Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подрязване на асма

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Подрязване на асма

    Гледах един интересен номер. За по сигурно прихващане(окореняване) отрязаната пръчка се засажда в отрязана пластмасова бутилка да се окорени за една година и след това се пренася в лозето, така се развива кореновата система и има по добър процент на прихващане.
    Е нали това хортувам и аз.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

    Коментар


    • #17
      От: Подрязване на асма

      Първоначално публикуван от vladstudio
      Е нали това хортувам и аз.
      Тука всяка е отделно и само азрязваш шишето и слагаш в дупката без да пипаш корените.
      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
      0878 79 20 61 Борис

      Коментар


      • #18
        От: Подрязване на асма

        Окълцах няколко метра от асмата, като махнах клечките, които ми се видяха тънки или сухи. После ме налегна блажен бирен мързел и реших да оставя останалата асма за конпрола - наесен ще проверя дали е имало смисъл от бачкането.
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #19
          От: Подрязване на асма

          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
          Окълцах няколко метра от асмата, като махнах клечките, които ми се видяха тънки или сухи. После ме налегна блажен бирен мързел и реших да оставя останалата асма за конпрола - наесен ще проверя дали е имало смисъл от бачкането.
          Много добре си направил . Една работа /каквато и да е тя/ никога не трябва да пречи на бирата !
          Тази земя, по която тъпча сега,
          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
          тази земя – не е моя земя,
          тази земя, простете, е чужда.

          Коментар


          • #20
            От: Подрязване на асма

            Първоначално публикуван от trapper
            Окълцах няколко метра от асмата, като махнах клечките, които ми се видяха тънки или сухи. После ме налегна блажен бирен мързел и реших да оставя останалата асма за конпрола - наесен ще проверя дали е имало смисъл от бачкането.
            Ще има смисъл.
            Как я оряза на перки или на отводи? По колко остави на асма?
            За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
            0878 79 20 61 Борис

            Коментар


            • #21
              От: Подрязване на асма

              Това с 10 литровата бутилка ми се струва добра идея, ще го пробвам. А само не разбрах за това цепване преди засаждане от долната страна, става въпрос преди да ги сложа в шишето нали? И смятам да използвам за почва разложена оборска тор(представлява нещо като рохка пръст с тор), глинест пясък(повечето е пясък) и дървени трици, и да го омешам всичко това и бум в 10 литровото отрязано шише. след това забождам десетина лозови пръчки, които съм ги цепнал отдолу и ги поливам с вода. А това шише трябва ли да има дупки отдолу за оттичане на излишната вода, и разбира се често ще ги поливам или да си плуват във вода, няма ли да им дойде в повече.
              Ако е машина, нека бъде немска!
              XJR 1200
              ETZ 150
              Kawasaki Ninja ZX10R

              Коментар


              • #22
                От: Подрязване на асма

                Точно така. Само че шишето го пробий отдолу като саксия, за да излиза излишната вода. И колкото по-често поливане, по-добре. Аз ги слагам на вилата около чешмата, там се поливат най-често.
                Тази земя, по която тъпча сега,
                тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                тази земя – не е моя земя,
                тази земя, простете, е чужда.

                Коментар


                • #23
                  От: Подрязване на асма

                  Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                  Честити любовен и винарски празници, макар, че редът им е обратно.
                  Имам 50 кв.м асми (20х2,5 м), садени на хижата да ми правят сянка на колите, 10 корена отел от различен произход. Някои раждат много, други по-малко. Трябва ли да ги подрязвам, кога и как?
                  Директно на отговора:
                  Имам асма и хабер си нямам как се реже асмата , но всяка година я режа зверската като се съобразявам само с посоката на пръчките (накъде искам да се развият) - абе с 2 думи грижа се за естетиката и .Абсолютно всяка година се чудя как може да съм такъв перфектен лозар -такива големи гроздове в такова количество трудно се виждат.
                  Sent from my Nokia s fenerche

                  Коментар


                  • #24
                    От: Подрязване на асма

                    За да не отварям нова тема колко от вас пръскат с бордолезов разтвор след пролетната резитба или отриване на лозето.
                    От снощи водим спор с един приятел имали смисъл от ранното пръскане с бордолезов разтворили е загуба на време.
                    Според мен има смисъл особено при лозя които се зариват против гъбички и други заболявания които могат да се развият под земята.
                    Ще ми е интересно да чуя различни мнения по въпроса.
                    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                    0878 79 20 61 Борис

                    Коментар


                    • #25
                      От: Подрязване на асма

                      Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                      За да не отварям нова тема колко от вас пръскат с бордолезов разтвор след пролетната резитба или отриване на лозето.
                      От снощи водим спор с един приятел имали смисъл от ранното пръскане с бордолезов разтворили е загуба на време.
                      Според мен има смисъл особено при лозя които се зариват против гъбички и други заболявания които могат да се развият под земята.
                      Ще ми е интересно да чуя различни мнения по въпроса.
                      Бордолезовия разтвор е забранен за употреба/токсичен/.Има по модерни и ефективни фунгициди особено системни.Контактните препарати не са подходящи при чести валежи.Иначе от личен опит -аз вече престанах да пръскам по екологични и медицински причини.Какъвто и карантинен период да има ,няма да дам такова грозде на децата си...още поваче че отглеждам подкултури отдолу под чердака-ягоди,малини,подправки.Кога ще чакам карантината ,че да си бера босилека за пицата или девесила за рибената чорба.
                      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Подрязване на асма

                        Първоначално публикуван от mihov_1969
                        Бордолезовия разтвор е забранен за употреба/токсичен/.Има по модерни и ефективни фунгициди особено системни.Контактните препарати не са подходящи при чести валежи.Иначе от личен опит -аз вече престанах да пръскам по екологични и медицински причини.Какъвто и карантинен период да има ,няма да дам такова грозде на децата си...още поваче че отглеждам подкултури отдолу под чердака-ягоди,малини,подправки.Кога ще чакам карантината ,че да си бера босилека за пицата или девесила за рибената чорба.
                        Това не го знаех за бордолезовия разтвор.
                        Иначе за споделения опит блягадаря, и веднага се породи въпрос не си ли пречат взаимно асмите и подкултурите?
                        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                        0878 79 20 61 Борис

                        Коментар


                        • #27
                          От: Подрязване на асма

                          Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                          Това не го знаех за бордолезовия разтвор.
                          Иначе за споделения опит блягадаря, и веднага се породи въпрос не си ли пречат взаимно асмите и подкултурите?
                          Не само не си пречат ,ами си помагат.Първо лозата смуче вода от около 10 метра и не се влияе от сезонните влаги(тя по принцип не се полива)А повечето едногодишни култури имат плитка коренова система.Второ прави една прошарена сянка и не позволява подкултурите да изгарят от слънцето(поне райграса ми и китките на жената са перфектни).Единствено лозата не може да бъде субкултура на някой дървесен вид.
                          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Подрязване на асма

                            Така колеги, ето каква я свърших аз със засаждането на "пръчките" в туба от вода. Значи засадих ги както ми казахте направих всичко и се захванаха повечено. Слагах 2 пъпки в земята и 2 отгоре. Следващите неща, които ме вълнуват са : Другата пролет ще сцепя тубата, ще подрежа коренчетата и ги засаждам, но как, пак 2 пъпки отдолу и 2 отгоре, или 3 в земята и 1 отгоре? Напролет или тази есен да ги засадя? И гледам, че са започнали да пускат салкъмчета какво да ги правя да ги кърша ли, или да ги оставя? Ето как изглеждат в момента. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Snimka573.jpg
Прегледи:1
Размер:160.6 КБ
ID:5275832
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • #29
                              От: Подрязване на асма

                              Най добре е есента след като е узрял пръта, и ние садим така стига времето да позволява.
                              Копаеш дупката малко пясък малко прегорял тор и само една пъпка над земята след това зариваш всичо.
                              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                              0878 79 20 61 Борис

                              Коментар


                              • #30
                                От: Подрязване на асма

                                Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                                Така колеги, ето каква я свърших аз със засаждането на "пръчките" в туба от вода. Значи засадих ги както ми казахте направих всичко и се захванаха повечено. Слагах 2 пъпки в земята и 2 отгоре. Следващите неща, които ме вълнуват са : Другата пролет ще сцепя тубата, ще подрежа коренчетата и ги засаждам, но как, пак 2 пъпки отдолу и 2 отгоре, или 3 в земята и 1 отгоре? Напролет или тази есен да ги засадя? И гледам, че са започнали да пускат салкъмчета какво да ги правя да ги кърша ли, или да ги оставя? Ето как изглеждат в момента. [ATTACH=CONFIG]329464[/ATTACH]
                                Каква есен ще чакаш,те са вече готови.Вземаш един свредел ,дупчиш и садиш.Засипваш с пясък/пръст 1:1.Филизите не ги кърши,но остави 2 над земята.Първата година се оставят да растат на воля/така си заздравяват корените/,втората се премахва по слабия леторасъл и другия се реже на две пъпки.И чак на 3-тата година се качва на чердака.Освен това на втората година се разравят наоколо и се отрязват росните корени.Наблизо е добре да няма стари асми които упражняват инхибиращо действие върху новите-да има поне 2 метра отстояние.Иначе си направил добър посадъчен материал,за което браво , ще става лозар от теб.Поздрави.
                                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X