принудителна 4-та просто махаш овърдрайфа и пуснеш ли газта, колата забавя на мотор като ръчка.
      Трансмисия: задно с превключване от механичен лост на двойно. Кара се само на задно по път. Двойното за 55хил км е включвано 2-3 пъти при вадене на някого от калта.
      Тегло: около 1890кг. без газовата.
      Разход преди конвертирането: градско 13.7 - 13.8л/100 (Става дума за периферно градско) Извънградско 10.9л/100км (скорост 90 по селски път и 110-130 по магистрала)
      Пробег на колата до момента: 35500Мили = 56800км.
      Газова уредба: Газов инжекцион със самостоятелен компютър BLUEMEC

      Подавам тези данни, защото с конвертирането на ГАЗ се опитваме да постигнем по нисък разкод, като стойност за единица пробег. Всяко нещо има значение в този случай, и трансмисията, и стила на ползване "задно-двойно", и възрастта на автомобила към датата на преработката, и състоянието на филтри, свещи и т.н. Не е без значение и стартовия разход и въобще всяко нещо което би могло да повлияе на крайния резултат.

      Данни от първо засичане:
      Пробег 256км
      Изразходвана ГАЗ 37 литра
      Изразходван бензин 7 литра
      Данните са доста верни макар че може да мърдат с десети от литъра.
      Още нещо - това е първа бутилка. Възможно е да измърда за в бъдеще. И за това ще продължа да засичам и да подавам цифри докато се стабилизира и неколкократно покаже е дни и същи резултати или поне резултати с пренебрежимо отклонение.

      Въз основа на тези данни можем да изчиалим ефективността на Газта по отношение на Бензина.
      1. Първа методика:
      Изчисляваме директно стойността на горивото за километър в лева.
      37 литра газ х 1.27лв/л = 46.90лв.
      7 литра бензин х 2.35лв/л = 16.45лв.
      -------------------------------------
      Общо = 63.44лв

      Сега делим общата стойност на двете горива : на изминатия пробег и получаваме стойността на всеки изминат километър

      63.44лв / 256км = 0.25лв/км

      За сравнение не е лошо да пресметнем при същата цена на горивата колко би изразходвала джипката само на бензин
      разход градско 13.7л/100км х 2.35лв/л = 0.32лв/км

      Е има напредък 25 стотинки срещу 32 стотинки от преди конвертирането означават икономия от около 7ст/км
      При цена на уредбата 2300лв и икономия от 7ст/км ако нищо не се прецака уредбата ще се изплати за около 33000км
      Е , няма да стане точно така ама за това ще ви държа в течение по отношение бъдещите разходи за поддръжка на уредбата.

      2. Втора методика
      Включване на изразходвания бензин към разхода на газ, чрез преизчисляване на бензина в литри газ през цената на литър гориво от двата вида.
      Нещо като да сте похарчили по малко от две различни валути и да го пресметнете само в едната.
      Тогава нещата стоят така:
      7л бензин х 2.35лв/л = 16.45лв
      16.45лв обърнато в литри газ е 16.45/1.27лв/л = 12.95л газ
      Приравненият към газ разход излиза че е :
      37л.газ + новите 12.27 л газ = 49.95л.газ за 256км
      256км : 49.95л = 19.5л/100 газ приравнен разход

      Окей, и сега стигаме пак до същото, до изчисляване икономията за километър.
      19.5/100 газ х 1.27 = около 25ст/км
      13.7/100 бензин х 2.35 = около 32ст/км
      икономия около 7ст/км
      Изплащане на уредбата за около 33000км пробег.
      Демек пак същото като при първата методика.

      Страшен кеф.
      При мен това ще стане за около 3 години.


      Следва експлоатационна информация отнасяща се до проблеми и други подобни възникнали в процеса на ползването.

      Коментар


      • #4
        От: Toyota FJ на ГАЗ

        Между другото да спомена , че същия двигател се монтира и на Land Cruiser 120 но тази кола е с друго тегло и с друга трансмисия, та за това най-вероятно данните няма да съвпаднат. Със сигурност обаче ефективността ще е същата като процент икономия.

        Коментар


        • #5
          От: Toyota FJ на ГАЗ

          Когато си сложих АГУ на комбито и аз се опитвах да правя подобни сметки в момента съм убеден че икономия няма да има само ще има повече изминати километри. Така че не смятай защото само ще те боли глава а карай защото както се бунтува света не се знае кога , как и защо това да караме ще стане лукс .
          По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

          Коментар


          • #6
            От: Toyota FJ на ГАЗ

            Браво! Много се кефя на такива обосновани мнения. ПроС факт, газчицата си остава най-тънканайка . Между другото, монтирали са ти Flashlube - това маслото дето ти отлага времето за запичане на клапаните щото си на газ. Към разходите е редно да включиш и стойността на изхарченото Флашлюб, която е около 1 л на 8000 - 10 000 км (цена на литър 43 лв, ако вземеш 2,5 л е 90 лв.). Ще следя с интерес темата и след 50 000 км, всъщност и доста по-рано с удоволствие ще направя материал за теб и твоята ефджейка... Може пък и поредица...

            Коментар


            • #7
              От: Toyota FJ на ГАЗ

              от цялата сметка май излиза, че няма кой-знае каква сметка... 7ст на км...
              аз карам (или по-точно жена ми го кара през работните дни) Санта Фе V6 и разходът на "периферно" градско е горе-долу същия 12-13 на 100... В момента обаче съм на обиколка из Европа и с ТУЛЕ-то отгоре при 130кмч на темпомат, разходът се "кротва" на 13/100 Вчера заредих за 90 евро и даже имаше още място в резервоара и вече гледам да не превишавам 120кмч та разхода криво-ляво се успокои на 12л... Досега последните 10г пътувах с турбодизели, които изкарват по 800 и повече км с едно зареждане и сега ми беше доста стресиращо като заредя и да ми изписва, че имам гориво за 450км ... Представям си с газовата - ще трябва на всеки 200-250км да търсиш газ-станция...

              През лятото обмислях варианта за АГУ, ама направих горе-долу същите сметки и се отказах...
              Сега гледам някви системи с Браунов газ (ННО), които струват около 1500лв за моята кола и твърдят, че икономията е 20-25% и всичко се монтира в двигателния отсек... Но не знам как се отразяват на живота на двигателя... а моя току-що направи 50 000км...
              помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

              Коментар


              • #8
                От: Toyota FJ на ГАЗ

                На мен ми се вижда доста бензина който си изхарчил за 250 км. Но може би този голям двигател си го харчи доволно когато е студен .
                Аз лично харча около 12 литра за хиляда километра.

                Коментар


                • #9
                  От: Toyota FJ на ГАЗ

                  Какво е това-12 литра на 1000 километра??
                  0899 шест5313нула
                  За всекиго по нещо

                  Коментар


                  • #10
                    От: Toyota FJ на ГАЗ

                    Това е бензина,който се харчи при палене на колата до преминаването на газ!Някои въобще го забравят като разход.
                    Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                    Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                    Враца

                    Коментар


                    • #11
                      От: Toyota FJ на ГАЗ

                      Първоначално публикуван от gromi4 Преглед на мнение
                      На мен ми се вижда доста бензина който си изхарчил за 250 км. Но може би този голям двигател си го харчи доволно когато е студен .
                      Аз лично харча около 12 литра за хиляда километра.
                      Харченето не зависи само от това, че двигателя е голям, а и от честотата на палене и продължителността на работа. Едно е да палиш през 30мин и да караш 2км, а съвсем друго е да палиш сутрин и вечер и да минаваш по 30км наведнъж например.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Toyota FJ на ГАЗ

                        Перфектни изчисления. Аз докато изплатя газовата от икономията, бракувах колата. Мда, яко. Все си мислех, че кризата няма да удари "баровците". Че само ние -"цървулите" караме на газ. Да, ама не. Петко Бочаров. Да ти е честита, баце, газовата. Със здраве да си я ползваш. Оплакванията - в пожарната. Премиера. Тва е положението. Между другото, минах на дизел. Няма аванта, ама пък въртящия момент ме завърта все повече. Рано или късно, ще изхвръкна от скапаната държава. Лека вечер.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Toyota FJ на ГАЗ

                          Евала Пичове.
                          Изненадвате ме приятно.
                          Коментарите са доста смислени.
                          Благодаря.
                          Бях подготвен за изказвания от рода на "как така, не може да бъде това и т.н" но пак казвам, приятно съм изненадан.
                          Сега ще се опитам да обясня каквото мога и каквото има обяснение де , защото е естествено да се появяват въпроси. не че и аз не се учудвам малко от данните ама са доста коректни.
                          1. Важно е да се пресметне като стойност и маслото за клапаните. За съжаление ще ни се наложи да прибегнем до теоретична сметка и предположение.
                          До някъде и за това не съм се занимавал с този разход, но все пак това са си парички. И ако ще сме коректни трябва да го заложим.
                          По натам ще заложим и експлоатационни разходи , филтри , сервиз и т.н.
                          И така маслото в този сервиз е на офертна цена 100лв. за литър. Казаха ми че ще ми стигне за около 10 000 км. и не съм сигурен че тези данни са верни.
                          Ако е така лошооооо.
                          Излиза 1 стотинка на километър и отиваме на икономия вместо 7ст/км на стойност от около 6ст/км.
                          Обаче.
                          Тук виждам че IZO пише за някакви мнного по прилични цифри като цена на масло-добавка. Ще попитам на л.с от къде и ще посмятам пак.
                          Изобщо аз съм от хората които говорят и пишат само от опит а не от предположения.
                          2. Разходът на бензин изгорен успоредно с газта е огромен а не голям.
                          В момента температурите са отрицателни. Докато достигнем работна температура сутрин изминавам на бензин около 4.5 до 5.2 км от маршрут 11.2 км.
                          След това колата стои 2-3 часа и пак същото но този път преходът на бензин е по-къс, някъде към 2,2 - 2,5 км и следва превключване. Маршрутът този път е по-дълъг.
                          Вечер пак следва 2,2 - 2.5 км бензин от общо 11.2км преход.
                          Ходих в сервиза и пререгулираха уредбата да превключва по-рано, обаче се получи друг гаф. Започна да изключва от газ и да самопреминава на бензин като от свършило гориво. Това ставаше като и подам рязко газ за да избягам от кръстовище и преставаше като загрее. Но го счетох за опасно и дразнещо и върнахме пак първата настройка.
                          "За сега докато олегне газовата" както казват Майсторите... ха ха.
                          Мисля си все пак, че ще му надделеем на този проблем и ще има подобрение на това съотношение (% бензин-газ).
                          Най-вече при по топло време.
                          3. Поне 5-6 уредби съм монтирал и до 10х км съм продал колата. Тоест от тях съм назад. Тук остава успокоението че зареждаш за 50-тина лева а не за 130
                          А и се надявам точно тази машина да си я кътам за по-дълго.
                          Че то май няма и за кога да купувам друга. Следващата сигурно ще е, я на ток, я на кон, я на педали ... ха ха .
                          Последно редактирано от batvaljo; 28-02-11, 21:42.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Toyota FJ на ГАЗ

                            Аз колата я обръщам на газ доста по рано. Може би 1 минута след стартирането на двигателя. Не знам дали правя грешка, но пък инъче мероприятието АГУ / ГИ става малко излишно.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Toyota FJ на ГАЗ

                              Първоначално публикуван от batvaljo Преглед на мнение
                              Евала Пичове.
                              Изненадвате ме приятно.
                              Коментарите са доста смислени.
                              Благодаря.
                              Бях подготвен за изказвания от рода на "как така, не може да бъде това и т.н" но пак казвам, приятно съм изненадан.
                              Сега ще се опитам да обясня каквото мога и каквото има обяснение де , защото е естествено да се появяват въпроси. не че и аз не се учудвам малко от данните ама са доста коректни.
                              1. Важно е да се пресметне като стойност и маслото за клапаните. За съжаление ще ни се наложи да прибегнем до теоретична сметка и предположение.
                              До някъде и за това не съм се занимавал с този разход, но все пак това са си парички. И ако ще сме коректни трябва да го заложим.
                              По натам ще заложим и експлоатационни разходи , филтри , сервиз и т.н.
                              И така маслото в този сервиз е на офертна цена 100лв. за литър. Казаха ми че ще ми стигне за около 10 000 км. и не съм сигурен че тези данни са верни.
                              Ако е така лошооооо.
                              Излиза 1 стотинка на километър и отиваме на икономия вместо 7ст/км на стойност от около 6ст/км.
                              Обаче.
                              Тук виждам че IZO пише за някакви мнного по прилични цифри като цена на масло-добавка. Ще попитам на л.с от къде и ще посмятам пак.
                              Изобщо аз съм от хората които говорят и пишат само от опит а не от предположения.
                              2. Разходът на бензин изгорен успоредно с газта е огромен а не голям.
                              В момента температурите са отрицателни. Докато достигнем работна температура сутрин изминавам на бензин около 4.5 до 5.2 км от маршрут 11.2 км.
                              След това колата стои 2-3 часа и пак същото но този път преходът на бензин е по-къс, някъде към 2,2 - 2,5 км и следва превключване. Маршрутът този път е по-дълъг.
                              Вечер пак следва 2,2 - 2.5 км бензин от общо 11.2км преход.
                              Ходих в сервиза и пререгулираха уредбата да превключва по-рано, обаче се получи друг гаф. Започна да изключва от газ и да самопреминава на бензин като от свършило гориво. Това ставаше като и подам рязко газ за да избягам от кръстовище и преставаше като загрее. Но го счетох за опасно и дразнещо и върнахме пак първата настройка.
                              "За сега докато олегне газовата" както казват Майсторите... ха ха.
                              Мисля си все пак, че ще му надделеем на този проблем и ще има подобрение на това съотношение (% бензин-газ).
                              Най-вече при по топло време.
                              3. Поне 5-6 уредби съм монтирал и до 10х км съм продал колата. Тоест от тях съм назад. Тук остава успокоението че зареждаш за 50-тина лева а не за 130
                              А и се надявам точно тази машина да си я кътам за по-дълго.
                              Че то май няма и за кога да купувам друга. Следващата сигурно ще е, я на ток, я на кон, я на педали ... ха ха .
                              Ами като чета,то излиза че някаква икономия би могъл да постигнеш евентуално на дълго извънградско,още повече като калкулираш и по-честата смяна на свещи,кабели и филтри,което упражнение е любимо на газаджиите,работата май излиза тука-тука...но да се надяваме,че летоска няма да е така
                              при 30-ина градуса,което ще е след месец,защото виждаш,че природата са побърка-6 месеца зима и 6 -лето...и да добавя-внимавай,ако се пускаш по чукарите,да не откъртиш и капачка,и тръбичка и всичко отзад!
                              0899 шест5313нула
                              За всекиго по нещо

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X