Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Финка от дядо Благо- ревю!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Финка от дядо Благо- ревю!

    Здравейте, днес реших да ви представя малко по подробно моят фински нож, направен от дядо Благо, само че не във Финландия, а в България!

    Предистория: С няколко човека от другия форум направихме едно 40 км походче в Средна гора и аз толкова харесах на Були финката от Jukka Hankala, че реших да си поръчам една такава от дядо Благо! Не ми се чакаше 6-7 месеца за едно острие и си поръчах от дядото!

    Първи впечатления: След чакане около 2 месеца, на 07.01.2011 година, ножът беше в мен. Много се впечатлих от заточката, която дядо Благо беше направил. Беше толкова остър, че да те е страх да го барнеш. Прибрах се и започнах да режа хартийки... нямах думи просто, по остър нож не съм имал никога. Минах го 10-на пъти на каиша с пастата и режеше много злобно и агресивно! Дръжката е много хубава и удобна. Направи ми впечатление, че намирисва малко, така на умряло теле! Кожата била от миризляка, но мен не ме интересува това, защото мирише съвсем леко. Дядото я е обработил добре. Канията ми взе ума направо, една такава проста и функционална, в същото време и много удобна и здрава.

    Технически данни:

    Острие:
    -Дължина: 13 см.
    -Ширина: 2.5 см.
    -Дебелина: Острието е с ромбовиден профил, в най-дебелата част е 6.5 мм, премерено с шублер, а дебелината на гърба е 4 мм. Много здраво добиче си имам!
    -Материал: Изковано е от стомана 9xc, с диаметър 50 мм. Зонално закалено, има си хамонче, което не се личи много, но пак го има, трябва да се загледаш за да го видиш. Като цяло много добре направено, доста твърдо закалено! *dance jaga*

    Дръжка:
    -Дължина: 11 см.
    -Ширина: 3 см.
    -Дебелина: 2 см в най-дебелата част!
    -Материал: Кожа(миризлива) и след средата има 6 парчета бланк, който не мирише. Не се плъзга когато ти е мокра ръката! Много е удобна, пълни ти ръката когато я хванеш!

    Нож:
    -Дължина: 24 см!
    -Тегло: около 250 гр. Това го прави много удобен и има добър баланс!

    Кания: Направена от естествена кожа, вътре в нея има чам, много здрава, шита на ръка. Ножа не може да изпадне от нея, а когато го сложа щрака. На колана стои удобно, когато седнеш ножа не те ръга в гърба, а се премества в различни посоки!


    Какви хватове позволява дръжката: Ще кажа че позволява всякакви хватове. Не ти ръби ръката. Много е удобна. Браво на дядо благо! *PARDON*




    След като получих ножа се озовах в гората за тестове:
    Дялане на дърво: Справя се отлично при сухо дърво, впива се на вътре и отдялва на дебели трески. При мокро дърво също се справя добре, 2 см на веднъж ги отдялва! *THUMBS UP*

    Сечене на дърво: Когато ударя някое дърво, острието се впива 9-10 мм навътре, а не като на някои други ножове по 2-3 мм.. Много добре сече и има добър баланс за тази дейност. Аз го взех за походен нож, когато годя някъде на поход, вместо да мъкна голями и тежки ножове, ще си разнасям финката. С 13 см острие мога да върша много дейности на открито! Ето и едно две клипчета как сече!

    http://www.youtube.com/watch?v=t8b8MIqJAsc
    На първото клипче заточката беше почти на нула и ме беше страх да удрям силно, но като разбрах, че мога да си сеча спокойно, на другите клипчета си удрях здраво!

    http://www.youtube.com/watch?v=iC0O1-ROhlw
    От втория ден:
    http://www.youtube.com/watch?v=cnC_-g-k-LA

    Ето как режеше хартия след тестовете през първия ден, видеото не е много хубаво, защото фотографът е баба ми. Аз отидох до стаята и, обясних и какво да прави и тя ме засне, нямаше кой друг да го направи! *JOKINGLY*

    http://www.youtube.com/watch?v=pP00aMR4qOE

    Рязане на харанителни изделия: Не е много удобно да режеш храна с ножа, защото той направо цепи всичко. Натиснеш ли повече е сцепено нещото което режеш. Ето една снимка, да видите как реже без натиск! *YAHOO*


    Въже също реже добре :


    Лични впечатления от ползването на ножа: До сега съм много доволен, обаче не ми харесва, че ръждясва. Реже добре, сече добре, дяла добре, но ръждясва. Не ми е проблем да го почистя, но когато съм на по дълъг поход, не мога да се съобразявам и след всяко отсичане на тояга за ходене да го бърша със салфетка. Дядо Благо се е справил отлично и този път, както с изработката, така и с термичната обработка. Много коректен човек е и искам да му благодаря, че ми направи отстъпка от цената. *DRINK* @}->-- *DRINK*

    Заключение: Много коректен човек е дядо Благо и искам да му благодаря, че ми направи отстъпка от цената. *DRINK* @}->-- *DRINK* Препоръчвам го на всеки човек, който си вземе нож от него няма да съжалява!

    Малко снимки:






    Всички снимки може да видите тук!

  • #2
    От: Финка от дядо Благо- ревю!

    Много готино ножче,дай някакви кординати на тоя дядо.Видно има златни ръце,та да ми направи и на мен една финка.А щях да забравя,колко пари чини това удоволствие?

    Коментар


    • #3
      От: Финка от дядо Благо- ревю!

      http://diadoblago.ucoz.net/
      Ето сайта му, обаждаш му се на телефона разбирате си и т.н. Цената е 200 лв!

      Коментар


      • #4
        От: Финка от дядо Благо- ревю!

        Ииии, ми то много хубаво бе. Приятелче с здраве да си го ползваш, и да режеш само суджуци и съчки с него. А по въпроса с ръждясването ще трябва да се примириш, вариант е да го енцваш, но тогава вече няма да е лъскав.
        Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
        0882 52 00 52 - Жоро

        Коментар


        • #5
          От: Финка от дядо Благо- ревю!

          Да, прав си, но за сега ще го оставя полиран! Обаче суджуци не може да реже на тънко

          Коментар


          • #6
            От: Финка от дядо Благо- ревю!

            Ножа хубав, ама много те е яд на гората, младеж! Недей така!
            Без блокажи си за никъде. :D
            Без лебедка, хептен...

            0887 731062 - Цецо

            Коментар


            • #7
              От: Финка от дядо Благо- ревю!

              !belfi4o96 , радвам се че и младото поколение като теб има правилни разбирания за природата и отношение към ножовете. Продължавай така и за напред!
              Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
              0882 52 00 52 - Жоро

              Коментар


              • #8
                От: Финка от дядо Благо- ревю!

                Хубава е финката. Много симпатични ножчета са и много функционални, но това, че дръжката преминава директно в острие без предпазител много ме дразни. Не дай си Боже да се плъзне ръката напред........става страшно. Може би трябва да се измисли нещо, не знам. Колкото и да не се пързаля дръжката....веднъж се случва.

                Коментар


                • #9
                  От: Финка от дядо Благо- ревю!

                  Първоначално публикуван от lazarlk Преглед на мнение
                  Хубава е финката... ...дръжката преминава директно в острие без предпазител...

                  Ми те финландските ножове са си така...
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Финка от дядо Благо- ревю!

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Ми те финландските ножове са си така...
                    Знам, че са са си така. Но според мен е недостатък. Ама това е мое мнение....

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X