Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 37

Тема: Дължа данък, а го плаща друг. Що е то?

Място
    София
    Публикации
    2,623
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране Дължа данък, а го плаща друг. Що е то?

Днес беше официално оповестен начинът на събиране на данък, дължим от наемодателите /физически лица/.
    С промените в ЗДОД от началото на 2011 влиза в сила нов на начина на плащане на ДОД. Става въпрос за доход, придобит от отдаване под наем на недвижими вещи когато наемодател е физическо лице, а наемател стопански субект /или иначе казано - фирма/. С въведените промени се получава така, че данъчно-задълженото лице не плаща авансовите вноски, а това е задължение на наемателя Той пък трябвало да удържа 10 % след приспадане на облекчението и да ги внася в хазната.
    Веднага ми изникна въпросът: Той /наемателят/, хубаво ще ги удържа, но дали ще ги внася? И кой е данъчно задължен в случая? Да не се получи така, че хем съм ги платил, хем ги дължа.
    Да не говорим за частния случай, че 1 наемател ми виси с наем за 2 месеца, а другите се бавят. И това е при намалени наеми повече от година. И да вметна, че си декларирам всичко, но данъка внасям 1 годишно.
    Нещо ми се вижда странен този подход. То догодина могат да го променят да се плаща авансово за 1 година напред и хипотетично-дължимия данък да го събира Енергото.

Ясен е онлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    30,523
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране От: Дължа данък, а го плаща друг. Що е то?

Нищо странно няма в този подход. Прехвърлят администрирането на данъчното задължение на този, който предполагаемо има по-голям административен капацитет.

Същото е с подоходния данък и осигуровките - дължи ги работника, но в общия случай работодателят се грижи да ги удържи от възнаграждението на работника и да ги внесе в хазната.

п.п. не казвам, че подходът е правилен или полезен. Просто не е необичаен. Не са необичайни и проблемите с него - невнесени данъци, осигуровки и други вече удържани от работника пари. На теб като наемодател даже ти е по-лесно, защото е напълно законно да договориш разсрочване на наем, докато работодателят и работникът нямат никакъв законен начин да отложат заплатата с месец-два.
    rraadd00: Оги, клиповете са частни. Направи ги държавни, ...

Публикации
    4,485
    Точки (при гласуване)
    17

Фирмата ,също както водача на МПС е по лесно наказуема от физическото лице/пешеходеца/.Демек на фирмата могат да и вземат нещо и тя ще има интерес да плаща авансово вноските ти. Сега държавата си ги получава по рано ,а преди ги получаваше чак май месец. Типично милиционерско мислене.Идиотизъм с една дума.

Публикации
    1,160
    Точки (при гласуване)
    10

Защото на фирмата наемател и е все тая, там седят бухалтери с ледени сърца. А рентиерът къса от залъка си , за да внесе смешните си стотинки на зверовете в НАП

Място
    София
    Публикации
    3,583
    Точки (при гласуване)
    18

явно си отскоро наемодател, така беше и през 90-те

Авансов данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество
    Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г.) Лице, придобило доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход по чл. 31 и осигурителните вноски, които лицето е задължено да прави за своя сметка.
    (2) (Нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7 920 лв.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., предишна ал. 2, бр. 106 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

(4) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) Когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

(5) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) В случаите по ал. 2 лицето, придобиващо дохода, удостоверява степента на намалена работоспособност с валидно към датата/датите на изплащане на дохода експертно решение на ТЕЛК/ДЕЛК/НЕЛК, копие от което се представя еднократно пред платеца на дохода, когато той е задължен да удържа и да внася данъка.

(6) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., предишна ал. 4, изм., бр. 94 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) Данъкът по ал. 3 и 4 се внася в сроковете и по реда на чл. 65 - 68.

Публикации
    4,485
    Точки (при гласуване)
    17

С тази разлика ,че тогава имаше необлагаем доход.

Публикации
    8,472
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на sir Borko Преглед на публикациите
    Защото на фирмата наемател и е все тая, там седят бухалтери с ледени сърца. А рентиерът къса от залъка си , за да внесе смешните си стотинки на зверовете в НАП
    c_gul, ще прощаваш че леко разводнявам темата, но тук ще се говори за наеми...

Сър, един от тези със скъсаните сърца е един от МОЛовете, /няма да казвам кой, че не е здравословно/... Та МОЛ-чето към днешна дата има несъбрани около 6 милиона еврака от бухгалтерите!

Освен това бухгалтерите разбрали, че вече можело и да не плащат, защото скъсаните сърца ги гледала банката като петел - бобено зърно и а се е освободил магазин, а са клъвнали МОЛа!

Какви данъци господа, първо трябва да влезне нещо в тавата, после баницата лесно ще се накъса!

П.С. малко обърках откъснатия залък със скъсаните сърца, ама то данъците са си все тая и в двата варианта!

Място
    Бургас
    Публикации
    948
    Точки (при гласуване)
    10

Има и още една идея, която е вкарана във въпросните промени. Когато наемателят е ЮЛ, ЕТ или самоосигуряващ се, той по принцип има интерес да декларира като разход сумите, платени от него като наем. Когато наемодател е физическо лице, то той по принцип "пропуска" да обяви договора за наем в НАП (или пропуска реалната стойност на наема). Та така, след като този, който има интерес от обявяването на договора за наем ще администрира и дължимия десятък, то може би ще бъдат обявени повече договори за наем и "пропуснати" по-малко.
    ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
    LZ1YBB

Място
    София
    Публикации
    2,623
    Точки (при гласуване)
    0

Не говоря за наемите и данъците, а по принцип. Съгласен съм с Иван-Иванови. Припомни ми случая. То и по татово време имаше едни декларации даже и от физически лица. А в декларациите от години се вписват данните на контрагента /наемател/. Вярно, някога имаше необлагаем минимум. Сега 10% туптан. Добре, но нормативно-признатите разходи през годините се топят като първи сняг. Бяха 30%, после 25, 20, а сега 10. Е не се ли вдига по тоя начин налога. То както при такса смет и данък сгради. Не го вдигаме, даже го намаляваме, но вдигаме данъчната оценка. Заблуда е, че данъците тук са ниски, просто не се събират /респ. не се декларират и плащат/. Ама то доиш, стрижеш, доиш, стрижеш и тя овцата взе, че умре!
    Айде пак за налози съм писал. Битие, кво да правиш?

Място
    софия
    Публикации
    154
    Точки (при гласуване)
    6

Глупост след глупост. (Само СеРеСе-та, камери и доноси са им в дървените глави)
    Пак трябва да цитирам Батето: "България? Такава държава няма. Бил съм там, видял съм, казвам ви го да знаете..."

Място
    София
    Публикации
    4,754
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    17

Тъпанар до тъпанар = управник до управник!
    Истинското величие на човека е в осъзнаването на собственото му нищожество.
    Jeep Grand Cherokee 2.5 TD
    0888/231599

Публикации
    5
    Точки (при гласуване)
    0

Всеки месец при превода на тези 10 процента към НАП, банката си взема таксата.Нека да умножим тази такса по 12 и после да слушаме как данъците падали или са най- ниските.Да си ходят..........

Място
    София
    Публикации
    3,583
    Точки (при гласуване)
    18

айде и тук банките виновни........... ако те бърка таксата от 60ст, спокойно може да се разходиш до данъчното и да ги внесеш на каса.......... или дори, да ги приспаднеш от наема

Публикации
    8,472
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на IvanIvanovi Преглед на публикациите
    айде и тук банките виновни........... ако те бърка таксата от 60ст, спокойно може да се разходиш до данъчното и да ги внесеш на каса.......... или дори, да ги приспаднеш от наема
    Да бе...

Ще ги внесеш на касата на някоя банка и ще платиш 3 кинта! Данъчните нямат каса..

По-скоро трябва да се плащат таксите и данъците с държавните марки!

Банките са необходимо зло, просто при контакта с тях трябва да носиш чатал и да затиснеш главата с него!

Място
    Варна
    Публикации
    803
    Точки (при гласуване)
    0

Аз си плащам наема. Абсурд е да плащам и данък за нещо, дето го нямам (жилище) или не го вземам (наем). Не ми пука дали хазаина плаща. Държава, управлявана от мутра пожарникар и даскал по физкултура не заслужава и лев. Да пукнат от глад без заплати като нас.

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,593
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на Volk Преглед на публикациите
    Да бе...

Ще ги внесеш на касата на някоя банка и ще платиш 3 кинта! Данъчните нямат каса..

По-скоро трябва да се плащат таксите и данъците с държавните марки!

Банките са необходимо зло, просто при контакта с тях трябва да носиш чатал и да затиснеш главата с него!
    Абе, хора, за електронно банкиране не сте ли чували? 10% от 21век минаха!
    Тел. 0877 517965
    42 40 19N 23 17 29E
    Киа Спортидж 2.0 ТДИ 2000г.
    И не забравяйте, че всяко натискане на спирачката, Ви бърка директно в джоба. Карайте предвиждайки.

Място
    Етрополе
    Публикации
    242
    Точки (при гласуване)
    5

Кое е вярното сега, че се обърках. Аз съм наемодател на 2 магазина на ЕТ. В нач. на годината подавам данъчна декларация и данъка го плащат ЕТ, или ЕТ подават декларация, плащат данък и се оправяме и в двата случая.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    30,523
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на lazarlk Преглед на публикациите
    Кое е вярното сега, че се обърках. Аз съм наемодател на 2 магазина на ЕТ. В нач. на годината подавам данъчна декларация и данъка го плащат ЕТ, или ЕТ подават декларация, плащат данък и се оправяме и в двата случая.
    Досега беше: който има доход, си го декларира и му плаща данъците.
    Сега се опитват да го направят: когато фирма плаща на физическо лице, фирмата да декларира и да отчислява данъка от наема, а каквото стигне до наемодателя, вече да си е само негово. В другите случаи да си е постарому.

Място
    Етрополе
    Публикации
    242
    Точки (при гласуване)
    5

Демек ЕТ отива в данъчното, подава декларация, плаща данъка и после си го удържа от наема за мен, образно казано.
    Така искат да накарат фирмите да декларират какво наистина плащат като наем, а не по-малко, както бих имал интерес аз, за да ми е по-малък данъка, образно казано. Като изключим това, аз нещо губя ли. А какво печеля, понеже аз си декларирам наема съвестно. Аз ще подавам ли Данъчна декларация за доходи.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    30,523
    Точки (при гласуване)
    60

Печелиш, че не се занимаваш с администрирането на тези данъци (декларация, преводи и тн).

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Данък на мотор
    От stoychev_ps във форум Финанси, мита, цени, данъци, МПС и разходи
    Отговори: 14
    Последно мнение: 03-10-12, 11:55
  2. Няма данък "ЛУКС", има данък "Колиба".....
    От bodo във форум Икономика, наука, философия, изкуство, общество и екология
    Последно мнение: 01-12-10, 08:06
  3. годишeн данък
    От dimitarchi във форум JEEP
    Последно мнение: 28-09-10, 22:12
  4. Държавата ни плаща за джип под наем
    От RINO във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 39
    Последно мнение: 04-02-09, 22:05

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми