Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Математици на свободна практика?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Математици на свободна практика?

    В един от най-четените блогове свързани с математика (според различни класации е дори №1) - този на Таня Хованова - прочетох много интересни неща:

    ...
    In 1996 I got a non-paying visiting position at Princeton University.
    ...
    Now I am a struggling freelance mathematician affiliated with MIT. Although my math blog is quite popular and I have been publishing research papers, I am not sure that I will ever be able to find an academic job because of my non-traditional curriculum vitae.
    ...

    Попитах мой колега от щатите що за чудо е "non-paying visiting position" и "freelance mathematician". Оказа се, че не е рядко срещано в техните академични среди. Първото означава, че просто работиш без пари (печелиш само престиж), а второто е нашето "хоноруван асистент" или поне така го разбрах - при всички положения много по-малко пари за същата работа както редовните. Обикновено по този начин третират "чужденците", та макар и имащи американски паспорт. Отношението към тях било традиционно хладно и на тях се гледало като "хора трета ръка идващи от третия свят". Академичната среда била силно консервативна, но поради силен недостиг на студенти (в САЩ има два пъти повече университети на глава от населението сравнено с нашите, които наричаме "много") се принуждават да взимат и "от ония".

    Та старият виц:

    - Що е то американски университет?
    - Място където руски евреи преподават математика на китайци!

    май трябва да се преразкаже:

    - Що е то американски университет?
    - Място където руски евреи ЕВТИНКО преподават математика на китайци!

    Американска мечта! Предполагам, че жената ще я вземат някога и на редовна работа, с осигуровки и прочее. А съм убеден, че трудно ще намерят математик, който да й стъпи на малкото пръстче. Та било то и в MIT. Или МИТ.

  • #2
    От: Математици на свободна практика?

    Радващо е да види човек че след като реши проблемите на българската образователна система - най-после намери хапка като за твоята уста и тръгна да решаваш тези на американската

    PS Да беше продължил темата когато стигнеш поне до нивото на въпросната дама ? Която, на първо четене, въобще не се оплаква, и сама твърди че не се е занимавала с грам академична работа от 1998ма до 2008ма по личен избор, и след като се е върнала в 2008ма - насред най-голямата икономическа криза в САЩ от 1929та насам, сега, две години и нещо след това, е на зле платена но все пак академична работа в американски университет ?

    PSS Има ли някаква физическа граница степента до която можеш да изкривиш фактите при представяне на щуротиите ти, или да оставим надежда всяка ?
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Математици на свободна практика?

      Нищо не е изкривено - показано е такова, каквото е. Думите "non-paying visiting position at Princeton University" са абсурдни, при положение, че това е един от най-реномираните университети в света. А думите "I am not sure that I will ever be able to find an academic job" пък са направо ужасни що се отнася до държавата с най-много университети на глава от населението в "западния свят".

      А виж нито тяхната система, нито нашата ще оправям. Вие сами се оправяте и то добре. Аз гравитирам и също знам, че няма да направя академична кариера, точно както споменатата жена. Но докато съм в тези среди знам поне за труда, който полагам, взимам това, което взимат другите полагащи същия труд като мен. Поне засега, защото по една или друга причина България е избрала да следва именно американския модел на система на управление в образованието.

      П.С. Не му ли писна на Goblin да търси телета под вола?

      ПСС. Няма ли да ви писне думата "криза"? Особено в този цитиран случай е смехотворна. И "личен избор" ли? Бих искал да те видя да работиш без да получаваш пари две години. И после да ти дам личен избор да работиш нещо друго. И ще ти натяквам, че изборът си е твой!

      Коментар


      • #4
        От: Математици на свободна практика?

        - Разбира се че не е сигурна че ще намери академична работа. В някои държави академичната работа (а и всяка друга) НЕ СЕ ПОЛАГА ПО ПРАВО само заради това че преди Х години ти е харесвала и си работила две години, с ясната мисъл че НЕ СИ ДОСТОЙНА за нея, и оттегляйки се от въпросните среди по собствен избор. Цитирам въпросната дама, която така като гледам се вълнува от ситуацията по-малко от теб.

        - Писнало ми е от доста неща, конкретно от откъснати от реалността примадони и от родилния им рев при раждането им в реалността, но да ползвам думата "криза" за времена когато имаше криза - тц. Икономическа криза в САЩ през 2008ма имаше. Дълбока. Чувал съм че е понаминала и по други места.

        Намирането на работа, в каквато и да е среда, през 2008ма, беше меко казано трудно. Цитати в блогове от рода на "През 2008ма напуснах работата си в компанията Х понеже не ме удовлетворявашe, понеже исках да се занимавам с математика" в 90% от случаите имат съвсем друго значение. Клонящо към "През 2008ма фирмата в която работех фалира / ме съкрати, и се сетих аджеба че имам тапия за математик".

        Не знам дали в България човек подвизавал се десет години извън академичните среди в които преди това е е седял две години на някаква никаква позиция има по право и закон гарантирана позиция за завръщане на летящ старт и признат стаж. Ако да - жална и майка на българската наука. Но нещо ме съмнява, а и българската наука вече отдавна я жаля по други, много по-конкретни причини

        Но това което най-много ме изумява е как ти жално виеш за тежката съдба на авторката, и на легионите онеправдани като нея гении от чужбина, при положение че самата авторка съвсем достойно и непринудено просто описва ситуацията си, и която въобще не виждам нито да се оплаква, нито да твърди че към нея е извършена някаква канска несправедливост.

        А за съществуването на платени и неплатени позиции - постой на неплатена позиция в престижен щатски университет, впиши си го в резюмето и си потърси работа. Ще си поговорим пак дали е било излишно. В частния сектор съществува понятието стажант, често биват неплатени, и гледам че нито им секва потока, нито се оплакват.
        Последно редактирано от Goblin; 09-02-11, 16:49.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Математици на свободна практика?

          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
          Но това което най-много ме изумява е как ти жално виеш за тежката съдба на авторката, която, съвсем достойно и непринудено просто описва ситуацията си, и която въобще не виждам нито да се оплаква, нито да твърди че към нея е извършена някаква канска несправедливост.
          В случая само един човек на това място "жално вие" (това е цитат от предишен пост, който не е мой - не ми пращай Giorgio да ми раздава картони за обида този път) за нещо и то по-точно: да покаже, че не съм прав за каквото и да е, когато и да е. А на мен всъщност ми е съвсем безразлично това отношение. Не съм искал (много) да ти ставам фикс-идея за форумно умъртвяване. Явно съм успял.

          А аз не съм прав - да. В темата има нарочен въпрос, но ти не желаеш да го видиш. Не желаеш дискусия, а желаеш да покажеш мускули. Да си знайко. Браво - си!

          Но аргументите ти са просто слаби. Защото "non-paying visiting position" е абсурдно дори за чистач в Лувъра. Може би той трябва да чисти безплатно, защото около него има прекрасни картини? Сигурно и билетче трябва да къса? Жестоко, да, сигурно е така по време на криза (оп 93-96 криза имало ли е?). А пък по всички БЕЛИ държави хоноруваните асистенти се взимат "по изключение за заместване на отсъстващ преподавател". И малко по-често се прави фирмено обучение с външни преподаватели, но то е съвсем друга бира.

          Относно цитатът "напуснах работа, защото не ме удовлетворяваше" е единственото място където си прав. Просто защото трябва да сме почти сигурно, че се е случило второто: "бях през съкращение и реших да търся алтернатива овреме". Но това нещо никой не си признава. Естествено, че не. Хора са. Оставят си името. Четат ги други.

          Къде са редовните преподаватели в американското образование? Защо "хонорувани руски евреи преподават на китайци"? Ето такива въпроси има. Но някой чете темите така, както на него му се иска. Или може.

          Гоблине - нищо лично, но всъщност вече каквото прочетох от теб го прочетох. Знам какво ще кажеш ако отворя тема "колко е равно 2+2". Знам какво ще кажеш и по тема "колко е страната на хиперкуб вписан в хиперкълбо с радиус r". Вече не ми е интересно и вече знаеш какво съм направил. Въпреки, че си модератор и технически не може.

          Коментар


          • #6
            От: Математици на свободна практика?

            Моят добър приятел и съученик Димитър Добрев, преподавател в университета в катедра "логика" и учен в секция, отново "логика" в БАН, дейности спокойно можещи да се определят като "freelance mathematician".
            Същевременно същия от години е един от малцината разработващи компилатор за пролог. Хора купуващи го има от цял свят. Цената на продукта, както и на последващите версии е достатъчно символична, за да се определи тази му дейност като "non-paying visiting position"...
            Същия човек винаги е усмихнат и с добро настроение, никога не съм го чувал да се оплаква.
            Нямам представа какво доказва това, но...Филип, не си ли се замислял, че проблемите на научните работници не винаги се дължат единствено на системата?

            П.П.Разрешение да го спомена поименно във форума, получих лично.

            Коментар


            • #7
              От: Математици на свободна практика?

              Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
              Нямам представа какво доказва това, но...Филип, не си ли се замислял, че проблемите на научните работници не винаги се дължат единствено на системата?
              Хей, естествено, че не! Всъщност аз самия съм на същото "дередже". Ако в университета ме оставят без заплата, аз ще продължа да съм там и да преподавам каквото мога. Просто защото тази заплата е пренебрежима спрямо това, което получавам от което и да е друго място. И то не като "едра риба", а говоря за най-ниски позиции в коя да е аутсорсната фирма. Затова и работя на две-три-n места по n-проекта.

              Та artefekt това, което ми казваш ми е до болка познато. Ако не ми беше, то нямаше да съм преподавател. Защото нормален човек няма да се навие да работи за 400 лева на месец такава работа. Въпросът на темата е доста по-друг. А именно: така ли трябва да бъде???

              П.С. А на доц. Добрев много поздрави. Той естествено не ме познава - един от тълпата съм. Добър преподавател е.

              Коментар


              • #8
                От: Математици на свободна практика?

                Първоначално публикуван от Filthy@JvruceR Преглед на мнение
                ...Защото "non-paying visiting position" е абсурдно дори за чистач в Лувъра. Може би той трябва да чисти безплатно, защото около него има прекрасни картини? Сигурно и билетче трябва да къса?
                - Да. Ако това може да му помогне впоследствие да стане шеф на отдел "платено чистене" в обикновен офис - сто пъти да.

                - Ако пуснеш сто глупости - ще реагирам сто пъти. Не виждам защо твоите простотии трябва да са безкрай, а моята реакция на тях - единица.

                - Ако ползваше акъла си за нещо полезно, щеше да се сетиш каква точно черпня дължиш на Giorgio. Защото ако не беше ни изпреварил и не ти беше лепнал тая мизерна тридневка, още щеше да е спокойно във форума, и още щяхме модераторите да получаваме уведомления от случайни потребители "Ей, кого да почерпя че най-после му затворихте устата на тоя". Нещо което, апропо, не се беше случвало до сега в историята на форума. На благодарности не сме свикнали.

                Бих се радвал тази информация да ти зададе някакви координати за положението ти тук, но уви - това би означавало да приемеш и че аргументацията "аз знам колко е страната на хиперкуб вписан в хиперкълбо с радиус r а ти - тц" не може да ти е какъвто и да било мерител в отношенията ти с околните.
                Последно редактирано от Goblin; 09-02-11, 18:00.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Математици на свободна практика?

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  - Да. Ако това може да му помогне впоследствие да стане шеф на отдел "платено чистене" в обикновен офис - сто пъти да.
                  О, да. А в твоята фирма има ли някоя работна позиция без заплата? Или трябва да си "Лувъра", за да може за теб да работят хора без пари? Или фирмата трябва да е американска?

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  - Ако пуснеш сто глупости - ще реагирам сто пъти. Не виждам защо твоите простотии трябва да са безкрай, а моята реакция на тях - единица.
                  Странно. А обикновено подминаваш простаците на улицата с мълчание, нали?

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  - Ако ползваше акъла си за нещо полезно, щеше да се сетиш каква точно черпня дължиш на Giorgio. Защото ако не беше ни изпреварил и не ти беше лепнал тая мизерна тридневка, още щеше да е спокойно във форума, и още щяхме модераторите да получаваме уведомления от случайни потребители "Ей, кого да почерпя че най-после му затворихте устата на тоя". Нещо което, апропо, не се беше случвало до сега в историята на форума. На благодарности не сме свикнали.
                  Това с черпенето го нямаше на входния билет за форума и ще го откажа. Него мога да го почерпя по хиляди други поводи, защото го заслужава. Всъщност имаш сила, имаш повод (очевидно те дразня някак - трябва да има нещо такова в правилата на форума). Не виждам защо не ме лишиш от присъствие и не направиш тема за приемане на благодарности от добрите други потребители?

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  Бих се радвал тази информация да ти зададе някакви координати за положението ти тук, но уви - това би означавало да приемеш и че аргументацията "аз знам колко е страната на хиперкуб вписан в хиперкълбо с радиус r а ти - тц" не може да ти е какъвто и да било мерител в отношенията ти с околните.
                  Съжалявам, не си ми "околен". За щастие не живея в интернет.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Математици на свободна практика?

                    Първоначално публикуван от Filthy@JvruceR Преглед на мнение
                    За щастие не живея в интернет.
                    Защо ли оставам с друго впечатление?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Математици на свободна практика?

                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Защо ли оставам с друго впечатление?
                      Защото никъде другаде не ме виждаш. Нормално е.

                      4 поста на ден, а единия например е този. Вярно, за повечето хора и това усилие в живота е много. Мен не ме впечатлява.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Математици на свободна практика?

                        Първоначално публикуван от Filthy@JvruceR Преглед на мнение
                        Защото никъде другаде не ме виждаш. Нормално е.
                        От къде си толкова сигурен?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Математици на свободна практика?

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          От къде си толкова сигурен?
                          А всъщност няма как да съм сигурен. Аз просто не познавам никой с името "Пенчо" и от там си вадя допускане, че едва ли и ти познаваш мен. Извън интернет де. Може пък да си ми съсед? Идея нямам.

                          П.С. Обнових си "мястото където живееш" в профила заради теб.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Математици на свободна практика?

                            Първоначално публикуван от Filthy@JvruceR Преглед на мнение
                            А всъщност няма как да съм сигурен. Аз просто не познавам никой с името "Пенчо" и от там си вадя допускане, че едва ли и ти познаваш мен. Извън интернет де. Може пък да си ми съсед? Идея нямам.

                            П.С. Обнових си "мястото където живееш" в профила заради теб.
                            Допускането, като метод при неизвестен брой променливи, не е сериозен подход.
                            Абе, нали си намери крика - свиркай си.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Математици на свободна практика?

                              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                              Абе, нали си намери крика - свиркай си.
                              Аз такива подробности дори за майка си не помня. Браво, добра памет имаш!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X