Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Истината за битката при Прохоровка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Истината за битката при Прохоровка

    Гоблин, този ми пост е към колегата, а не към теб! По грешка съм цитирал твоя пост. Прехвърли го където трябва, моля...

    Поздрави

    Коментар


    • #92
      От: Истината за битката при Прохоровка

      Първоначално публикуван от Marto-Novobranko Преглед на мнение
      ...губейки почти половината от предвоенната си територия!...
      Това след коя война от всичките в най-новата ни история!?

      Това, само като вметка, без да имам нещо против тезите като цяло.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #93
        От: Истината за битката при Прохоровка

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Това след коя война от всичките в най-новата ни история!?

        Това, само като вметка, без да имам нещо против тезите като цяло.
        След подписването на Ньойския договор през 1919 г., който поставя края на участието ни в ПСВ. Иначе бойните действия са прекратени още през Септември 1918 г. след подписването на Солунското примирие, което сме поискали след загубата ни при Добро Поле в Македония .

        Поздрави

        Коментар


        • #94
          От: Истината за битката при Прохоровка

          Територията ни според Ньойския договор представлява половината от коя?
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #95
            От: Истината за битката при Прохоровка

            На 19 октомври 1919 г. България отстъпва Западна Тракия, Вардарска Македония, Западните покрайнини, и Южна Добруджа! За всички земи освен Западна Тракия в договора е използвана думата "върнати" и предполагам, че тънко точно това намекваш! Тези територии са били населени с над 85% етнически българи и са се намирали в границите на България след подписването на Санстефанския мирен договор на 3 март 1878г.! И към подписване на Ньойския договор са част от България.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo_verybig_334829.jpg
Прегледи:1
Размер:160.5 КБ
ID:5258871

            Великите сили не признават тези граници и почти веднага - през юни 1878 г. на Берлинския конгрес, прекрояват тези граници, за чийто възстановяване и признаване дедите ни в последствие не спират да воюват по време на Съидинението, Сръбско-Българската, Балканската, Междусъюзническата и ПС и ВС войни! Това велико нещо е наречено НАЦИОНАЛЕН ИДЕАЛ и повярвайте ми е живо и днес...

            Поздрави

            Коментар


            • #96
              От: Истината за битката при Прохоровка

              А темата беше за танковете и Прохоровка ?!
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #97
                От: Истината за битката при Прохоровка

                Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                А темата беше за танковете и Прохоровка ?!
                Малко се поизмести фокуса на разговора, но поне стана плавно..!!
                Иначе какво не ти е ясно още за тази битка...?!!

                Поздрави

                Коментар


                • #98
                  От: Истината за битката при Прохоровка

                  Нищо не намеквам. По време на войните, войските ни са настъпвали и отстъпвали в най-различни конфигурации, според ситуацията по фронтовете. След всяка от въпросните войни, територията на държавата се увеличава в абсолютна стойност, спрямо същата преди тях. Става въпрос за международно признатите и съответно оформени държавни граници.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #99
                    От: Истината за битката при Прохоровка

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Нищо не намеквам. По време на войните, войските ни са настъпвали и отстъпвали в най-различни конфигурации, според ситуацията по фронтовете. След всяка от въпросните войни, територията на държавата се увеличава в абсолютна стойност, спрямо същата преди тях. Става въпрос за международно признатите и съответно оформени държавни граници.
                    Както и да е относно това, което си имал предвид. Мисля, че съм ти отговорил на въпроса макар и да не съм го схванал правилно!

                    Поздрави

                    Коментар


                    • От: Истината за битката при Прохоровка

                      Не знам защо смяташ, че съм имал предвид нещо, което не съм казал! Просто реагирах на написаното от теб за двойно намалели територии след някоя война. Дотук, единствено се уточни, че става въпрос за първата световна война - но това не е вярно и за нея... Пак ще повторя - след всички войни в най-новата ни история, държавата излиза с териториални придобивки! Балансът, също е положителен.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Истината за битката при Прохоровка

                        Първоначално публикуван от Marto-Novobranko Преглед на мнение
                        Колега, нали не си мислиш, че България сама е могла да надвие армиите на Антанта-та..?!! И как по-точно политиците ни са се месили на генералите..?!!

                        Поздрави
                        Колега,извинявам се предварително но сега не ми се пише,ако някога се срещнем,ще ми бъде приятно да си поговорим.
                        А за отговор на въпроса Ви ще направя копи пейс.

                        Дойранска епопея

                        от Уикипедия, свободната енциклопедия
                        Направо към: навигация, търсене
                        Вижте пояснителната страница за други значения на Битка при Дойран.

                        Военно гробище при Ругуновец, в което са погребани загиналите при Дойран британски войници.


                        Дойранска епопея е събирателно название на пет отбранителни сражения, които българската армия води срещу настъпващите сили на Антантата през позиционния период на южния фронт на Първата световна война в района на град Дойран.
                        След като българското настъпление през 1915 година е спряно по заповед на германското командване на сръбско-гръцката граница българската армия минава към отбрана и при Дойран създава силна отбранителна позиция.
                        Съдържание

                        [скриване]

                        Кампания 1916 [редактиране]

                        Основна статия: Битка при Дойран (1916)
                        В началото на август 1916 година три френски колониални дивизии и една английска с 45 000 души личен състав и 400 оръдия предприемат настъпление срещу Дойранската позиция, отбранявана от частите на българската Втора пехотна тракийска дивизия. Настъплението започва на 9 август с ураганен артилерийски огън срещу позициите на Двадесет и седми чепински и Девети пловдивски полк. Последвалите четири атаки - на 10, 15, 16 и 18 август - са отблъснати от Втора дивизия, подкрепена от части на Девета пехотна плевенска дивизия. Съглашенските войски са принудени да отстъпят на изходните си позиции с над 3 200 души загуби, като чепинци губят 1 106, а пловдивчани 250 души.
                        Кампания 1917 [редактиране]

                        Основна статия: Битка при Дойран (1917)
                        През 1917 година Втора пехотна е заменена на Дойранската позиция от Девета пехотна дивизия, под командването на полковник Владимир Вазов, която тук записва една от най-блестящите страници в българската военна история.
                        На 9 и 10 февруари съглашенците атакуват позициите на Тридесет и трети свищовски и Тридесет и четвърти троянски полк на височината Борис. Троянци с решителна контраатака отблъсват противника. Настъплението е подновено на 21 февруари, но е отблъснато от дивизионната артилерия.
                        Нови атаки срещу Дойранската позиция последват през нощта на 24 срещу 25 април, на 27 април и на 8 май - всичките отблъснати от Девета плевенска дивизия, макар и цената на големи загуби - около 2 000 души, 900 от които умрели от болести и рани. Съглашенските загуби са над 12 000 убити, ранени и пленени. Полковник Вазов е произведен в чин генерал-майор.
                        Кампания 1918 [редактиране]

                        Основна статия: Битка при Дойран (191
                        На 16 септември 1918 частите на Антантата започват ново масирано настъпление срещу Дойранската позиция, като срещу защитаващата я Девета плевенска дивизия, която по това време е в състав 58-и, 17-и, 33и и 57-и пехотни полкове, както и 34-ти полк в дивизионен резерв и 4-и полк в армейски резерв (около 30 000 души) са хвърлени 4 английски и 2 гръцки дивизии с числен състав над 75 000 души, под командването на генерал Джордж Милн. В резултат на двудневните ожесточени боеве Съглашението губи 11 673 убити и ранени и 547 пленени срещу 1 736 убити и 1 000 ранени българи. Цели английски полкове оставят костите си в подножието на върховете Дуб и Кала тепе. В същото време обаче е извършен пробивът при Добро поле и командващият Девета дивизия генерал-майор Вазов получава заповед за отстъпление. Победата при Дойран все пак е използвана, за да може водената от Андрей Ляпчев българска делегация на преговорите за примирие в Солун да издейства България да не бъде окупирана от войски на балканските държави.
                        Генерал Владимир Вазов, командир на 9-та дивизия, пише по-късно:
                        „ Цели камари от хиляди трупове задръстиха скатовете… Това не бяха наемници сенегалци или араби, а чистокръвни англичани от Лондон, Бирмингам и Кембридж.[1] “ Английският премиер Лойд Джордж пише по-късно:
                        „ В никоя война англичаните не са давали наведнъж толкова много жертви, както при Дойран.[2] “ През 1936 г. в Лондон се организира честване за края на войната. От българска страна делегацията ръководи ген. Владимир Вазов. Когато слиза от влака на гара Виктория, на перона е подреден блок на английската армия, а командващият церемонията дава заповед: „Сведете знамената! Преминава победителят при Дойран!”.[3]

                        А
                        0осем9осем7шест0осем7едно
                        Миро

                        Коментар


                        • От: Истината за битката при Прохоровка

                          До колегата davc

                          Не и ако смятаме за изходни териториите на България определени от Санстефанския мирен договор, които най-точно и вярно са отразавали районите с преобладаващо българско население по него време! Приложената карта в мнение 95 е точно от тогава! Погледни една карта на България от 1920-та примерно и ще видиш, че не си прав! Държа да подчертая, че за мен като българин няма никакво значение мнението на великите сили и какви би трябвало да са границите ни според тях, както и за стотиците хиляди българи дали живота си в гореизброените войни..!!! Искрено се надявам, че ще видя димящите руини на тези велики сили, както видях разпада на СССР, защото историята е циклична, а не линейна велеичина! Пък ако не аз, то децата или внуците да ги видят - пак ще съм щастлив... На пук на всичко и всички нас все още ще ни има! Отплеснах се....

                          Поздрави
                          Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 10-03-11, 20:23.

                          Коментар


                          • От: Истината за битката при Прохоровка

                            Колега bochkata! Дойранската епопея е само част от цялото участие на България в ПСВ и това в никакъв случай не е цялата ПСВ! Всички знаем за този величествен подвиг, но поне лично аз не мога да схвана, какво се опитвате да докажете с този копиран материал от уикипедия..?!!!

                            Поздрави

                            Коментар


                            • От: Истината за битката при Прохоровка

                              Първоначално публикуван от Marto-Novobranko Преглед на мнение
                              Колега bochkata! Дойранската епопея е само част от цялото участие на България в ПСВ и това в никакъв случай не е цялата ПСВ! Всички знаем за този величествен подвиг, но поне лично аз не мога да схвана, какво се опитвате да докажете с този копиран материал от уикипедия..?!!!

                              Поздрави
                              Тя и Сталинградската епопея е само част от ВСВ,но обръща хода на войната.

                              Спирам вече да пиша,че се отклонихме от темата.
                              0осем9осем7шест0осем7едно
                              Миро

                              Коментар


                              • От: Истината за битката при Прохоровка

                                Наистина не ми се иска толкова да се отклоняваме от темата, но ако сметнат за нужно, модераторите нека отделят нова.
                                Такова нещо като "Санстефански мирен договор" не съществува - има Санстефанско примирие и страни по него са Османската империя и Руската империя (независимо дали на теб ти пука за Великите сили). България, не е страна по него, а и обективно не може да бъде, но няма дори и някакво формално представителство. По същество това примирие предвижда територията на Българската екзархия като автономна област в Османската империя, със окупационни руски войски на нея. Откак, в международното право съществува България като държавно образувание (13 юли 1878 ), тя никога не е бивала върху територия, съвпадаща с тази на екзархията.
                                И като резултат на всички състояли се войни - увеличава територията си!
                                Последно редактирано от davc; 10-03-11, 20:42.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X