Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Икономия от осветление?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Икономия от осветление?

    Понеже знам, че ако има начин да се научи нещо непознато, то това може да стане най-добре тук, та питам!

    Промишлен обект, с доста осветителни луминисцентни тела.
    Няма начин да се изключат в работно време. Горят брутално от най-скъпата тарифа на електроенергията. В същото време, цяла нощ енергията е евтина, но пък тогава не е нужно осветлението.

    В задачата се пита, е ли е възможно с някакъв ЮПС или акумулатори с инвертори да се направи така че цяла нощ да се зарежда евтино, а да се ползва през деня?

    Предварително благодаря за всяка идея, а ако има и мнения за енергоспестяващите луминисцентни и реалните резултат с тях ще е още по-добре!

  • #2
    От: Икономия от осветление?

    През UPS в края на краищата ще е по-скъпо, помисли, дали не можеш да ги замениш с LED осветителни тела и дали от разликата в ефективността ще се изплати инвестицията...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      От: Икономия от осветление?

      Всичко е въпрос на сметки и възвращаемост на инвестицията. Каква е инсталираната мощност? Локално осветление не е ли предвидено?

      Коментар


      • #4
        От: Икономия от осветление?

        Аз бих ти предложи светодиодни тела. Струват малко по-скъпо, но харчат в пъти по-малко.
        У нас замених общо 800 вата лампи със 112 вата и сега съм много доволен. Една съфорумничка ми ги направи и вместо да ми свети по цяла нощ над главата 150 вата халогенка си светя с 20 вата светодиоди. С луминесцентното вероятно ще е по-малко съотношението, но пак ще е поне наполовина, ако не и на 1/3.

        При акумулаторите ми се струва, че е проблем продължителността на подаване на ток. Ще държат няколко часа в най-добрия случай. Друга вариант е със соларни панели да ги захранваш. Знам кой предлага и такива.
        ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
        СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

        Коментар


        • #5
          От: Икономия от осветление?

          LED ми звучи много добре, но чувам че често се повреждали? Може и да е слух, но съдейки по живота на китайските халогенки /а то други няма/, ми се струва че такава подмяна може да ми излезе солено.

          Коментар


          • #6
            От: Икономия от осветление?

            Точно LED системите имат възможно най-дългият живот (ако са кадърно проектирани и направени) който е приблизително 50 000 часа... Освен това не бива да забравяш, че в днешно време можеш да подбереш LED с много висок индекс на правилно възпроизвеждане на цветовете, което е важно за очите, умора и т.н. С други думи ще подобриш и комфорта...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              От: Икономия от осветление?

              Откъде чу това за повреждането?! Самите светодиоди не се повреждат. Има опасност вследствие на някакви токови удари да изгори някое захранване, но диодите ще си работят. И животът им е доста дълъг - в зависимост от работната температура може да стигне до 100 000 часа. Най-често им дават гаранция 50 000 часа работа.

              Венци ме е изпреварил, но да добавя за подбирането - за съжаление в България все още това е слабото място. Няма много избор на цветна температура и индекс на цветопредаване, но в съвсем скоро време това може да се промени.
              ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
              СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

              Коментар


              • #8
                От: Икономия от осветление?

                Явно съм в пълна заблуда...

                Мислех, че става въпрос за новите стандартни пури, които в бъдеще ще заместват обикновенните...

                LED може ли да се монтира в стандартно осветително тяло с луминисцентни 4 Х 18 Вата или ще трябва нещо друго?

                П.С. Открих информация, обаче цената е здрава - 40 лв. за пуричка?
                Икономията е 2 пъти..

                Коментар


                • #9
                  От: Икономия от осветление?

                  Самите светодиоди не се повреждат... теоретично. Практически, технологията си има още трески за дялане и при мощните диоди температурните промени в разнородно твърдо тяло си казват неприятната дума.
                  Друг проблем на зараждащата се технология е пълната липса на стандартизаця - всеки производител прави каквото му харесва в този момент и се надява да няма нужда от подмяна на елементи. То почти няма, но попадането на кофти партида силно прецаква начинанието.

                  Иначе и аз съм твърд привърженик на диодите.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Икономия от осветление?

                    Последно време виждам осветителни тела тип "вана" със светодиоди.Заради самият рефлектор светят прилично,а бегло мернах консумирана мощност 4 вата-което си е доста добре.Естествено направени от малки китайски ръчички.Големите наложени марки защо се бавят с производството на такива осветителни тела нямам никаква идея.
                    Sent from my Nokia s fenerche

                    Коментар


                    • #11
                      От: Икономия от осветление?

                      Големите марки се бавят, защото явно имат скрупули да лъжат клиентите по толкова "китайски" начин... Та, "китайските ватове" се срещат не само при "касетофончетата".

                      Иначе за светодиодите - ширпотребата или по-точно горният и сегмент е на ниво луминисцентна лампа като изразходвана енергия и светлинен добив. Технологията е хубава и там е бъдещето, но още и е рано.
                      В момента е на ниво "ентусиазирани бета тестери" купуват скъпи експериментални образци...
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Икономия от осветление?

                        Philips произвеждат осветителни тела със светодиоди. Те са и върха в осветителната техника - голям брой архитектурни паметници в София и страната (например Александър Невски) се осветяват от тях. Цените им обаче не знам какви са. За мен светодиодите са най-доброто в момента и ако основната ти консумация е за осветление, то наистина има смисъл, но като "cutting edge" технология инвестицията не е малка, а възвращаемостта - несигурна. Електрониките за пестене на ток са задължителни за всяко производство. Ако искаш пиши на лични какво ти е производството, оборудването и консумацията и ще попитам едни хора как може да се спести голяма част от отчетената, но неконсумирана енергия. Те са успели и в момента пестят като за световно.
                        Александър

                        Коментар


                        • #13
                          От: Икономия от осветление?

                          Може аз да не съм видял правилно в бързината, но и 40 вата да е било пак е на 1/3 от най слабата с която аз съм се заигравал.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #14
                            От: Икономия от осветление?

                            Волк, сканирай актуална скица на имота да видим в коя община е, и как е ориентиран географски евентуално за избор на технология за енергоспестяване.
                            В момента по програма "Развитие на селските райони" има възможност за оптимизация на малки и средни предприятия.Аз съм в час с програмите и може да ти подготвим един проект с който да си върнеш до 70% от инвестираните средства, в енергоефективност.Но въпросната мярка е насочена към конкретни общини затова е важно къде се намира обекта.
                            Последно редактирано от Стефан ШОПОВ; 22-01-11, 11:44. Причина: допълнение

                            Коментар


                            • #15
                              От: Икономия от осветление?

                              Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                              Понеже знам, че ако има начин да се научи нещо непознато, то това може да стане най-добре тук, та питам!

                              Промишлен обект, с доста осветителни луминисцентни тела.
                              Няма начин да се изключат в работно време. Горят брутално от най-скъпата тарифа на електроенергията. В същото време, цяла нощ енергията е евтина, но пък тогава не е нужно осветлението.



                              В задачата се пита, е ли е възможно с някакъв ЮПС или акумулатори с инвертори да се направи така че цяла нощ да се зарежда евтино, а да се ползва през деня?

                              Предварително благодаря за всяка идея, а ако има и мнения за енергоспестяващите луминисцентни и реалните резултат с тях ще е още по-добре!
                              Виж тукhttp://www.ledneonbg.eu/ мисля , че ще ти е интересно, с оглед на това, че знаеш с какво разполагаш и какво плащаш към момента. Не забравяй, че във форума има колеги, които са едни от най-големите вносители в БГ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X