Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

    Възможно е. Аз съм пробвал 5.45 на старите кевларени жилетки преди 18-19 години. Мисля, че бяха правени в Бразилия за щатската армия. Проби 4 жилетки от двете страни без да се замисли . Това прави 8 слоя броня. Нямам идея какви са новите но се надявам да си вършат работата малко по-добре. Ясно,че не са мислени да спрат куршум от автомат но все пак ми дойде в повечко, когато видях, че мъкненето на 5-6 кила потник няма да ми е от кой знае каква полза ако не ме стрелят с пищови или замерят с камъни.
    Ха, сетих се и за опита с нож. Стандартен ка-бар USMC, жилетката подпряна на дърво. Със замах от долу,ножа се заби в дървото 2-3 см .
    Последно редактирано от droba; 02-02-11, 13:53.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

    Коментар


    • #17
      От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

      Жилетките се тестват само ако са облечени (стегнато) върху манекен от балистичен гел... Иначе теста нищо не значи... Освен това жилетката малко пази при изстрел от автоматично оръжие отблизо... Но трябва да се отчете, че обикновено попаденията са далечни и тогава куршумът носи много по-малко енергия... За отблизо си има балистични плочи, те се слагат в съответните джобове... А от нож, жилетките не пазят... или поне не повече от ватенка... За тази цел си има специални жилетки с метална мрежа... ама това е друга тема...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #18
        От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

        Сега вече навсякъде жилетките са с плочи, я от титан, я от стомана, я от керамиката. Куршуми спират в повечето случаи. Онези старите противоосколочните кевларените жилетки, за които пише уважаеми droba, сега май има само за полицията. Имам известен опит в боравенето с бронежилетки, три пъти са мен улучвали, докато бил с тях. Два пъти пък бях ранен тогава, но раненията ми са били много по-леки от възможните такива, ако би нямал тогава бронежилетката.

        Коментар


        • #19
          От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Не, това не е вярно. Проблемът на старият (подчертавам старият образец 5.45) беше, че стоманената сърцевина, е изместена назад. Защо, не знам, явно е имало технологични съображения или просто неуспешен опит за търсене на нов ефект... Понеже този боеприпас, показваше изключително ниски резултати, то митът за "дебалансираният" куршум и "страшните" поражения, бе създаден за оправдания на някой, който всъщност е трябвало да носи отговорност за плачевните резултати... При новият модел 5.45, стоманената сърцевина е както си трябва, респективно теглото, летежът и прочие параметри... Вече го няма и "дебалансираният" куршум...

          Но 7.62 носи повече енергия, а това е определящо, в много случаи повече отколкото точността...
          Колега не съм съгласен че 7,62мм куршум отдава по вече енергия от 5,45мм-смятай и ще се убедиш.При 5,45мм куршум заради по късата задна и по тежка част прецесията му е силна изразена и в зависимост от това под какъв ъгъл срещне преградата и тя с каква плътност е тя(хомогенна или не хомогенна) той поема в друга посока(това отклонение не е кой знае какво) но съществено увеличава раневия канал и причинява големи разкъсвания. Точно заради малката си площ е направен да е дебалансиран, за да има някакъв ефект от него ,иначе с тази голяма V ще пробива като шило и дотам(нещо подобно е и при ТТ)
          "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

          Коментар


          • #20
            От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

            Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
            Естествено,че не е с изместен център. Митове разни. Истина е обаче, че малкият му калибър и високата скорост за сметка на намаления брой нарези на цевта го правят леко неусточив. Задника му се стреми да изпревари челото та при среща с нещо твърдо става непредсказуем. При попадане в трупа има голяма вероятност да направи салата, при попадане в стената на отсрещната сграда пак но не се знае в чие тяло вече .
            Броя нарези си е все същия, но напълно съм съгласен че в планинско-гориста местност дава много рикошети.На нощни стрелби се вижда прекрасно.
            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

            Коментар


            • #21
              От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

              Има и още едно нещо много неприятно. А то е въздействието на вятъра върху лекият куршум. А както е общоизвестно в планината вятъра само си сменя посоките, но духа винаги. Същото се отнася и за пустинята.
              Последно редактирано от derhunter; 02-02-11, 19:56.

              Коментар


              • #22
                От: Калашников 5.56 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                Първоначално публикуван от dido uzunov Преглед на мнение
                Колега не съм съгласен че 7,62мм куршум отдава по вече енергия от 5,45мм-смятай и ще се убедиш.При 5,45мм куршум заради по късата задна и по тежка част прецесията му е силна изразена и в зависимост от това под какъв ъгъл срещне преградата и тя с каква плътност е тя(хомогенна или не хомогенна) той поема в друга посока(това отклонение не е кой знае какво) но съществено увеличава раневия канал и причинява големи разкъсвания. Точно заради малката си площ е направен да е дебалансиран, за да има някакъв ефект от него ,иначе с тази голяма V ще пробива като шило и дотам(нещо подобно е и при ТТ)
                Това може да е валидно само за малки разстояния, при по-големи, първото и най-важно е въобще мишената да бъде поразена, второто е мишената да не може да бъде запазена от леки препятствия като автомобил, тухлена стена и прочие... Всъщност точно по този параметър 5.45 тотално губи... затова и тези дето са воювали толкова го харесват, за разлика от противоположното мнение на повечето стрелящи...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #23
                  От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                  Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                  Има и още едно нещо много неприятно. А то е въздействието на вятър ввърху лек куршум. А както общоизвестно в планината вятър само си сменя посоки, но духа винаги. Същото се отнася и за пустиня.
                  А в планината има клончета, шумки и прочие... Точно това и написах малко по-горе, от първостепенна важност е въобще мишената да бъде поразена... после ще гледаме раневият канал...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #24
                    От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                    Ясно разбрахме се -няма да го ползваме в нашите ширини.Само на Северния полюс там трева и клонки няма!
                    "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                    Коментар


                    • #25
                      От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                      В Русия просто смениха остарялата муниция 7Н6 с всички тези описани горе проблеми, на патрон 7Н22. Еднозначно рикошетите са намаляха, но тези тн. низкоимпулсни муниции са вече пред края си.
                      Последно редактирано от derhunter; 02-02-11, 19:58.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                        Руснаците отдавна са решили спора в полза на 5,45; В този форум има интересни мнения: http://www.vrazvedka.ru/forum/viewtopic.php?t=3894

                        Коментар


                        • #27
                          От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                          Да, бе... ... Я прочети пак постовете на Сибирски.
                          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                          Неизвестен мъдрец

                          Коментар


                          • #28
                            От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци



                            Зависи какво ти трябва под ръка, пушка с мощен боеприпас която рядко засича, или ще си въоръжен с лека и точна пушка и зад гърба ти ще има "логистична" поддръжка от страната на международна коалиция.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                              Мого се чудих дали да се включа в темата, не за друго,а защото май няма какво да кажа.Много мнения и все от хора знаещи, струва ми се и можещи.Няма ги "лаладжиите" които обикновенно навсякъде са компетентни.Не съм воювал нито с единия нито с другият,но моето мнение е че при идеялни условия /100м при закрит полигон/ АК74 дава много по-добри резултати.В БНА ги снеха от въоръжение а пък руснаците си воюват с тях!
                              Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                                №2:
                                Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                                Да, бе... ... Я прочети пак постовете на Сибирски.
                                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                                Неизвестен мъдрец

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X