Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за трактор самоделка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет за трактор самоделка

    Здравейте Колеги,

    Въртят ми се няколко идеи как да си направя тракторче дизел, което трябва да е с максимална ширина 800мм. Колебанията са ми дали ще стане с такава малка ширина да се скъсят съществуващите мостове /УАЗ,Москвич, Волга/, а и от какво мога да ползвам двигател, скоростна кутия, раздатка евентуално. Като мощност е достатъчно да тегли плуг и да върти фреза. Постижимо ли е според Вас да се направи или да се ориентирам към мотоблок?
    Върти ми се и друга идея свързана с мотоблок - преправянето му на тракторче, но там пък няма от къде да се изкара движение за втори мост и остава само вариант да му сложа още един мост - управляем и да бъде 4х2

    Благодаря предварително
    Поздрави
    Иво

  • #2
    От: Съвет за трактор самоделка

    За такава ширина не съм убеден, че ти трябва диференциал. Има едни антични чешки култиватори Тера и при тях едната джанта се върти свободно, като се отблокира. Можеш да ползваш дори ръчен хъб от джип.
    Това, че е 4х2 не е толкова страшно - повечето колесни трактори са точно такива. Не е задължително да е дизел - ще е много тежко. Бих ползвал някой двигател от самоходна косачка тип акме или бчс. Здрав, икономичен и недотам тежък. Силовото предаване е въпрос на въображение - от верига и ремък до кардан... изобщо зависи от това, с какво разполагаш и какво време и усилия си готов да вложиш в проекта си. НАй-лесно е да си намериш някой мотоблок и да си направиш каквото желаеш. Има вариант и 4х4 да стане, но не мисля, че ти трябва.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #3
      От: Съвет за трактор самоделка

      Благодаря за мнението!
      Искам да обясня защо искам да е дизел, макар че знам че дизеловите двигатели са по-тежки от бензиновите, но са по-икономични, и много по-малко неща могат да създадат проблем при тях. Има ли гориво, ако са наред дюзите и ако не дърпа въздух от някъде няма как да не работи.
      Имам такъв Акме дизел на косачката БЧС, правил съм му основен ремонт и съм доволен, да по прости са, но са въздушно охлаждане и лятото загрява когато е много горещо, а и е 12к.с., незнам как би се справяло с плуг, а и с каква скоростна кутия, трябват и бавни скорости.
      Днес се рових за дизелов двигател с водно оглаждане, нещо като този на малките Ифи, мултикарите.
      Искам да попитам какви са вариантите от мотоблока да го направя 4х4 за което споменахте?
      А това с хъбовете, незнам дали е рентабилно за трактор защото няма да е мн удобно ръчно да се включва всеки път когато забоксува.
      Последно редактирано от ivoooo; 28-01-11, 15:52.

      Коментар


      • #4
        От: Съвет за трактор самоделка

        Хъбовете са добри с оглед спестяването на диференциал. Ако разполагате с диференциал, няма проблем да се монтира.
        Може и с два диференциала и РК примерно от лада нива или ГАЗ69. Може и два вала, задвижвани с верига и хъбове. Съвсем дълбокото е хидрозадвижване
        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

        Коментар


        • #5
          От: Съвет за трактор самоделка

          Първо ако използваш двигател от косачка БЧСка той върти наобратно.Не може да му сложиш други скорости че ше имаш няколко задни и една напред.
          АКМЕ имат и двигатели с десно въртене трябва да търсиш такъв .
          Ако си е изправен двигателя с въздушно охлаждане не грее и в жегите.Ако не искаш главоболия не се занимавай с Мултикаров свигател това чудо няма палене.Карал съм такова животно и имам лоши спомени.Търси малък дизел от старите леки коли.А има и едни двуцилиндрови дизелови АКМЕ .Из селата пърпорят всякакви самоправкиможе да събереш опит.
          К мирной жизни не пригоден.
          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

          Коментар


          • #6
            От: Съвет за трактор самоделка

            Най-лесният вариант е да се ползва готов мотоблок. Има такива руски-със скорости, блкаж... Само дето са с две колела и трябва да вървиш зад него.
            Но може да се сложи още един мост, по схемата на К-700 или Т-150. Като тоси мост няма да е задвижващ, че е много заигравка. Само за завиване. Конкретното изпълнение на моста и механизма са въпрос на лично виждане и умения. По този начин се запазва всичкото заводско захващене на необходимия за работа инвентар.

            Другия начин е точно обратния-вземаш някакъв малък дизел, слагаш го на някаква рама, и започваш да твориш около нея. Ако решиш да го правиш 4х4 пак най-лесната схема е с чупеща се по средата рама. Като на тракторите дето ги казах по-горе. Избягваш един куп чарколаци по кормилната уредба. Даже не ти трябват и диференциали по мостовете. С обикновени лагерни тела и вал в тях. Задвижване с яки верига и звездочки. Някои раздатъчни кутии от УАЗ или ГАЗ имат и силоотводен вал-необходимо нещо щом ще правиш трактор.

            Да снимаш и показваш тук какво си сътворил.
            Поздрави.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Съвет за трактор самоделка

              Тази сутрин четох в "продава" за едноцилиндрови дизелови двигатели с различна кубатура. Чисто нови и на много човешки цени.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • #8
                От: Съвет за трактор самоделка

                а относно двигател от лек автомобил, какво бихте казали?
                съединител?

                Коментар


                • #9
                  От: Съвет за трактор самоделка

                  Първоначално публикуван от ivoooo Преглед на мнение
                  а относно двигател от лек автомобил, какво бихте казали?
                  съединител?
                  Голф 2 1.6 дизел без турбо,трудно прегрява когато вичко му е в ред ,икономичен,малък,лесен и евтин за ремонт,здрав съединител.Успех !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвет за трактор самоделка

                    Да ти предложа готова база за доразвиване-самоделка с мостове от мотокар,едноцилиндров дзел ИФА,с неизвестни характеристики,СКот газ или ниса.Има още за доизкусуряване,но не остава време.
                    Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвет за трактор самоделка

                      Първоначално публикуван от ivoooo Преглед на мнение
                      а относно двигател от лек автомобил, какво бихте казали?
                      съединител?
                      От лек автомобил не е добра идея. Освен че силовите характеристи не са за трактор, има и друга подробност. Тракторните, камионските, лодковите и авиационните мотори се проектират така, че да могат да работят продължително време с максимални обороти.
                      Опитай да държиш гоуфо на сичката газ и кажи след колко време ще си изплюе биелите.
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвет за трактор самоделка

                        и аз съм негативно настроен относно двигатели от лек автомобил, но има много такива самоделки в руски форуми с двигатели от лада или жигула, а и съединителя не съм убеден че би издържал на това натоварване, като например да сложиш да теглиш плуг

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвет за трактор самоделка

                          Може и да стане сполучливо с автомобилен двигател, но трябва да се намалят много оборотите му, за да може примерно да оре с нормална ораческа скорост при 2500-3300об/мшн. Тогава не мисля, че би имал проблем с загряването, а и ако се сложи електрическа перка която да се пуска ръчно, когато стигне ~80градуса ще я пуска за да се охлажда или при 70 градуса. Защото няма силна челна струя на въздуха при едно 5-12-15км/ч., затова по ранното включване ще спомогне.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвет за трактор самоделка

                            Първоначално публикуван от ivoooo Преглед на мнение
                            и аз съм негативно настроен относно двигатели от лек автомобил, но има много такива самоделки в руски форуми с двигатели от лада или жигула, а и съединителя не съм убеден че би издържал на това натоварване, като например да сложиш да теглиш плуг
                            А движението,няма ли да го прекараш през раздатка или някакъв редуктор ? За да може двигателя да не работи на максимални обороти а на средни, така и разхода ще е по-малък.Така ще се движи с нормална за оране скорост .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвет за трактор самоделка

                              И каква е според вас нормалнта скорост за оране?
                              Чета тук 15 км/ч... Вие трактор виждали ли сте? Виждали сте разбира се... А работили ли сте с него?


                              Нормалната скорост за оране на маломощен трактор не надвишава 5км/ч. В зависимост от двигателя и плуга варира, но трудно може да надвиши. В тази връзка-двигател от кола е почти неприложим. За да оре с тази скорост трябва да работи доста дълго при сериозно натоварване, а тези двигатели не са мислени за това. Е, ще работи разбира се известно време, но после...

                              За сравнение ще дам пример с двигателите на Кировец Ц-100 и една обикновена кола от среден клас. И двете машини са с по 100 коня мотор, но каквато работа може да свърши трактора колата и посмъртно не може. Е, и за колкото време ще стигне колата на 100 км(примерно) трактора също не може да стигне... всеки двгател е мислен за конкретния вид работа, и пренасочването му към друга машина не може да стане автоматично.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X