Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да направя ракията по-мека

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Как да направя ракията по-мека

    Не е загоряла. Просто материала не беше сварен навреме и се съсипа. На мирис и на вкус е добра, ако се абстрахираш от неприятното отлагане на ацетонов вкус по езика. Мъка...

    Коментар


    • #62
      От: Как да направя ракията по-мека

      Странно щом нее загоряла да мирише,ама щом казваш! Най правилното решение е да изчакашдо новоро зареждане на джибрите изсипвашя я вътре и след превирането да я свариш наново. Но пак казвам само ако нее загоряла иначе съсипваш и новата реколта Успех!
      Най-добре е да имаш богати приятели!!!
      Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

      Коментар


      • #63
        От: Как да направя ракията по-мека

        Значи...поради някакво неспазване на технологията е протекла ацетонова ферментация! Щом има вкус и мирис на ацетон, то ракията съдържа ацетон! Внимавайте с употребата, а моят съвет е да не я пиете, защото ацетона е отрова! Нека си морим черния дроб и бъбреците с добрия стар етилов алкохол..!
        0899 шест5313нула
        За всекиго по нещо

        Коментар


        • #64
          От: Как да направя ракията по-мека

          Сори брат, тази ракия я оставяш за технически цели. И при мен се е случвало.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #65
            От: Как да направя ракията по-мека

            Има ли къде да се извърши някакъв анализ и да ми кажат: "Пий и са не бой" или "Фръгай тава и са не занимавай" ?

            Коментар


            • #66
              От: Как да направя ракията по-мека

              В ХТИ Бургас имаха някакъв уред, един приятел докато учеше там си я тества. Даваше ти съдържанието на метила и т.н. ама подробности не си спомям, че беше одавна.
              "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

              Коментар


              • #67
                От: Как да направя ракията по-мека

                Здравейте, тази година сварих едни хубави круши, и се похвалих на познати та решиха да ми дойдат на гости да я пробваме.
                Понеже е прясно сварена постъпих по следния начин.
                Метода някой го бе писал по нагоре, използва се помпичка за въздух. Има го подробно описано в сайта ракия.ком.
                Включвах я за около 2 часа на ден, 2 седмици. Аерирах получената ракия след двойната дестилация. След което добавих дъбов чипс
                престоя с него за 5 дена. За сравнение предварително си бях заделил ракия за да сравня с готовия продукт.
                Гостите дегустираха от двете и останаха очаровани.

                Коментар


                • #68
                  От: Как да направя ракията по-мека

                  Здравейте колеги,

                  Аз си направих едно приспособление, което се монтира между попа и лулата и чрез допълнително охлаждане с вода контролирам
                  температурата на парите преди да влязат в лулата (на снимката се вижда контролния термометър, червения кран за охладителния
                  съд и белия, газов кран за охлаждане на парите в дефлегматора).
                  За удобство ще го наричам дефлегматор - уред, с който качествено отделям различните фракции при дестилацията на джибри.

                  Общ изглед
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC06887.jpg
Прегледи:2
Размер:96.4 КБ
ID:5544591
                  Температурата се измерва непосредствено преди лулата
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC06889.jpg
Прегледи:1
Размер:87.6 КБ
ID:5544583
                  Кранове за разделяне на водата към охладителя и дефлегматора
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC06886.jpg
Прегледи:1
Размер:117.3 КБ
ID:5544584

                  Температура на изпарение на фракциите при дестилация на джибри:
                  АЦЕТОН --------------------------------------------------- 56.5 Temp C
                  МЕТАНОЛ -------------------------------------------------- 64.0 Temp C
                  ЕТИЛ АЦЕТАТ – за неутрализиране - сода 1 п. на 10 л. ---- 77.1 Temp C
                  ЕТАНОЛ – те това ни трябва ------------------------------- 78.0 Temp C
                  2-ПРОПАНОЛ ----------------------------------------------- 82.0 Temp C
                  1-ПРОПАНОЛ ----------------------------------------------- 97.0 Temp C

                  Първака - това го изхвърлям.
                  При варенето на ракията отначало поддържам теппература около 70 градуса, до събиране на 1 литър дестилат (около 1% от 100 литра
                  джибри - за грозде). Алкохолното му съдържание е над 90% понеже има много метанол.
                  Ракията - това го пия.
                  След това корегирам температурата на 79-81 градуса и започва да тече ракия със 74-78 % алкохолно съдържанние. Това се запазва през цялото време, докато поддържам тази температура и има етанол.
                  Патока - за следващ казан.
                  Идва моментът, в който етанола е на привършване и колкото и да увеличавам водата за охлаждане, температурата се покачва над 82 градуса.
                  Спирам водата за охлаждане на дефлегматора и известно време температурата се задържа около 83-85 градуса. Дестилатът е с алкохолно
                  съдържание около 50%.

                  Получената ракия е с много добро качество, с алкохолно съдържание 74-78%. Слагам в нея дъбови клечки за около месец с цел оцветяване и
                  е готова за консумация.

                  Дефелматорът е направен от мед заради лесната обработка. Състои се от две части - капак и тяло. В капака има медна спирала,
                  през която се регулира водата за охлаждане на парите преди да влязат в лулата. За регулиране на водата използвам газов кран,
                  за по-голяма прецизност. В тялото съм сложил домакински, телени гъби за миене - неръждавейки Inox.
                  Който се интересува от самия процес в дефлегамтора да напише в търсачката "флегма ректификация".

                  Капак -
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00505.jpg
Прегледи:1
Размер:169.1 КБ
ID:5544587
                  Спиралата за охлаждане в капака
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00506.jpg
Прегледи:1
Размер:148.4 КБ
ID:5544588

                  Размери на дефлегматора
                  Дефлегматор размери.pdf

                  Във форума има много мераклии и се надявам да съм бил полезен на някой.
                  LR 90 - 1990, 2.5 TD заменен от Andro160 с 300 TDi
                  LR Defender 110 - 2003, TD5
                  Honda CR-V II - 2004, 2.0
                  тел. 0887 581 738

                  Коментар


                  • #69
                    От: Как да направя ракията по-мека

                    Най лесния начин за омекотяване особено на прясна ракия е като се добави по 2 милилитра глицерин на литър ракия . Глицерина първо се сипва в малко шише да речем с 200 - 300 милилитра ракия и се клати интензивно защото трудно се разтваря . След като се разтвори се сипва в цялото количество .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #70
                      От: Как да направя ракията по-мека

                      Освен глицерина и по един грам захар на литър.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Как да направя ракията по-мека

                        Първоначално публикуван от fanfan Преглед на мнение
                        Освен глицерина и по един грам захар на литър.
                        Може и повечко захар, зависи колко е объркана ракията.
                        Sent from my Nokia s fenerche

                        Коментар


                        • #72
                          От: Как да направя ракията по-мека

                          Ааааа, от захар боли глава бре Най-добре в дъбово буре Ама много "отпад" има
                          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                          Honda Dominator 650
                          088ЧЧ93979-->Борис
                          0878956Ч38-->Борис

                          Коментар


                          • #73
                            От: Как да направя ракията по-мека

                            Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                            Ааааа, от захар боли глава бре Най-добре в дъбово буре Ама много "отпад" има
                            Боли - дръжки. По горната формула означава че на литър ракия се полага един грам захар.
                            Ако сметнеш захарта която си вкарал през деня в тялото си, то единият грам който ще влезе с ЛИТЪР ракия е най - малкото зло.
                            Аз с едно кафе инвестирам дестетина грама, а пия по няколко на ден. Другите въглехидрати с останалите храни и тях ако броим... Накрая всичко това се озовава заедно с ракията в стомаха.
                            Дали е проблема сладостта в питието?
                            Sent from my Nokia s fenerche

                            Коментар


                            • #74
                              От: Как да направя ракията по-мека

                              Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                              Боли - дръжки. По горната формула означава че на литър ракия се полага един грам захар.
                              Ако сметнеш захарта която си вкарал през деня в тялото си, то единият грам който ще влезе с ЛИТЪР ракия е най - малкото зло.
                              Аз с едно кафе инвестирам дестетина грама, а пия по няколко на ден. Другите въглехидрати с останалите храни и тях ако броим... Накрая всичко това се озовава заедно с ракията в стомаха.
                              Дали е проблема сладостта в питието?
                              Просто се бъзиках, ма май го взехте на сериозно
                              За единия грам, нищо няма да стане, но съм чувал, че когато е повече захарността, тогава боляло глава, аз няма как да го установя, понеже мен глава от пиене не ме боли, колкото и да изпия
                              За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                              Honda Dominator 650
                              088ЧЧ93979-->Борис
                              0878956Ч38-->Борис

                              Коментар


                              • #75
                                От: Как да направя ракията по-мека

                                Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                                Просто се бъзиках, ма май го взехте на сериозно
                                За единия грам, нищо няма да стане, но съм чувал, че когато е повече захарността, тогава боляло глава, аз няма как да го установя, понеже мен глава от пиене не ме боли, колкото и да изпия
                                Масово разпространено е и чак се чудя как не могат хората да смятат.
                                В една вмирисана бутилчица кока кола 0,250мл има 27грама захар.
                                След уиски с кола, шоколад и бадеми направо трябва очите ушите да кървят тогава.
                                Sent from my Nokia s fenerche

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X